دانلود کتاب راهکار‌های اثربخش محبت در روابط درون خانواده از منظر آیات و روایات

  • از: حسن ورمقانی
  • ناشر: انتشارات آوای نور
  • ۵ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب راهکار‌های اثربخش محبت در روابط درون خانواده از منظر آیات و روایات و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب راهکار‌های اثربخش محبت در روابط درون خانواده از منظر آیات و روایات و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب راهکار‌های اثربخش محبت در روابط درون خانواده از منظر آیات و روایات

کتاب راهکار‌های اثربخش محبت در روابط درون خانواده از منظر آیات و روایات نوشته‌ی حسن ورمقانی به کلیات و مفاهیمی از قبیل تعریف محبت و اقسام و درجات آن، تعریف خانواده و تعریف روابط درون آن پرداخته‌ و سپس به آثار محبت در روابط خانواده همچون آرامش، عزت‌نفس، احساس امنیت عاطفی و... اشاره‌ کرده است.

انسان برای طی مسیر کمال و وصال به قرب الهی، به شخصی که کاملاً آگاه به مسائل و پیچ‌وخم‌های مسیر کمال باشد نیازمند است. تا با تکیه بر راهنمایی‌ها و راهبردهای او راه را درست بپیماید. از این‌ رو خداوند از منظر لطفش شخصی کریم و رئوف را برای انسان‌ها در میان آنان گماشت.

پیامبران و امامان (علیه السلام) همان راهنمایان مسیر الهی هستند. در کنار آن نیز، برنامه‌ای مدون، جامع و مانع را برای همه امورات زندگی به نام دین که منبعث از قرآن و روایات است به‌ واسطه همین شخص کریم در اختیار مردم گذاشت. اما در طول تربیت انسان‌ها به آنان بیان داشتند که ای انسان این برنامه کامل، ظهور و تجلی‌اش در یک کلمه است و آن‌ همان محبت است.

محبت در مسیر تقرب الهی و زندگی بشر آن‌ چنان اهمیت دارد که امام باقر علیه‌السلام می‌فرمایند: در روابطی که انسان‌ها با هم برقرار می‌کنند محبت وجود دارد. ولی متأسفانه بسیاری از افراد از نحوه‌ی ابراز محبت به طرف مقابل و راه‌های اثربخشی آن اطلاع کافی ندارند. این موضوع سبب آن می‌شود که انسان‌ها از هم دلسرد شده و بزهکاری‌ها و بسیاری از رذایل اخلاقی فردی و اجتماعی افزایش یابد، در صورتی‌ که همدیگر را دوست دارند!

بر این اساس حسن ورمقانی برای حل این مسئله و به وجود آمدن فضای اخلاقی و بستر مناسب برای تقرب به پروردگار در زندگی انسان‌ها، این کتاب را در قالب سه فصل به رشته تحریر در آورده است.

ضرورت محبت در روابط خانواده نمایان‌گر اهمیت و ضرورت محبت در زندگی بشر است. ورمقانی با ارائه راهکارهای اثربخش، در قالب راهکارهای عام و خاص به شما کمک خواهد کرد تا خانواده‌ای سرشار از عشق و محبت داشته باشید. لازم به ذکر است راهکارهای عام برای همه افراد خانواده و راهکارهای خاص مختص به عضوی از اعضای خانواده با توجه به روحیات و خصوصیات آن عضو است که به پنج قسم، تقسیم می‌شود از قبیل: محبت به زن، محبت به مرد، محبت به فرزند، محبت به والدین، محبت به برادر و خواهر.

در بخشی از کتاب راهکار‌های اثربخش محبت در روابط درون خانواده از منظر آیات و روایات می‌خوانیم:

کمال طلبی با حب بقا آمیخته است؛ زیرا تکامل بدون بقا ممکن نیست، اما بقا می‌تواند همراه با تکامل یا بدون آن باشد. در کمال خواهی، انسان در پی چیزهایی است که بهره وجودی‌اش بیش‌تر گردد و این امری است جدای از بقا و استمرار اصل حیات. محبت به خویشاوندان و دوستان ریشه در حب کمال دارد؛ زیرا آن‌ها به‌منزله بالی هستند که انسان را در یافتن و رسیدن به کمال ذات یاری می‌رسانند.

حب کمال ذات، بسته به نوع شناخت و عمق آگاهی انسان از آن به‌صورت گوناگونی ظاهر می‌شود. اگر آدمی کمال را در مظاهر دنیوی ببیند، به امور مادی روی می‌آورد و در این راه از دوستان خاص استفاده می‌کند. اما اگر کمال را در امور فرا مادی بداند، به مسائل معنوی می‌پردازد و در سلوک خود از همراهان مخصوصی بهره می‌گیرد.

مقصود از حب ذات با خودپرستی که در علم اخلاق صفتی ناپسند و مانع بزرگ تعالی به شمار می‌رود، کاملاً متفاوت است. مقصود از حب ذات در اصطلاح فلسفی آن است که امری واحد و بسیط باشد و در عین حال قوا و مراتب گوناگون داشته باشد. خودپرستی به این معنا عین نفس و جوهره وجود انسان است. از این‌ رو، حب ذات مانند علم به خویشتن یک حقیقت خارجی و از حیطه اختیار بیرون است و در نتیجه بار ارزشی ندارد. اما خودپرستی در علم اخلاق امری اختیاری است و بازگشت آن به ترجیح خواست‌های حیوانی بر گرایش‌های والای انسانی است.

 ۱۶۸ صفحه، ۳۱۷ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-309-503-8 

چاپ ۱۳۹۸: ۲۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۷۰۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
فصل اول: کلیات و مفاهیم
کلیات
اهمیت و فایده پرداختن به موضوع محبت
مفاهیم
محبت
تعریف خانواده
تعریف روابط
تعریف راهکار
فصل دوم: جایگاه محبت و آثار آن در خانواده
آرامش
عزت‌نفس
احساس امنیت عاطفی
ایمن شدن در برابر محبت‌های دروغین و رهزن
تربیت صحیح
اعتلای صبر و تحمل
کاهش توقعات
حاکم شدن فضایل اخلاقی
دفع و رفع ناهنجاری‌های اخلاقی
بالا رفتن اعتماد اعضای خانواده به یکدیگر
استحکام
همسان‌سازی
کم شدن آمار طلاق
همیاری، کمک و رسیدگی به همدیگر
فصل سوم: راهکارهای عام و خاص تأثیرگذاری محبت در خانواده
راه‌کارهای عام
تفکیک آسایش و آرامش
نوع نگاه معنوی به محبت
درک متقابل و پذیرش تفاوت‌های زن و مرد
عدم منت و سرزنش در رفتار و گفتار
عدالت در برخورد
بزرگداشت خانواده
پند و نصیحت به‌صورت غیرمستقیم
صدا کردن با بهترین نام
همدلی
سکوت در مواقع عصبانیت
فعالیت‌های ورزشی و تفریحی در میان خانواده
توجه به اعضای خانواده در سفرها به‌واسطه سوغاتی آوردن از سفر
شاد کردن در مناسبت‌های فرخنده
راهکارهای خاص
محبت به زن
محبت به مرد
محبت به فرزند
محبت به والدین
محبت به برادر و خواهر
نتیجه‌گیری
فهرست منابع

راهنمای دانلود کتاب راهکار‌های اثربخش محبت در روابط درون خانواده از منظر آیات و روایات

برای دانلود کتاب راهکار‌های اثربخش محبت در روابط درون خانواده از منظر آیات و روایات و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  راهکار‌های اثربخش محبت در روابط درون خانواده از منظر آیات و روایات
علی کارگر
۱۳۹۹/۲/۲۶
دمتون گرم
mari jon
۱۳۹۹/۲/۱۳
کتاب خوبیه ممنون فقط کمی روی برنامه کار کنید
مریم افشار
۱۳۹۸/۶/۱۵
کتابی مفید برای قشر مذهبی بخصوص
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۳)