دانلود کتاب فرشته آبی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب فرشته آبی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب فرشته آبی

کتاب فرشته آبی اثر هاینریش مان، حکایت یک دبیر خشک اندیش و قدرت‌پرست است که در عشقی پیرانه‌سر به یک رقاص عامى، کارش به رسوایى مى‌کشد.

فرشته آبی (Professor unrat oder das end eines tyrannen) تصویری است تلفیقی از آشوب‌های مذهبی در آلمان قرن شانزدهم و جنایات نازی‌ها در آلمان قرن بیستم که به صورتی بسیار گویا روایت شده است. این کتاب را بازتاب همه‌جانبه روح جامعه آلمان در اوایل قرن بیستم نامیده‌اند. آلمان در این دوران در زیر حکومت نظامی‌گرا و خودکامه قیصر ویلهلم دوم که میدانی به آزادی‌های مدنی و نهادهای مردمی نمی‌داد، در عرصه اقتصاد چنان رشد چشمگیری کرد که به زودی در سطح جهان به رقابت با انگلستان و فرانسه برخاست.

"هانری چهارم" پادشاه صلح‌دوست فرانسوی که درگیر جنون همه‌گیر این تعصبات شده بود، تلاش کرد تا میان کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها صلح برقرار کند و این کار را هم کرد و برای مدتی آلمان را از بلای آن جنگ نجات داد. گرچه پس از مدتی این پادشاه صلح‌طلب فرانسوی را هم کشتند و جنگ میان پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها ادامه یافت، مردم فرانسه نام هانری چهارم را در کنار ژاندراک در ذهن‌هایشان ثبت کردند.

هاینریش مان (Heinrich Mann)، رمان‌نویس آلمانی که برادر توماس مان نویسنده بزرگ است، در آستانه‌ قرن بیستم در نویسندگی به پختگی رسید. هاینریش مان به خاطر مضمون‌های انتقادی و سیاسی رمان‌هایش و ضدیت با نازیسم در سال‌های پیش از جنگ جهانی دوم تحت فشار بود و در سال 1933 زندانی شد.

از لحاظ فرهنگی، تاریخی و اجتماعی در قرن بیستم، بی‌شک آثار خانواده مان، و از آن میان رمان‌های هاینریش مان مراجعی بسیار پربار است.

این اثر ابتدا با نام «دوگانهٔ استاد گند»، یا «عاقبت مرد خودکام» منتشر شد اما روایت سینمایی موفق آن با نام «فرشته آبی» با بازی مارلنه دیدریش در سال 1930، نام فرشتهٔ آبی را رایج‌تر ساخت.

دو اثر مهم از سال‌های آغازین نویسندگی هاینریش مان، همین رمان فرشته‌ آبی، نوشته‌ 1905 و زیردست، نوشته‌ 1914، بازتاب طنز‌آمیز و تمثیل‌وار این مناسبات وارونه‌ی وطن او در آن روزگارند. این آثار تا به زیر پوست اجتماع نقب می‌زنند و در رگه‌های پنهان فکری و فرهنگی توده‌ شعار زده‌ای درون‌کاوی می‌کنند که در همذات‌پنداری‌ای هیجان‌آلود با حاکمانی منحط، کشور خود را به ورطه‌ دو جنگ بزرگ جهانی انداختند.

در بخشی از کتاب فرشته آبی می‌خوانیم:

هر بار که آن دو چاق پیدایشان مى‌شد، گند از پرخاشگری آماس برمى‌داشت. دیرى مى‌شد با این دو سخت‌گیری می‌کرد. به هر میزان که هنرپیشه فِرُهْلیش درجان او جا باز می‌کرد و او چتر حمایت‌اش را بیشتر بر سر این زن می‌کشید و در پیش بشریت یگانه‌تر برپایش مى‌داشت، به همان میزان بر صندلى‌هاى رختکن براى دامن‌هاى زن چاق و لباس ورزشى کیپرت جا کمتر مى‌شد.

از کف و هورایی که این دو نصیب مى‌بردند، و از خوش‌رویی پرهیاهوشان تلخ و تند می‌شد. یک‌ بار مرد آکروبات‌باز را، بعد از عملیات آکروبات از رختکن بیرون کرد چون کیپرت سخت عرق کرده بود و عرق کردن در حضور خانمى با مقام هنرپیشه فِرُهْلیش زیبنده نبود. کیپرت با خوش‌قلبى راهش را کشید و رفت. اما در ضمن انداخت: مگر جنس او از کَره است که بو را به خودش بگیرد؟

زنش کمى جریحه‌دار شده بود. با این حال خندید و تنه‌اى به گند زد. گند در واکنش پس کشید و آستین‌اش را پاک کرد. با این حرکت، زن چاق دیگر جداً رنجید.

هنرپیشه فِرُهْلیش زیر خنده زد. بى‌شک جز این نبود که مى‌دید گند از او چاپلوسى مى‌کند. این دو خپل بى ‌آن هم با ترانه‌ی ناوگانِ همیشه ظفرنمون‌شان این همکار خود را از کوره به در مى‌کردند. گند هر بار مى‌گفت هنرمند فقط و فقط اوست، فِرُهْلیش. این حقه‌باز هالو در دل این زن حسادت بیدار مى‌کرد و یادش مى‌داد همه‌ی دنیا را تحقیر کند، اما او را حامی فرمان‌بردار خود بداند. با چنین روشى این زن را به خود نزدیک‌تر مى‌کرد.

تحقیر او را عمیق‌تر بر این تالار مى‌شورانید که در کف و هورا برای هنرپیشه فِرُهْلیش سر از پا نمی‌شناخت؛ نیز بر هر تک مشتری هم که از این زن خوشش مى‌آمد.

 ۲۶۴ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-5026-83-2 

چاپ ۱۳۹۶: ۲۷۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۲۲۰۰ ت - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

یادداشت مترجم
فصل یکم
فصل دوم
فصل سوم
فصل چهارم
فصل پنجم
فصل ششم
فصل هفتم
فصل هشتم
فصل نهم
فصل دهم
فصل یازدهم
فصل دوازدهم
فصل سیزدهم
فصل چهاردهم
فصل پانزدهم
فصل شانزدهم
فصل هفدهم

راهنمای دانلود کتاب فرشته آبی

برای دانلود کتاب فرشته آبی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  فرشته آبی