دانلود کتاب پرورش خلاقیت دانش آموزان


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب پرورش خلاقیت دانش آموزان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب پرورش خلاقیت دانش آموزان

کتاب پرورش خلاقیت دانش آموزان نوشته‌ی محترم دمیرچی لو و علیرضا مهدی بادی، به بررسی مباحثی چون چگونگی پرورش خلاقیت، روش‌های تفکر خلاق، انواع خلاقیت، موانع رشد خلاقیت و... می‌پردازد.

خلاقیت میلی ذاتی است که در وجود انسان به امانت گذاشته شده و انسان نشانه‌ای از خلاقیت الهی است. تحولات پرشتاب جهانی در عرصه‌ی علم و صنعت، باعث شده تا جوامع بشری با روش و نگاهی جدید به دارایی‌های غیر محسوس خود درصدد افزایش توانایی‌هایشان، برای همسو شدن با این تغییرات باشند.

در اصل ساکن بودن و بی‌تحرکی در دنیای متغیر امروز چه برای یک سازمان و چه برای یک کشور هرچقدر که باشد، نتیجه‌ای جز نابودی به نخواهد داشت. در حال حاضر نوآوری و خلاقیت نه تنها به عنوان یک نیاز بلکه باعث پایداری هر سازمان یا جامعه‌ای می‌شود و بر آموزش و کسب مهارت‌های لازم در بکارگیری این استعداد ویژه‌ی بشری تأکید بسیاری شده است.

خلاقیت مهم‌ترین موضوع در ایران و تمام جوامع در حال توسعه می‌باشد. خلاقیت نه مربوط به نژادی خاص و نه موروثی است بلکه مسئله‌ای آموزشی محسوب می‌شود. حتی در کشور‌های پیشرفته، اگر سیستم‌های خلاق آن‌ها دیگر کار نکنند، از رقابت‌ها عقب می‌افتند و از بین می‌روند. بنابراین خلاقیت تنها راه پایداری کشورهای در حال توسعه است و هیچ راه دیگری نیز وجود ندارد.

در بخشی از کتاب پرورش خلاقیت دانش آموزان می‌خوانیم:

یکی از مشکلات ما در نظام آموزشی ناکار آمدی که داریم این است که اغلب سیستم‌های آموزشی ما به جای تأکید بر استفاده از قدرت شگفت‌انگیز مغز برای ایجاد افکار جدید و ایده‌های نو و تبدیل آن‌ها به واقعیت، به انباشتن و ذخیره‌سازی اطلاعات می‌پردازند. ولی در عصری که ما زندگی می‌کنیم با توجه به تغییر و تحولات سریع و انفجار دانش و اطلاعات و استفاده از تکنولوژی‌های جدید که امکان دسترسی به هر نوع اطلاعات را در آن واحد برای ما میسر می‌سازد، نیازمند کسب مهارت‌های تفکر خلاق، قابل انعطاف و دقیق هستیم و نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که خلاقیت قابل پرورش و رشد باشد و این مستلزم تغییر و تحول در نظام آموزشی و به کارگیری شیوه‌های خاصی است که باید دست اندرکاران تعلیم و تربیت از سطوح بالاتر گرفته تا مدیران و معلمان مدارس و حتی اولیای دانش آموزان به آن توجه نمایند.

در ارتباط با خلاقیت سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا بین خلاقیت و هوش رابطه‌ای وجود دارد یا نه؟ برخی از متخصصان یک الگوی آستانه‌ای از خلاقیت ارائه داده‌اند. طبق این الگو میزان هوش فرد باید از حد معینی بالاتر باشد تا بتواند آثار خلاقی در رشته خود ارائه دهد و برای این مسئله بهره هوشی 120 را عنوان کرده‌اند. فراتر از آستانه هوش، دستاوردهای خلاق به عوامل دیگری نظیر سیالی اندیشه‌ها و به متغیرهای شخصیتی بستگی دارد. همچنین در مورد توانایی‌های مختلف، آستانه هوشی لازم برای ایجاد دستاوردهای خلاق متفاوت است. در علم روانشناسی اعصاب معتقدند که تفکر ریاضی و کلامی (صحبت کردن، خواندن و نگارش معمول) عموماً در نیم‌کره چپ مغز انجام می‌شود در حالی که تفکر فضایی، کل نگرانه و خلاق در نیم‌کره راست صورت می‌گیرد.

 ۱۲۵ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-99710-9-1 

چاپ ۱۳۹۶: ۱۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۵۰۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

تعاریف خلاقیت
الف- تعریف خلاقیت از دیدگاه روانشناسی
ب- تعریف خلاقیت از دیدگاه اجتماعی
ج- تعریف خلاقیت از دیدگاه سازمانی
تعاریف نوآوری
انگیزه
استعداد
تلاش و پشتکار
دانش و اطلاعات
تجربه
تصور و خیال
عوامل و زمینه‌های خلاقیت
سطوح خلاقیت
خلاقیت بیانگر
خلاقیت مولد خلاقیت اخترامی
خلاقیت نوآورانه
خلاقیت شهودی
نظریه‌هایی در مورد خلاقیت
نظریه‌های جهان باستان
نظریه‌های علمی خلاقیت
دیدگاه روان شناختی اجتماعی
دیدگاه عصب شناختی
دیدگاه روان سنجی
رویکردهای چند وجهی در خلاقیت
انواع خلاقیت
مراحل تفکر خلاق
تصورات قدیمی و غلط راجع به خلاقیت
خلاقیت به عنوان یک فرآیند
مهارت‌های لازم برای تفکر خلاق و اثربخش
روش‌های تفکر خلاق
روش‌های افزایش خلاقیت
خلاقیت در نظام آموزشی
لزوم پرورش خلاقیت کودکان
چگونگی پرورش خلاقیت
شناسایی دانش آموزان خلاق
پرورش خلاقیت توسط والدین
پرورش خلاقیت توسط نظام آموزشی
نقش ویژه مدارس در پرورش خلاقیت
معلم و پرورش خلاقیت
ویژگی‌های معلم پرورش دهنده‌ی خلاقیت
تاثیر متقابل معلمان - شاگردان و خلاقیت
الگوی کاوشگری
اهداف آموزش الگوی کاوشگری
ساختار الگوی کاوشگری
تاثیرات فرهنگ و محیط بر خلاقیت
سبک‌های فرزند پروری و خلاقیت
سلطه جویی والدین مانع بروز خلاقیت فرزندان
پرورش خلاقیت توسط آموزش هنر
موانع رشد خلاقیت
عوامل درونی شامل
موانع بیرونی شامل
تثبیت باور‌های غلط معضل پرورش خلاقیت
موانع رشد خلاقیت در کودکان مقطع ابتدایی وجود دارند
نتیجه گیری
فهرست منابع

راهنمای دانلود کتاب پرورش خلاقیت دانش آموزان

برای دانلود کتاب پرورش خلاقیت دانش آموزان و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  پرورش خلاقیت دانش آموزان

نظرات کتاب پرورش خلاقیت دانش آموزان

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.