معرفی و دانلود کتاب صوتی دشت‌های سوزان

عکس جلد کتاب صوتی دشت‌های سوزان
قیمت:
59000 تومان - 6.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی دشت‌های سوزان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی دشت‌های سوزان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی دشت‌های سوزان

کتاب صوتی دشت‌های سوزان نوشته صادق کرمیار، داستانی گیرا از رویدادهایی است که در مقطعی خاص از تاریخ اتفاق افتاده‌اند. این اثر، برگزیده‌ی کتاب سال دوازدهمین دوره‌ی جایزه‌ی شهید حبیب غنی پور، در بخش رمان با موضوع آزاد است.

کتاب صوتی دشت‌های سوزان، با بیان روایات مختلف، گوشه‌هایی از تاریخ ایران را در دوره حکومت ناصرالدین شاه روایت می‌کند. روایتی از تأثیر جنگ‌های جهانی اول و دوم تا پیدایش نفت در خوزستان و ماجراهای کاخ فیلیه که به شیخ الشیوخ خوزستان تعلق دارد. در ادامه به قدرت رسیدن شیخ خزعل در خوزستان و مبارزات قبایل مختلف جنوب علیه استعمار و استبداد را روایت می‌کند.

داستان این رمان با مرگ شیخ جابر شروع می‌شود و جنگ قدرت برای جانشینی شیخ الشیوخ ادامه دارد. تا اینکه شیخ خزعل قدرت در کاخ فیلیه را به دست می‌آورد و مخالفان خود را یکی یکی از بین می‌برد. وقایع تاریخ معاصر ایران در این برهه از زمان به ویژه کشف نفت در ایران، داستان کرمیار را به اثری دل‌نشین و جذاب تبدیل کرده است. رمانی که شاید از نظر میزان لذت‌مندی مخاطب چیزی از یک اثر عامه‌پسند کم ندارد، اما به معنی واقعی کلمه اثری عامه پسند نیست.

کتاب صوتی دشت‌های سوزان درباره‌ی رویدادهای خوزستان از دوره ناصری تا به قدرت رسیدن رضاخان است و اوضاع سیاسی و اجتماعی آن دوره را روایت می‌کند. به جز شخصیت‌های تاریخی، همه‌ی شخصیت‌های رمان خیالی‌ هستند. این موضوع نشان‌دهنده‌ی این است که کرمیار در روایت تاریخی خود تمام شخصیت‌های داستانی‌اش را حتی در ساده‌ترین و بی‌اهمیت‌ترین نقش، هوشمندانه وارد فضای روایی داستان می‌کند و پس از ادای نقش به سرانجامی منطقی هدایت می‌نماید. هدف کرمیار در این رمان تاریخی این بوده است که روایتی داستانی و سمبلیک شروع کند. از این رو توصیف بعضی جزییات تاریخی در دل داستانی با زبان ساده که قصه‌گویی در آن نقش پررنگی دارد، از دید او اهمیت بسیاری داشته است.

صادق کرمیار، نویسنده و کارگردان ایرانی در سال 1338 در تهران به دنیا آمد. او گواهی‌نامه درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را کسب کرده و تعدادی رمان، فیلمنامه سینمایی و سریال‌های تلویزیونی به نگارش درآورده، هم‌چنین تعدادی فیلم و سریال تلویزیونی را کارگردانی کرده است.

در قسمتی از کتاب صوتی دشت‌های سوزان می‌شنویم:

اولین بار که ریحانی به باغ حسین قلیخان نظام‌السلطنه رفته بود تا شیخ خزعل را از نزدیک ببیند، شیخ از او پرسیده بود:
«مادرت کیست؟»
ریحانی غیرتی شده بود و یک آن تصمیم گرفته بود لیچار بار شیخ کند و از باغ بیرون بزند و از خیر دیدار بزرگ‌ترین شیخ عرب دوران بگذرد، اما گفته بود:
«نازبانو.»
خزعل هم لب ورچیده بود و گفته بود:
«یادم نمی‌آید.»
بیست روز از عید گذشته بود و باغ پر از شکوفه بود. حسن خان هم داشت به باغ رسیدگی می‌کرد. وقتی ریحانی خواست برود از حسن خان پرسید:
«شیخ بیماری فراموشی دارد؟»
حسن خان گفت:
«شیخ هیچ چیز را فراموش نکرده، خصوصاً دشمنانش را.»
ریحانی پرسید:
«پس چرا اسم مادرم را پرسید؟»
حسن خان خندید. گفت:
«شیخ شصت تا زن دارد و اولاد این زن‌ها را نمی‌شناسد. از همان وقت‌ها هر وقت صغیری پیش او می‌رفت، ازش می‌پرسید مادرت کیست؟ حالا دیگر عادتش شده از همه همین را می‌پرسد.»

ریحانی در همان دیدار اول سن شیخ را پرسیده بود و وقتی فهمیده بود که خزعل قریب هشتاد سال را دارد، گفته بود خیلی جوان‌تر می‌نمایید. بعدها فهمید که شیخ در دوران زمامداری خود، وسیله موثری در اطفای نایره شورش و فساد داشت. هر وقت شورشی در قلمرو او راه می‌افتاد فوری جویا می‌شد که آیا رئیس شورشگران دختر دارد یا نه، اگر دختری داشت فوری او را به زنی می‌گرفت و فتنه می‌خوابید. برای همین هم وقتی به شیخ خزعل خبر داده بودند که رضا خان از تهران راه افتاده به سمت خوزستان تا او را دستگیر کند، خزعل پرسیده بود:
«رضا خان دختر دارد؟»

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
9 دقیقه
فصل آغاز: شیخی با شصت زن
61 دقیقه
شب اول: گوزن زرد
34 دقیقه
شب دوم: نجات پلنگ وحشی
44 دقیقه
شب سوم: حکم سلطان صاحبقران
24 دقیقه
شب سوم - بخش دوم
41 دقیقه
شب چهارم: خواستگاری شوم
38 دقیقه
شب پنجم: چشم رام پلنگ
52 دقیقه
شب پنجم - بخش دوم
70 دقیقه
شب ششم: جنون عاشق شورشی - بخش اول
74 دقیقه
شب هفتم: مرگ غم‌انگیز مرد مطرود
50 دقیقه
شب هشتم: فارسی شکر است - بخش اول
48 دقیقه
شب هشتم - بخش دوم
69 دقیقه
شب نهم: پایکوبی در لجه‌ی نفت
77 دقیقه
شب دهم: جنگ مقدس
9 دقیقه
فصل پایان: محاکمه‌ی قاتلان

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی دشت‌های سوزان
نویسنده
راویشیما درخشش
ناشر صوتیانتشارات نیستان
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابMP3
مدت۱۱ ساعت و ۳۹ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان ایرانی، کتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه صوتی
59000 ت - 6.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی دشت‌های سوزان

بابک شیدایی
۱۴۰۲/۷/۲۶
هم داستان جذاب بود هم صدای خانم درخشش دلنشین بود.
در کل کتابی بود که حتی حاضر نشدم یک لحظه قطع کنم و شنیدنش رو به بعد موکول کنم. واقعا فضای خوزستان زمان قاجار رو جوری ترسیم کردن که انگار می‌تونی لمسش کنی
زهرا یداللهی
۱۴۰۰/۱۰/۵
با وجودی که عاشق صدای زیبای خانم شیما درخشش هستم اما فکر می‌کنم اگر از چند صدا پیشه برای روایت داستان استفاده می‌کردید و هر شخصیت صدای خود را داشت به درک بهتر داستان کمک می‌شد
hamideh torki
۱۴۰۰/۱۱/۴
خانم درخشش مثل همیشه عالی خوانده‌ام و کتاب غافلگیری‌های جالبی داشت و حاوی اطلاعات جالبی از برهه زمانی که داستان در این اتفاق افتاده
Ehsan Rostamzad
۱۳۹۹/۱۱/۶
کتابه خوبیه ولی اگر گوینده روی صدای اشخاص سعی میکرد فرقشونو بیشتر نشون بده بهتر بود ولی کلیات کتاب خوبه ممنون
نریمان نوروزی
۱۴۰۱/۲/۱۴
سلام از تمام کسانیکه زحمت کشیده‌اند سپاسگذارم
مشاهده همه نظرات 5

راهنمای مطالعه کتاب صوتی دشت‌های سوزان

برای دریافت کتاب صوتی دشت‌های سوزان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.