دانلود کتاب کوچولوی اضافی

  • از: معصومه صالحی
  • ناشر: انتشارات پر
  • ۱۷۱ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب کوچولوی اضافی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


افزودن به کتابخانه

برای دانلود قانونی کتاب کوچولوی اضافی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب کوچولوی اضافی

کتاب کوچولوی اضافی اثر معصومه صالحی، رمانی بر اساس واقعیت و درباره‌ی یکی از سخت‌ترین تصمیمات زندگی، یعنی بچه‌دار شدن است.

داستان کتاب پیرامون مادری است که تصمیم می‌گیرد دو بچه داشته باشد و با کمال میل تصمیم به بارداری دوم می‌گیرد؛ اما مشکلاتی در این راه او را درگیر می‌کنند.

اگر از شما بپرسند سخت‌ترین تصمیمی که آدم در زندگی باید بگیرد چیست، احتمالاً جواب می‌دهید تصمیم به ازدواج یا انتخاب رشته تحصیلی و شغل؛ اما در حقیقت این نیست. درست است ازدواج و انتخاب رشته و شغل جزو سخت‌ترین تصمیمات زندگی هستند، اما سخت‌ترین نیستند.

نویسنده در این کتاب معتقد است که سخت‌ترین تصمیم زندگی، تصمیم به بچه‌دار شدن است. شاید از این حرف تعجب کنید، اما او برای این حرف دلیل دارد. بچه‌دار شدن تنها تصمیمی است که هیچ راه برگشتی ندارد.

ازدواج، رشته تحصیلی و شغل، راه برگشت دارند. شاید مسیر برگشت‌شان هزینه داشته باشد، چه هزینه مالی چه هزینه احساسی، اما به هرحال راهی وجود دارد؛ اما وقتی که تصمیم گرفتید یک موجود زنده را به دنیا اضافه کنید، دیگر نمی‌توانید به آن دنیا پس دهید.

بچه که بودید، وقتی از مادران‌تان می‌پرسیدید بچه‌ها چگونه به وجود می‌آیند، خیلی‌هایشان می‌گفتند لک‌لک‌ها بچه‌ها را می‌آورند؛ اما حالا که به این سن رسیدید می‌دانید لک‌لکی در کار نیست. اگر بود، احتمالاً لک‌لک‌ها مسیر برگشت هم داشتند. در این صورت اگر پشیمان می‌شدید، بچه را به لک‌لک پس می‌دادید و می‌گفتید او را برگرداند پیش خدا؛ اما واقعیت این است که هیچ لک‌لکی در کار نیست، نه در مسیر رفت، نه در مسیر برگشت.

در بخشی از کتاب کوچولوی اضافی می‌خوانیم:

بدون معطلی رفتم سراغ لپ‌تاپ. اول از همه تو اینترنت گشتم ببینم اصلاً آزمایش سِل فری دی‌ان‌ای چی هست. بعد از چند دقیقه متوجه شدم که این یک نوع آزمایش خون هست که از خون مادر گرفته می‌شه اما دی‌ان‌ای جنین رو باهاش بررسی می‌کنن چون مقداری از سلول‌های جنین از بند ناف عبور می‌کنه و وارد خون مادر می‌شه. نوشته بود که این آزمایش کاملاً غیرتهاجمی و بی‌خطره و دقتش بالای 99 درصده.

یادمه تو کتاب زیست‌شناسی دبیرستان خونده بودیم که وقتی می‌خوان دی‌اِن‌اِی جنین رو بررسی کنن از روش آمنیوسنتز استفاده می‌کنن. زمانی که بهین رو هم حامله بودم یادمه تو بیمارستان بعضی از خانم‌های باردار می‌گفتن که آمنیوسنتز دادن. آمنیوسنتز این‌طوریه که با سرنگ از روی شکم مادر یه مقدار از مایع آمنیوتی که دور جنین رو گرفته برمی‌دارن و دی‌ان‌ای‌های موجود در اون رو بررسی می‌کنن؛ اما آمنیوسنتز این خطر رو داره که چون یه سوراخ ریز روی کیسه آب ایجاد می‌کنه ممکنه باعث پاره شدن کیسه آب و سقط جنین بشه. حالا این آزمایش سل فری دی‌ان‌ای ظاهراً از آمنیوسنتز جدیدتر بود و کاملاً بی‌خطر.

نکته دیگه‌ای که در مورد این آزمایش فهمیدم این بود که احتمال وجود سه سندروم رو باهاش بررسی می‌کنن: تریزومی 21 یا همون سندروم داون، تریزومی 18 که اسم دیگه‌ا‌ش سندروم ادوارد هست و تریزومی 13 یا سندروم پاتو. سندروم داون رو تا حدی می‌شناختم اما اون یکی سندروم‌ها رو نه. پس شروع کردم به جستجو کردن درباره اون‌ها. تو جستجوهام متوجه شدم که اصلاً تریزومی یعنی چی: تری که یعنی سه، زومی هم مخفف کروموزوم هست. پس تریزومی یعنی سه کروموزومی. سلول‌های افراد عادی 23 جفت کروموزوم داره؛ اما در مورد تریزومی‌ها، یکی از کروموزوم‌ها به‌جای اینکه یک جفت باشه سه تا هست. تریزومی 21 یعنی کروموزوم شماره 21 سه تا هست و تریزومی 18 و 13 هم به همین ترتیب.

 ۲۲۰ صفحه، ۳۰۷ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-6041-17-1 

چاپ ۱۳۹۷: ۲۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: رایگان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
افزودن به کتابخانه

راهنمای دانلود کتاب کوچولوی اضافی

برای دانلود کتاب کوچولوی اضافی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  کوچولوی اضافی

نظرات کتاب کوچولوی اضافی

Helia Alinezhad
۱۳۹۹/۸/۶
من این رمانو نه خوندم نه میخوام بخونم، فقط و فقط در جواب اون کاربرنامحترم به ظاهر روشن فکر (کاربر نامحترم خدا بهت بچه میده ازش نگهداری کنی واگر نه نباید از اول با این طرز فکرت بچه دار شی، اگه علم پیشرفت کرده که کشت و کشتار کنه، صد سال سیاه نمی‌خوام علم پیشرفت کنه از کجامیدونی همون بچه با مشکل سندرم داون دنیا رو دگرگون نکنه؟ خیلی از انسان‌ها بامشکلاتشون قوی و مقاوم شدن و یه نگاه به انسان‌های موفق بندازی میبینی همشون بچه‌ی شاه و ملکه نبودن، و واقعا زمین گرده یه روز یمیبینی چجوری خدا جوابتو میده، امیدوارم اون بچه‌ی بیچاره سندرم داون نداشته باشه، چون از همونجا که اومده دوباره برمیگرده). خجالت میکشم وقتی با همچین افرادی هم رده میشم و هممونو انسان صدا میزنند.
امیدوارم تحولی در شما ایجاد شده باشه طی این زمان (۹۷-۹۹)
منیر تیموری
۱۳۹۹/۳/۲۷
سلام و خسته نباشیدخدمت نویسنده عزیزم خوب بود ممنون که نگرانیها و خسته گیها و دردهای مادرارو که به قلم کشیدین البته خیلی جزوکوچکشو واینو همه دنیا بدونن که اگه خدا نخواد هیچ برگی از درخت نمیفته چون من تو بارداری دومم دکتر به من گفته بود جنین خیلی پایین و احتمال سقط هستش پس باید استراحت مطلق باشی و من چندتا آمپول بزنیم ولی نه آمپول زدم نه استراحت مطلق کردم چون از خودخدا خواستم گفتم من به زور ازتو بچه نخواستم اگه تو سرنوشت من این بچه هست خودت مراقبش باش وخداروشکر خدا به من یه دختر خوشگل و تپل داد بعضی وقتها نگرانی‌های بی‌مورد انسان و بیشتر ازبین میبره نه اینکه بی‌توجه باشی بهتره بعضی چیزهارو هم به خدا بسپاری ممنون ازشما نویسنده عزیرم
Elnaz A
۱۳۹۷/۱۱/۱
یه جورایی یاد بارداری خودم افتادم که گفته بودن ممکن بچه سندرم داون باشه، و این مشکلات رو داشتم، دقیقا همون سال ۹۵ بود که باردار بودم، برخلاف شخصیت داستان من آمینوسنتز انجام دادم تا بدونم قراره این بچه بمونه یا سقط بشه. علم پیشرفت کرده تا از به دنیا اومدن بچه‌های معلول جلوگیری کنه، نه اینکه عقاید رو خرافی مون داشته باشیم که نه چون موجود زنده است نگهش میدارم تا یه باری به خانواده و جامعه تحمیل بشه اونم تو ایرانی که آدم سالم هیچ ارزش و حق و حقوقی نمیتونه مطالبه کنه چه رسد به یه شخص معلول.
با تشکر از نویسنده
مشاهد همه نظرات (۱۰۰)