دانلود کتاب مجموعه مقالات نخستین هم‌اندیشی معنی‌شناسی

  • از: کورش صفوی
  • ناشر: انتشارات نویسه پارسی
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب مجموعه مقالات نخستین هم‌اندیشی معنی‌شناسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب مجموعه مقالات نخستین هم‌اندیشی معنی‌شناسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب مجموعه مقالات نخستین هم‌اندیشی معنی‌شناسی

هدف کتاب مجموعه مقالات نخستین هم‌اندیشی معنی‌شناسی نوشته کورش صفوی، معرفی و بررسی مهم‌ترین نظریه‌هایی در نظر گرفته شده است که از میانۀ قرن بیستم میلادی تا پایان نخستین دهۀ قرن بیست و یکم، در حکم بارزترین تلاش‌های معنی‌شناسان برای مطالعۀ «معنی» در زبان به دست داده شده‌اند.

این هم‌اندیشی در برنامۀ آموزشی خود، مجموعۀ سخنرانی‌هایی را در بر می‌گرفت که با هدف معرفی نظریه‌های مورد نظر برحسب تاریخ طرح این نگرش‌ها، نیمه‌ای از زمان هم‌اندیشی را به خود اختصاص می‌داد. هدف اصلی بخش آموزشی هم‌اندیشی، تعیین امتیازها و نیز نارسایی‌های هریک از این نگرش‌های غالب بود تا در نهایت، در بخش پژوهشی هم‌اندیشی، روشی در مطالعه‌ی «معنی» معرفی شود و مورد بحث و بررسی قرار گیرد که بتواند جایگزینی مناسب برای چنین نگرش‌هایی باشد.

ترتیب مقالات در این مجموعه برحسب زمان معرفی هر نظریه مشخص شده است؛ هر چند، هر یک از مقالات از استقلال خاص خود برخوردار است و این ترتیب‌بندی مانع از این نخواهد بود که بتوان هر مقاله را مستقل از دیگر مقالات مطالعه کرد.

در بخشی از کتاب مجموعه مقالات نخستین هم‌اندیشی معنی‌شناسی می‌خوانید:

معنی‌شناسان برای جملاتی مانند «هوشنگ ساعت طلایش را نفروخته» از پیش‌ انگاری قائل می‌شوند که «هوشنگ ساعت طلا دارد». البته باید توجه داشت که شرایط مختلفی ازجمله آگاهی‌های ما در عدم امکان تحقق از پیش‌انگاری ‌می‌تواند دخیل باشد. به طور مثال به جملات زیر توجه کنید:

الف. مادربزرگ فرشته پیش از تمام کردن غذایش، یک بطری آب خورد.
ب. مادربزرگ فرشته پیش از تمام کردن غذایش، سکته کرد و مرد.

برای جمله الف می‌توان از پیش انگاری در نظر گرفت که بالاخره او غذایش را تمام کرده ولی در جمله بعد به دلیل آگاهی ما از ویژگی‌های «مردن» ازپیش‌انگاری امکان وقوع نمی‌یابد.

فوکونیه عدم امکان تحقق از پیش‌ انگاری را از طریق انسداد گذر از یک فضای ذهنی به فضای ذهنی دیگر توضیح می‌دهد. فوکونیه همچنین امکان گذر از فضای شامل به «فضای زیر شمول» و بالعکس را تحت «اصل بهینه‌سازی» معرفی کرده است. بر اساس این اصل اولاً عناصر فضای شامل در فضای زیرشمول دارای قرینه‌اند. ثانیا روابط موجود میان عناصر فضای شامل برای قرینۀ آن‌ها در فضای زیرشمول نیز صادق است و ثالثا مفروضاتی که برای فضای شامل در نظر گرفته می‌شود، برای فضای زیرشمول نیز صادق است.

 ۲۰۸ صفحه، ۳ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-93335-3-0 

چاپ ۱۳۹۱: ۸۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۴۵۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فرضیه معنایی کتز
نظریه معنی‌شناسی مفهومی
معنی‌شناسی منطقی
معنی‌شناسی جهان‌های ممکن
پیش‌نمونه‌ها و طبقه‌بندی مقولات
معنی‌شناسی زایشی
معنی‌شناسی شناختی
معنی‌شناسی، رده‌شناسی و تغییر زبان در رویکردی شناختی

راهنمای دانلود کتاب مجموعه مقالات نخستین هم‌اندیشی معنی‌شناسی

برای دانلود کتاب مجموعه مقالات نخستین هم‌اندیشی معنی‌شناسی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  مجموعه مقالات نخستین هم‌اندیشی معنی‌شناسی