دانلود کتاب صوتی قصه‌های مرزبان نامه


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی قصه‌های مرزبان نامه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی قصه‌های مرزبان نامه

کتاب صوتی قصه‌های مرزبان نامه نوشته مهدی آذر یزدی از مجموعه قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب، دربردارنده‌ی داستان‌های زیبا و آموزنده است.

مرزبان‌نامه عنوان کتابی است در اصل به زبان مازندرانی، نوشته اسپهبد مرزبان بن رستم بن شهریار بن شروین بن رستم بن سرخاب بن قارن معروف به سعدالدین وراوینی که از نسخه اصلی که به زبان طبری بوده به زبان فارسی دری برگردان شده است.

این کتاب یکی از آثار ارزنده زبان فارسی است که در نیمه اول قرن هفتم از زبان طبری نوشته شده و از شاهکارهای بلامنازع ادب فارسی و مازندرانی در نثر مصنوع به شمار می‌رود و می‌توان آن را سرآمد تمامی نثرهایی از این دست تا اوایل قرن هفتم به شمار آورد. مرزبان‌نامه وراوینی شامل نُه باب و یک مقدمه ‌است. این کتاب از زبان حیوانات و به تقلید از کلیله و دمنه اثر نصرالله منشی نوشته شده‌ است.

در واقع نویسنده کتاب از طریق داستان‌های غیرمستقیم و از زبان حیوانات پند و اندرزهای خود را به پادشاه زمان خود می‌گوید. این روش در میان دانایان هندی و ایرانی رواج داشت و در ایران پس از اسلام نیز ادامه یافت. مرزبان‌نامه از ادبیات تمثیلی به شمار می‌رود که دارای نثری فنی است و عنصرالمعالی کیکاووس در قابوس‌نامه و ابن اسفندیار در تاریخ طبرستان از این کتاب نام برده‌اند.

حکایت‌های این کتاب، به نوعی قصه برخوردها و درگیری‌های حیوانات و دشمنی‌های آن‌ها با یکدیگر است که در خلال آن‌ها، اهمیت هوشمندی و ارزش تدبیر آشکار می‌شود. پیش از این، برخی از قصه‌های مرزبان نامه وراوینی در کتاب‌های درسی و متون آموزشگاهی ما ساده‌نویسی و منتشر شده است، به عنوان مثال، حکایت دیگری از روباه و خروس که در شمار قشنگ‌ترین قصه‌های کتاب‌های درسی دوره دبستان بود در این اثر انتخاب و بازنویسی شده است. در این ماجرا، خروس، فریب روباه فریبکار را نمی‌خورد و تن به دوستی با او نمی‌دهد؛ بلکه روباه را با خبر نزدیک شدن سگ‌ها فریب می‌دهد و خودش را از چنگ او می‌رهاند. بازنگار مرزبان نامه با تکیه بر بیش از سه دهه نویسندگی برای کودکان، قصه‌های این کتاب را نیز با نثری بسیار ساده به مخاطبانش ارائه داده و اگرچه دوره قصه‌های شیرین ایرانی برای گروه سنی نوجوان آماده شده، اما کتاب حاضر برای کودکان دبستانی هم مناسب و قابل استفاده است.

هنر آذریزدی در این کتاب استفاده از ادبیاتی ساده و شیرین همانند شیوه روایی حکایت‌ها و داستان‌های کهن فارسی است که نمونه‌های آن را می‌توان در نقل‌های داستانی سینه‌به‌سینه در خانواده‌ها جست. آذریزدی این نقل‌ها را بر پایه داستان‌هایی از دل متون کهن مرزبان‌نامه استخراج و به زبان فارسی ساده بازگویی و ثبت کرده است.

در قسمتی از داستان روباه و خروس می‌شنویم:

روزی بود و روزگاری بود...
یک خروس بود که قصه گفتن و داستان شنیدن را دوست می‌داشت و هر وقت مرغ‌ها و کبوترها و گنجشک‌ها را می‌دید از آن‌ها می‌خواست که سرگذشت‌های دیده یا شنیده را تعریف کنند، آن‌ها هم هر وقت کار واجب‌تری نداشتند، دعوت خروس را قبول می‌کردند و دور هم می‌نشستند و قصه می‌گفتند. هرچه را که خودشان دیده بودند و هر چه را که شنیده بودند از حیله‌ها و حقه‌هایی که شغال‌ها، روباه‌ها، شکارچی‌ها برای گرفتن مرغ‌ها به کار می‌برند و از بلاهایی که بر سر خودشان یا دوستانشان آمده بود سخن می‌گفتند و خروس از این راه خیلی خبرها بدست می‌آورد...

یک روز خروس تنها مانده بود و در باغچه‌ای که در آن زندگی می‌کرد باز بود. خروس هم آمد در کوچه و قدم قدم زنان از کوچه به صحرا رسید. فصل بهار بود و صحرا سبز و خرم بود. درخت‌ها شکوفه کرده بودند و بوی گل در هوا پیچیده بود. خروس دلش به شوق آمد و با صدای بلند آوازی خواند، روباهی که در آن نزدیکی بود صدای خروس را شنید و هوس گوشت خروس کرد. پا به دویدن گذاشت و به سرعت به طرف خروس پیش آمد...

 ۵ ساعت و ۱۳ دقیقه، ۲۹۳ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: ۲۸۰۰۰ ت - 8.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۱ دقیقه
مرزبان نامه
۲۰ دقیقه
آواز بزغاله
۲۳ دقیقه
درخت مراد
۱۳ دقیقه
ماهی خوار توبه کار
۶ دقیقه
پیاده و سوار
۲۲ دقیقه
گربه و موش
۲۴ دقیقه
شغال خر سوار
۹ دقیقه
مرغ آتش خوار
۳۶ دقیقه
شیر مهربان
۸ دقیقه
گربه شکاری
۹ دقیقه
روباه و خروس
۱۷ دقیقه
موش و مار
۱۱ دقیقه
زشت و زیبا
۳۸ دقیقه
خرس حسود
۱۶ دقیقه
الاغ سواد دار
۱۰ دقیقه
سه دزد حریص
۷ دقیقه
حاضرجوابی بزرگمهر
۸ دقیقه
رسم راسویی
۹ دقیقه
پند خرگوش
۱۷ دقیقه
دوستان نااهل
۴ دقیقه
انوشیروان و باغبان
۶ دقیقه
دانش ناتمام

راهنمای دانلود کتاب صوتی قصه‌های مرزبان نامه

برای دانلود کتاب صوتی قصه‌های مرزبان نامه و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  قصه‌های مرزبان نامه
Mohammad Asadi
۱۳۹۷/۱۰/۴
عالیست
آدینه هویدا
۱۳۹۷/۱۰/۱۷
ممنون دلنشین بود
حجت مرادی
۱۳۹۷/۱۰/۶
ممنون عالی بود
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۲۴)