معرفی و دانلود کتاب ونسای غمگین من

عکس جلد کتاب ونسای غمگین من
قیمت:
30000 تومان - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب ونسای غمگین من و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب ونسای غمگین من و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب ونسای غمگین من

واکاوی روان‌شناختی رابطه‌ی عاطفی میان دختری نوجوان با معلم جذاب و کنترلگر خود. کتاب ونسای غمگین من رمانی‌ست به قلم کیت الیزابت راسل که عنوان پرفروش‌ترین نیویورک تایمز را از آن خود کرده است. ونسای پانزده ساله که دختری بلندپرواز و باهوش است، درگیر رابطه با استرین، معلم چهل‌و‌دو‌ساله‌ی خود می‌شود. اثری درخشان و جالب توجه که انفجاری را برای نویسنده‌ی تازه‌کار خود رقم زده است.

درباره کتاب ونسای غمگین من:

ونسا را هرگز نمی‌توان دختری معمولی نامید. او یک نوجوان جسور، باهوش و متفاوت است و کتاب خواندن را به پسرها ترجیح می‌دهد. پسرهایی کم سن و سال که تنها کاری که بلدند، مسخره کردن دخترها به خاطر ظاهر و جوش‌هایشان است. تنها جایی که ونسای واقعا احساس دیده شدن می‌کند، در کلاس انگلیسی است؛ کلاس آقای استرین. جایی که معلمش طوری با او صحبت می‌کند که انگار هم‌ سن‌ و ‌سال هم هستند. آقای استرین، برخلاف همه، با او مثل بچه‌ها رفتار نمی‌کند. این مستورکننده‌ترین حسی‌ست که ونسای تا به حال در زندگی خود تجربه کرده است. هیچ‌کس نمی‌تواند او را این‌گونه درک کند. پیامدهای این رابطه‌ی ممنوعه در سال‌های آینده در همه‌ی جنبه‌های زندگی ونسای جاری خواهد شد. تا روزی که یک پست فیسبوکی توهم عشقی را که او برای خود ساخته بود از بین می‌برد.

این سال‌ها با گذشته تفاوت مهمی کرده است. حالا دیگر آگاهی‌ها درباره‌ی تعرض جنسی و آزارهای کلامی و عملی به مراتب بیش از پیش شده است و این موضوع باعث شده تا صدای زنان و مردان آزاردیده بیش از پیش بلند شود، جنبش‌های گوناگونی در حمایت از قربانیان شکل بگیرد و موج افشاگری در مورد آزار جنسی به راه بیفتد.

یک دانش‌آموز قدیمی استرین، استاد سابق خود را به سوءاستفاده جنسی متهم کرده است. این دانش‌آموز قدیمی با ونسا تماس می‌گیرد و می‌پرسد آیا برای او نیز تجربه‌ای مشابه رقم خورده یا نه. حالا که یک سر این ماجرا به ونسا ربط پیدا کرده، همه چیز به او بستگی دارد. او که با معلم خود درگیر یک رابطه‌ی به ظن خود عاشقانه شده، باید بین سکوت و افشاگری یکی را انتخاب کند. آیا ونسای با میل و رغبت در این رابطه شرکت داشته است؟ یا این امکان وجود دارد که مردی که او در نوجوانی دوست داشته و زندگی او را دگرگون کرده، با آنچه همیشه تصور می‌کرده تفاوت داشته باشد؟ ونسای چگونه می‌تواند دست به انتخاب بزند؟

ونسای غمگین من (My Dark Vanessa)‌ یک پیروزی هولناک است. باید زره‌ای آهنین بپوشید و با جانی سخت به خواندن درباره‌ی موضوع حساس این کتاب بیایید. رمانی پیچیده، هوشمندانه و کاملا جذاب که از ابتدا تا انتهای داستان شما را با خود همراه می‌کند. کیت الیزابت راسل (Kate Elizabeth Russell) در اولین اثر خود به سراغ شکستن مفروضات و کلیشه‌ها رفته و روایتی لایه‌ای و ظریف ارائه می‌دهد. این شیوه روایت به ما کمک می‌کند تا درک دقیق‌تری از آسیب‌ناشی از سوءاستفاده‌ی جنسی و اثراتی که بر بازماندگان به‌جای می‌گذارد، پیدا کنیم. برای ولوله‌ای در دل، بغض در گلو و خواندن تا نیمه‌های شب آماده باشید.

این اثر در سال 2020 منتشر شده و نوشتن آن حدود هجده سال به طول انجامیده است. این کتاب بسیار به موقع و همزمان با ظهور جنبش MeToo# منتشر شد. به نظر می‌رسد انتشار این رمان به بسیاری از قربانیان جرات لازم را داد تا بتوانند تجربیات خود را بیان کنند.

کیت الیزابت راسل داستانی برایمان می‌سازد که به همان اندازه که دلواپس‌کننده و اندوه‌ناک است، همانقدر نیز روح‌افزاست. همانند این که پس از شنیدن اخبار بد از تلویزیون، پتویی گرم دور خود بپیچید و تلویزیون را خاموش کنید. نویسنده در شخصیت‌پردازی بسیار بامهارت عمل می‌کند و ما لحظه به لحظه انزوا، پیچیدگی و آشفتگی‌های شخصیت اصلی داستان را درک می‌کنیم. او زنی را به تصویر می‌کشد که قدرتش مثال‌زدنی است. یک جنگ‌جوی شکننده که مدام در تلاش است تا تکه‌های وجود خود را کنار هم نگه دارد.

جوایز و افتخارات کتاب ونسای غمگین من:

- پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز
- بهترین کتاب آمازون در سال 2020
- پرفروش‌ترین کتاب ملی
- نامزد جایزه‌ی بهترین کتاب داستانی گودریدز
- نامزد جایزه‌ی بهترین رمان اولی گودریدز

نکوداشت‌های کتاب ونسای غمگین من:

- درخشان و خیره‌کننده... شاهکاری که باید خواند. (گیلیان فیلین)

- ونسای غمگین من مرا نابود کرد. این داستان تکان‌دهنده و خشن از یک رابطه‌ی همه‌جانبه میان یک دختر نوجوان و معلمش نه تنها یک دخترانگی دزدیده‌شده را ترسیم می‌کند، بلکه پس‌لرزه‌هایی را به تصویر می‌کشد که تا سال‌ها بعد کسانی که از تروما جان سالم به دربرده‌اند را تحت تاثیر قرار می‌‌دهد. گیرا، خیره‌کننده و مهم. بسیار منتظر این کتاب بودم. (Julie Buntin, author of Marlena)

- یک آزمون بسیار پیچیده، مبتکرانه و پرمایه درباره‌ی آسیب و قدرت. (نیویورک تایمز)

- گیرا و مغشوش‌کننده... کتابی سازش‌ناپذیر که بدون شک و با رنج زیادی توسط بسیاری از زنان حریصانه بلعیده خواهد شد. درحالی که واقعا مردان باید آن را بخوانند. (The Economist)

- به همان اندازه که دردناک است، قدرتمند هم هست و شایسته‌ی اعتبارش به عنوان یکی از کتاب‌هایی‌ست که برای جنبش من هم تعیین‌کننده بوده‌اند. (Vogue)

- ضمیمه‌ی قابل توجه برای ارزیابی‌های ضروری و گفت‌و‌گوهای به‌راه‌افتاده توسط جنبش #من-هم. (NPR)

کتاب ونسای غمگین من مناسب چه کسانی است؟

این اثر کتابی‌ست آگاهی‌بخش درباره‌ی آزار جنسی و تاثیر عمیقی که بر زندگی قربانیان می‌گذارد. بنابراین اگر به دنبال رمانی اجتماعی، قدرتمند و قابل تامل هستید، از مطالعه‌ی ونسای غمگین من غافل نشوید.

با کیت الیزابت راسل بیشتر آشنا شویم:

نویسنده‌ای که در اولین رمانش، ونسای غمگین من، تحولی شگرف را رقم زد. کیت الیزابت راسل متولد مین است و مدرک دکتری نویسندگی خلاق خود را از دانشگاه کانزاس و فوق لیسانس را از دانشگاه ایندیانا دریافت کرده است. او رمان خود را با یادداشتی آغاز می‌کند و در آن از خوانندگان می‌خواهد که این داستان را به عنوان زندگینامه یا راز مخفی زندگی نویسنده در نظر نگیرند. بلکه حوادث بازگوشده در رمان (و متاسفانه نه در دنیای واقعی) کاملا ساختگی هستند. این نویسنده‌ی جوان با وجود این که تنها این کتاب را در کارنامه‌ی کاری خود دارد، توانمندی‌ و قلم پرکشش خود را به همه اثبات کرده و مخاطبان بی‌صبرانه منتظر آثار بعدی او هستند.

در بخشی از کتاب ونسای غمگین من می‌خوانیم:

می‌خواهم بگویم خیلی وقت است؛ این که هر روز هرجا می‌روم، دائماً احساس می‌کنم به‌خاطر او آماج نگاه‌های تند بچه‌ها قرار می‌گیرم، چیزی که عادلانه نیست. آیا تاکنون سعی کرده مرا نجات دهد؟ به من وعده می‌داد که به دانشگاه می‌روم، اصرار داشت که در نهایت دنیایم بزرگ‌تر از او می‌شود. او چیزهای زیادی برای من می‌خواست؛ آینده‌ای بیکران، نه محصور در جاده‌ای باریک، اما فقط در یک صورت این اتفاق می‌افتاد، به شرط اینکه این راز همیشه پیش ما بماند. طبق توصیفش اگر حقیقت فاش شود، باید تمام زندگی‌ام را بربادرفته تلقی کنم؛ اینکه دیگر آینده‌ای ندارم. یک خاطرۀ نیمه را می‌بینم، مثل تکه‌ای از یک رؤیا؛ یک دختر ترکیبی، نیمی از آن من هستم و نیمی دیگر خانم تامپسون، یا شاید دارم ویدیوی خبری از «مونیکا لوینسکی» را به یاد می‌آورم؟ یک زن جوان، همین‌طور که اشک‌هایش از روی گونه‌هایش می‌لغزد، سعی می‌کند در برابر این سؤال تحقیر‌آمیز سرش را بالا نگه ‌دارد، سؤالی که از او دربارۀ آنچه اتفاق افتاد، می‌پرسد: «دقیقاً به ما بگویید که او با شما چه کرد؟» او جواب می‌دهد تصور اینکه زندگی من ممکن است بعد از تصمیم به گفتن حقیقت، به یک روال ممتد درهم فروپاشیده تبدیل شود، دور از ذهن نیست. استرین می‌گوید: «ترجیح میدم همین حالا بمیرم تا عواقب چنین تصمیمی گریبانگیرم بشه.»

او با حقارت به من خیره می‌شود. دست‌هایش هنوز در جیب شلوارش است؛ بی‌تفاوت با چشمانی مملو از فلاکت به من نگاه می‌کند. «اما شاید تو از من قوی‌تر باشی.»

ناگهان اشک‌هایم سرازیر می‌شوند، از اعماق وجود گریه می‌کنم؛ ضجه‌هایی آن‌قدر شدید که تا به حال جلوی او سابقه نداشت.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب ونسای غمگین من
نویسنده
مترجمشهرزاد شهسواری فرد
ناشر چاپیانتشارات نسل روشن
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات514
زبانفارسی
شابک978-622-247-582-6
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
30000 ت - 3.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب ونسای غمگین من

پری پارسا
۱۴۰۰/۱۱/۲۵
تو علم روانشناسی پدیده‌ای هست به اسم چراغ گاز، به این معنی که طرف مقابل رابطه، کم کم و شاید حتی ناخواسته تو ذهن طرف مقابلش نفوذ میکنه و به نحوی اونو کنترل میکنه که اون فرد همیشه خودشو مقصر میدونه.
با اینکه همیشه در ضمیر ناخودآگاهش این تفکر وجود داره که من تنها مقصر ماجرا نیستم، اما اون شستشوی از
ذهنی مانع این میشه که طرف دست از سرزنش خودش برداره.
تو این کتاب، که یک رمان عالی و تاثیر گذار بود، ونسا دقیقا دچار این مشکل بود.
حتی من به عنوان یه خواننده گاهی گیج بودم واقعا ونسا یه قربانیه یا یه احمق!!
همش تصور میکردم اگه ونسا در ایران زندگی میکرد، هیچ همدردی و حمایتی نمیدید که هیچ، فقط سرزنش بود و سرزنش و سرزنش...
ونساهای زیادی تو کشورمون هستن که وضعیت بسیار وخیم تری از شخصیت این داستان دارن.
به امید برابری...
Zahra Khaki
۱۴۰۰/۷/۸
سلام به خوانندگان عزیز. توصیه میکنم این رمان زیبا رو مطالعه کنید. نمی‌دونم چه حسی داره وقتی نمیتونی مرز بین عشق و هوس رو در ابتدای امر تشخیص بدی؟! یا وقتی لبه پرتگاهی هستی که نمی‌خواستی باشی ولی همون عدم تشخیص تو رو به اینجا رسوند؟! چیزی که در عمق این ماجرا برام قابل توجه بود (که البته نمی‌دونم شما عزیزان چقدر با بنده موافق هستید) این بود که یه خانواده خوب لزوما خانواده شادی نیست، ونسا به شدت به دنبال محبت، توجه، دوست داشته شدن و شاید هیجان و شادی بود که در خانواده کمتر دیده بود و همین باعث شد به اینجا برسه؛ و متاسفانه این داستان خیلی از بانوان این جهان هستش با هر ملیت و اعتقادی. امان از حس دلدادگی...
مهسا شکرنژاد
۱۴۰۱/۵/۱۷
کتاب خییلی قشنگ و تاثیر گذار بود باعث شد از یه دید دیگه به یه دختر نوجوان که مورد آزار جنسی قرار گرفته نگاه کنم، البته داستان به گونه ایه که واقعا تو تضاد بین قربانی بودن شخص و یا عاشق بودنش قرار میگیری، خیلی قشنگ و لطیف نگارش شده، به گونه‌ای که هم دلت میسوزه برای این دختر، و درعین حال گاهی احساس و میکنی حماقت کرده گاهی بهش حق میدی، نویسنده و البته مترجم بسیار توانا بوده که باعث القا شدن اون حس به خواننده شده، بسیار ارزش خواندن رو داره، تا آخر داستان هنوز امید داشتم که بتونم یه ذهنیت واحد درباره اول شخص داستان داشته باشم ولی نشد، و شخصیتهای داستان نه کاملا سیاه و نه کاملا سفید، بلکه خاکستری بودن، مثل هر انسانی با تمام خوبیها و بدیاش، و این داستان رو زیبا کرد.
کاربر م
۱۴۰۱/۱۱/۲۷
کتاب فوق العاده‌ای بود …. راستش اول که نظرات را خواندم فکر نمی‌کردم حوصله کنم به آخرش برسم ولی شروع که کردم یک نفس تا آخرش خواندم. امیدوارم یادمون نره که نه تنها سوء استفاده از فرد نوجوان بلکه هر رابطهء شخصی با هر معادله سنی و تعریفی که منجر به آزار روح و روان و جسمی فرد دیگری بشود مسموم است. بنظرم همه خانمها و بیشتر خانمهای جوان باید این کتاب را بخوانند و با آسیب‌های یک رابطه سمی که بیشتر از عدم اعتماد به نفس، کمبود عاطفی یا محرومیت اقتصادی شاید هم بعضی وقتها هم زیاده خواهی (بویژه در اجتماع ما) ناشی میشه، آشنا بشوند و تاثیرات مخربی را که تا آخر عمر روح انسان را مثل خوره می‌خورد بشناسند.
Leila Saeedi
۱۴۰۱/۲/۱۳
کتاب فوق االعاده ایی بود ولی غمگینی عجیبی رو القا میکنه زجر مداوم تضاد وتناقص در حس دوست داشتن وانزجار واینکه ندونی قربانی بودی یا نه ومدام در جنگ بودن در ذهن وروحت همه میتونه با روان آدم بازی کنه چون ونسا تشنه‌ی خواسته شدن و دیده شدن بود واین برمیگشته به چیزی که در اول خودش دنبالش بود ولی به غلط و هیچ وقت هدایت نشد.. تو این سن هیچ وقت نمبشه اشتباه رو تشخیص داد با اینکه میدونست چه تعرضی در حقش شده ولی باز نمیخاست بپذیره.. یه جورایی خودش آسیب دیدن رو دوست داشت یه جاهایی حتی خودش معلمه رو دعوت میکرد که گلوش رو فشار بده واون لذت میبرد پس از لحاظ روانی بیمار بود و میل به افسردگی داشت
A T
۱۴۰۰/۸/۱
واقعا به نویسنده‌ی کتاب باید دست مریزاد گفت، که توانسته افکار شخص مورد تعرض رو تا این حد ملموس بیان کنه. به حدی واقعی بود که کاملا ذهن آدم رو مدت‌ها درگیر می‌کنه که چقدر سخت می‌گذره به این اشخاص و هیچ وقت به زندگی عادی برنمی گردند و اینها همه از ضعف رفتاری والدینه که باعث میشه کودکان و نوجوانان و و توسط افرادی سودجو فرصت طلب در این منجلاب بیافتند مادام العمر بجنگن تا ذره‌ای به زندگی عادی برگردند.
ونسا تونست بیان کنه.
کاش می‌شد همه بتونن بیان کنن...
نرگس شاهبازی
۱۴۰۰/۸/۲۶
کتاب جالبی بود. همواره احساس‌مخاطب و راوی یک مسیر رو طی میکنن. بحران‌های شخصیت داستان رو کمابیش همانطور که باید؛ مخاطب درک میکنه و مثل ونسادرونش غرق میشه. داستان خوبی بود یک حقیقتی از جهان، تعرض‌های بی شماری هست که زنان زیادی ازشون رنج میبرن و چه بسا کودکانی. میتونم بگم با خوندنش فهمیدم که آستانه و سن بلوغ وبعد از آن مهم تر از چیزی که فکر میکنیم هست. نوجوان‌هایی که نیاز به درک شدن دارن به همین علت ممکنه درگیر مسائل خیلی بدتر بشوند که تاثیرش در تمام عمر آن‌ها پایدار باشد
منیر تیموری
۱۴۰۰/۷/۸
واقعا یه شاهکار درعین حال که خیلی غم انگیز ونسای داستان کسی که نمیتونه مرز دوست داشتن و دوست داشته شدن ودرعین حال سوء استفاده جنسی روازهم جداکنه واین خیلی خیلی دردناکه فقط اینو میتونم بگم که بهتر تموم خانواده‌ها و دخترهای سرزمینم همچین داستانهایی رو بخونن که مطمعنا در هرجامعه‌ای وجود داره وبتونن گل مواظب عزیزای خودشون ودخترای مواظب جسم و روحشون باشن کسی که میخواد این کتاب و بخونه بهتره آروم آروم پیش بره تادرک درستی ازاین کتاب داشته باشه
Samaneh Hooshmandi
۱۴۰۱/۱/۱۲
حتی خوندن همچین سرنوشتی حس بد و افسردگی میده بهم. فکر میکنم اول باید برا پدر مادر شدن اموزش ببینیم و اگاه بشیم که از نوزادی تا سنی که فرزند به بلوغ فکری برسه چطوری رفتارکنیم، خونه چطور محیطی باشه، تربیت و اگاه کردن بچه‌ها چطور باشه و... اینطوری افراد موفق تری به جامعه تحویل میدیم. فکر میکنم پروسه و درمان افراد بیماری مثل استرین هامبورت سختتره. و حتما یکسری ضعفهای تربیتی واجتماعی و... باعث شده اینطور افراد با درجات شدیدتر یا ضعیفتر ضداخلاقی وجود داشته باشن
لیلا محبی
۱۴۰۰/۶/۲۳
حس میکنم بهتره اینطور بگم... خوندنش کار راحتی نیست! هرچند "یه شاهکاره و باید خونده بشه! "
باید با شهامت به دل داستان زد و ونسای غمگین رو با تموم افکارش، احساساتش و اتفاقاتی که براش میفته فهمید و لمس کرد. حتی شاید لازم باشه تشویقش کنید یا از جا بلندش کنید!! مطمئنا هرکس شروع به خوندنش کنه اون رو می‌بلعه، اما نمیدونم چندوقت طول می‌کشه تا از این داستان مسحور و خیره کننده بیرون بیاد!
leila ghaemi
۱۴۰۱/۱۰/۱۴
کتاب درمورد آزار جنسی یه دختر نوجوونه، البته تو کشور ما این نوع آزار معنی نداره و امیدوارم یه روزی به اون سطح از آگاهی برسیم و مفهوم آزار از تجاوز جنسی فراتر بره، دختر قهرمان گاهی احمق هست و گاهی قربانی و گاهی عاشق، بررسی روابطش با پارتنر جالب توجه بود، میدونم که تو مدارس ایران هزاران نمونه مشابه این مورد رو میشه پیدا کرد ولی از نظر علمی این روابط توصیه نمیشه، چون فرد کم سال آسیب خواهد دید.
mersedeh dadjou
۱۴۰۱/۱۲/۲۰
کتاب رو‌ اعصاب ولی به شدت گیراییه، واقعا ونسا شخصیت اصلی داستان خیلی زیبا پرداخته و نگارش شده و به خاطر همین به شدت دلم میخواست از توی داستان بیارمش بیرون و حسابی کتکش بزنم. ولی خب این هم مثل شخصیت‌های رو اعصاب فیلمها به خاطر اینکه شدیدا نقششون رو خوب بازی میکنن میتونن این حس رو بهت منتقل کنن. من کتاب رو دوست داشتم و حسابی هم حرص خوردم.
Masumeh Darabi
۱۴۰۰/۸/۲
خیلی غمگین بود. ولی یکی از بهترین کتابایی بود که خوندم 👌یه جاهایی دوست داشتم به ونسا بگم دردت رو فریاد بزن تو میتونی از خودت دفاع کنی تو نباید کوتاه بیای
کاش تو دوره‌ی نوجوانی دخترا بیشتر از سمت پدر مادر و مخصوصا مادر محبت ببینن، حمایت بشن و مهم تر از همه درک بشن تا تو شرایطی مثل این بتونن از خودشون دفاع کنند و نزارن کسی بهشون آسیب بزنه.
Zeinab Samie
۱۴۰۱/۷/۲۲
این کتاب در ابتدا داستان خوبی داشت اما پس مدتی از داستان روال یکنواخت و کسل کننده و تکراری دارد وخیلی از این شاخه به آن شاخه میپرد طوری که خیلی وقت‌ها باعث سردرگمی خواننده می‌شود. خیلی از چیزهای بی اهمیت را با جزئیات توضیح می‌دهد و خیلی از چیز‌های مهم را هم سریع رد میکند در کل شخصیت اول داستان هم تا آخر یک شخصیت سردرگم داشت
pegah raesi
۱۴۰۱/۲/۱۹
برای اینکه افسرده و بی انگیزه بشیم کتاب فوق العاده ایه
درسته نویسنده خواسته با کسانی که بهشون تجاوز شده همدردی کنه یا جسارت بده، اما اصلا شیوه‌ی پردازشش خوب نبود و حس کتاب خوندن رو از آدم میگرفت
اما در کل چند نکته‌ی خوب هم توی کتاب در مورد نحوه‌ی رفتار با نوجوانان بود که اینو میشه به عنوان پون مثبت کتاب دید.
مشاهده همه نظرات 55

راهنمای مطالعه کتاب ونسای غمگین من

برای دریافت کتاب ونسای غمگین من و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.