دانلود کتاب نامه‌های سلیمان

  • از: فریبرز یدالهی
  • ۴۵ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب نامه‌های سلیمان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


افزودن به کتابخانه

برای دانلود قانونی کتاب نامه‌های سلیمان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب نامه‌های سلیمان

کتاب نامه‌های سلیمان به قلم فریبرز یدالهی، حکایت جوانی به نام سلیمان و نامه‌هایی که از خانه ارباب به مادرش می‌نویسد را روایت می‌کند. نامه‌های او، شرح مصائب و مشکلات زندگی کودکی است گیج و لال که نه در چاه، که با قلم شرح درد می‌نگارد.

سلیمان که پس از فوت پدر ناچار می‌شود زادگاه خویش را ترک نماید، سوگند می‌خورد که به خانه بازنگردد و لب یه سخن گفتن نگشاید اما...

در بخشی از کتاب نامه‌های سلیمان می‌خوانیم:

شامگاه برای ارباب کتاب می‌خوانم و روز برای خاتون. خاتون لیلی و مجنون یا خسرو و شیرین دوست دارد. می‌دانم که ارباب جوان به سختی پذیرفته است. به هر حال روزی یک ساعت از کار آسوده‌ام و می‌توانم بخوانم. جبران سکوت چند ساله می‌کنم. ارباب میلش بیشتر به شاهنامه است و مثنوی. در جمع یاران گلستان و گاه بوستان می‌خواند. ولی خاتون عاشقانه دوست دارد. خاتون در اتاق بر بالش‌های پَر تکیه زده و من کنار در نشسته و می‌خوانم. کاش ارباب جوان هم دوست داشت تا برای او هم بخوانم آن وقت از کار روزانه فارغ می‌شدم. هر بار که برای خواندن می‌شتابم زبیده هرچند زیر لب ولی به گونه‌ای که بشنوم، می‌گوید:

خر رو به طویله تند می‌رود.
ولی باید بداند: در همیشه روی یک پاشنه نمی‌چرخد.

خود نیز مشتاقم که بیشتر بخوانم. تندتر تا بیشتر بدانم ولی می‌دانم که باید آرام و با طمانینه خواند تا بر هر بیت بیاندیشند و مغز کلام دریابند. ارباب بیشتر می‌گوید صبر کن تا خاتون. خاتون همچون من میل دارد که زودتر سرانجام کار را دریابد. ولی ارباب به معنی بیش می‌اندیشد.

در برابر پرسش‌های بی‌شمار که چه شد و چگونه زبانت گویا شد و از چه رو خواندن دانستی و نوشتن آموختی، تا بتوانم سکوت می‌کنم. اشک در چشمانم حلقه می‌زند و بی‌‌اختیار و گاه با اختیار به خاک می‌افتم و سجده می‌کنم و شکر خدا می‌گذارم. شکر خدا که جماعت نیز چنین می‌کنند و هریک از ظَن خود چیزی می‌گویند. یکی می‌گوید حضرت دهانش بوسیده، یکی می‌گوید زین‌العابدین بیمار دست بر سرش گذارده و شفایش داده است. هیچ نمی‌گویم و سر تکان می‌دهم. گیج و گول بودن هم خود نعمتی است گاهی از دست فضولان می‌رهاندت. اما پیش قاضی و مَلق‌بازی نمی‌شود. می‌دانم که خاتون هوشیار‌تر از آن است و پاسخ سنجیده باید. این که چه شد و چه شنیدم که زبان بگشودم، بهتر می‌بینم که از خواجه بخوانم:

فیض روح القدس اَر باز مدد فرماید
دیگران هم بکنند آنچه مسیحا می‌کرد.

 ۱۱۲ صفحه، ۳۴۸ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: رایگان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
افزودن به کتابخانه

راهنمای دانلود کتاب نامه‌های سلیمان

برای دانلود کتاب نامه‌های سلیمان و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  نامه‌های سلیمان

نظرات کتاب نامه‌های سلیمان

یحیی سبا
۱۳۹۸/۳/۲۳
خیلی کتاب خوبی بود. خیلی خوب شخصیت پردازی و فضاسازی شده بود. واقعاچقد آدمهای مثل درویش رضا و عبدول اطراف ماها زیادن. تنهانقطه ضعف این کتاب پایان داستان بودکه درباره گذشته لیلا که مخاطب اصلی همه نامه‌ها بود، هیچ توضیحی داده نشدو سلیمان خیلی راحت ازدست رفت. حیف اون همه داستان سازی عالی ولی پایان با و ضعیفاما این وجود خوندنشو به بقیه پیشنهاد میکنم هرکس خودشو جای سلیمان بزاره و خودش ببینه آخرسر چیکارست؟!!!
هدهد سبا
۱۳۹۷/۸/۲۰
داستان خوب و خواندنی بود.
علاوه بر اینکه با برخی اعتقادات مذهبی و رسم و رسومات گذشته اشنا شدم
قسمت‌هایی از تاریخ و دیدگاه مردم عادی هم برام روشن شد.
در ضمن اصل داستان به تنهایی کلی جذاب و هیجان انگیز بود.
حبیبه ta
۱۳۹۹/۱/۲۴
جذاب بود دوست داشتم تا آخر بخونم. کاش‌ی جور دیگه تموم میشد. یعنی جایی که عاشق زن ارباب شده بود، بیهودگی ایجاد شد‌ای کاش جایی که میگه نه گندم ری ونه خرمای کوفه جهت داستان عوض میشد.
مشاهد همه نظرات (۲۹)