دانلود کتاب درخشش ابدی یک اراده

  • از: ابراهیم نوریان
  • ناشر: انتشارات نظری
  • ۱ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب درخشش ابدی یک اراده و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب درخشش ابدی یک اراده و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب درخشش ابدی یک اراده

کتاب درخشش ابدی یک اراده به قلم ابراهیم نوریان، جلسات مشاوره با بیماران مبتلا به اعتیاد را مورد مطالعه و بررسی قرار داده و اکثر سؤالات بیماران این حوزه را پاسخ می‌دهد.

امروز اعتیاد را یک «بیماری مغزی که تحت تأثیر عوامل زیستی، روانی و اجتماعی» قرار دارد تعریف می‌کنند. بنابراین متخصصین این حوزه باید بدانند با بیماری روبه‌رو می‌شوند که در چند حوزه دچار اختلال می‌باشد و جالب‌تر اینکه هر یک از این ابعاد به تنهایی ابعاد وسیع‌تری را شامل می‌شود. در نتیجه گذراندن دوره کوتاه مدت و صِرف اخذ مدرک برای رسیدن به هدف اشتغال نمی‌تواند ملاک‌های تعیین کننده در پیشگیری و درمان اعتیاد باشد. کما اینکه اگر بدون تجهزات لازم پا در عرصه‌ی درمان اعتیاد بگذاریم فرد بیمار و خانواده‌ی او را از مسیر درمان خارج و به ورطه‌ی نابودی خواهند کشاند.

آنچه در درمان اعتیاد به صورت شاخصه عمل می‌کنند فاصله‌ی اندک علم و عمل است. دانستن و حافظه‌مند بودن اطلاعات مدرن و به روز درمان اعتیاد عامل تعیین کننده در پیشگیری و درمان نخواهد بود در نتیجه نحوه‌ی القاء و عملیاتی کردن علم درمان نیز از اهمیت ویژه و چه بسا مهم‌تر از علم اعتیاد است.

در نتیجه اگر علاقمند به اشتغال در حوزه‌ی درمان اعتیاد هستید باید در دو حوزه‌ی علمی و اجرایی با شناخت ابعاد مغزی، زیستی، روانی و اجتماعی آگاه و مدبّر باشید در غیر این صورت موفق نخواهید بود و بیمار با هزار آرزو و امید در درمان به نتیجه‌ی مثبت نخواهد رسید.

با کمی تأمل و تحقیق میدانی متوجه خواهید شد که امروزه در این عرصه (علم تا عمل) خوب اقدام نکرده و بی‌دلیل نیست آنچه در پیشگیری و درمان اعتیاد انتظار می‌رود به وقوع نمی‌پیوندد. بیش از پنجاه درصد طلاق‌ها به صورت مستقیم به علت وجود اعتیاد در یکی از زوجین است.

نکته‌ی بسیار مهمی که امروزه با آن دست به گریبان هستید سوء مصرف دارویی بیماران در حال ترک می‌باشد. علاوه بر به دوش کشیدن مصرف مواد در طی چندین سال توسط بیماران، به علت آگاهی کم و ناتوانی در عملیاتی کردن دانسته‌های ترک اعتیاد، قرار دادن بیمار در فرآیند ترک‌های سرپایی و دارویی (متادون، بوپره نورفین)، باعث کج‌فهمی و استفاده‌ی نامناسب در مصرف این گونه از داروها شده است.

در نتیجه خیل عظیم بیماران در حال ترک در صورت سوء مصرف دارویی به افراد مصرف کننده مواد مخدر و محرک اضافه می‌شوند. این نگرانی دیده می‌شود که در درمان، اِخلال ایجاد شده و در طی عبور چندین سال به پدیده‌های مدرن تر در حوزه‌ی سوءِ مصرف رو به رو شوید.

باید در یک فرآیند آماری، ترک کنندگان حقیقی که در زیر چتر علمی و عملیاتی پزشکان و روانشناسان قرار گرفته ترسیم شود. شاید آن زمان با کم بودن بیماران ترک کننده که واجد شرایط ترک هستند رو به رو شوید. چرا باید در گوشه و کنار شنیده شود که اعتیاد درمان ندارد؟ باید کمربند همت محکم‌تر بسته شود و علم خود را افزایش داد تا بتوان 15 درصد جامعه که شامل 11 میلیون فرد به همراه خانواده‌ی آنان را از اعتیاد نجات داد.

این دغدغه باید در تمامی اذهان روانشناسان، مددکاران، مددیاران، پزشکان، پرستاران و حتی متصدیان ترک‌های پرهیز مدار باشد. در غیر این صورت شما و خانواده‌تان نیز ممکن است در معرض ابتلا به اعتیاد قرار گیرید.

در بخشی از کتاب درخشش ابدی یک اراده می‌خوانیم:

در مصاحبه با بیمارانی که به قطع یکباره‌ی متادون امیدوار بودند پدیده‌ی دریدن درمانی ایجاد شد. در این مورد بیمار بدون پیشرفت پلکانی (خوردن متادون، کاهش متادون و قطع متادون) قصد قطع متادون را دارند. این که چرا تصمیم به این کار می‌گیرند در صفحات گذشته توضیح داده شد. اما آنان به خصوص کسانی که در محافل (N. A) قصد ترک دارند نسبت به متادون موضع گرفته و اگر از آن استفاده می‌کنند در صدد قطع آن برمی‌آیند.

این قطع یکباره در بیمارانی که دچار مشکلات جسمانی از قبیل ناراحتی‌های قلبی عروقی و... هستند خطر آفرین باشد. بیمارانی که با متادون در حال درمان هستند این قالب را به یکباره تغییر و باعث «ایست درمانی» می‌شوند. در تمامی ترک‌های دیگر حوادثی سرزده اتفاق بیفتد و بیمار بتواند یکباره مصرف مواد را قطع کند ما با قطع یکباره‌ی مواد اعتیادآور مخالف نیستیم اما با قطع یکباره‌ی متادون مخالفیم.

در درمان با متادون به علت شکل گیری شخصیت درمانی که در ارتباط روح و بدن توضیح دادیم باید به تدریج دارو را قطع کنیم. این شوک درمانی که دریدن درمانی نام دارد باعث این می‌شود که شخص اگر لغزش مواد داشته فرصت مجدد ترک نداشته و یا در صورت بازگشت برای مصرف خوراکی متادون از ابتدا شروع کند.

در این مواقع شاهد این هستیم که بیمارانی وجود دارند که با قطع یکباره‌ی متادون مراجعه کرده و در سوابق آن‌ها این مسئله به چشم می‌آید ما نمی‌توانیم با همان ساختار قبلی به درمان بیمار بپردازیم. باید مجدداً با ساختار جدید درمان وی را شروع و این شاخصه جدید در متادون درمانی را برای بیمار در نظر بگیریم.

 ۳۲۸ صفحه، ۷۶۸ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-289-406-9 

چاپ ۱۳۹۸: ۳۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۲۰۰۰۰ ت - 6.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
«پیشگفتار»
تاریخچه کوتاهی از زندگی بیمار شماره شش
بخش اول
بیمار (جلسه اول)
درمان اعتیاد (شدن‌ها، نشدن‌ها)
اعتیاد درمان ندارد (نشدن‌ها)
اعتیاد درمان دارد (شدن‌ها)
بیمار خصوصی
بیمار دولتی
مجرم معتاد
معتاد مجرم
پدیده‌ی چند مخدری (paly drug)
درمانگر اعتیاد
بخش دوم
ترک
ترک برابراست با توافق
روش ترک
احساس ترک
استعداد ترک
ابزار ترک
مهارت‌های ترک
مهارت‌های ترک
فرا ترک
بخش سوم
نیازشناسی و ریشه یابی
نمادهای اعتیاد
تشخیص افتراقی
بخش چهارم
انگیزه شناسی
انگیزه زایی – انگیزه زدایی
منابع انگیزشی
تعامل انگیزشی
استمرارانگیزشی
بخش پنجم
دارو درمانی
متادون درمانی
نشانه شناسی
درمان با دو یا چند دارو
تجویز دارو برای چه؟
قطع دارو به معنای اتمام درمان نیست
بخش ششم
پاکی
پاکی، کمیّت یا کیفیت – مراحل پاکی
پاکی در درمان‌های نگهدارنده و سایر روش ها
لغزش
شبه لغزش
بخش هفتم
وسوسه – وسوسه زدایی
مراحل ایجاد وسوسه
تکنیک نمودار دایره ای
فلسفه‌ی وجودی وسوسه
بخش هشتم
سبک‌های نقش پذیری
چرخه‌ی زیستی روانی اجتماعی
سن اعتیاد
بخش نهم
بخش دهم
آسیب‌های وارده به درمان‌های نگهدارنده
انتقادات پیرامون روش ترک (N. A)
بخش یازدهم
کوتاه از ترک
منابع

راهنمای دانلود کتاب درخشش ابدی یک اراده

برای دانلود کتاب درخشش ابدی یک اراده و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  درخشش ابدی یک اراده

نظرات کتاب درخشش ابدی یک اراده

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.