معرفی و دانلود کتاب امبرتو اکو و فوتبال

عکس جلد کتاب امبرتو اکو و فوتبال
قیمت:
۵۰۰۰ تومان - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب امبرتو اکو و فوتبال و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب امبرتو اکو و فوتبال و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب امبرتو اکو و فوتبال

کتاب امبرتو اکو و فوتبال اثر پیتر پریکلس تریفوناس، نحوه‌ی کاربست نشانه‌ها در تعاملات اجتماعی و فرهنگی را مورد مطالعه قرار می‌دهد و ابتذال فرهنگی عصر جدید را از دریچه ورزش پرطرفدار فوتبال به بحث می‌گذارد.

کتاب امبرتو اکو و فوتبال (Umberto Eco And Football) نه درباره‌ی امبرتو اکوی طرفدار فوتبال است، نه به اکوی نشانه‌شناس می‌پردازد و نه حتی کاری با اکوی داستان‌نویس دارد بلکه این نکته را مورد توجه قرار می‌دهد که چگونه تنوع آثار اکو به‌ عنوان نظریه‌پرداز فرهنگی و روشنفکری عمومی، ما را قادر به خوانش نگرانی‌ها، دغدغه‌ها و بلاهت‌هایی می‌کند که در زندگی روزمره تجربه می‌کنیم». از آن‌جا که فوتبال به‌ عنوان یک نشانه به نشانه‌های دیگری ارجاع می‌دهد، پیتر پریکلس تریفوناس (Peter Pricles Trifonas) در این اثر تلاش می‌کند از خلال آرای اکو پدیده‌هایی چون ورزشگاه، هواداری، هولیگانیسم و گپ‌وگفت‌های ورزشی به‌ عنوان نشانه‌های ارجاعی فوتبال مورد بررسی قرار گیرد.

بی‌تردید از بین کسانی که دنبال توپ دویدن‌های مضحک استعمارگران بریتانیایی را شاهد بودند حتی یک نفر هم تصور نمی‌کرد فوتبال این‌ چنین بتواند جان‌ و دل میلیون‌ها هوادار مشتاق را تسخیر کند. امروزه دیگر فوتبال از مرزهای یک ورزش فراتر رفته و سیاست، اقتصاد و فرهنگ را تحت تأثیر خود قرار داده است. کمتر دولت‌مردی است که وسوسه داشتن یک عکس در کنار اعضای تیم ملی فوتبال کشورش را در آلبوم خود نداشته باشد و کمتر کسی است که آرزوی گرفتن امضایی به یادگار از فلان بازیکن محبوب را در سر نپرورانده باشد. میل وافر سیاستمداران به حضور در ورزشگاه‌ها و تماشای مسابقات از جایگاه مخصوص دیگر به اتفاقی عادی تبدیل‌شده است. شور و اشتیاق عمومی حول این بازی چنان بالا است که صفحات مطبوعات و پایگاه‌های اینترنتی پر است از خبرهایی پیرامون شب‌نشینی‌های فلان بازیکن و درگیری فلان مربی با همسر خود. ستاره‌های فوتبال دیگر نه بازیکنانی عادی که مقامی شبه‌خدایی پیدا کرده‌اند. صاحبان تیم‌های فوتبال نیز از این رهگذر گاهی به‌مراتب بالای سیاسی و اجتماعی نیز رسیده‌اند. سیلویو برلوسکونی و رومن آبراموویچ از جمله این افراد هستند.

فوتبال اما به‌ عنوان یک نشانه پدیده‌ای جالب و تأمل‌برانگیز است و این جالب بودن برای متفکری چون اکو که به دنبال بررسی پدیده‌ها است دوچندان می‌شود. برای اکویی که شیوه‌ی کاملاً متفاوتی با دیگر نشانه‌شناسان در شناخت نشانه‌ها دارد و به‌ جای نشانه‌ها به نقش‌های نشانه‌ای می‌پردازد فوتبال بهترین مثال است. اکو نه همه‌ی صور فرهنگ معاصر را رد می‌کند و نه همه‌ی اشکال فرهنگ توده را مورد تمجید و تحسین قرار می‌دهد.

در بخشی از کتاب امبرتو اکو و فوتبال می‌خوانیم:

امبرتو اکو فوتبال را نشانه‌ی روان‌رنجوری فرهنگ می‌داند. فوتبال تجلی چیزی است که روان آدمی را می‌آزارد چراکه نه توضیح منطقی‌ای دارد و نه درمان مؤثری. برای کسانی که تحت تأثیر ویرانگر آن‌اند هیچ درمان قطعی یا مداوای راحت و بی‌دردسر یا مداخله‌ی مؤثری وجود ندارد جز تحمل رنج بی‌پایان تشویش (agon) شدید بازی که یکشنبه‌ها در زمین فوتبال برگزار می‌شود. این همزمان لذت و مصیبت هوادار فوتبال است. طنز ماجرا اینجاست که این مجازات خودساخته است.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار مترجم
پیش از آنکه فوتبال باشد... نشانه بود.
نشانه‌شناسی، فرهنگ و فوتبال
بازی‌های میدانی: خوانش فوتبال
انسان ورزشکار
به‌سوی تکوین نشانه‌ای متعصبان فوتبالی
صحبت کردن درباره‌ی فوتبال
نتیجه‌گیری درباره‌ی نشانه‌ی فوتبال
مفاهیم کلیدی
یادداشت‌ها
کتاب‌هایی از و درباره اکو به زبان اصلی و انگلیسی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب امبرتو اکو و فوتبال
نویسنده
مترجممحمود مقدس
ناشر چاپینشر مهرگان خرد
سال انتشار۱۳۹۴
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۷۸
زبانفارسی
شابک978-600-95090-5-8
موضوع کتابکتاب‌های ورزشی، کتاب‌های فلسفه و منطق
قیمت نسخه الکترونیک
۵۰۰۰ ت - 1.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب امبرتو اکو و فوتبال

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب امبرتو اکو و فوتبال

برای دریافت کتاب امبرتو اکو و فوتبال و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.