دانلود کتاب ماجراجو در ایلام


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب ماجراجو در ایلام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب ماجراجو در ایلام

کتاب ماجراجو در ایلام نوشته‌ی موسی زمان‌زاده دربان و محمد جولایی تهرانی، به تاریخچه، ویژگی‌های آب‌وهوایی، مناطق دیدنی، صنایع دستی و محصولات غذایی این استان می‌پردازد.

درباره‌ی کتاب ماجراجو در ایلام:

از کهن‌ترین استان‌های ایران، استان ایلام محسوب می‌شود که تاریخ پرباری از حکومت‌های مختلف را در خود جای داده است. این استان آداب و رسوم خاصی چون عزاداری و... دارد. طاق سنگی شیرین و فرهاد، قلعه‌ها، دریاچه دوقلوی سیاه گاو، آتشکده‌ها و... از جاذبه‌های گردشگری ایلام به شمار می‌روند که سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کنند.

حصیربافی، گلیم‌بافی، گیوه، لباس‌های عشایری و... از صنایع دستی این استان و عسل، روغن حیوانی، بژی، کشک و... از محصولات غذایی ایلام محسوب می‌شوند.

شهر ایلام به عروس زاگرس مشهور است و در احاطه‌ی جنگل و کوهستان قرار دارد. این استان همچنین دارای معادن نفت و گاز فراوانی است با این حال یکی از محروم‌ترین استان‌های ایران به شمار می‌رود.

جمعیت این استان حدود 600 هزار نفر و مساحت آن 20133 کیلومترمربع است. ایلام آب‌وهوای متنوعی دارد که شامل آب‌وهوای خشک و نیمه‌خشک، آب‌وهوای معتدل کوهستانی و آب‌وهوای بینابین می‌شود.

کتاب ماجراجو در ایلام به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

این کتاب به تمام افرادی که به گردشگری و سفر و آشنایی با شهرهای دیگر علاقه‌مند هستند پیشنهاد می‌شود.

در بخشی از کتاب ماجراجو در ایلام می‌خوانیم:

در جامعه عشایری این استان، هنگام فوت شخصیت‌های مهم و معروف، به پاس خدمات آنان، مراسمی تحت‌عنوان «چمر» برگزار می‌شود. زمان برگزاری مراسم و چگونگی تقسیم وظایف بین افراد در جلسه‌ای که متشکل از بزرگان طایفه است، بررسی می‌شود.

پس از آن، زمین مسطحی را در نظر می‌گیرند و آن را از سنگریزه و خار و خاشاک پاک می‌کنند. این زمین باید گنجایش افراد عزادار را داشته باشد. عده‌ای نیز جهت دعوت طوایف همجوار گسیل می‌شوند. در کنار زمین، سیاه چادر یا «داروهایی» جهت اسکان میهمانان برپا می‌کنند. افرادی نیز مشغول تهیه کتل می‌شوند و نیز اسبی را با لوازم شخصی متوفی از قبیل تفنگ، قطار فشنگ، گرز و پارچه تزیین می‌کنند. علاوه بر آن ستون بلندی که شبیه چهارپایه را با پارچه می‌آرایند و عکس متوفی را بر آن نصب می‌کنند. در روز برگزاری مراسم، عده‌ای در محل ورودی، می‌ایستند و پس از استقبال از میهمانان آنان را به جایگاه مخصوص هدایت می‌کنند، تا پس از استراحت اگر مایل بودند در مراسم شرکت کنند.

در زمینی که از پیش آماده شده است، مردان و زنان با فاصله از هم، دایره‌ای را تشکیل می‌دهند. مردان معمولاً تکه‌ای از دوار (سیاه چادر) بر دوش می‌افکنند و زنان هم پارچه سیاه بلندی را با دست در جلوی خود می‌گیرند.

در میان دایره چهار نفر شاعر قرار می‌گیرند که به‌ترتیب به سرودن اشعاری فی‌البداهه می‌پردازند و هم‌زمان با شعرخوانی، قطر دایره را می‌پیمایند. آن‌ها ابتدا به حمد خدا و ستایش متوفی می‌پردازند.

منظور آنان این است که جهان به هیچ‌کس حتی پیامبران و امامان وفادار نمی‌ماند. در پاسخ هر بند از اشعار شاعران، مردم یک بند آن، (کس میرراو) را تکرار می‌کنند و همراه با آن حرکت آهسته‌ای به شانه‌شان می‌دهند. در میان این دایره کتل را می‌گردانند.

 ۴۵ صفحه، ۳۲۸ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-740557-6 

چاپ ۱۳۹۹: ۶۹۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۵۰۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
تاریخ
جغرافیای استان
مقر تابستانی والی
تغییر نام
موقعیت استان
طبیعت استان
کوه‌های مرتفع
آب و هوا
مراسم چمر
دشت عباس
آثار تاریخی و باستانی
راه‌های دسترسی
جاذبه‌های گردشگری
صنایع دستی و سوغات
غذاهای بومی
مناطق گردشگری استان
بزرگ‌ترین شهر استان
موقعیت شهر
سرزمین بلند
همسایگان باختری
فهرست شاهان سومری
ده بالا
جنوب باختری ایران
سنگ‌نوشته قوجعلی
قلعه والی
کاخ فلاحتی (کشاورزی)
کوه قلاقیران
دریاچه سد ایلام
تنگه رازیانه
آتشکده سیاهگل
چشمه‌های آب گرم
نقاط دیدنی دهلران
آبشار چپی راسی
طاق‌ سنگی شیرین و فرهاد
امام‌زاده سید صلاح‌الدین
نقاط دیدنی ایوان
نقاط دیدنی آبدانان
دریاچه دوقلوی سیاه‌گاو
دره‌شهر
سمیره
نام دیگر سیمره
نشانگر شهری بزرگ
پل تاریخی گاومیشان
قلعه شیخ‌مکان
تنگه بهرام چوبین
چهارطاقی
دره و آبشار دربند
نقاط دیدنی دره‌شهر
مهران
امام‌زاده علی‌صالح (ع)
غار زینگان
نقاط دیدنی مهران
قلعه سام
نقاط دیدنی شیروان و چرداول (سرابله)
نقاط دیدنی ملک‌شاهی (ارکواز)
نقاط دیدنی سیروان (لومار)
منابع

راهنمای دانلود کتاب ماجراجو در ایلام

برای دانلود کتاب ماجراجو در ایلام و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  ماجراجو در ایلام

نظرات کتاب ماجراجو در ایلام

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.