دانلود کتاب راهنمای مردن با گیاهان دارویی

  • از: عطیه عطارزاده
  • ناشر: نشر چشمه
  • ۱۹ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب راهنمای مردن با گیاهان دارویی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب راهنمای مردن با گیاهان دارویی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب راهنمای مردن با گیاهان دارویی

کتاب راهنمای مردن با گیاهان دارویی اولین رمان عطیه عطارزاده، داستانی خاص درباره‌ی دختر جوان نابینایی است که به مادرش در کار خشک‌ کردن، ترکیب و آماده‌سازی گیاهان دارویی برای فروش در بازار کمک می‌کند.

او در دنیای سیاه چشمانش توانسته است به کمک توانایی‌های دیگرش، اشیا و ابزاری را درک کند که با آن‌ها سروکار دارد. همه چیز برای او در ساختار و انواع مختلف این گیاهان و البته رابطه با مادرش معنا پیدا می‌کند؛ تا اینکه روزی برای یک مراسم خانوادگی از خانه بیرون می‌رود و هنگامی که برمی‌گردد، خیلی چیزها درونش عوض می‌شوند.

این اثر یک رمان متفاوت، قصه‌گو، تجربی و نو است که ساختاری قابل تأمل دارد؛ رمانی که در آن تنهایی یک مفهوم آشوبنده محسوب می‌شود و رهایی از آن راه‌های عجیب و گاه خونینی در پیش دارد.

نویسنده با استفاده از موقعیت خاص شخصیت داستان و فضای گوتیکی که برای او طراحی نموده، به لایه‌های پر آشوب ذهنی نزدیک شده است که میل به خشونت و عشق در آن هم‌زمان یافت می‌شود. این دوگانگی بزرگ و اساسی، داستان را به سمتی هدایت می‌کند که برایتان قابل پیش‌بینی نیست و در واقع شما با ذهن غریب راوی و رابطه‌اش با امور بیرونی تنها می‌مانید.

ساختار روایی کتاب بدون هیچ کار اضافه‌ای و تنها با روایت به موقع وقایع با یک ریتم ثابت پیش می‌رود و به شخصیتش عمق می‌دهد. تا پنجاه صفحه‌ی اول هیچ اتفاق خاصی در جریان نیست، راوی برای شما از خاطره‌ها، درونیات و دنیای خودش تعریف می‌کند.

او به کنجکاوی شما به بهترین شکل ممکن جواب می‌دهد و هر بار که سوال می‌کنید یک شخص کور چطور فلان کار را انجام می‌دهد یا با فلان مشکل دست و پنجه نرم می‌کند، پاسخ دقیقی را می‌دهد. سپس وقتی خوب با دنیای او و مادرش آشنا شدید، ناگهان اتفاقی می‌افتد که یکی دو فصل، جریان از آن حالت در می‌آید و شخصیت در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرد که تنش در سطح داستان افزایش پیدا می‌کند.

در بخشی از کتاب راهنمای مردن با گیاهان دارویی می‌خوانیم:

دوازده ساله‌ام که به این موجود کوچک برمی‌خورم. گوش راستم چند روزی به شدت وزوز می‌کند، دیگر به سختی صداها را می‌شنوم. زالوها را سید برای‌مان می‌آورد. مادر آن‌ها را می‌ریزد در ظرفی شیشه‌ای که تا نیمه آب دارد و پوششی از کیسه‌ای پر از سوراخ‌ ریز. برایم توضیح می‌دهد که کرم‌های کوچک را پشت گوشم می‌گذارد تا به تدریج خونم را بمکند و فشار اضافی روی رگ‌ها و اعصاب را بردارند. زالوها را با پنس بلند می‌کنند و روی پوست می‌گذارند، وگرنه بلافاصله به انگشت می‌چسبند و دندان‌شان را توی پوست فرو می‌کنند.

آن روز مادر سه زالو پشت گوش چپم می‌گذارد که اولش مشمئز کننده‌اند، انگار ناگهان پوست خیارهایی پلاسیده پشت گوش آدم بیفتد. زالوها با سوزشی ریز دندان‌های‌شان را در پوست فرو و شروع به مکیدن می‌کنند. معمولاً بین 60 تا 90 دقیقه خون می‌خورند تا این‌که باد کنند و بیفتند زمین. باید بلافاصله جای مکیده ‌شدن را ضدعفونی‌ کرد و رویش گاز استریل گذاشت تا از خون‌ریزی بیشتر جلوگیری شود.

30 دقیقه که گذشت احساس عجیبی بهم دست می‌دهد، انگار گوشم بی‌حس و سبک شده است و به وضوح با بقیه‌ی بدنم فرق دارد. در این مدت دقت که می‌کنم می‌توانم در تاریکی صدای مکیده شدن خون و جایگزین شدنش با خون تازه را بشنوم و همه‌ی تغییراتی را که در بدنم رخ می‌دهد با جزئیات کامل احساس کنم. در واقع بعد از همین اولین تجربه‌ی زالو انداختن است که می‌توانم با گوش چپم صداهایی را بشنوم که پیش‌تر قادر به شنیدن‌شان نبودم. دیگر این شد عادتم و هر چند وقت یک‌بار به دلایل گوناگون زالو انداخته‌ام و این کار لذت‌بخش‌ترین کار جهان است. به خصوص اگر بتوانم یکی از زالوهای باد کرده را که مادر می‌گذاردشان توی نمک یا الکل بدزدم و زیر پایم له کنم. زالو که بترکد قطعاً خونش خون من است و می‌رود به خورد خاک.

 ۱۱۷ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-229-803-4 

چاپ ۱۳۹۶: ۱۷۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۹۹۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پرده‌ی 1: در باب من؛ شوری سرخ است
پرده‌ی 2: در باب خانه؛ تنهایی چیز پری‌ است و همزمان خالی
پرده‌ی 3: در باب دیدن؛ کلمات نجات‌دهنده‌اند
پرده‌ی 4: در باب زندگی؛ من بورخسم
پرده‌ی 5: در باب او؛ بوی حنا تلخ است و رگه‌هایی از سدر دارد
پرده‌ی 6: در باب مهم‌ترین شی؛ خط از بی‌نهایت نقطه ساخته شده است
پرده‌ی 7: در باب گیاهان؛ مسئله قدرت نهفته در دست‌هاست
پرده‌ی 8: در باب اسرار؛ جهنم در انقطاع خیال توست از این‌که می‌توانی پرنده شوی
پرده‌ی 9: در باب بیرون خانه؛ سبز رنگ محبوبم است
پرده‌ی 10: در باب تشریح؛ فکر نکردن به هیچ چیز قدرتی است که هر کس ندارد
پرده‌ی 11: در باب بیرون از بیرون خانه؛ در جهان فقط بوی کتان است
پرده‌ی 12: در باب درد؛ زمین گرد نیست
پرده‌ی 13: در باب آتش؛ بوها تنها بازماندگان زمین‌اند
پرده‌ی 14: در باب صدای شکستن شاخه‌ی خشک؛ مرگ در باطن همه چیز هست
پرده‌ی 15: در باب خیال؛ جهان نجات دادنی نیست
پرده‌ی 16: در باب برزخ؛ تحمل‌کنندگان ساکنان برزخ‌اند
پرده‌ی 17: در باب اگر؛ پاره‌ای از تنم به زن‌ بودن خورشید آگاه است
پرده‌ی 18: در باب راه‌؛ سنگ‌ریزه‌ها سیاه نیستند
پرده‌ی 19: در باب ابعاد؛ امکان ترمیم زخم، مثلثی سرخ است در عمیق‌ترین ریشه‌ی درخت
پرده‌ی 20: در باب سکوت؛ لرزیدن ستون فقرات لرزیدن کل جهان است در یک لحظه‌ی خاص
پرده‌ی 21: در باب حقیقت؛ در جهان هیچ چیزی برای ترسیدن نیست
پرده‌ی 22: در باب سرنوشت؛ آن بیرون نورهایی هست
پرده‌ی 23: در باب جاودانگی؛ جهان پیش از آن‌که اتفاق بیفتد، اتفاق افتاده

راهنمای دانلود کتاب راهنمای مردن با گیاهان دارویی

برای دانلود کتاب راهنمای مردن با گیاهان دارویی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  راهنمای مردن با گیاهان دارویی
نازنین صفوی
۱۳۹۸/۵/۱۸
کتاب خوبی بود فقط من متوجه نشدم آخرش چی شد دقیقا؟!!!
Mahroo Makhlooghian
۱۳۹۸/۹/۱۱
یه کتاب متفاوت با داستانی عجیب که به عمیقترین درونیات یک دختر نابینا میپردازه و تقابل اون رو با محیط و آدمهای اطرافش به تصویر میکشه. من خیلی لذت بردم و پیشنهاد میکنم به همه
ریحان موسی
۱۳۹۹/۱۱/۱۸
لطفا نسخه صوتی این کتاب رو در اختیار کاربران قرار بدین
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱۱)