دانلود کتاب صوتی جسارت رانندگی: زن جوان سعودی که مقابل پادشاهی مردان ایستاد

عکس جلد کتاب صوتی جسارت رانندگی: زن جوان سعودی که مقابل پادشاهی مردان ایستاد
قیمت:
۱۵۰۰۰ تومان - 5.49€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی جسارت رانندگی: زن جوان سعودی که مقابل پادشاهی مردان ایستاد و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی جسارت رانندگی: زن جوان سعودی که مقابل پادشاهی مردان ایستاد

کتاب صوتی جسارت رانندگی: زن جوان سعودی که مقابل پادشاهی مردان ایستاد بخشی از زندگی پرفراز و نشیب زنی جوان را روایت می‌کند که کاملاً تصادفی تبدیل به فعال حقوق زنان شد. منال شریف در این اثر پرفروش به شرح خاطرات و زندگی خود از دوران کودکی و نوجوانی تا جوانی و زیر پا گذاشتن قوانین عربستان می‌پردازد.

دربارۀ کتاب صوتی جسارت رانندگی:

کتاب پیش رو شرح حال واقعی زنان عربستانی است و شما را از نزدیک با نوع زندگی آنان آشنا می‌کند و از مشکلات و دشواری‌های آنان در یک جامعۀ زن‌ستیز سخن می‌گوید. منال شریف (Manal Sharif) زنی اهل عربستان که در مکه به دنیا آمد. او سمبل ایستادگی، مبارزه‌گری و مقاومت است. منال برخلاف قوانین موجود در جامعه، رانندگی می‌کند و در برابر حکمرانی مطلق مردان کشورش می‌ایستد و به یک فعال حقوق زنان در عربستان تبدیل می‌شود.

کتاب صوتی جسارت رانندگی (Daring to Drive) روایتگر دوران کودکی و نوجوانی این زن مسلمان در یک محیط بسته و پرتنش است. شریف در دورۀ نوجوانی به دلیل حضور در یک خانوادۀ معتقد، از اعتقادات سفت و سخت مذهبی برخوردار بود به طوری که حتی یک بار نوارهای کاست برادرش را در اجاق انداخت چرا که موسیقی را حرام می‌دانست و بدون روبنده از خانه خارج نمی‌شد. اما به مروز زمان، فشارهای جامعۀ مردسالار عربستان عرصه را برایش به شدت تنگ کرد.

منال شریف بعد از فارغ‌التحصیلی از مدرسه، به جده رفت و در دانشگاه ملک عبدالعزیز در رشتۀ کامپیوتر به تحصیل مشغول شد. او پس از آن در یک شرکت وابسته به نفت به نام آرامکو، به عنوان مهندس امنیت اطلاعات کارش را آغاز کرد و جزء معدود زنان شاغل عربستانی قرار گرفت. او که در محل کارش با همکاران مرد خود صحبت می‌کرد، به فاحشگی متهم شد. برادر نوجوانش نیز در سفرهای کاری، همراهش می‌رفت تا از او مراقبت کند.

شریف بسیار غیرقابل پیش‌بینی و کاملاً تصادفی تبدیل به رهبر یک جنبش بزرگ در عربستان شد. او در سال 2011 تلاش پایان‌ناپذیر خود را برای بهره‌مند کردن زنان سرزمینش از حقوق اجتماعی و حق رانندگی شروع می‌کند و این کوشش در سال 2018 به نتیجه می‌رسد. در این سال زنان عربستان به یکی از حقوق خود دست یافتند و رانندگی برایشان قانونی اعلام شد.

منال شریف کمپینی به نام «رانندگی زنان» را با انتشار فیلمی از خود در حال رانندگی در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت. او به دلیل این کارش در سال 2011 دستگیر و بعد آزاد اما دوباره روز بعد بازداشت شد. روزنامه‌های نیویورک‌تایمز و آسوشیتدپرس، کمپین رانندگی زنان را با اعتراضات مردم سرزمین‌های عرب و بهار عربی بی‌ارتباط ندانستند و بازداشت طولانی‌مدت منال را دلیلی بر ترس مقامات سعودی اعلام کردند.

نویسنده راه پرفرازونشیبی را طی کرد، او بارها و بارها همراه با تهمت‌های بی‌اساس به مرگ و فحاشی تهدید و ترور شخصیتی شد. با این وجود همچنان راهی را که در آن قدم گذاشته بود ادامه داد. او خود را یک لیبرال مسلمان می‌داند. روزانه پنج بار نماز می‌خواند و هیچ‌گونه نوشیدنی الکلی مصرف نمی‌کند.

کتاب صوتی جسارت رانندگی که به یکی از آثار پرفروش در آمریکا تبدیل و کاندید بهترین خودزندگی‌نامه در سایت گودریدز شد، پرده از ظلم‌هایی که بر زنان عربستان رفته برمی‌دارد. محرومیت آن‌ها از رانندگی تنها یکی از این ظلم‌های آشکار بود. آنان بدون داشتن محرم یا قیم، حتی نمی‌توانند کوچک‌ترین کارهایشان مانند امور پزشکی را انجام دهند.

منال شریف از سوی تایم، فوربز، انجمن آزادی اسلو و رسانه‌ها و انجمن‌های بین‌المللی دیگر بسیار تحسین و تمجید شد. فارین پالیسی منال شریف را در فهرست 100 شخصیت متفکر دنیا در سال 2011 قرار داد. همچنین نشریۀ فوربز نام وی را در لیست زنانی که دنیا را دچار تغییر کردند، جای داد و مجلۀ دیلی بیست نام منال را به عنوان یکی از زنان شجاع مطرح و نشریۀ تایم نیز او را به عنوان یکی از 100 انسان تأثیرگذار جهان در سال 2012 معرفی کرد. شریف جوایز فراوانی در این خصوص به دست آورد. او یکی از سه شخصیتی است که اولین جایزۀ وکلایوهاول را به دلیل خلاقیت در اعتراض از سمت انجمن آزادی اسلو دریافت کرد.

این کتاب که نخستین بار در سال 2017 منتشر شد، استبداد و آشفتگی عربستان سعودی در چهار دهۀ قبل و ارتباط شرارت‌آمیز پادشاهی با ایالات متحده را به نمایش می‌گذارد.

نکوداشت‌های کتاب صوتی جسارت رانندگی:

- نکوداشتی شایان توجه از مقاومت در برابر استبداد، قدرت خارق‌العادۀ تحصیلات و همبستگی زنان. (Amazon)
- کتابی حیاتی و الهام‌بخش. (The Oprah Magazine)
- داستانی شجاعانه، خارق‌العاده و شخصی دربارۀ نبرد یک زن برای حقوق برابر. (Associated Press)

کتاب صوتی جسارت رانندگی برای چه کسانی مناسب است؟

اگر دوست دارید با مشکلات و مسائل زنان در عربستان آشنا شوید و به شنیدن زندگی‌نامۀ افراد تأثیرگذار علاقه‌مند هستید، این کتاب صوتی برای شما مناسب است.

در بخشی از کتاب صوتی جسارت رانندگی می‌شنویم:

دو سال پس از اینکه پادشاه برده‌داری را ممنوع کرد، اولین مدرسۀ دولتی دخترانۀ سعودی در سال 1964 تأسیس شد. این دیدگاه از وقتی که مطرح شد تا اجرایی شدنش به زمان زیادی نیاز داشت. اولین کسی که لزوم تحصیلات را برای دختران به زبان آورد مردی به نام عبدالکریم بود که پس از عنوان کردن این نظریه شش ماه زندانی شد.

یکی از علمای برجستۀ سعودی این جملات را خطاب به مردم گفت:‌ «ای مسلمانان! آگاه باشید! به این خطرات توجه کنید، متحد شوید و این مدارسی را که با رویکردهای مدرن برای تحصیل دختران باز شده‌اند، تعطیل کنید. این مدارس ظاهرشان مثبت نشان می‌دهد اما از درون ما را مثل طاعون از بین می‌برند. آنچه این مدارس به ما تحویل خواهند داد چیزی به جز بی‌اخلاقی و بی‌توجهی به مذهب نیست. اگر نمی‌توانید آن‌ها را تعطیل کنید با تأسیس و بازگشایی آن‌ها مخالفت کنید.»

وقتی بالاخره اولین مدرسۀ دخترانه بازگشایی شد، شاهزاده فیصل که بعداً پادشاه شد مجبور شد سربازانی را برای محافظت از دختران استخدام کند تا اتفاقی که در مدارس تفکیک شده در آمریکای جنوبی افتاد برای آن‌ها تکرار نشود. ایجاد تغییر خیلی سخت است. دیدگاه‌ها و باورهای قدیمی را عوض کردن کاریست بس دشوار.

تشخیص مدرسۀ دخترانه از پسرانه خیلی آسان بود. مدرسۀ دخترانه شبیه بازداشتگاه بود با دیوارهای بلند و فلزی و یک در محکم مثل یک کانتینر که از وسط نصف شده باشد. تنها مردی که دیده می‌شد نگهبان جلوی در بود. پنجره‌ها از داخل پیچ شده و با پرده پوشیده شده بودند تا از بیرون هیچ‌کس نتواند داخل مدرسه را ببیند.

فهرست مطالب

۳۲ دقیقه
قسمت اول
۱۸ دقیقه
قسمت دوم
۳۹ دقیقه
قسمت سوم
۲۶ دقیقه
قسمت چهارم
۳۴ دقیقه
قسمت پنجم
۱۶ دقیقه
قسمت ششم
۳۲ دقیقه
قسمت هفتم
۱۵ دقیقه
قسمت هشتم
۲۹ دقیقه
قسمت نهم
۲۴ دقیقه
قسمت دهم
۲۷ دقیقه
قسمت یازدهم
۴۱ دقیقه
قسمت دوازدهم
۲۵ دقیقه
قسمت سیزدهم
۳۳ دقیقه
قسمت چهاردهم
۲۴ دقیقه
قسمت پانزدهم
۲۸ دقیقه
قسمت شانزدهم
۴۵ دقیقه
قسمت هفدهم
۲۲ دقیقه
قسمت هجدهم
۲۳ دقیقه
قسمت نوزدهم
۳۳ دقیقه
قسمت بیستم
۳۱ دقیقه
قسمت بیست‌ویکم
۳۴ دقیقه
قسمت بیست‌ودوم
۱۷ دقیقه
قسمت بیست‌وسوم
۴۱ دقیقه
قسمت بیست‌وچهارم
۳۰ دقیقه
قسمت بیست‌وپنجم
۲۵ دقیقه
قسمت بیست‌وششم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی جسارت رانندگی: زن جوان سعودی که مقابل پادشاهی مردان ایستاد
نویسنده
مترجممریم سعادتمند بحری
گویندهمعصومه نورزاد
ناشر چاپیانتشارات مروارید
ناشر صوتینشر ماه آوا
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابMP3
مدت۱۲ ساعت و ۲۵ دقیقه
زبانفارسی
قیمت نسخه صوتی
۱۵۰۰۰ تومان - 5.49€
خرید کتاب صوتی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های زندگی نامه

نظرات کتاب صوتی جسارت رانندگی: زن جوان سعودی که مقابل پادشاهی مردان ایستاد

سید یداله پناهی عزیزلو
۱۴۰۰/۱/۴
به نام خدا
من این کتاب صوتی را از اول تا آخر گوش دادم و بارها و بارها همراه با آن بر حال و احوال آنان و خودمان گریستم، گاهی کارهای خانم منال شریف را تحسین می‌کردم و به او از ته دلم آفرین می‌گفتم.
به هر حال برای من کتاب تأثیرگذاری بود و خواندن آن را به آنانی که علاقمند به ایجاد تغییر در جامعه و جهان هستند توصیه می‌کنم.
سید یدالله پناهی دبیر
ترکان شایان
۱۴۰۰/۳/۶
با سلام، کتابراه عزیز لطفا به این مشکل رسیدگی کن🙏💙فصل ۱۵ از دقیقه ۵: ۲۶به بعد نمیاره و میره فصل بعدی لطفا اگر کاربری هستید که فصل ۱۵ کتاب رو خوندید به من بگید به طور خلاصه اون فصل چی شد واقعا از لطفتون ممنون میشم💙🙏🙏🙏کتابراه من الان در فصل۲۲ هستم و باز هم همون اتفاق در دقیقه ۱۱: ۴۶ دقیقه افتاد لطفا به این مورد رسیدگی کن🙏💙
Aaa Asss
۱۳۹۹/۱۰/۲۰
حیف پول و وقتم که حروم شد اصلا توصیه نمی‌کنم
مشاهده همه نظرات ۳