دانلود کتاب ضرورت آموزش بهداشت در جامعه


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب ضرورت آموزش بهداشت در جامعه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب ضرورت آموزش بهداشت در جامعه

کتاب ضرورت آموزش بهداشت در جامعه، به بررسی نحوه دستیابی به زندگی سالم در جهت توجهات لازم به امر آموزش بهداشت و پذیرش رفتارهای بهداشتی پرداخته است.

در هر مسئله‌ای که از لزوم تغییر‌سازی بشر در زمینه مسائل تندرستی بحث می‌شود، سریعا موضوع آموزش بهداشت مطرح می‌شود. همه می‌گویند باید مردم را در مورد موضوع‌‌های گوناگون بهداشتی آموزش داد. ولی کمتر کسی می‌گویند چطور؟ و اینکه چه قواعدی و اصوی بر عملکردهای آموزش بهداشت حکم فرما است و عوامل تقویت و یا ضعیف کننده رفتارهای مورد تایید علوم بهداشتی کدام موارد هستند؟ و چطور می‌توان دگرگونی‌های مورد نظر را در رابطه با سلامت آدم‌ها تا آن جا که به او و محیط زندگیش مرتبط می‌شود، به دست آورد؟ و این موضوعی است که کتاب ضرورت آموزش بهداشت در جامعه، در جریان تحلیل مسائل گوناگون آموزش بهداشت به آن پرداخته است.

بهداشت مجموعه‌ای از علوم گوناگون است و به صورت کلی منظور از بهداشت، انجام کارهایی برای جلوگیری از ابتلا مردم به امراض و رسیدن به سلامتی است. تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO) از بهداشت به طرز زیر است: بهداشت علم و هنر پیشگیری از امراض‌ها و طولانی کردن عمر و بالا بردن سطح آن است.

با فراهم آوردن امکاناتی مانند: آموزش بهداشت، بهداشت محیط تشخیص امراض، پیشگیری علیه بیماری‌ها عفونی، ایجاد یک سیستم اجتماعی که هر شخص بتواند از حق طبیعی خود دارا باشد. سلامتی مردم تامین می‌شود. البته در حال حاضر دامنه بهداشت عمومی گسترش پیدا کرده است و تامین سلامتی سالخوردگان، مادران، تغذیه، جامعه، آلودگی هوا و آلودگی صوتی جز وظیفه‌های بهداشت قلمداد شده است.

در علوم تجربی عوامل در شرایط یکسان نتیجه یکسان ایجاد می‌کند، یعنی از ترکیب دو اتم هیدروژن با یک اتم اکسیژن، آب به وجود می‌آید. اما باید توجه داشت که درباره یک امر بهداشتی مانند واکسیناسیون، تنها جنبه علمی قضیه کافی نیست. به دلیل اینکه یک برنامه بهداشتی موفق لزوما در منطقه و فرهنگ دیگر موفق نمی‌شود، زیرا جنبه‌های اجتماعی، اقتصادی، روانی و... نیز موثرند. پس بهداشت هنر است.

هدف دیگر بهداشت، بالا بردن عمر بشر است. عوامل گوناگونی بر طول عمر موثر است و از آن جمله رفاه اقتصادی، آرامش فکری، خدمات پزشکی، تغذیه، حقوق بشر، آموزش، ارتباط مردم با دوست و با همدیگر، آزادی و روابط دولت و ملت است. باید توجه داشته باشیم که اکنون اصطلاحات گوناگونی از نظر ظاهر برای بهداشت مطرح است. مانند بهداشت جامعه، جامعه‌شناسی بهداشت، پزشکی اجتماعی، پزشکی جامعه نگر و... که در واقع همگی هم معنی بهداشت عمومی هستند. باید گفت مفهوم کلیه این عناوین یکی است، ولی طرز نگرش آن‌ها با هم گوناگون است، زیرا نیازهای جامعه‌‌ها با هم متفاوت است.

در بخشی از کتاب ضرورت آموزش بهداشت در جامعه می‌خوانید:

امروزه در امر آموزش، هیچ فعالیت و تلاشی برای تدریس، بدون انتخاب و تدوین هدف صورت نمی‌گیرد. مسلما، در رابطه با لزوم تعیین و تدوین اهداف آموزشی دلایل زیادی را می‌توان مطرح نمود که در زیر به چند دلیل که دارای اولویت بیشتری هستند اشاره می‌کنیم:

1- مشخص کردن هدف، پیدا کردن مسیر و جهت حرکت را آسان‌تر می‌کند.

2- نظر به اینکه تعیین و تدوین و یا اضافه کردن محتوا بدون توجه به اهداف جنبه علمی ندارد، بنابراین وجود اهداف آموزشی راهنمای بسیار خوبی برای این منظور بشمار می‌رود.

3- چون انتخاب شیوه‌های تدریس ارتباط مستقیم و نزدیکی با محتوای آموزشی دارد بنابراین وجود اهداف آموزشی به انتخاب درست و منطقی آن‌ها نیز کمک می‌کند.

4- نظر به اینکه مواد و وسایل آموزشی مورد استفاده بایستی با محتوا و شیوه‌های تدریس انتخاب شود، بنابراین می‌توان وجود اهداف آموزشی را در انتخاب مواد و وسایل آموزشی دخیل دانست.

5- چون ارزشیابی پیشرفت تحصیلی بایستی بر اساس محتوای تدریس شده به عمل آید، بنابراین نقش اهداف آموزشی در طراحی و اجرای یک ارزشیابی منطقی کاملا انکارناپذیر به نظر می‌رسد.

6- نظر به اینکه انتخاب و توصیه‌های فعالیت آموزشی (تجارب یادگیری) برای فراگیران بایستی با توجه به محتوای مورد تدریس صورت گیرد، بنابراین می‌توان ادعا کرد که اهداف آموزشی در این مورد نیز نقش مؤثری را دارا هستند.

 ۸۸ صفحه، ۵۴۳ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-6538-20-6 

چاپ ۱۳۹۸: ۱۹۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۸۰۰۰ ت - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
تعریف آموزش بهداشت
تاریخچه آموزش بهداشت
اهداف آموزش بهداشت
اصول و مبانی آموزش بهداشت
ضرورت آموزش بهداشت
مراحل آموزش بهداشت
1- تجزیه و تحلیل
2- حساس سازی
3- تبلیعات
4- آموزش
5- انگیزش
نقش مربیان بهداشت در فعالیت‌های آموزش بهداشت
مسایل و مشکلات آموزش بهداشت
طراحی منظم آموزشی
1- هدف‌های آموزشی
نقش اهداف آموزشی
انواع اهداف آموزشی
طبقه‌بندی اهداف آموزشی
3- تعیین منافع
4- بازده
فرآیند پذیرش رفتارهای بهداشتی در جامعه
نقش انگیزه در فرآیند پذیرش
تقسیم بندی نیازها
مراحل اساسی در فرآیند انگیزه
نقش تغییرات اجتماعی و برنامه‌ریزی شده در فرآیند پذیرش
تغییرات اجتماعی
تغییرات برنامه‌ریزی شده
جمع‌بندی کلی
منابع و ماخذ

راهنمای دانلود کتاب ضرورت آموزش بهداشت در جامعه

برای دانلود کتاب ضرورت آموزش بهداشت در جامعه و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  ضرورت آموزش بهداشت در جامعه

نظرات کتاب ضرورت آموزش بهداشت در جامعه

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.