معرفی و دانلود کتاب شناخت سینما

عکس جلد کتاب شناخت سینما
قیمت:
۹۵,۰۰۰ تومان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب شناخت سینما و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب شناخت سینما و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب شناخت سینما

کتاب شناخت سینما نوشته لوئیس جانتی، راز نحوه برقراری ارتباط میان سینما و مخاطب را برایتان فاش می‌سازد و از عناصر کلیدی و مهم این صنعت و هنر، اطلاعات ناب و ویژه‌ای ارائه می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا درک بهتر و بیشتری از آثار سینمایی داشته باشید.

درباره کتاب شناخت سینما:

کتاب پیش رو به شما می‌گوید که فیلم‌ها چگونه با مخاطبان ارتباط برقرار می‌کنند و از چه طریقی معنا و مفهوم موردنظرشان را انتقال می‌دهند. کتاب شناخت سینما (Understanding movies) با تمرکز بر عناصر اصلی فیلم‌سازی همچون بازیگری، صدا، فیلم‌برداری، حرکت، میزانسن، انتخاب بازیگر و فیلم‌نامه‌نویسی به شیوه‌ای جذاب و قابل فهم و گاهی نیز طنزآلود، زبان حیرت‌آور فیلم و سینما را به هنرآموزان یاد می‌دهد و به آنان کمک می‌کند تا به راز چگونگی و چرایی واکنش‌های متفاوت تماشاگران به فیلم‌های مختلف پی ببرند.

هر فیلم باارزشی دریچه‌ای جدید به روی امکانات بیانی هنر سینما باز می‌کند. همان‌طور که تمامی آثار مهم و نو در هر زمینه هنری دیگر اعم از رمان و موسیقی و نقاشی نیز چنین کارکردی دارند. هنر سینما تا قبل از تارکوفسکی، هیچکاک، کازان، پازولینی، کوروساوا، فورد و هر هنرمند بزرگ دیگری به این شکل کنونی نبوده و همان ارزش و غنایی را نداشته که پس از حضور این هنرمندان برجسته به دست آورده است.

سبک و روش هر یک از بزرگان مطرح سینما تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند، به طور مثال با معیارهای سینمایی هیچکاک قادر به فهم عظمت آثار تارکوفسکی نخواهید بود و اسرار فیلم‌های پازولینی بیان‌کننده زیبایی حیرت‌انگیز سینمای کازان و هیچکاک نیستند. ممکن است حتی هیچ اشتراکی بین آثار این فیلسمازان برجسته وجود نداشته باشد، با این حال، اهمیت و ارزش هر یک از آنان را نمی‌توان انکار کرد.

به همین دلیل این کتاب، به آموزش چیزی به نام زبان سینما نمی‌پردازد، هر چند نویسنده‌اش از استادان موفق و باتجربه آموزش سینما در دانشگاه‌های آمریکا محسوب می‌شود. جانتی به دنبال ایجاد حساسیت بصری در مخاطب است تا به درک و تجربه و لذت زیبایی‌شناختی بیشتری از این هنر دست یابند. اگر این کتاب این حساسیت را در شما به وجود آورد، پس کتاب موفقی به حساب می‌آید.

به عقیده لوئیس جانتی (Louis D. Giannetti) تأکید بیش از حد بر مضامین، راه درستی برای درک آثار سینمایی نیست. او از توضیح مقدماتی و فنی سینما شروع می‌کند و در نهایت دیدگاه‌های مختلف و تفاوت سینما و ادبیات را شرح می‌دهد.

کتاب شناخت سینما به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

علاقه‌مندان به این هنر و دانشجویان و هنرآموزان سینما را به خواندن این کتاب دعوت می‌کنیم.

با لوئیس جانتی بیشتر آشنا شویم:

او در دانشگاه کیس وسترن ریزرو در کلیولند به تدریس رشته‌های ادبیات و سینما می‌پردازد و در کنار نوشتن مقاله‌ها و کتاب‌های متعدد در حوزه سیاست، ادبیات و هنرهای نمایشی، به نقد و تحلیل فیلم به صورت حرفه‌ای نیز مشغول است.

جملات برگزیده کتاب شناخت سینما:

- مونتاژ پایه هنر سینماست.
- تصاویر را باید به شیوه استادان کهن نقاشی، ترکیب‌بندی کرد، با همان وسواس حس و بیان.
- صدا در سینما چیزی نیست که خیلی ساده فقط به افکت تصویر اضافه شود بلکه تأثیر آن را دو یا سه برابر می‌کند.
- کنش سینما آشکار کردن است، پرتو افکندن بر جزئیاتی است که صحنه (تئاتر) آن‌ها را دست‌نخورده‌ باقی گذاشته است.
- فیلمساز/ مؤلف با دوربینش می‌نویسد، همان‌گونه که یک نویسنده با قلمش.
- روی پرده... باز شدن یک در، یک دست، یا یک چشم می‌تواند به‌اندازه صدای پرطنین لوکوموتیوها، یک لحظه اوج تکان‌دهنده پدید بیاورد.

در بخشی از کتاب شناخت سینما می‌خوانیم:

تقریباً تمام هنرمندان تصویرگر تصاویرشان را با یک کنتراست چیره و رشته‌ای از کنتراست‌های فرعی که یا کامل‌کننده و یا در تقابل با آن هستند، ‌بنا می‌کنند. در یک نقاشی یا عکس، تمام مفاهیم لازم در یک تصویر واحد قرار دارند. در‌حالی‌که در فیلم، ‌هر تصویر مجردی تا حدودی می‌تواند ناکامل باشد، زیرا فیلمساز به‌اندازۀ عناصر بصری عناصر زمانی و دراماتیک را نیز در اختیار دارد که به او در القای نیاتش یاری می‌رسانند. بدین علت، ‌یک تصویر از فیلم گاهی باید قناعت بورزد، یا کمتر از یک نقاشی یا عکس، از مفاهیم اشباع شود. در صورت لزوم یک تصویر فقط شامل کنتراست‌های فرعی خواهد بود که در این‌صورت همانند فضاهای دیگر در فیلم عملکرد خواهد داشت. این‌گونه تدابیرِ عمداً ضداوج‌گیر، در تمام اشکال هنری زمانمند ضروری هستند، ‌زیرا این‌گونه هنرها در قالب زمان، و طی یک رشته از تنش‌های عاطفی افزون‌شونده یا کاهنده پرداخته می‌شوند.

یک کارگردان فیلم واقعاً صدها راه مختلف برای القای مفاهیم در اختیار دارد. او می‌تواند همانند نقاش یا عکاس، کنتراست‌های چیرۀ بصری را برجسته کند. مثلا در یک صحنۀ ترسیم‌کنندۀ خشونت، او می‌تواند از خطوط قطری و زیگزاگ، رنگ‌های پرخاشگر، کنتراست‌های تند و تیز نوری، کمپوزیسیون‌های نامتعادل، شکل‌های عظیم‌الجثه، کلوزآپ‌ها، زوایای سر بالای حاد (لو انگل) و غیره استفاده کند. همچنین برخلاف بیشتر هنرمندان تصویرگر دیگر، او می‌تواند خشونت را به‌واسطۀ حرکت، حرکت خود موضوع یا دوربین، نشان بدهد. هنرمند سینماگر می‌تواند خشونت را به‌وسیلۀ تدوین خود (مونتاژ) القا کند. افزون بر اینها، به‌واسطۀ استفاده از ساوند ترک (صدای حاشیۀ فیلم)، خشونت به‌وسیلۀ دیالوگ پرطنین یا پرشتاب، افکت‌های صوتی شدید، و موسیقی خشن و بلند، قابل القاست. فیلمساز درست به همین دلیل که این همه راه برای القای یک افکت مفروض در اختیار دارد، ‌فیلمساز نقاط تأکید خود را تنوع می‌بخشد؛ گاهی بر تصویر، گاهی بر حرکت و در سایر اوقات بر صدا تکیه می‌کند. گهگاه، به‌ویژه در صحنه‌های اوج‌گیر، او هرسه را به کار می‌گیرد. بنابراین، حتی بزرگ‌ترین آثار سینمایی دارای تصاویری عادی‌اند، زیرا لحظاتی در فیلم وجود دارد که زمینۀ دراماتیک، یک کنتراست چیرۀ غیرتجسمی را اقتضا می‌کند و بدین‌سان تصویر به‌عنوان یک کنتراست فرعی موقت عمل می‌کند.

فهرست مطالب کتاب

مقدمۀ مترجم
تصویر
رسانه: فرم و محتوا
روان‌شناسی ادراک بصری
فریم (قالب)
کنتراست چیره
نما (شات)
زوایای دوربین
نورپردازی
رنگ
افکت‌های اپتیک
بافت
امساک و تنوع
حرکت
حرکت و کنتراست چیره
حرکت و نماها و زاویه‌ها
دوربین متحرک
پن و تیلت‌شات‌ها
دالی‌شات‌ها
کرین‌شات‌ها
تحریف‌های مکانیکی حرکت
فست‌موشن
اسلوموشن
ریورس موشن و فیکس فریم
مونتاژ
فید و کات
دی. دابلیو. گریفیث
زمان و فضا
و. پودوفکین
سرگئی آیزنشتین
سنت رئالیستی
صدا
دیپ فوکس (ژرف‌نما)
نئورئالیسم
سینماسکوپ
موج نو
تصویر چندتکه
صدا
دوران اولیه
صدای اکسپرسیونیستی
امتیازهای صدا
اورسن ولز
ساوند افکت‌ها
موسیقی
فیلم موزیکال
آهنگ‌ساز و کارگردان
کنش‌های موسیقی
زبان
مونولوگ
دیالوگ
دوبلۀ فیلم خارجی
درام
زمان و فضا
قراردادها:‌ کنش و گفتار
کارگردان
بازیگری
بازیگری در سینما
طراحی لباس و گریم
طراحی صحنه
ادبیات
دلالت‌های ادبی و مونتاژ
کنایه‌های اندرنما و دوربین استعاری
ژان کوکتو
نقطۀ دید
اقتباس‌های ادبی
تراکم ادبی و سینمایی
تئوری
نظریه‌های رئالیستی
نئورئالیسم
سینمای مستند
تئوری‌های اکسپرسیونیستی
فیلم‌های آوانگارد (پیشرو)
تئوری مؤلف
منتقدان و انتقاد فیلم
نمایه

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب شناخت سینما
نویسنده
مترجمایرج کریمی
ناشر چاپینشر بیدگل
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات268
زبانفارسی
شابک978-622-6863-55-1
موضوع کتابکتاب‌های آموزش فیلم سازی
قیمت نسخه الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب شناخت سینما

مصطفی خانی‌پور
۱۴۰۱/۲/۵
به نظرم این کتاب یکی از بهترین کتاب‌ها برای درکِ هر چه بهتر و بیشترِ سینماست. با مطالعه‌ش متوجه میشیم که گاها چقدر دیدمان نسبت به جوانب سینما محدود و تکراریه و این کتاب کمک می‌کنه که بیشتر به جزئیات دقت کنیم.
MK
۱۴۰۰/۱۱/۳
این کتاب بسیار عالی و با جزئیات کامل در مورد سینما و مباحث فیلم سازی بود. حتما برای پیشرفت در این زمینه باید این کتاب را مطالعه کرده و مطالب آن را مثل کتاب درسی جدی بگیرید و از آن‌ها یادداشت برداری کنید.
حسین معصومی
۱۴۰۳/۱/۱۷
کتاب خیلی خوبی است... بنظر برای درک بهتر سینما علاقه مندان به دنیای سینما حتما این کتاب رو مطالعه کنند
فرشید مهدی اوغلی
۱۴۰۰/۹/۵
کتاب خوب و کاملی هست
مشاهده همه نظرات 4

راهنمای مطالعه کتاب شناخت سینما

برای دریافت کتاب شناخت سینما و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.