دانلود کتاب دازیمدا

  • از: شروین وکیلی
  • ۲۹ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب دازیمدا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


افزودن به کتابخانه

برای دانلود قانونی کتاب دازیمدا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب دازیمدا

در کتاب دازیمدا، به تالیف شروین وکیلی، به رمز و رازهای کیهان پی می‌بریم. زنجیره‌ای از جنایت‌های مرموز در جهانی بیگانه رخ می‌دهد، رازِ این جنایت‌ها در جریان کشمکش مغز متفکرِ طراح‌شان، و پلیسی که مامور دستگیری اوست، به تدریج گشوده می‌شود و کم کم نمایان می‌شود که هیچ چیز آن طوری که در ابتدا به نظر می‌رسد، نبوده است.

دازیمدا رمانی علمی-تخیلی است که در جهانی ناآشنا رخ می‌دهد. قهرمان آن موجودی پرنده است که در سیاره‌ی زادگاهش با زبانی بویایی با دیگران ارتباط برقرار می‌کند و در منگنه‌ کشمکش‌های سیاسی دو اردوگاه بزرگ کیهانی گرفتار آمده است. 

شورش‌ها و بلواهای عادی به اسطوره‌های قومی دگردیسی می‌یابند و از دل جنگ‌های خونین حماسه‌های غرورآمیز ملی زاده می‌شوند. این که تاریخ خیزش ایلوپرستان به مخزنی چنین غنی برای ظهور افسانه‌های رازآمیز تبدیل شده، امری طبیعی است. مورخان و پژوهشگران تاریخ‌ کیهان کتاب‌ها و مقاله‌های بسیاری درباره‌ی این جریان تاریخی منتشر کرده‌اند، اما همچنان کلیت این ماجرا در هاله‌ای از ابهام پنهان است. در مورد رازهای این حادثه‌ی مشهور اسناد و مدارک زیادی وجود دارد. از بایگانی‌هایی طولانی که از هزاران مجله و فیلم مربوط به آن دوران گردآوری شده‌اند، تا گزارش‌هایی رسمی که با لحنی یکنواخت و خسته کننده‌ و به دست نژادهایی دیوانسالار نگارش یافته‌اند.

به تازگی یکی از کارگردانان مشهور نژاد دازیمدا از سیاره‌ی همستگان، فیلمی به نسبت دقیق درباره‌ی زندگی قهرمان این ماجرا ساخت. اما متاسفانه به خاطر محوریت رمزگان وابسته به حس بویایی در فیلم، بخش مهمی از نژادهای فاقد زبان بویایی قادر به فهم آن نیستند.

از میان تمام اسناد و منابع یاد شده، اطلاعاتی که پس از مرگ از مغز یک افسر اداره‌ی امنیت جمهوری بازخوانی شده، اهمیتی ویژه دارد. این افسر از مردم نژاد دازیمدا بوده و در بیشتر اسناد تاریخی با نام سرگرد به او اشاره کرده‌اند. امروز او را در هر دو قلمروی جمهوری و امپراتوری، به دلایلی کاملا متفاوت، همچون قهرمانی بزرگ می‌ستایند. اطلاعاتی که از مغز این افسر استخراج شده، برای مدتها در قلمرو امپراتوری مولوک با برچسب محرمانه از دسترس پژوهشگران دور نگه داشته می‌شد. اما به تازگی بخش مهمی از بایگانی سلطنتی مولوک‌ها بر روی مورخان گشوده شده است. داستان ایلوپرستان به روایت سرگرد، یکی از پرطرفدارترین بخشهای منتشر شده‌ی این اسناد است.

همه می‌دانند که مردم دازیمدا مدام باخود حرف می‌زنند و جزئیات حتی بدیهی‌ترین تجربه‌هایشان را در قالبی زبانی برای خود بازگو می‌کنند. به همین دلیل نسخه‌ی بازخوانی شده‌ی خاطرات این افسر به ویژه برای موجوداتی که تجربه‌ی دست اولی از جنبش ایلوپرستان ندارند، یا نسبت به رخدادهای سیاسی کهکشان کم‌اطلاع هستند، گویاتر از گزارشهای رسمی یا روایت‌های عامیانه است. از این روست که ترجمه و انتشار خاطرات سرگرد را برای آشنایی مردم سیاره‌ی زمین با این ماجرا مناسب تشخیص دادم.

در این متن برای حفظ حال و هوای راوی، زمان‌بندی حوادث به همان شکل اصلی باقی مانده است. تنها بر مبنای مدارک تاریخی، زمان و مکان را به ابتدای هر تجربه افزودیم تا از سردرگمی خوانندگان زمینی پرهیز شود. در مورد مکان رخدادها کار ساده بود. اشاره به نام سیاره‌ای که تجربه در آن واقع شده بود، کفایت می‌کرد.

در بخشی از کتاب دازیمدا می‌خوانیم:

در آن لحظه‌ی سرنوشت سازی که تبرزینش را بالا برد و به رسمِ هم‌نژادانش، با نوک شهپر بال‌هایش به سویم اشاره کرد، به ایزدی خشمگین و ویرانگر شبیه شده بود. هر جنبش بال‌هایش موجی از بوی گرم خون را در اطراف می‌پراکند. هرچند گریختن از چنگش ناممکن می‌نمود، بال‌هایم را برای فرار گشودم. برای آن که زودتر شتاب بگیرم، پاهایم را زیر شکمم جمع کردم و پره‌ی گوش‌هایم را خواباندم. به این ترتیب قدرت شنوایی‌ام کاهش یافته بود، اما هنوز می‌توانستم طنین باز و بسته شدن بال‌های عظیمش را بشنوم، هنگامی که با فاصله‌ی کمی پشت سرم پیش می‌آمد.

بوی تند پرهای بلند آفتاب خورده‌اش در مغزم پیچیده بود و می‌دانستم که بختی برای گریز ندارم. در تمام کیهان هیچ دازیمیدایی نبود که بتواند سریعتر از یک مولوک بپرد. آن هم مولوکی مانند حریفِ من، یعنی یکی از سربازان ورزیده‌ی ارتش امپراتوری.

پیچ و تاب‌های ناامیدانه‌ام در آسمان زیبای رگا، زیر سایه‌ی سرخ مولوک که مانند تیر شهاب به سویم می‌تاخت، مذبوحانه جلوه می‌کرد. پس بال‌هایم را بستم و به تندی ارتفاع خود را کم کردم، پنهان شدن از چشمان تیزبین مولوک‌ها ممکن نبود.

 ۴۰۳ صفحه، ۳ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
چاپ ۱۳۹۶، قیمت الکترونیکی: رایگان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
افزودن به کتابخانه

راهنمای دانلود کتاب دازیمدا

برای دانلود کتاب دازیمدا و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  دازیمدا

نظرات کتاب دازیمدا

M Rz
۱۳۹۸/۶/۱۹
درود. نویسنده ذهنی بسیار خلاق و زیبا دارد. افرین
مواردی که به عنوان نقد داستان به نظر من ان است
۱_داستان واقعا هر چه به جلو می‌رود پچیده تر می‌شود و کم کم به جای می‌رسد که یک جای سر رشته از دست ادم در می‌رود واقعا نمی‌دونه داره در داستان چه اتفاقی روی می‌دهد
۲_عدم وجود عنصر و شخصیت‌های و تمدن‌های و
انسانی سبب می‌شود که هر چه داستان پیش می‌رود کمتر خواننده داستان تمایل دلبستگی با ادامه داستان داشته باشد فکر کنم نویسنده محترم فراموش کرده که خواننده‌های داستان انسان‌های زمینی هستید نه موجودات فضایی
۳_به عنوان یک خواننده ایرانی دوست دارم برای کتاب‌های هزینه کنم که حداقل که قهرمان‌های آن دارای برخی از شاخص‌های فرهنگی ایرانی باشند
۴_حجم این داستان جهت یک جلد خیلی زیاد🤯 هر چه مطالعه می‌کنی تمام نمیشه پسندیده تر آن بود که به صورت جلد اول دوم یا حتی سوم طراحی و نگاشته شده بود
الف. میم
۱۳۹۷/۷/۲۲
واقعا دست نویسنده درد نکنه که بعضی از کتاب هاشون رو بصوت رایگان در اختیار میذارن... کتاب جذابی بود ولی اواخر کتاب یک مقدار کسل کننده شده بود اونم بعضی جاهاش که بنظرم بیش از اندازه به جزییات اشاره میشد... این کتاب برای فیلمنامه شدن یک انیمیشن خیلی خیلی عالیه مخصوصا اگه در سبک انیمیشن دانه سیب باشه
hamed ghoddosi
۱۳۹۷/۶/۱۵
خیلی خوبه اگه کسی دوست داره چاپ شه میتونه کمک کنه اگه هر کس 10 هزار تومن کمک کنه ده هزار نفرم که باشن میشه صد ملیون که فک کنم برای چاپ کتاب تو تیراژ بالا کافیه خدا قوت به همه نویسنده‌های ایرانی که داستاناشون تو این ژانر با خارجیه برابر یا از اونا بهتره
مشاهد همه نظرات (۱۷)