معرفی و دانلود PDF کتاب چیستی ریاضی و کاشفان قوانین آن

عکس جلد کتاب چیستی ریاضی و کاشفان قوانین آن
قیمت:
۱۶۰۰۰ تومان - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب چیستی ریاضی و کاشفان قوانین آن و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب چیستی ریاضی و کاشفان قوانین آن و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب چیستی ریاضی و کاشفان قوانین آن

کتاب چیستی ریاضی و کاشفان قوانین آن نوشته‌ی حسین ن. نیک نژاد، علاوه بر وارسی تاریخ ریاضیات در ایران، دستاوردهای بزرگ دانشمندان و کاشفان شیفته‌ی این علم را تحلیل و مورد بحث قرار می‌دهد.

درباره‌ی کتاب چیستی ریاضی و کاشفان قوانین آن:

در طول تاریخ، انسان همواره تلاش کرده است تا اساس کار جهان مادی را درک کند و قوانین و الگوهایی را که تعیین‌کننده خصوصیات اجسام هستند را کشف نماید. در طول هزاران سال جوامع سراسر جهان دریافتند که علم ریاضیات بیشتر از هر علم دیگری می‌تواند ما را به حقیقت پنهان دنیای مادی و فیزیکی برساند.

ریاضی حل‌کننده الگو ساختارهای پنهانی است که در پس هرج ومرج و پیچیدگی اطراف ما وجود دارد. ریاضی به فرهنگ‌های مختلف جهان تعلق دارد و انسان‌ها در فرهنگ‌های مختلف با ابتکار خود زبان جهان را تعریف کردند، بنابراین در می‌یابیم که ریاضی مربوط به یک کشور، یک فرهنگ یا یک سرزمین خاص نیست.

دانشمندان به وسیله ابزار قدرتمند ریاضی، از راز مدارهای بیضی شکل سیارات و کهکشان‌ها و امواج الکترومغناطیسی که اتصال مخابراتی، تلفن‌های همراه ما، ارتباطات تصویری، رادیویی و اینترنتی را امکان‌پذیر می‌کند، پرده برداشته‌اند.

ریاضیات همچنین راهنمای مسیر انسان‌ها بوده و آن‌ها را به ساختمان درون اتم یک ماده رسانده است. شاید برای هر فردی این سوال پیش بیاید که آیا واقعیت جهان هستی دارای یک ذات ریاضی درونی و طبیعی است؟ این نکته را هرگز فراموش نکنید که پیشرفت انسان‌ها از ابتدای خلقت تا به امروز کاملا به ریاضیات وابسته بوده است.

این علم بسیار پیچیده و در عین حال بسیار ساده است. امروزه دانش‌آموزان علاقه‌ی زیادی به علم ریاضی ندارند زیرا نمی‌دانند کاربرد دقیق آن کجاست. انسان‌ها می‌توانند با بهره‌گیری از ریاضیات به مسائل بزرگی از شگفتی‌های جهان پی ببرند.

هدف اصلی کتاب چیستی ریاضی و کاشفان قوانین آن (The essence of mathematical and explorers of its rules) نشان دادن تاریخ ریاضی و افرادی‌ست که علم ریاضی را کشف کرده‌اند و با بهره‌گیری از آن تغییرات بزرگی در جهان ایجاد نمودند.

کتاب چیستی ریاضی و کاشفان قوانین آن برای چه کسانی مناسب است؟

مطالعه‌ی این کتاب برای تمام اقشار جامعه که علاقه‌مند به دانستن تاریخچه‌ی علم ریاضی هستند، مناسب است.

جملات برگزیده‌ی کتاب چیستی ریاضی و کاشفان قوانین آن:

- ریاضی مادر علوم است. (گئورک کانتور)
- به نظر می‌رسد معمار بزرگ جهان هستی ریاضیدان است. (جیمز هاپوود جینز)
- ریاضیات زبان طبیعت است. (گالیلئو گالیله)

در بخشی از کتاب چیستی ریاضی و کاشفان قوانین آن می‌خوانیم:

بهترین ریاضیدانان یونان همیشه در حال تحقیق و کوشش برای پیشبرد این علم بوده‌اند، از این رو ارشمیدان کارهای زیادی با چندضلعی‌ها و اجسام جامد و بقیه اشکال انجام داد، سپس به سراغ مرکز ثقل و بعدش به سراغ مارپیچ‌ها رفت. گفته می‌شود او تمام چیزهایی که در جهان وجود دارد را می‌خواسته به صورت فرمول‌های ریاضی نشان دهد.

یکی از تخصص‌های ارشمیدس ساخت سلاح بود پس می‌توان گفت او مهندسی بی‌مانندی هم بوده، این سلاح‌ها زمانی که رومی‌ها در سال 2012 قبل از میلاد به محل زندگی او حمله کرده بودند مورد استفاده قرار گرفت، او همچنین آینه‌هایی را طراحی کرده بود که نیروی خورشید را برای سوزاندن کشتی‌های رومی به کار می‌گرفت، ولی این تلاش‌ها برای ارشمیدس فقط به عنوان یک سرگرمی هندسی بود.

ارشمیدس شیفته ریاضیات محض بود و معتقد بود که ریاضی را فقط باید به خاطر خود ریاضی مطالعه کرد، نه برای تجارت فرومایه مهندسی و اهداف پانی مثل کسب سود. یکی از بهترین تحقیقات او در زمینه ریاضیات محض به دست آوردن فرمول‌هایی برای محاسبه مساحت اشکال منظم بود.

فهرست مطالب کتاب

فصل اول: فلسفه ریاضی
فصل دوم: آغاز تحول بزرگ
فصل سوم: ریاضی و مصر باستان
فصل چهارم: فرا ذهن بابلیان
فصل پنجم: ریاضیات یونان، زادگاه زئوس
فصل ششم: ریاضی شرق دور
فصل هفتم: پایتخت ریاضیات قاره کهن، هند
فصل هشتم: اسلام، دین علم و ریاضیات
فصل نهم: آغاز روشنگری ریاضیات در دنیای غرب
فصل دهم: مردهایی از جنس ریاضیات
فصل یازدهم: سرزمین جدید ریاضیات و افراد جدید و معاصر
فصل دوازدهم: قبل‌تر از معاصر
فصل سیزدهم: چیستی مرموز

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب چیستی ریاضی و کاشفان قوانین آن
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات پارس تاک
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۲۶۶
زبانفارسی
شابک978-622-99028-5-1
موضوع کتابکتاب‌های ریاضی، کتاب‌های تاریخ جهان
قیمت نسخه الکترونیک
۱۶۰۰۰ ت - 3.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب چیستی ریاضی و کاشفان قوانین آن

برای دریافت کتاب چیستی ریاضی و کاشفان قوانین آن و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.