دانلود کتاب فرگشت انسان

  • از: شروین وکیلی
  • ناشر: نشر شورآفرین
  • ۲۱۷ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب فرگشت انسان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


افزودن به کتابخانه

برای دانلود قانونی کتاب فرگشت انسان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب فرگشت انسان

کتاب فرگشت انسان اثر شروین وکیلی، روایتی زیست‌شناختی از ظهور و دگردیسی گونه‌ی انسان است. جریان‌های این کتاب به تاریخی بسیار دورتر از ظهور تمدن ایرانی باز می‌گردند. بنابراین باید آن را بنیادی دانست که ظهور و تکامل انسانِ هوشمند و عناصر اصلی سازنده‌ی تمدن را روایت می‌کند.

امروز نیز، هم‌چون همیشه، انسان مسأله است. انسان مسأله‌ای است علمی که باید در پرتو شواهد تجربی و قواعد منطقی بدان پرداخت و فهمش کرد؛ و در ضمن مسأله‌ای است فلسفی که باید هم‌چون کلیدواژه‌ای انباشته از جنبه‌های بحث‌برانگیز بدان اندیشید. انسان، به همین شکل، مسأله‌ای اخلاقی و زیبایی‌شناسانه نیز هست.

انسان، پیچیده‌ترین جانداری است که امروز بر روی زمین زندگی می‌کند. موجودی که، از زوایای گوناگون، می‌توان جنبه‌های زیبا یا زشت سرشت بغرنجش را دید و آن را هم‌چون ابن سینا «اشرف مخلوقات» یا مانند پاسکال «کِرمِ احمقِ زمین» نامید.

پرسش مرکزی کتاب فرگشت انسان این است: انسان، به عنوان گونه‌ای از جانداران، چه جایگاهی را در تاریخ تکامل زندگی بر زمین اشغال می‌کند؟ و چه شده که گونه‌ی انسان ویژگی‌های کنونی‌اش را به دست آورده است؟

هدف این کتاب، به دست دادن تصویری عقلانی و سازگار از انسان به مثابه سیستمی زنده است. تصویری که با شواهد تجربی و یافته‌های علمی دهه‌های اخیر پشتیبانی شود، و فرزانگی لازم برای تحلیل شرایط کنونی خودمان را نیز برای‌مان فراهم آورد. دستیابی به این هدف تنها زمانی ممکن می‌شود که قلمروی مورد توجه‌مان در زمینه‌ی دانش‌های انسان‌محور مشخص باشد، و راهی برای میان‌بر زدن از میان شواهد و داده‌های غیرمهم را در دست داشته باشیم.

کتاب فرگشت انسان، برای نخستین بار ده سال پیش نوشته شده است. مخاطب آن دانشجویانِ کلاس تکامل دانشگاه تهران بودند که با فقر منابع جدیدِ فارسی در این زمینه روبه‌رو بودند. کوشش‌های ارزنده‌ی استادان پیشکسوت ایرانی برای تدوین و انتشار نظریه‌های جدید درباره‌ی سیر تکامل زیستی انسان، که در دوران خود سزاوار و شایسته بود، در حال و هوای امروزین بسنده نمی‌نمود. از این رو، این کتاب نگاشته شد تا شواهد انسان‌شناسانه و رفتارشناسانه‌ی مربوط به تکامل گونه‌ی انسان در متنی فشرده به دانشجویان منتقل شود. دانشجویان در آن زمان این کتاب را به نام «نسل‌ هیولا» می‌شناختند؛ چرا که در گفتاری مولف گونه‌ی انسان را نوعی هیولا خوانده بود.

چند سال بعد این کتاب بازنویسی شد و این بار با نام «تبارشناسی انسان» مشهور شد و دو بار با پیش‌قدم شدنِ ناشرانی نامدار تا پای چاپ نیز رفت. اما باز دست روزگار و واگرایی خواست‌های آدمیان از این مهم جلوگیری کرد. تا آن‌که، در نهایت، آن را به عنوان متنی آغازین برای مجموعه‌ کتاب‌هایی که به تاریخ ایران‌زمین می‌پردازد توسط نشر شورآفرین منتشر شد.

اما گنجانده شدنِ کتاب فرگشت انسان در مجموعه‌ای که به تاریخ اختصاص یافته، و آغاز شدن دوره‌ی تاریخ ایران‌زمین با کتابی که به تکامل زیستی گونه‌ی آدم می‌پردازد، نیازمند توضیحی است. حقیقت آن است که پژوهش‌های تاریخی در کل، و به ویژه پژوهش‌های تاریخی انجام‌شده در کشورمان و آنچه به نام تاریخ ایران‌زمین اعتبار و حیثیت یافته، در خلأ علمی و بی‌خبری کاملی از دستاوردهای علوم تجربی تحول یافته و به جایگاه امروزین رسیده است. این بدان معناست که در کتاب‌های تاریخی بسیار به گزاره‌ها و برداشت‌ها و باورهایی برمی‌خوریم که تنها با نیم‌نگاهی به علوم تجربی و دانش‌های دقیق، مردود بودن‌شان نمایان و بدیهی می‌نماید.

 ۵۵۱ صفحه، ۶ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-6955-13-1 

چاپ ۱۳۹۴، قیمت الکترونیکی: رایگان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
افزودن به کتابخانه

فهرست مطالب

دیباچه
پیش‌گفتار
بخش نخست: تعریف انسان
فصل نخست: سیستم‌های پیچیده
فصل دوم: تکامل انسان
بخش دوم: عنصر انسانی
فصل اول: عنصر انسانی
فصل دوم: نسل هیولا
کتاب‌نامه
کتاب‌هایی دیگر به قلم دکتر شروین وکیلی

راهنمای دانلود کتاب فرگشت انسان

برای دانلود کتاب فرگشت انسان و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  فرگشت انسان

نظرات کتاب فرگشت انسان

سالار وحیدی
۱۳۹۹/۲/۲۱
فرگشت برخلاف نظر برخی که اون رو خطرناک و منشا نظرات نژادپرستانه میدونن، نشون میده همه ما موجودات (نه فقط انسانها) منشا یکسانی داریم و هیچ یک با هدف برتری داشتن بر دیگری (از نظر ارزش) و دخل و تصرف در دیگر موجودات خلق نشده ایم. فرگشت اتفاقا در تضاد آشکار با گونه پرستی و زیرشاخه‌های اون ازجمله هست این نژادپرستی چراکه نشون میده تمام خودپرستی‌ها و خودبرتربینی‌ها منشا زمینی و انسانی داره و نه آسمانی (که برای مشروعیت دادن به عقاید خود ازش بهره میبریم) و واقعیت خارجی نداره. درکل پی بردن به فرگشت میتونه انسان رو نسبت به جایگاهش در هستی فروتن و متواضع کنه
نازنین ......
۱۴۰۰/۲/۵
من بشخصه هنوز این کتاب رو نخوندم ولی بهتون پیشنهاد میکنم برای اطلاع بیشتر کتاب ژن خودخواه و خاستگاه گونه‌ها رو بخونید لااقل با کمی اطلاع در باره نظریه داروین و تکامل نظر دهید!
افراد زیادی بودند که درباره تکامل نظریه‌های گوناگونی داده بودند ولی در حال حاضر نظریه ایشون کامل‌ترین نظریه‌ای بود که در
آن سال‌ها توانسته بود که تکامل را اثبات کند.
ایشون این نظریه رو چندین سال پیش گفته بودند و اکنون توسط افراد دیگر ویرایش شده و حرف‌های داروین رو نقص نمیکنه فقط به شیوه دیگه‌ای و گسترده تر بیان شده و اینکه علم، علمه! نمیشه آن را با عقاید دینی خود رد کرد! ازمایش و یا تحقیق علمی رو بدون دلایل منطقی نمیشع رد کرد تمام!
y delyaseri
۱۴۰۰/۱/۳۱
سلام خدمت تمام دوستان
⚠نظریه داروین کاملا از نظر علمی رد شده طرف صحبتم با کسانی هست که مشتاق علم هستن میتونید این کلمه رو در گوگل سرچ کنید تا حقیقت مطلب درباره‌ی فرگشت و قاعده داروینیسم رو بفهمید👇
"یوفوها و رائیلیسم‌ها قسمت اول رائفی پور"
"یوفوها و رائیلیسم‌ها قسمت دوم رائفی پور"
در غرب خودشون
به این نتیجه رسیده که این قاعده رَد میشه اما یه عده هنوز دارن اینو تدریس می‌کنن.
⚠کسانی که دستورات دین اسلام رو خرافه میدونن اگر مقالات و ریفرنس‌های معتبر علمی در رابطه با دستورات اسلام رو مقایسه کنند میفهمند که هر چیزی ۱۴۰۰سال پیش خداوند فرموده امروزه بشر در حال کشف کردن دلایل آن است.
میتوانید مراجعه کنید به کتاب علوم نوین در اسلام که با استناد به ۴۰۰ریفرنس معتبر علمی دستورات اسلام رو از دید علوم پزشی بیولوژیک و روانشناسی مورد بررسی قرار داده.
امیدوام که موفق باشید😊
مشاهد همه نظرات (۷۹)