دانلود کتاب کوچولوی اضافی

  • از: معصومه صالحی
  • ناشر: انتشارات پر
  • ۶۳ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب کوچولوی اضافی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


افزودن به کتابخانه

برای دانلود قانونی کتاب کوچولوی اضافی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب کوچولوی اضافی

کتاب کوچولوی اضافی اثر معصومه صالحی، رمانی بر اساس واقعیت و درباره‌ی یکی از سخت‌ترین تصمیمات زندگی، یعنی بچه‌دار شدن است.

داستان کتاب پیرامون مادری است که تصمیم می‌گیرد دو بچه داشته باشد و با کمال میل تصمیم به بارداری دوم می‌گیرد؛ اما مشکلاتی در این راه او را درگیر می‌کنند.

اگر از شما بپرسند سخت‌ترین تصمیمی که آدم در زندگی باید بگیرد چیست، احتمالاً جواب می‌دهید تصمیم به ازدواج یا انتخاب رشته تحصیلی و شغل؛ اما در حقیقت این نیست. درست است ازدواج و انتخاب رشته و شغل جزو سخت‌ترین تصمیمات زندگی هستند، اما سخت‌ترین نیستند.

نویسنده در این کتاب معتقد است که سخت‌ترین تصمیم زندگی، تصمیم به بچه‌دار شدن است. شاید از این حرف تعجب کنید، اما او برای این حرف دلیل دارد. بچه‌دار شدن تنها تصمیمی است که هیچ راه برگشتی ندارد.

ازدواج، رشته تحصیلی و شغل، راه برگشت دارند. شاید مسیر برگشت‌شان هزینه داشته باشد، چه هزینه مالی چه هزینه احساسی، اما به هرحال راهی وجود دارد؛ اما وقتی که تصمیم گرفتید یک موجود زنده را به دنیا اضافه کنید، دیگر نمی‌توانید به آن دنیا پس دهید.

بچه که بودید، وقتی از مادران‌تان می‌پرسیدید بچه‌ها چگونه به وجود می‌آیند، خیلی‌هایشان می‌گفتند لک‌لک‌ها بچه‌ها را می‌آورند؛ اما حالا که به این سن رسیدید می‌دانید لک‌لکی در کار نیست. اگر بود، احتمالاً لک‌لک‌ها مسیر برگشت هم داشتند. در این صورت اگر پشیمان می‌شدید، بچه را به لک‌لک پس می‌دادید و می‌گفتید او را برگرداند پیش خدا؛ اما واقعیت این است که هیچ لک‌لکی در کار نیست، نه در مسیر رفت، نه در مسیر برگشت.

در بخشی از کتاب کوچولوی اضافی می‌خوانیم:

بدون معطلی رفتم سراغ لپ‌تاپ. اول از همه تو اینترنت گشتم ببینم اصلاً آزمایش سِل فری دی‌ان‌ای چی هست. بعد از چند دقیقه متوجه شدم که این یک نوع آزمایش خون هست که از خون مادر گرفته می‌شه اما دی‌ان‌ای جنین رو باهاش بررسی می‌کنن چون مقداری از سلول‌های جنین از بند ناف عبور می‌کنه و وارد خون مادر می‌شه. نوشته بود که این آزمایش کاملاً غیرتهاجمی و بی‌خطره و دقتش بالای 99 درصده.

یادمه تو کتاب زیست‌شناسی دبیرستان خونده بودیم که وقتی می‌خوان دی‌اِن‌اِی جنین رو بررسی کنن از روش آمنیوسنتز استفاده می‌کنن. زمانی که بهین رو هم حامله بودم یادمه تو بیمارستان بعضی از خانم‌های باردار می‌گفتن که آمنیوسنتز دادن. آمنیوسنتز این‌طوریه که با سرنگ از روی شکم مادر یه مقدار از مایع آمنیوتی که دور جنین رو گرفته برمی‌دارن و دی‌ان‌ای‌های موجود در اون رو بررسی می‌کنن؛ اما آمنیوسنتز این خطر رو داره که چون یه سوراخ ریز روی کیسه آب ایجاد می‌کنه ممکنه باعث پاره شدن کیسه آب و سقط جنین بشه. حالا این آزمایش سل فری دی‌ان‌ای ظاهراً از آمنیوسنتز جدیدتر بود و کاملاً بی‌خطر.

نکته دیگه‌ای که در مورد این آزمایش فهمیدم این بود که احتمال وجود سه سندروم رو باهاش بررسی می‌کنن: تریزومی 21 یا همون سندروم داون، تریزومی 18 که اسم دیگه‌ا‌ش سندروم ادوارد هست و تریزومی 13 یا سندروم پاتو. سندروم داون رو تا حدی می‌شناختم اما اون یکی سندروم‌ها رو نه. پس شروع کردم به جستجو کردن درباره اون‌ها. تو جستجوهام متوجه شدم که اصلاً تریزومی یعنی چی: تری که یعنی سه، زومی هم مخفف کروموزوم هست. پس تریزومی یعنی سه کروموزومی. سلول‌های افراد عادی 23 جفت کروموزوم داره؛ اما در مورد تریزومی‌ها، یکی از کروموزوم‌ها به‌جای اینکه یک جفت باشه سه تا هست. تریزومی 21 یعنی کروموزوم شماره 21 سه تا هست و تریزومی 18 و 13 هم به همین ترتیب.

 ۲۲۰ صفحه، ۳۰۷ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-6041-17-1 

چاپ ۱۳۹۷: ۲۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: رایگان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
افزودن به کتابخانه

راهنمای دانلود کتاب کوچولوی اضافی

برای دانلود کتاب کوچولوی اضافی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  کوچولوی اضافی
کاربر N
۱۳۹۷/۹/۲۴
در ضمن اولین رمان إیرانی ای بود که میخوندم و از عشق بین دو نفر صحبت شده بود در حالی که خانم چهره معمولی ای داشت(اونطور که گفته بود فقط از بینی ام راضی ام) و زن و مرد داستان حور و پری توصیف نشده بودن 😂👌
کاربر N
۱۳۹۷/۹/۲۴
بعضی صحبتاش خیلی جالب بود به لحاظ اینکه بخش‌هایی از زندگی مشترک و یا بحث بارداری رو به تصویر بکشه و یا نکات کوچیکی رو راجع به تربیت فرزند آموزش بده. در کل روایت داستان، صحبت‌های آدم‌ها و صحنه‌ها خیلی بیشتر...
Zahra Momtaz
۱۳۹۷/۹/۲۳
عالی بود
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۴۷)