معرفی و دانلود کتاب خودشناسی

عکس جلد کتاب خودشناسی
قیمت:
۱۰۰۰۰ تومان - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب خودشناسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب خودشناسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب خودشناسی

آلن دوباتن در کتاب خودشناسی، شما را به سفری در ژرف‌ترین و دور افتاده‌ترین گوشه‌های وجودتان می‌برد و با کمک آن مجهز به مجموعه ابزارهایی می‌شوید که می‌توانید شخصیتتان را به درستی شناسایی کنید.

در یونان باستان از سقراط فیلسوف خواستند که کلیات قوانین فلسفی را بگوید، او در پاسخ گفت: «خودت را بشناس». خودشناسی چون بر اساس شناختی دقیق از وجود خودتان است بسیار حائز اهمیت می‌باشد، زیرا می‌توانید تصمیم‌هایی قابل اطمینان به خصوص در قلمروی زندگی شخصی و شغلی‌تان بگیرید.

یکی از برجسته‌ترین مشخصه‌های ذهن انسان‌ها این است که فهم بسیار اندکی از آن دارند؛ با این که به تعبیری در وجود خودشان سکونت دارند، غالباً فقط موفق می‌شوند از بخشی از موجودیت خودشان سر در بیاورند.

به واسطه‌ی علم روان‌شناسی، در ذهن همه‌ی شما این گونه نقش بسته که ذهن اساساً به دو بخش آگاه و ناخودآگاه تقسیم می‌شود؛ یعنی اتفاقاتی که بی‌واسطه در دسترس شماست و چیزهایی که در سایه‌های ذهن شما واقع است، یعنی اتفاقاتی که ممکن است به شکل علایم بیماری، رویاها، لغزش‌های زبانی و اضطراب‌ها، حسرت‌ها و ترس‌های فراگیر بروز کند، شما را غافلگیر می‌کند.

آلن دوباتن (Alain de Botton)، نویسنده، فیلسوف و مجری تلویزیون سوئیسی که بیشتر زندگی خود را در انگلستان گذرانده است از علاقمندان فلسفه به شمار می‌رود و البته اصرار و تأکید دارد که فلسفه را فقط در خدمت زندگی می‌خواهد.

جملات برگزیده‌ی کتاب خودشناسی (Self knowledge):

- گاه فهم دینامیک‌های سیاره‌ای در فضا برایمان ساده‌تر از درک سازوکاری است که در اعماق مغزمان در کار است.
- گردوی مغز ما چندان در کنترل خودش ماهر نیست و بابت چیزهای اشتباهی احساساتی یا دچار هراس می‌شود.
- باید بدانیم که عشق شرافتمندانه به خویشتن با خودخواهی فرق دارد: عشق به خویشتن یعنی احساس صحیح احترام به خودمان.
- اگر جستجوی‌مان برای خودشناسی موفقیت‌آمیز باشد، در نهایت باعث خواهد شد که اذعان کنیم چقدر شناخت کمی از خودمان داریم و شاید حتی هرگز نتوانیم به شناخت کامل و بی‌نقصی از خودمان برسیم.

در بخشی از کتاب خودشناسی می‌خوانیم:

بلوغ مستلزم این است که با والاطبعی تمام بپذیریم که با ترابردهای متعددی سر و کار داریم و ملزم هستیم که بکوشیم به شکلی منطقی گره آن‌ها را باز کنیم. بزرگ شدن یعنی این که با فروتنی تمام دریابیم که چه بسا مدام جنبه‌هایی اغراق‌آمیز را وارد موقعیت‌های گوناگون می‌کرده‌ایم، یعنی این که با دقت بیشتر و روحیه‌ی انتقادی بالاتری خودمان را زیر نظر بگیریم تا این قابلیت را در خودمان تقویت کنیم که در هر موقعیت خاص و لحظه‌ی خاص با انصاف و بی‌طرفی بیشتری دست به قضاوت و عمل بزنیم. منظور این است که درباره سرچشمه‌های مشکلاتمان اندکی درایتمان را بالاتر ببریم و بدین ترتیب، دریابیم که به طور مشخص درباره کدام جنبه‌های زندگی‌مان باید مراقبت و دقت بیشتری به خرج دهیم.

در دوران قدیم، شجره‌نامه‌ها صرفاً برای این نبودند که به خود فرد شناختی درباره اصل و نسبش بدهند، بلکه اقلامی عمومی محسوب می‌شدند که قرار بود آن چیزهایی را به غریبه‌ها انتقال دهند که لازم بود درباره ما بدانند. پیش از آنکه اشراف‌زاده‌ها وصلت کنند، با دقت تمام شجره‌نامه‌های یکدیگر را وارسی می‌کردند تا ببینند اوضاع از چه قرار است. اگر یک شجره‌نامه‌ی عاطفی وجود می‌داشت واجد ارزشی مشابه بود؛ در آن صورت پیش از آنکه فرصت این را داشته باشیم که به واسطه‌ی میراث عاطفی‌مان به دیگران آسیب بزنیم یا عصبانی‌شان کنیم، شجره‌نامه‌ی عاطفی‌مان را در اختیارشان می‌گذاشتیم تا در حوزه‌هایی که هنوز با ما همدل هستند بیشتر ما را بشناسند. وقتی خطرات ناشی از ترابرد عاطفی را درک کنیم، آنگاه در برابر آزردگی و قضاوت‌گری، همدلی و تفاهم را ترجیح خواهیم داد. در این صورت چه بسا دریابیم که باعث و بانی امواج ناگهانی اضطراب یا خصومت در دیگران، لزوماً همیشه ما نیستیم، و از همین رو ضرورتی ندارد که همواره با خشم و غرور جریحه‌دار شده با آن‌ها مقابله کنیم. این امکان هم وجود دارد که برآشفتگی‌ یا سرزنش‌گری به همدلی و دلسوزی بابت دشواری‌هایی تبدیل شود که همه‌ ما با گذشته‌مان داریم.

فهرست مطالب کتاب

بخش اول: از خود بی‌خبری
بخش دوم: تعمق فلسفی
بخش سوم: هویت عاطفی
بخش چهارم: روراستی و طفره‌ روی
بخش پنجم: قضاوت در باب خویشتن
بخش ششم: شک‌گرایی عاطفی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب خودشناسی
نویسنده
مترجممحمدهادی حاجی بیگلو
ناشر چاپیانتشارات کتاب سرای نیک
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۸۷
زبانفارسی
شابک978-600-8957-46-1
موضوع کتابکتاب موفقیت و خودسازی، کتاب‌های فلسفه و منطق
قیمت نسخه الکترونیک
۱۰۰۰۰ ت - 2.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب خودشناسی

Rose Khatib
۱۳۹۹/۱/۲۳
سلام خیلی خوب بود مختصر و مفید و بنظرم از پایه اى‌ترین کتابها براى شروع ورود به وادى خودشناسى و خودسازى هست حدود ٨٠٪‌ مطالب ذکر شده برام آموزنده بود و قبول داشتم و با حدود ٥ تا ١٠ درصد مخالف بودم (باقی هم نظری ندارم) ٥ستاره دادم به این دلایل:١. کوتاه و جمع جور در عین حال پر مغز ٢. روان بودن مطالب و ترجمه خوب (ممنون از مترجم عزیز) ٣. دسته بندى و ساختار منظم٤. کاربردى بودن * بنظرم این کتاب (شاید شما برداشت دیگه اى داشته باشید) شخصیت رو از دیدگاه عاطفى ترى بررسى کرده و خبرى از دسته بندى انواع شخصیت‌ها یا معرفى تستهاى مختلف شخصیت نیست ** طبق برداشت شخصى از مطالب، سه مرحله اصلى خودشناسى داریم: ١. بدونیم که کاملا از خودمون آگاه نیستیم و اینکه چرا نیاز داریم آگاه باشیم ٢. حالا بخواهیم که آگاه بشیم (ذکر موانع) ٣. احساساتمون و رفتارهاى ناشى از اونها، چه مثبت چه اونهایى که منفى تلقى مى کنیم، سرنخ هاى اصلى ما هستند، پس بسیار ارزشمندند اونها رو بشناسیم و علت رو بیابیم و رفع کنیم*** اصلى‌ترین نکات کتاب براى من + دسته بندى شخصى: قدم اول براى شناخت خود، صداقت داشتن هست نه فقط با اطرافیان بلکه با خودمون که این صداقت شاید حتى خیلی مهمتر و تعیین کننده تر باشه وبزرگترین مانع ما براى پیشرفت دروغ هست، دروغ به خود! (تو کتاب به تفصیل توضیح داده شده) قدم دوم اینه که شاهد باشیم شاهد خود، رفتار، روابط و احساساتمون. قدم سوم هم شناخت دلایل اصلى بروز این احساسات هست و قدم چهارم پذیرش که عشق به خود لازمه این قدم هست (نکات جالبی گفته شده) و در آخر هم تغییر و این مراحل شناخت، پذیرش، تغییر به صورت چرخه تکرار می‌شوند (که پیشرفت حاصل مى شود) باتشکر
mohsen ebi
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
کتاب مختصر و مفیدی بود, داخل متنش یه پرسشنامه خودشناسی حول 4 محور داره که خیلی برام جالب بود و حتما به استفاده دیگران از اون پرسشنامه توصیه می‌کنم. لحن جملات دلنشین و محترمانه بود و ادای ادمای همه چیز دان از بالا به پایین نگاه کن که میخوان واسه تو و تمام دنیا نسخه بپیچن رو نداشت, به خاطر همین طرز و بیان ارتباطی که با خوانندش می‌گیره برام فوق العاده ارزشمنده.
چون مبحث خیلی پیچیده‌ای رو داره مختصر بیان میکنه پس کامل و جامع نیست و بیشتر با طرح یک سری سوالات داره فرد رو به چالش خودشناسی دعوت میکنه و اون رو به شناخت نسبی از خودش, عواطفش و خواسته هاش و ریشه‌های اونا می‌کشونه.
ارژنگ وندی
۱۴۰۰/۷/۲۵
از نظر من خیلی از کتاب‌های آلن دوباتن و school of life خیلی عالی نیستند. یکی ترجمه معمولی دارند و یکی محتوای خیلی جدید و خاصی ندارند. در حد یک دفترچه راهنما چیز بدی نیست و چند مورد بدرد بخور هم میتونید داخلش پیدا کنید. باز من نمونه‌های زبان اصلی رو خوندم جالب تر به نظر میرسن. با این حال فقط کلی با کتاب می‌بینیم عناوین مختلف و بعضی مواقع محتوای شبیه به هم. به نظرم بهتر بود همه این کتاب‌های آلن دوباتن جمع میشد و یک یا چند کتاب حجیم میشد و انقدر داخلشون چیزی تکرار نمیشد. اگر درک کلی میخواید براتون مناسبه اما اگر از موضوعات مختلف آگاهی دارید پیشنهادش نمیکنم.
یحیی احمدلو
۱۳۹۸/۱۱/۱۶
سلام وقت بخیر به تمام خانواده کتابراه
از کتابراه بابت دست و دل باز بودنش همچنین کتاب‌های خوبش ک برامون رایگان میذاره بسیار متشکرم🌹❤
ملیکا صدر
۱۴۰۰/۲/۲۵
گردوی مغز ما چی کم داره این جاده‌ی پر پیچ و خم سرشار از هرمون‌ها که حال ما رو کنترل میکنه کتاب‌هایی که همزاد پنداری می‌کنیم یا داشتان‌ها و کتاب‌هایی که توشون زندگی میکنیم چی کم داره؟ ایا ما می‌تونیم یک روز عجیب‌ترین موجود جهان رو بشناسیم شاید به کمک این دریا شد یکم از این موحود رو شناخت
کاش لااقل این موجودو درک کنیم خیلی هامون تنهاییم بدون خودمون
ava khosravi
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
من تازه امروز این برنامه رو نصب کردم (بطور کاملا اتفاقی تو گوگل دیدمش) ولی نسبت ب برنامه‌ی قبلی ک داشتم خیلی بهتره هم رنگ بندیش، هم صفحاتش و... و احساس میکنم جامع ترم هست. و اینکه آخر هفته تخفیف ویژه دارید عالیه👌. منم این کتابو دانلود کردم، باتوجه به تعریف‌های دوستان، و البته خودمم دنبال همچین کتابهایی هستم. موفق باشید🌺
زهرا امیدی
۱۴۰۰/۱۰/۲۹
کتاب جذابی بود
من تلاش کردم همراه خلاصه نویسی و مرور نوشته‌ها روی کاغذ مطالب رو درک کنم
اگه احساس میکنید گم و گیج هستید و نیاز دارید خودتونو بیشتر بشناسید و علت رفتارهای عجیبتونو درک کنید این کتاب کمک می‌کنه
اگر از دوستان کتاب خودشناسی دیگه‌ای هم مطالعه کردین معرفی کنید ب ما 😍♥️
مها سالمی
۱۳۹۸/۱۱/۲۲
منطق نظرات برای این کتاب به این صورته که چون این کتاب برای مدت محدودی رایگان بوده، بینظیره! همین قدر مستدل!
علی نوروزی
۱۳۹۸/۱۰/۵
کتاب عالی برای یاداوری ومختصر شناختی از طرز کار مغز وتصمیم گیری هایمان. حتما بخوانید
Elham Yousefimiab
۱۴۰۰/۱۲/۲۵
مثل همه کتابهای آلن دوباتن با ترکیبی از فلسفه و روانشناسی پیچیده‌ترین مطالب رو به شیوه‌ای قابل فهم برای عامه مردم نوشته. موقع خوندنش خیلی یاد جستارهایی در باب عشق آلن دوباتن افتادم. با توجه به حج کمش، خیلی مختصر و مفید بود و خوندنش کاملا توصیه میشه.
الهه نظری
۱۳۹۹/۱۲/۱۱
با اینکه ظاهرا نویسنده اطلاعات خوبی از روانشناسی داشته ولی شفاف مطالب رو بیان نکرده برای من چیز جدیدی نداشت و به نظرم فصل اولش که به ضرورت خودشناسی پرداخته بود شاید بهترینش بود!!! به نظرم کتاب هنر خودشناسی اثر پیتر هالینز کمک کننده تره
Mohsen Molavi Ardakani
۱۳۹۹/۱/۴
سلام، ابتدای کتاب خیلی خوب شروع میشه و جملات نابی داره، جملاتی که آدمو به فکر میبره، اما در ادامه کمی خسته کننده میشه و برخی جملات به قدری مشکل میشن که ۳، ۴ بار باید از روشون خواند تا منظور نویسنده رو فهمید. در اواخر کتاب، مجددا اوج میگیره...
فائزه اسلامی
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
کتاب خیلی خوبی بود و خیلی چیزای گفته شده واقعا تو خود زندگی ما اتفاق می‌افته و اگ با دقت بتونید کارای گقته شده رو انجام بدین خیلی به آرامش ذهن تون و خود شناسی خودتون کمکتون میکنه.
Shahab Shokuhi
۱۴۰۱/۱/۱۱
دنیای پیرامون ما بیش از هرچیز به علم روانشناسی نیازمند شده است
اقتصاد سیاست هردومتکی به این علم شده‌اند
این کتاب شروعی برای شماست
از خودتان آغاز کنید تغییرات را حس میکنید دنیای بهتری برای انسان‌ها بسازید
رضوان بختیاری
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
این کتاب به طور خیلی زیبا و موشکافانه‌ای ابعاد ناشناخته مغز رو برای ما روشن میکنه و میگه که چطور ناخواسته تحت تاثیر نواقص مغز رفتار میکنیم... فوق العاده است مطالعش رو پیشنهاد میکنم
مشاهده همه نظرات ۱۰۵

راهنمای مطالعه کتاب خودشناسی

برای دریافت کتاب خودشناسی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.