معرفی و دانلود کتاب خودآموز پرورش قارچ دکمه‌ای: بذر

عکس جلد کتاب خودآموز پرورش قارچ دکمه‌ای: بذر
قیمت:
۱۵۰۰۰ تومان - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب خودآموز پرورش قارچ دکمه‌ای: بذر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب خودآموز پرورش قارچ دکمه‌ای: بذر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب خودآموز پرورش قارچ دکمه‌ای: بذر

کتاب خودآموز پرورش قارچ دکمه‌ای: بذر نوشته‌ی داود احمدی و محمد احمدی، تمام دستورالعمل‌ها و اقدامات لازم جهت تولید اسپان یا بذر با کیفیت را مورد بررسی قرار می‌دهد.

درباره‌ی کتاب خودآموز پرورش قارچ دکمه‌ای: بذر:

پایه و اساس در تولید بهترین قارچ‌های خوراکی، کیفیت بذر است. اگر بذر کیفیت خوبی نداشته باشد، در کشت قارچ موفقیتی به دست نخواهد آمد؛ حتی اگر سایر شرایط به طور کامل فراهم باشد.

در واقع بذر نوعی ریشه به نام اسپان است که عملاً از رشد و تکثیر اسپور به دست می‌آید. این اسپورها بی‌نهایت کوچک هستند و نگهداری آن‌ها توسط قارچ کاران امکان‌پذیر نیست. اسپورها برای تکثیر بایستی در یک فاصله زمانی مشخص تکثیر و لقاح کنند بنابراین به دلیل طولانی بودن عملیات رشد اسپور قارچ و سپس میسلیوم و در نهایت تهیه اسپان قارچ کاران ترجیح می‌دهند که ریشۀ قارچ‌ها را در یک محیط کشت قرار داده و تکثیر کنند. این عمل را تهیۀ بذر می‌گویند و محیط کشت آن را اسپان می‌گویند.

لازم است که هر قارچ کار بذر تازه را مورد استفاده قرار دهد. اگر بذر کهنه استفاده شود، بعضی آلاینده‌ها مثل باکتری و قارچ‌های پارازیتی امکان رشد پیدا کرده و بنابراین به محصول سالم نیز ضرر وارد خواهد کرد.

کتاب خودآموز پرورش قارچ دکمه‌ای: بذر برای چه کسانی مناسب است؟

این کتاب برای دانشجویان، کارآموزان و افرادی که علاقه‌مند به پرورش قارچ هستند و یا کارآفرینان در این زمینه، مناسب خواهد بود.

در بخشی از کتاب خودآموز پرورش قارچ دکمه‌ای: بذر می‌خوانیم:

برای تولید اسپان نیاز به آزمایشگاه تمیز و مجهز و دانش تخصصی داریم. گرانترین وسیلۀ آزمایشگاه اتوکلاو است که یک محفظۀ فلزی است که محیط کشت در دمای 121 درجه سانتیگراد و فشار 1 اتمسفر استریل می‌شود. البته از دستگاه‌های پخت با فشار بالا برای آزمایشگاه‌های کوچک می‌توان استفاده کرد. این دستگاه کوچک معمولاً در بیمارستانها و مراکز تحقیقات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوازم دیگر مورد نیاز، اتاق بسیار تمیز که در آن محیط کشت تلقیح شود نیاز است. بهتر است هر 3 ماه یکبار بذر مادری سالم از خارج وارد و تکثیر شود. در کشورهایی که امکانات کافی در اختیار قارچ کاران نیست کار تکثیر بذر را معمولاً دانشگاه و مراکز تحقیقاتی انجام می‌دهند.

فهرست مطالب کتاب

بذر
تهیۀ اسپان (بذر)
انتخاب سویه
شناسایی بذر مناسب
نحوۀ تکثیر بذر
قدم‌های لازم برای تولید بذر
جنبه‌های عملی تولید اسپان
وسایل مورد نیاز برای تهیه اسپان
مرحلۀ استریل کردن
آزمایشگاه بذر
تلقیج بذر با کشت خالص میسلیومی
تلقیح بذر با اسپان‌های مادری
سایر محیط‌های کشت اسپان
اسپان تراشه چوب/ سبوس گندم
اسپان پرلیت
تفریخ اسپان
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب خودآموز پرورش قارچ دکمه‌ای: بذر
نویسنده،
ناشر چاپیانتشارات آزمون یار پویا
سال انتشار۱۳۹۳
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۳۳
زبانفارسی
شابک978-600-95209-3-0
موضوع کتابکتاب‌های آموزش پرورش گل و گیاه، کتاب‌های دانشگاهی
قیمت نسخه الکترونیک
۱۵۰۰۰ ت - 3.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب خودآموز پرورش قارچ دکمه‌ای: بذر

محمد هاشمی
۱۴۰۱/۵/۱
با عکس بود بهتر بود به آخرش هنوز نرسیدم ولی خوب بود
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب خودآموز پرورش قارچ دکمه‌ای: بذر

برای دریافت کتاب خودآموز پرورش قارچ دکمه‌ای: بذر و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.