دانلود کتاب مبانی نظری ارزیابی و کاربرد آزمون‌های روانی و تربیتی شامل آزمون‌های هوش پیشرفت تحصیلی و شخصیت

عکس جلد کتاب مبانی نظری ارزیابی و کاربرد آزمون‌های روانی و تربیتی شامل آزمون‌های هوش پیشرفت تحصیلی و شخصیت
قیمت:
۴۹۰۰۰ تومان - 14.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب مبانی نظری ارزیابی و کاربرد آزمون‌های روانی و تربیتی شامل آزمون‌های هوش پیشرفت تحصیلی و شخصیت و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مبانی نظری ارزیابی و کاربرد آزمون‌های روانی و تربیتی شامل آزمون‌های هوش پیشرفت تحصیلی و شخصیت

کتاب مبانی نظری ارزیابی و کاربرد آزمون‌های روانی و تربیتی شامل آزمون‌های هوش پیشرفت تحصیلی و شخصیت نوشته‌ی محسن شکوهی یکتا و اکرم پرند، نخست شما را با مفاهیم اصلی ارزیابی آشنا می‌کند، سپس به بررسی مولفه‌های مختلف ارزیابی مانند جمع‌آوری اطلاعات، تحلیل داده‌ها، ارزشیابی و... می‌پردازد.

ارزیابی، یکی از بخش‌های مهم فرایندهایی مثل آموزش و درمان است که به محققان در اتخاذ تصمیم‌گیری‌های آموزشی و طراحی برنامه‌های درمانی و مداخله‌ای مناسب کمک می‌کند. اهمیت فرایند ارزیابی به حدی است که بعضی از محققان به آن حتی بیش از آموزش توجه دارند، چرا که از دیدگاه آنان ارزیابی دقیق و گسترده، ما را به سوی طراحی برنامه‌های درست سوق می‌دهد.

ارزیابی باید قابل اجرا و پربازده باشد. بنابراین انتخاب شیوه درست در دستیابی به نتایج ارزشمند نقش زیادی دارد. باید توجه داشت که متغیرهای بسیاری بر نتایج اثر می‌گذارند که اگر شناسایی و کنترل شوند بر ماحصل ارزیابی تاثیر منفی نخواهند گذاشت. این امر نیاز به شناخت متغیرهای اثرگذار بر فرایند ارزیابی، شیوه‌های مختلف ارزیابی، کاربرد آن و منابع جمع‌آوری اطلاعات دارد.

ارزیابی چیزی بیش از اجرای آزمون‌ها است و آزمونگری بخشی از فرایند گسترده ارزیابی محسوب می‌شود. آزمون‌ها فقط الگویی از رفتار را ارزیابی می‌کنند در صورتی که عملکرد آزمودنی‌ها از متغیرهای زیادی تاثیر می‌پذیرد که گاهی کنترل یا حذف کلیه آن‌ها مقدور نیست. همین امر سبب ایجاد محدودیت در کاربرد آزمون‌ها می‌گردد، بنابراین زمانی که از نتایج آزمون‌ها با هدف تصمیم‌گیری‌های آموزشی بهره می‌بریم باید تمامی محدودیت‌های آن را مد نظر داشته باشیم.

به دلیل اهمیت و ضرورت ارزیابی، محققان همیشه توجه زیادی به آن دارند به طوری که این موضوع دستخوش تحولات بسیار زیادی شده است. در حقیقت قوانین، نظریه‌ها و ابزارهای اندازه‌گیری جدید از مواردی هستند که در حیطه ارزیابی تاثیر گذاشته‌اند. به همین خاطر محسن شکوهی یکتا با توجه به آخرین دستاوردهای علمی به تالیف کتابی در این زمینه پرداخته است.

در بخشی از کتاب مبانی نظری ارزیابی و کاربرد آزمون‌های روانی و تربیتی شامل آزمون‌های هوش پیشرفت تحصیلی و شخصیت می‌خوانیم:

ارزیابی، فرایند جمع‌آوری داده با هدف تصمیم‌گیری در مورد افراد و گروه‌های مختلف است. این تصمیم‌گیری بر زندگی بسیاری از مردم تأثیر می‌گذارد. این فرایند نه تنها برای دانش‌آموزان بلکه برای کل افراد جامعه حائز اهمیت است. برگزاری آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها، آزمون‌های شغلی، نگرش سنجی و غیره نمونه‌هایی از ارزیابی به شمار می‌آیند. همه مشاغل تخصصی، معلمان، مشاوران، مددکاران اجتماعی، روانشناسان و مجریان مدرسه از نتایج ارزیابی بهره می‌گیرند (سلویا و یزلدایک 2001). در آموزش ویژه نیز از فرایند ارزیابی استفاده‌های بسیاری می‌شود. ارزیابی در آموزش ویژه به ارزیابی دانش‌آموزان با ناتوانی اشاره دارد. این نوع ارزیابی فرایند نظام‌دار جمع‌آوری اطلاعات آموزشی به منظور اتخاذ تصمیم گیری‌های قانونی و آموزشی برای ارائه خدمات ویژه به دانش‌آموزان با ناتوانی است (پیر آنجلو و گیولیانی، 2002).

فهرست مطالب

فصل 1: مفاهیم بنیادی ارزیابی
فصل 2: مفاهیم آماری ارزیابی
فصل 3: روش‌های ارزیابی
فصل 4: مشاهده
فصل 5: ارزیابی مبتنی بر برنامۀ درسی
فصل 6: پورت فولیو (ارائۀ نمونه فعالیت‌ها)
فصل 7: ارزیابی هوش
فصل 8: آزمون‌های انفرادی هوش
فصل 9: آزمون‌های گروهی هوش
فصل 10: ارزیابی رفتار سازشی
فصل 11: ارزیابی مشکلات رفتاری
فصل 12: ارزیابی شخصیت
فصل 13: ارزیابی پیشرفت تحصیلی
فصل 14: ارزیابی خواندن
فصل 15: ارزیابی ریاضی
فصل 16: ارزیابی زبان نوشتاری و شفاهی
فصل 17: ارزیابی مهارت‌های حسی حرکتی
فصل 18: ارزیابی مهارت‌های ادراکی حرکتی
فصل 19: ارزیابی کودک نوپا
فصل 20: گزارش نویسی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب مبانی نظری ارزیابی و کاربرد آزمون‌های روانی و تربیتی شامل آزمون‌های هوش پیشرفت تحصیلی و شخصیت
نویسنده،
ناشر چاپیانتشارات تیمورزاده
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۵۱۷
زبانفارسی
شابک978-964-420191-2
قیمت نسخه الکترونیک
۴۹۰۰۰ تومان - 14.99€
خرید کتاب الکترونیک
موضوع کتابکتاب‌های هوش و حافظه، کتاب‌های خودسازی و شخصیت‌شناسی