دانلود کتاب صوتی حسین کرد شبستری


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی حسین کرد شبستری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی حسین کرد شبستری

کتاب صوتی حسین کرد شبستری نوشته‌ی حسن ذوالفقاری و محبوبه حیدری، از مجموعه ادبیات مکتب خانه‌ای ایران، به روایت زندگی یکی از پهلوانان برجسته و درخشان ایرانی در دوره‌ی صفویه می‌پردازد که از شاگردان پهلوان مسیح تکمه بند تبریزی بود.

درباره‌ی کتاب صوتی حسین کرد شبستری:

حسین کُردِ (گُرد) شبستری داستانی شنیدنی، عامیانه و حماسی از سنت نقالی، از نویسنده‌ای نامعلوم است. این اثر دربردارنده‌ی افسانه‌هایی است که در آن حقایق تاریخی با افسانه ادغام شده و مربوط به دوره‌ی صفویه است. این کتاب صوتی از مجادلات و کشمکش‌های دولت و مردم ایران در عهد صفوی با ازبکان و عثمانی‌ها صحبت می‌کند و رویدادهای سال‌های 996 تا 1038؛ یعنی در دوره‌ی حکومت شاه‌عباس را به تصویر می‌کشد و دامنه‌ی جغرافیایی آن از تبریز تا حیدرآباد هند است.

این کتاب با عناوین دیگری هم‌چون «حسین‌نامه» و «جنگ‌نامه‌ی حسین کرد» و «پهلوان‌نامه‌ی حسین کرد» نیز مشهور است. قصه‌ی حسن کرد شبستری در طول دو قرن روایت‌های مختلفی پیدا کرده که این بخاطر همین مسئله‌ی نقالی بودن آن است.

خلاصه‌ی‌ کتاب صوتی حسین کرد شبستری:

شخصیت اصلی این داستان‌ها، پهلوانی به اسم حسین از طوایف کرد است که در شبستر در زمان صفویه زندگی می‌کند. پس از نبردهای ابتدایی و پی‌درپی بین مسیح دکمه بند تبریزی و پهلوانان ازبک، مسیح دکمه بند به صورت تصادفی حسین کرد شبستری را که چوپانی بی‌نام و نشان است را از مجازات مرگ نجات می‌دهد و همراه خود به خانه‌اش می‌برد و بزرگش می‌کند. حسین کرد با مرور زمان تمام فنون نبرد را می‌آموزد و گاهی به صورت ناشناس به جای مسیح با ازبکان مبارزه می‌کند و پیروز می‌شود.

حسین کرد بر سر موضوعاتی با همسر مسیح بحثش می‌شود و تبریز را ترک می‌کند و به اصفهان می‌رود. در آن‌جا به جمع پهلوانان شاه عباس می‌پیوندد. سپس پهلوانان ازبک را در تبریز و اصفهان و مشهد، شکست می‌دهد و پس از آن، او برای گرفتن خراج 7 ساله‌ی ایران از هند راهی می‌شود.

در مسیر نهنگی را صید می‌کند و پس از رسیدن به هند، ابتدا در طی نبردهای عیاری تعدادی از ازبکان را می‌کشد و در نهایت در نبرد اصلی بر امرای هند غلبه می‌کند و خراج هفت ساله‌ی ایران را از آنان می‌گیرد و با سربلندی به ایران باز می‌گردد. سپس شاه عباس به او پاداش بسیار می‌دهد و از آن پس، حسین کرد، نور چشم شاه می‌شود. مقام او در بین پهلوانان شاه عباس مانند جایگاه رستم در جمع پهلوانان شاهنامه است.

درباره‌ی مجموعه‌ی صوتی مجموعه ادبیات مکتب خانه‌ای ایران:

مجموعه ادبیات مکتب خانه‌ای ایران، به روایت‌ بخشی از تاریخ مهم ادبیات ایران می‌پردازد و نوع تفکر فرهنگی مردم دوران قاجار و ادبیات آن عصر را مشخص می‌کند. این مجموعه در سه جلد با عناوین سلیم جواهری، بهرام و گل اندام، حسین کرد شبستری نوشته شده که به ابعاد گوناگون آموزشی، تاریخی و روایی به قصه‌های ادبیات مکتب‌خانه‌ای می‌پردازد. داستان‌های عامیانه‌ی هر دوره و اقلیم، حاوی قسمت‌های باارزشی از فرهگ شفاهی مردمان آن زمان است. خواندن و یا شنیدن این داستان‌ها باعث می‌شود شما بیشتر با ویژگی‌های افسانه‌ها و قصه‌های عامیانه تاریخی آشنا شوید.

ادبیات مکتب‌خانه‌ای در دوران حکومت صفوی به خاطر رواج قصه‌گویی و نقالی رونق چشم‌گیری داشت، زیرا در این دوره بود که صنعت کاغذسازی، کتاب‌نویسی و نسخه‌برداری گسترش یافت. هم‌چنین افزایش نسبی سواد خواندن و نوشتن، یکی دیگر از دلایل رواج یافتن داستان‌های عامیانه بود. روش قصه‌گویی هزار‌ و یک‌شب، عنصر تکرار‌ شونده‌ی بیشترِ این داستان‌هاست.

در قسمتی از کتاب صوتی حسین کرد شبستری می‌شنویم:

در زمان شاه‌عباس مسیح دکمه‌بند تبریزی فته‌ای در بلخ به‌پا می‌کند و خان‌جهان، حاکم ختا، برای یاری حاکم بلخ، دو تن از پهلوانان خود را نزد او می‌فرستد. اختر‌جان برای نابودی شاه‌عباس به اصفهان می‌رود و ببرازخان برای کشتن مسیح، به‌سوی تبریز می‌تازد. حاکم تبریز برای فرونشاندن فتنه‌ی ببرازخان، به شاه‌عبَّاس نامه‌ای می‌نویسد و درخواست یاری می‌کند. شاه‌عبّاس، بی‌درنگ مسیح را و چند پهلوان دیگر را به تبریز می‌فرستد. مسیح با دیدن قدرت و شجاعت حسین کرد شبستری او را ملازم خود می‌سازد. حسین ببرازخان را به قتل می‌رساند. حسین، شبی شاه‌عبّاس را که در جامه‌ی درویشی در کوچه‌ها می‌گشته، از سوءقصد اخترخان نجات می‌دهد. زن مسیح علیه حسین در تبریز فتنه‌ها می‌کند و شاه‌عبّاس خون حسین را حلال اعلام می‌کند، ولی سرانجام به دورغ‌های گفته شده‌اش اعتراف می‌کند و مسیح و حسین باز در کنار یکدیگر می‌مانند.

 ۸ ساعت، ۴۵۳ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۹، قیمت الکترونیکی: ۳۸۰۰۰ ت - 11.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۳۳ دقیقه
قسمت اول
۲۳ دقیقه
قسمت دوم
۳۶ دقیقه
قسمت سوم
۳۰ دقیقه
قسمت چهارم
۲۸ دقیقه
قسمت پنجم
۲۹ دقیقه
قسمت ششم
۳۵ دقیقه
قسمت هفتم
۳۲ دقیقه
قسمت هشتم
۲۴ دقیقه
قسمت نهم
۲۶ دقیقه
قسمت دهم
۳۸ دقیقه
قسمت یازدهم
۱۹ دقیقه
قسمت دوازدهم
۳۷ دقیقه
قسمت سیزدهم
۳۲ دقیقه
قسمت چهاردهم
۳۰ دقیقه
قسمت پانزدهم
۲۸ دقیقه
قسمت شانزدهم

راهنمای دانلود کتاب صوتی حسین کرد شبستری

برای دانلود کتاب صوتی حسین کرد شبستری و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  حسین کرد شبستری

نظرات کتاب صوتی حسین کرد شبستری

نریمان نوروزی
۱۴۰۰/۱/۱۸
سلام آرزوی پیشرفت توام بابهروزی وپیروزی ودانش روزافرون برای تمام دست دراندکاران ابن برنامه دارم وازخداوندسربلندی تمام زحمتکشانی دراین راستا کوجکترین قدمی برداشتنه اندخواهان وخواستارم
امیرحسین قارونی
۱۴۰۰/۱/۱۳
داستانی زیبا برای عاشقان قصه‌های دوره صفویان
مشاهد همه نظرات (۲)