معرفی و دانلود PDF کتاب بیوتکنولوژی گیاهی و مهندسی ژنتیک

عکس جلد کتاب بیوتکنولوژی گیاهی و مهندسی ژنتیک
قیمت:
10500 تومان - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب بیوتکنولوژی گیاهی و مهندسی ژنتیک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب بیوتکنولوژی گیاهی و مهندسی ژنتیک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب بیوتکنولوژی گیاهی و مهندسی ژنتیک

کتاب بیوتکنولوژی گیاهی و مهندسی ژنتیک نوشته‌ی سید کاظم صباغ به شرح کامل مباحثی چون زیست فناوری و مهندسی کشاورزی، کشت بافت، مهندسی پروتئین، مهندسی ژنتیک و ... می‌پردازد.

در طول نیم قرن گذشته، میلیاردها نفر از مردم فقیر کشورهای در حال توسعه، از اصلاح ژنتیکی محصولات کشاورزی، همراه با فعالیت‌های مکمل آن بهره‌مند شده‌اند. انقلاب سبز آسیا منجر به توسعه کشاورزی در زمینه بهره‌وری محصول شد که برای کاهش نسبت 40% به 20% جمعیتی که از گرسنگی مزمن رنج می‌بردند کافی بود، این در حالی است که کل جمعیت جهان بیش از دو برابر شده است.

علاوه بر این، با افزایش عملکرد محصول در سطح زیر کشت، صدها میلیون هکتار از جنگل‌های استوایی و دیگر منابع طبیعی از تبدیل به زمین‌های کشاورزی نجات پیدا کرده‌اند. با این حال در سراسر جهان حدود 800 ملیون نفر به خاطر استفاده کمتر از 2000 کالری انرژی در روز زیر خط فقر غذایی به سر می‌برند. در این میان با لحاظ کردن کسانی که به دلیل رژیم‌های غذایی که در ویتامین و ریز مغذی‌های معدنی کمبود دارند، می‌توان دریافت که تعدا افراد بیشتری دچار سوء تغذیه هستند. بسیاری از مناطق زیستی محروم در مناطق روستایی واقع شده‌اند که در این مناطق انقلاب سبز به علت کمبود سطح نزولات آسمانی و عدم آبیاری مناسب به خوبی موفق نبوده است.

در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، اغلب مردم هنوز هم مواد غذایی را خودشان تولید می‌کنند و درآمد و امرار معاش آن‌ها به زمین‌های کشاورزی در مقیاس کوچک وابسته است. در چین و هند هر کدام بیش از 500 میلیون نفر و آفریقا بیش از 400 میلیون نفر وابسته به کشاورزی در مقیاس کوچک هستند. بر اساس این آمار، این کشورها به تنهایی جهت بهره‌وری بیشتر از محصولات اصلاح شده ژنتیکی با استفاده از اصلاح نباتات مرسوم و نیز روش‌های اصلاحی استوار بر روش‌های نوین زیست فناوری مشتق شده از پیشرفت‌های حاصل در زیست‌شناسی سلولی مولکولی گیاهی، برنامه‌ای دراز مدت را تدوین کرده‌اند و بر این پایه استوار شده‌اند.

در بخشی از کتاب بیوتکنولوژی گیاهی و مهندسی ژنتیک (Plant Biotechnology And Genetic Engineering) می‌خوانیم:

واژه زیست فناوری در ابتدای کلمه به عنوان استفاده از ریزاندامک‌ها برای مصارف صنعتی به نظر می‌رسد ولی با افزایش اطلاعات مربوط به ترکیب ماده هسته‌ای سلول‌های زنده یا دنا و ظهور تکنولوژی نوترکیبی، تمام روش‌های مبتنی بر دستکاری ژنی یا مهندسی ژنتیک در حوزه زیست فناوری قرار گرفته است. امروزه زیست فناوری یک علم چند رشته‌ای با ظرفیت‌های مختلف می‌باشد که بر اساس خصوصیات بالقوه آن تمام حوزه‌های زندگی شامل صنایع غذایی، علوفه و غذای دام، کشاورزی، پزشکی و صنایع دفاعی را در برگرفته است و در نتیجه برنامه‌های دفاعی کشورها را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

با استفاده از مثلت ناقل، ژن و میزبان تعداد زیادی از محصولات مهندسی ژنتیکی شده نظیر ذرت، سویا، چغندرقند، کدو مسمایی و کلزا تولید شده‌اند. در حالیکه هدف اصلی از توسعه زیست فناوری، افزایش تولید محصولات کشاورزی و دامی در پاسخ به افزایش روزافزون جمعیت بشر بوده است. ولی استفاده‌های نادرست و غیر اخلاقی در ارتباط با این تکنولوژی و تولید موجودات دستکاری شده ژنتیکی در دستور کار برنامه‌های نظامی و سیاسی بعضی از کشورها قرار گرفته است. عقیده بر این است که زیست فناوری می‌تواند مخرب تر از خطرات احتمالی موجود در تاسیسات هسته‌ای باشد زیرا ژن‌ها می‌توانند به مقادیر زیاد تکثیر، پراکنده و با هم نوترکیب شوند. تولید گوسفند دالی با عمل کلونینگ و همسانه سازی یکی از موارد مطرح در زمینه استفاده از این تکنولوژی می‌باشد که همواره مسائل اخلاقی را در بر داشته است.

فهرست مطالب کتاب

فصل 1: مقدمه‌ای بر زیست فناوری
فصل 2: زیست فناوری و مهندسی کشاورزی
فصل 3: کشت بافت
فصل 4: مهندسی پروتئین
فصل 5: زیست فناوری و تخمیر (Zymology)
فصل 6: مهندسی ژنتیک و زیست فناوری
فصل 7: بانک‌های ژنومی و همسانه‌سازی
فصل 8: بانک‌های دنا و غربالگری
فصل 9: آنالیز بیان ژن و توالی‌یابی
فصل 10: توالی‌یابی دنا
فصل 11: چند شکلی یک ژنوم
فصل 12: ایمنی زیستی در آزمایشگاه
فهرست واژگان
نمایه
برخی منابع مورد استفاده

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب بیوتکنولوژی گیاهی و مهندسی ژنتیک
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات دانشگاه یزد
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات293
زبانفارسی
شابک978-622-735323-5
موضوع کتابکتاب‌های آموزش پرورش گل و گیاه
قیمت نسخه الکترونیک
10500 ت - 1.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب بیوتکنولوژی گیاهی و مهندسی ژنتیک

ریحانه طالبی
۱۴۰۰/۳/۷
کتاب یه بخش‌هایی برای اطلاعات عمومی خوبه و یه بخش‌هایی هم برای کسانی که رشته‌های زیست شناسی خونده اند، و بخش‌هایی هم میتونه برای دانش آموزان دبیرستان خوب باشه.
طاها بابایی
۱۴۰۲/۴/۱۱
کتاب مفیدی بود و برای من که اطلاعات زیادی درباره این موضوع نداشتم راحت و روان توضیح داده بود
فاطمه صبوری
۱۴۰۰/۱۲/۱۰
سلام کتاب هدیه فرستادم برای یکی از دوستان ولی خالیه براش مشکل کجاست ممنون میشم راهنماییم کنید
نیما خوانین زاده
۱۳۹۹/۱۲/۲۰
کتابی فوق العاده عالی برای آشنایی با دنیای مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی گیاهی و اصول ایمنی زیستی.
مشاهده همه نظرات 4

راهنمای مطالعه کتاب بیوتکنولوژی گیاهی و مهندسی ژنتیک

برای دریافت کتاب بیوتکنولوژی گیاهی و مهندسی ژنتیک و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.