معرفی و دانلود کتاب مراقبم باش: داستانی جذاب در مورد مراقبت جنسی از کودکان

عکس جلد کتاب مراقبم باش: داستانی جذاب در مورد مراقبت جنسی از کودکان
قیمت:
25000 تومان - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب مراقبم باش و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب مراقبم باش و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مراقبم باش: داستانی جذاب در مورد مراقبت جنسی از کودکان

کتاب مراقبم باش نوشته‌ی مریم اسدی علیایی درباره‌ی دختری است که در کودکی مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرد و مادرش اصلا متوجه این موضوع نمی‌شود. این رمان فراز و نشیب‌ها و مشکلات این دختر آسیب‌دیده را به تصویر می‌کشد.

درباره‌ی کتاب مراقبم باش:

خورشید آخرین دختر از یک خانواده‌ی پرجمعیت به شمار می‌آید که در کودکی پدر خود را از دست داده است و با مادری مستبد، و خودرأی و بی‌توجه به نیازهای دخترش زندگی می‌کند. همین مسئله باعث اتفاقات وحشتناکی در کودکی و نوجوانی خورشید می‌شود.

خورشید کودکی از جنس تمام دخترانی است که فریادشان در گلو خفه شده و کسی در برابر آن‌ها ایستاده تا از حق خود دفاع نکنند.

مریم اسدی علیایی در این رمان جذاب و خواندنی شما را به عمق وجود خورشید می‌برد و رنج‌ها و غصه‌های این دختر جوان را احساس و درک خواهید کرد.

کتاب مراقبم باش مناسب چه کسانی است؟

اگر به داستان‌هایی که بر اساس واقعیت نوشته‌ شده‌اند و به مسائل اجتماعی می‌پردازند، علاقه دارید رمان مراقبم باش را از دست ندهید.

در بخشی از کتاب مراقبم باش می‌خوانیم:

خسته و بیزار بودم... اونقدر گریه کرده بودم که دیگه اشکی در کار نبود کمی بعد لیلی به مادرم گفت: «خاطره رو ول کن مامان پاشو با خورشید بریم بالا فریدون گرسنه‌ست.»

مادرم با انزجار به خاطره نگاه کرد و گفت: «خلایق هر چی لایق بریم مادر بریم... .»

خیلی دلم می‌خواست منم مثل خاطره یه گرد و خاک حسابی به پا کنم و معاف شم اما جرات و جسارتش رو نداشتم. مادرم و لیلی رفتن داخل آشپزخونه و مشغول شستن ظرفا شدن فریدون اومد کنار دستم نشست. خودم رو جمع کردم‌. اونقدر بزرگ شده بودم که می‌فهمیدم این بلاهایی که سرم میاره بازی نیست.

- چیه بغ کردی؟ نکنه مریضی... ها؟

بی‌حوصله جواب دادم: «نه چیزیم نیست.»

خندید و گفت: «چرا یه چیزیت هست خیلی کم حرف و ساکت شدی.»

یه نگاه چندش‌آور به سر تا پام کرد و گفت: «خانم شدی.»

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب مراقبم باش: داستانی جذاب در مورد مراقبت جنسی از کودکان
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات ندای الهی
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات398
زبانفارسی
شابک978-600-6113-73-9
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه الکترونیک
25000 ت - 5.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب مراقبم باش

پونه بختیاری
۱۴۰۰/۳/۲۴
تجاوز به کودکان موضوعیه که در تمام دنیا به نوعی گریبان گیر کودک و نوجوان‌ها میشه؛ دردی که تا ابد رو قلب آدم سنگینی می‌کنه و روح آدم رو میدره.
تو این کتاب هم خورشید قربانی هوس‌های فریدون شد؛ تمام تصمیم‌ها و احساساتی که در طول زندگیش باهاشون مواجه میشد، به نوعی مربوط به همون تجربه‌های تلخ کودکیش و
بودن؛ نویسنده قلم خوبی داره به این موضوع هم خوب پرداخته؛ اما خب تو این کتاب شما مراقبت جنسی از کودک رو نمی‌آموزین؛ فقط یاد میگیرین که باید از کودک و نوجوانتون مراقبت کنین و اگر کوتاهی کنین آینده‌ی تباه شده‌ای در انتظارشونه.
کتاب خوشخوان بود و سریع تمومش کردم؛
🚫خطر اسپویل🚫
خوشحال شدم که عاقبت خورشید خیر و خوشی بود هرچند که ته داستان‌های قربانیان تجاوز و دست درازی‌ها اغلب اینطور نیست و به تلخی ختم میشه.
امیدوارم یه روزی این بیماری‌های جنسی و روحی ریشه کن بشن و همه‌ی انسان‌ها چه مرد و چه زن بتونن لبخند بزنن و از نفس کشیدنشون لذت ببرن.
❤M❤
۱۴۰۱/۱۰/۱۵
رمان تا قسمتهایی که خورشید از ارسلان طلاق گرفت خیلی عالی و واقع گرایانه بود ولی بعد از اون کلا عوض شد و روند داستان خیلی شتاب گرفت درست مثل رمانهای عاشقانه نوجوانی شده بود یک قسمتی از رمان که خیلی آبکی شده بود قسمت بعد از عاشق شدن خورشید بود که یکدفعه‌ای روند داستان عوض میشه یعنی پس از یک دوره پر و از رنج غم همه چی به کام خورشید میشه چطور خورشیدی که وقتی بخاطر بچش خونه و ماشین و جهیزیش که ارث باباش بوده به شوهرش می‌بخشه اونم به شوهری که اصلا توجهی به بچش نداره دوباره بخاطر خانوادش اجازه دیدن بچش به ارسلان رو میده نمیشه همچنین چیزی رو باور کرد این قسمتش واقعا آبکی شده بود در واقع میشه گفت از بعد از تمام شدن زندگی خورشید وارسلان داستان روند واقع گرایی خودش رو از دست میده ولی در کل میشه گفت داستانی بود که چشم آدمو نسبت به همه اتفاقهای دور و برمون و آدمهاش باز می‌کنه و دقیقا دست گذاشته بود روی نقطه حساس زندگی آدم یعنی دوران کودکی و نوجوانی که نقش اصلی او رو والدین آدم مخصوصا مادرش تشکیل میده آفرین به قلم توانای این نویسنده بخاطر انتخاب چنین موضوع قشنگی
Pani malak
۱۴۰۱/۹/۶
سلام از نگاه رمان خوبی بود و تا حدی کشش داشت موضوع داستان دختری بنام خورشید که از داشتن پدر در سن کم محروم شده و در یک خانواده 7 نفره 4 خواهر 2 برادر به همراه مادرش زندگی میکنه ولی در سن کم مورد تعرض از طرف داماد خانواده قرار میگیره و این اتفاق شرایط بد روحی برای خورشید ایجاد میکنه خورشید در سن کم به اجبار و تحمیل خانواده با پسری که علاقه بهش نداشت بنام ارسلان ازدواج میکنه تصویر مادر خورشید در این کتاب خیلی منفور و آزاردهندس و این موضوع منو اذیت میکنه من چند رمان ایرانی خوندم که تصور مادران مهربون ایرانی به شکل دیگه تعریف شده است ولی برعکس خورشید همیشه با پدری که از بچگی از داشتنش محروم شده درد دل میکنه و پدرش رو فرشته نجات خودش میدونه زندگی خورشید با به دنیا امدن دخترش دستخوش اتفاقات تلخ که به وابسته عشق مادری هست میشه ولی بلاخره خورشید عاشق میشه و اتفاقات جدیدی توی زندگیش تجربه میکنه این رمان نشون میده که اگر چیزی بر پایه عشق و علاقه باشه آدم برای حفظش میجنگه و اگر عشق در رابطه‌ای وجود نداشته باشه هیچ تعهدی نمیتونه تضمینش کنه کتاب جالبی و اقتصادی بود مطالعه‌اش کنید مرسی از کتابراه که بستر مطالعه را با این سرعت برای ما فراهم کرده..
Hestia ***
۱۴۰۱/۴/۱۸
کتاب همانطور که در قسمت معرفی در موردش توضیح داده شده در مورد آزار و تجاوز جنسی در کودکی هست
اما در اینجا متاسفانه با پدیده‌ی کلی کودک آزاری مواجهیم.
بزرگترهایی که که خودشون در تله‌ی بی ارزشی دارن دست و پا میزنن و کودک بی نوا رو هم وارد این سیکل معیوب میکنن.
ترس از رهاشدگی، به دنبال جلب محبت
بودن و وابستگی بیمارگونه‌ی شخصیت اصلی داستان به همون بزرگترهایی که تصور میکنه میتونن نجات دهنده ش باشن در حالی که به بدترین شکل از سمت اونها آسیب دیده.
در این داستان فقط بحث آزار جنسی و یا مراقبت از کودکان مطرح نیست بلکه جبر محیطی و فرهنگی و خانوادگی حاکم بر زندگی خورشید از اون یه قربانی واقعی ساخته.
(افسردگی، پرخاشگری، نداشتن مهارتهای ارتباطی با همسر، عدم مدیریت بحرانهای زندگی و.....) همگی از دستاوردهای بودن در چنین خانواده‌ای ست و البته آزار جنسی اون در خردسالی مزید بر علت شده.
نویسنده قلم توانایی داره و به خوبی محیط زندگی و حالات روانی شخصیت‌های کتاب رو توصیف میکنه و همین باعث میشه پا به پای خورشید اشک ریخت و رنجهایی که از طرف بزرگترهای ناآگاه بهش تحمیل میشد رو حس کرد.
امیدوارم روزی برسه که رشد و پیشرفت فکری در جامعه به جایی برسه که شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.
افراد با اختلالات روانی وجود دارن اما میشه با آگاهی بخشیدن به خانواده‌ها از بسیاری از فجایع پیشگیری کرد.
ن.ی
۱۴۰۱/۱۲/۵
قلم داستان بسیار قوی و تاثیر گذار بود و بخوبی تونسته بود احوال خورشید رو شرح بده یک سیر تکاملی عالی از کودکی تا بزرگسالی همراه با کمبود و وحشت رخنه شده از ظلم افراد نزدیکش رو به رخ بکشه امانکته علاقه داشتم اشکار بشه علت مشکل روانی و دوقطبی مادر بود که میتونست منشا‌ای نهمه پرخاش رو شرح بده و اینکه و از ادامه داستان از سرنوشت فروتن مطلع نشدم..
نکته جالب راحت تمام شدن رابطه‌ها بدست مردها بود انگار هیچی اتفاقی نیفتاده باشه براحتی همه چیز را تمام میکنن که یک امر شایع اسیب زا دراکثر مردان است در عین حال میتواندد به نفرات بعدی حتی حین رابطه فکر کننند
درحالیکه برای زنان علاوه بر ضربه عاطفی مهلک یک تابو بحساب می‌اید و معمولا مورد قضاوت جامعه‌ی جنسیت زده قرار میگیرندد
در کل کتابی پر از نکات ریز رونشناسی و پر از جلوه‌های تبعیض جنسیتی بود که خوب به تصویر کشیده شده بود
خاطره اسماعیل نژاد
۱۴۰۱/۹/۴
باخواندن این کتاب بیش تر از پیش به نقش مادر در تربیت فرزندان به خصوص تربیت جنسی مواجه می‌شویم هرچندخیلی از مادران وخانواده‌ها در گذشته صحبت واموزش در مورد تربیت جنسی را منجر به پر رویی ویا بی حیاشدن کودک ونوجوان می‌دونستن اما امروزه بر کسی اهمیت این موصوع پوشیده نیست هرچند که خیلی خیلی کار باید در این مورد انجام بشه وبایددرک کنیم که فرزند پروری هم نیاز به اموزش وعلم دارهواما درمورد رمان وروند داستان فراز ونشیب‌های زندگی با همراهی یک یار همدل وهم نفس خیلی خیلی راحت تر انجام می‌شودنویسنده خیلی توانمند رفتارها وپرخاشگری‌ها وزور گویی‌های مادر وبرادر خورشید شخصیت اصلی داستان وتاثیر ترس وتنبیه را به تصویر کشیدوجهل ونادانی مادر وبرادر قلدر که درواقعیت ازاین ادم‌های احمق کم نداریم خوب به رشته تحریر درامد
حسین قاسم زاده
۱۴۰۰/۱۱/۱۸
فوق العاده بود
داستان کشش فوق العاده ایی داشت
یکی از غم انگیز‌ترین رمان‌هایی بود که خوندم و کاملا من را تحت تاثیر قرار داد
ولی متوجه نشدم چرا بعد از اینهمه زجر خورشید هنوز هم به مادرش و برادرش حس خوبی داشت یا نمیتونست مقابلشون بایسته خانواده ملزومن اونجایی نیست که متولد شدی جایی که آرامش و باشه
راحتیم هست
امیدوارم در آینده این دست از آزار و اذیت‌ها به پایان برسه
خانواده‌ها بیشتر حواسشون به فرزندانشون باشه و از تعصبات کورکورانه دست بردارند و اجبار را از سر راه فرزندان خود دور کنند بجای حرف مردم حرف و دوست داشتن بچه هایشان اولویت زندگی شان باشه.
بقولی حتی اگر روی آب راه بری بازم مردم میان میگن چون نمیتونه شنا کنه داره روی آب راه میره
پرستو جعفری
۱۴۰۰/۵/۵
خیلی داستان قشنگی بود متاسفانه تجاوز همه جا هست این وظیفه یک مادره که همه جوره مراقب دخترش باشه پابه پای خورشید منم گریه کردم بعضی قسمتهاش یاد خاطرات تلخ خودم واینکه یک قسمت از خاطرات خورشید دقیقا شبیه خاطرات من بوداز مادر خورشید خیلی بدم اومد هیچ مادری با بچه خودش این کارو نمیکنه ولی خوشحالم که به بلاخره خورشید ارمش رسید از اول رمان تا آخرش همش استرس داشتم نکنه همش خواب باشه یا یک دفعه اتفاقی بیفته که خدارو شکر به خیر گذشت و خیلی خوشم اومد که مادر سپهر زن با فرهنگی بود وبا این ازدواج مخالفت نکرد‌ای کاش همه بفهمن که وقتی دو نفر تو هر شرایطی همدیگرو دوست دارن نباید مخالفت کرد 💚❤
مریم شریفی
۱۴۰۱/۱۲/۱۸
کتاب خوبی بود. متاسفانه مادر خورشید به دلیل نداشتن شوهر مجبور بود نقش پدر سخت گیر و سرکوب گر رو بازی کنه و نقش مادر بودن رو فراموش کنه. از آنجایی که اولین عشق یه دختر پدرش هست محروم از محبت پدر و مادر شد. به نظرم کسی که نتونه محبت بگیره نمی‌تونه به دیگران محبت بده. تمام کارهایی که ما در بزرگسالی بر انجام میدیم می‌گرده به دوران کودکی و نوجوانی. ما حتی عشق، محبت، دوست داشتن، کمک به دیگران ودر کل انسانیت رو هم در مدارس یاد نمی‌گیریم. امیدوارم روزی فرا برسه در مدارس پرورش کودکان مقدم بر آموزش قرار گیرد تا بسیاری از مشکلاتی که در جامعه وجود دارد برای همیشه پایان یابد.
ماهان آزادی
۱۴۰۰/۳/۲۳
کتابی بسیار عالی که تا خواندن آخرین صفحه میخ کوب شدم. باتوجه به قهرمان داستان دختری شیطون و بی پناه بود که قربانی تجاوز شد. مادری بی رحم داشت که دست نامادری رو از پشت بسته بود. باید بگویم بیشتر مراقب باشیم دختر دنیایی شادی و نشاط است اگر خانواده محکم پشتش باشد. این رمان واقعیت جامعه زنان امروز ماست که متاسفانه قربانی جهل خانواده‌ها شده‌اند و به عشق ورزیدن و محبت ودیده شدن و حمایت از مردانشان نیاز دارند. حتی تا آخرین روز زندگی.
منیر تیموری
۱۴۰۰/۱۲/۱۷
خسته نباشیدخدمت نویسنده عزیز رمان فوق العاده‌ای بود توی زندگی مادرابایدهمیشه حتی به جزییات کوچیک هم توجه کنند فرق نمیکنه دختریاپسرباشه که این مسعله خوفناک گریبان گیرهیچ خانواده وکودکی نشه ودوم این که ازنظربنده این که خورشید اصلا عقل نداشت و زودهمه رو میبخشید آدم باید ازهمچین مادروبرادری همیشه دوری کنه ومهربونی وگذشت هم درزندگی اندازه‌ای داره ولی این کتاب اونقدرعالی وپرکشش بود که ادم نمیتونست زمین بزار وهی میخواست ادامشو بخونه واقعا خسته نباشیدوانشاالله همیشه بدرخشید
faeze masjudi
۱۴۰۰/۴/۱۴
من این کتاب را در ۴ یا ۵ ساعت خوندم
خیلی متاسف شدم اول از اینکه چقدر ما نسبت به افرادی که اطراف فرزندانمون هستند خوش بین هستیم و خیلی وقتا به راحتی پاره‌ی تنمون رو باهاشون تنها میگذاریم؛ دوم متاسف شدم از اینکه ما فرهنگ رابطه داشتن رو به بچه هامون یاد نمیدیم تا اگر روزی دچار اتفاقاتی از این نوع شدن بتونن به ما اعتماد کنن و اوضاع از چیزی که هست بدتر نشه
فرزانه نجاری
۱۴۰۰/۳/۱۸
جالب بود ب موضوعی اشاره کرده بود که یه جورایی تابو حساب میشه برای نویسنده‌های ایرانی کمتر رمان ایرانی‌ای رو خوندم ک به مسئله کودک ازاری اشاره کنه. متن ساده و روان بود و شخصیت‌ها به خوبی پردازش شده بودن. برای من خوندن ش لذت بخش بود امیدوارم بقیه هم لذت ببرن.
mitra.mh. 46
۱۴۰۱/۴/۲۷
در جامعه‌ی ما خیلی از زنها و بعضی از مردها مظلوم واقع شدند، خورشید نمونه‌ی کامل یه زن ایرانی است که برای سوختن و ساختن زاده شده‌اند. ‌ای کاش مادرها، پدرها و حتی دخترها بیشتر مراقب امنیت جسمی و روانی خودشان و اطرافیانشان باشند. نوشتار داستان روان و زیبا بود و کشش داستان بسیار گیرا و جذاب، به امید موفقیت روز افزون جناب نویسنده
سعیده خوانساری
۱۴۰۱/۱۰/۴
با اینکه اصلا عادت ندارم از روی صفحه گوشی کتاب بخونم مخصوصا رمان‌های ایرانی ولی این داستان بسیار شیوا و روان نوشته شده بود و اصلا نمیتونستم خوندنش رو رها کنم داستان پر کششی بود اگر بامداد خمار رو خونده باشید تقریبا تو سبک اون بود البته نه به اون جذابی ولی در حد خودش خیلی خوب بود، به نظرم ارزش یکبار خوندن رو داره،
مشاهده همه نظرات 72

راهنمای مطالعه کتاب مراقبم باش

برای دریافت کتاب مراقبم باش و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.