معرفی و دانلود رایگان کتاب کلیات شاهنامه فردوسی

عکس جلد کتاب کلیات شاهنامه فردوسی
قیمت:
رایگان - 0€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب کلیات شاهنامه فردوسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب کلیات شاهنامه فردوسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب کلیات شاهنامه فردوسی

حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی بزرگترین شاعر دوره سامانی و غزنوی است. فردوسی در طبران طوس به سال 329 هجری بدنیا آمد. پدرش از دهقانان طوس بود و در آن ولایت مکنتی داشت. از احوال او در عهد کودکی و جوانی اطلاع درستی نداریم؛ اینقدر معلوم است که در جوانی از برکت درآمد املاک پدر بکسی محتاج نبوده است؛ اما اندک اندک آن اموال را از دست داده و به تهیدستی افتاده است.
فردوسی از همان ابتدای کار که به کسب علم و دانش پرداخت به خواندن داستان هم علاقمند شد و مخصوصاً به تاریخ و اطلاعات راجع به گذشته ایران علاقه می ورزید. همین علاقه به داستانهای کهن بود که او را بفکر نظم شاهنامه انداخت. چنانکه از گفته خود او در شاهنامه بر می آید، مدتها در جستجوی این کتاب بود. مدتی را که بر سر این کار رنج برد بتفاوت 25، 30 و 35 سال ذکر میکنند.

فردوسی طبع لطیف و خوی پاکیزه داشت. سخنش از طعن و هجو و دروغ و تملق خالی بود و تا میتوانست الفاظ ناشایست و کلمات دور از اخلاق بکار نمی برد. در وطن دوستی سری پر شور داشت. به داستانهای کهن و به تاریخ و سنن آداب نیک ایران قدیم عشق می ورزید؛ و از تورانیان و رومیان و اعراب به سبب صدماتی که بر ایران وارد آورده بودند نفرت داشت. به هر حال استاد طوس مردی پاکدل و نوعدوست و مهربان بود و نسبت به تمام مردم محبت داشت، اما دشمنان ایران را به هیچ وجه نمی بخشود. عشق و علاقه او نسبت به شاهان و پهلوانان ایران زمین از هر بیتی که در باب آنها گفته، آشکار است و به همین علت باید او را دوستدار عظمت ایران و مبشر وحدت و شوکت ایران شمرد.

فهرست مطالب کتاب

معرفی
آغاز کتاب
داستان دوازده رخ
داستان هفتخوان اسفندیار
داستان اکوان دیو
پادشاهی کسری نوشین روان چهل و هشت سال بود
پادشاهی اردشیر
پادشاهی اردشیر شیروی
پادشاهی اشکانیان
پادشاهی آزرم دخت
پادشاهی بهرام گور
پادشاهی بهمن اسفندیار صد و دوازده سال بود
پادشاهی بهرام شاپور
پادشاهی بهرام اورمزد
پادشاهی بهرام نوزده سال بود
پادشاهی بهرام بهرامیان
پادشاهی یزدگرد بزه‌گر
داستان بیژن و منیژه
پادشاهی دارای داراب چهارده سال بود
پادشاهی داراب دوازده سال بود
داستان رستم و اسفندیار
پادشاهی اسکندر
پادشاهی فرایین
پادشاهی فرخ زاد
فریدون
گفتار اندر داستان فرود سیاوش
پادشاهی گرشاسپ
پادشاهی گشتاسپ صد و بیست سال بود
رزم کاووس با شاه هاماوران
پادشاهی همای چهرزاد سی و دو سال بود
پادشاهی هرمزد دوازده سال بود
هوشنگ
جمشید
داستان کاموس کشانی
داستان خاقان چین
پادشاهی کی‌کاووس و رفتن او به مازندران
پادشاهی کیخسرو شصت سال بود
کیقباد
پادشاهی لهراسپ
اندر ستایش سلطان محمود
منوچهر
پادشاهی اردشیر نکوکار
پادشاهی نوذر
پادشاهی نرسی بهرام
پادشاهی اورمزد
پادشاهی اورمزد نرسی
پادشاهی خسرو پرویز
پادشاهی پوران دخت
کیومرث
پادشاهی قباد چهل و سه سال بود
پادشاهی شاپور پسر اردشیر سی و یک سال بود
پادشاهی شاپور سوم
پادشاهی شیرویه
داستان رستم و شغاد
داستان سیاوش
سهراب
طهمورث
پادشاهی یزدگرد هجده سال بود
پادشاهی یزدگرد
ضحاک
پادشاهی شاپور ذوالاکتاف
پادشاهی زوطهماسپ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب کلیات شاهنامه فردوسی
نویسنده
سال انتشار۱۳۹۴
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات1900
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب‌های شعر پارسی
قیمت نسخه الکترونیک
رایگان - 0 یورو
افزودن به کتابخانه

نقد، بررسی و نظرات کتاب کلیات شاهنامه فردوسی

محمدرضا
۱۴۰۰/۱۱/۱۰
حکیم شیخ ابو القاسم فردوسی یکی از شاعران و نام آوران بزرگ ایران می‌باشد هر چند که سعدی شیرازی از فردوسی در جهان مشهور تر است اما فردوسی نیز به پایداری زبان فارسی کمک‌های بسیار عظیمی کرده است که شاید جز او هیچ نتوانسته است همچون او خدمتی به زبان فارسی بکند. کتاب معروف شاهنامه اثر این بزرگ مرد که است می‌باشد کتابی ارزنده و نام‌ها یعنی اسم‌هایی که بر روی شخصیت‌های این کتاب می‌باشند از اسم‌های اصیل ایرانی هستند و اغلب ایرانی‌ها نام فرزندانشان را بر این اساس انتخاب مینمایند. این نسخه از کتاب شاهنامه دارای هزار و نهصد صفحه می‌باشد که واقعا ماجراهای جالب و دلنشینی دارد هر چند که درک متن‌ها نیازمند کمی تامل و تفکر می‌باشند. هفت خوان رستم نیز بسیار معروف است و در این کتاب نیز موضوع اصلی کتاب درباره همین موضوع می‌باشد. به نظرم هر ایرانی نه تنها یکبار بلکه باید بار‌ها این کتاب ارزشمند را مطالعه کند.
asad f
۱۳۹۶/۴/۶
به روزگاری که ایرانیان داستان‌های شاهنامه را ندانند باید گریست.
هرگز هیچکدام از حماسه‌ها، اساطیر، رمانهای خیالی و داستان‌های تاریخی جهان قدرت آنرا ندارند که با ضعیف‌ترین قسمت‌های شاهنامه‌ی استاد طوس مقایسه شوند.
گذشته، حال و آینده، امید، ضعف، ناامیدی، رادمردی، خرد، وفاداری و خیانت، همه‌ی آنچه را
بشریت امروز آفریده و کهن سرزمین ما را زادگاه تمدن و انسانیت ساخته در این کتاب است.

کاش برایش وقت بگذاریم.
یاد فردوسی تا وطن هست جاوید خواهد بود.
arman f
۱۳۹۷/۹/۲۸
چه خوش گفت فردوسی پاک سرشت
طبع شعر سراییشیا با مردمان فارسی زبان هم خوان است و ادم را از فکر گذر زمان جدا می‌کند و کاملا جذاب و دیدنیس که ما فارسی زبانان چه کلماتی شیرین را از دست دادیم واقعا شاهنامه الان حکم هویت اصلی زبان پارسی را داراست
ای کاش جوانان و نو جوانان و.... . بیشتر دنبال هویت هایمان
بودند زیرا در این دوره هویت ایرانی بودن و سبک زندگی ایرانی اسلامی فراموش شده و هویت غرب گرایی دارد هویت ایرانی را از بین میبرد
خودمونی بگم اقای ابوالقاسم فردوسی روحت شاد دست خوش هم وطن
Parisa
۱۳۹۶/۶/۶
شاهنامه که عالیه و رایگان بودنشم خیلی خوبه ممنون که این کتاب نفیسو رایگان در اختیارمون گذاشتین
زینب حیدری نیا
۱۴۰۱/۱۱/۱۱
نمیتونم بگم عالیه، فوق العاده است، هر صفحه‌اش من رو در رویا فرو میبره، میتونم ببینم تصویر هارو میتونم درک کنم داره چی رو روایت میکنه، در زمانی که گوشی شده همدم بقیه همدم من و معدود همسن و سال هایم کتاب است حال چه خوش بود آن کتاب این گونه زیرکانه، دلبرانه، احساس گونه و لطیف بیان کند، شعرها خیلی لطیف سروده شده آدم رو غرق در خیال می‌کند و بسی دگرگون می‌کند حال آدمی را، امتحانش مجانی است غرق شدن در طوفان شعر‌ها برایت شیرین خواهد بود دوست من.
نیکتوم نینوایی
۱۴۰۲/۱/۱۷
کتابی که تاریخ ما درآن است و به خاطر آن توانسته ایم زبان فارسی را حفظ کنیم، من وقتی بچه بودم خواهرم از روی اشعارش میخواند و چه زیبا میخواند و ما یعنی من و برادر کوچکترم در داستان‌های اساطیری و زیبای آن غرق میشدیم.
چه خوب میشد اگر همه ما ایرانی‌ها این کار را برای کودکانمان انجام دهیم و باعث شویم و
هم اعتماد به نفس غرورمان نسبت به تاریخمان افزایش پیدا کند و هم عزت نفسمان. به راستی که تاریخ درس زندگی میدهد و تکرار میشود.
غزل بهادی
۱۴۰۲/۶/۲۱
سلام چه بهتر میشه اگر با خوندن این گونه کتاب‌ها ادبیات و تاریخ بزرگ ایران رو زنده نگه داریم چه بسا که شاهنامه وفقط یک کتاب نیست؛ بلکه برای هر ایرانی یک شناسنامه اس که نشان دهنده اصالت ماست و شاهنامه نه‌ تنها فقط یک کتاب نیست بلکه یک راه زندگیه خوب میشه اگر هر ایرانی به یاد ابوالقاسم فردوسی و دیگر شاعران ایران زمین شده باشه روزی حداقل یک صفحه از این کتاب ها را بخواند
فرود سیاوش
۱۳۹۷/۱/۱۸
تفاوتی که شاهنامه با دیگر دیوانها داره اینه که مربوط ب سن وسال نیست ما از بدر تولدمون با شاهنامه اشنامه میشیم زمانی که اسم پارسی در گوش ما گفته میشه تو 4سالگی با شگل گرفتن قوه تخیل بچگی با داستانهای افسانه‌ای شاهنامه اشنا میسیم در جوانی با بخش حماسی و در کهنسالی هم با بخش تاریخی.. سپاس از شما
Bavand Hourtash
۱۳۹۷/۸/۲۱
سپاس و درود بر شما، شاهنامه کتابی است که مانند دیوان حافظ در خانه هر ایرانی وطن پرست موجود است و مایه افتخار و بزرگی است، متاسفانه این جلد که در سایت خوب شما قرارگرفته کامل نیست و بخشهای آن جابجا درج شده که امیدوارم نسبت به بازنگری و اصلاح اقدام مقتضی معمول گردد.
فرهاد نجفی سیمانی
۱۳۹۷/۴/۳۰
واقعا عالی است درود بر شرف ایرانیتان که وامدار سرزمینتان هستید واینکار شما اجری دارد که با کلام نمیشه بیان کرد چون بسیار کسانی هستند که تشنه مطالعه شاهنامه هستند ولی واقعا برایشان مقدور نیست که آنرا تهیه کنند
دلمه ای فلفل
۱۳۹۵/۵/۱۷
ز شیر شتر خوردن و سوسمار عرب را به جایی رسیدست کارکه تاج کیانی کند ارزو تفو بر تو‌ای چرخ گردون تفو
مهدی چگینی
۱۴۰۱/۶/۱
این کتاب رو من به طور کامل خوندم و به همه پیشنهاد می‌کنم به عنوان یک ایرانی حداقل یک بار نسخه به کوشش استاد جلال خالقی‌ مطلق این کتاب رو بخونید... البته توی کست باکس آقای امیر خادم این کتاب صوتی رو آپلود کردن که نام پادکست فردوسی خوانی هست و می‌تونه به فهم بهترتون کمک کنه...
Hemmat .N
۱۳۹۷/۹/۱۳
عرض ادب
من تشکر میکنم اما:
الف) کاش نسخه pdf کتاب را می‌گذاشتید که بسیار بهتر بود.
ب) در این نسخه epub ساختار کتاب بطور کلی بهم خورده و این شیوه و سبک مناسب دیوان‌های اشعار نیست!
ج) اگر امکان دارد نسخه‌ی PDF کتاب را نیز ارائه دهید.
با سپاس بیکران
elyas_osmani
۱۴۰۲/۳/۱
شاهنامه فردوسی بدون شک یکی از عجایب و شاهکار‌های شعر و ادب فارسی است.
شاهنامه شناسنامه اصالت و قدمت ماست.
به شخصه معتقد هستم که تمامی داستان‌های شاهنامه را اگر با نظریات جدید و بدون جهت گیری بررسی کرد، میتوان به درستی و تاریخی بودن آن‌ها پی برد.
sevda dahi
۱۳۹۵/۱۲/۱۶
قصد داشتم شاهنامه بخونم که Ebook ش رو پیداکردم خیلیم خوب ممنونم ازتون مررررسی.
مشاهده همه نظرات 297

راهنمای مطالعه کتاب کلیات شاهنامه فردوسی

برای دریافت کتاب کلیات شاهنامه فردوسی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.