معرفی و دانلود کتاب فرشته تاریخ

عکس جلد کتاب فرشته تاریخ
قیمت:
۱۹۰۰۰ تومان - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب فرشته تاریخ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب فرشته تاریخ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب فرشته تاریخ

کتاب فرشته تاریخ نمایشنامه‌ای جذاب به قلم محمد رضایی راد، با ورود در دل تاریخ به وارسی زندگی و اندیشه‌های والتر بنیامین یکی از متفاوت‌ترین و مشهورترین فلاسفه‌ی آلمانی می‌پردازد.

درباره‌ی کتاب فرشته تاریخ:

والتر بنیامین جزو مترجمان، نویسندگان، برنامه‌سازان رادیویی و یکی از زیبایی‌شناسان مارکسیست آلمانی - یهودی است. وی در خانواده‌ای بسیار ثروتمند در برلین متولد شد. پدر بنیامین از طریق تجارت سهام و فروش اجناس عتیقه پول خیلی زیادی را به دست آورد اما دوران تحصیل وی از کودکی تا بزرگسالی بسیار عادی طی شد. والتر بنیامین در سال 1912 موفق به دریافت دیپلم شد و در رشته‌ی فلسفه، زبان و ادبیات تحصیلات خود را آغاز نمود.

نمایشنامه‌ی فرشته تاریخ برشی از واپسین شب زندگانی این فیلسوف آلمانی است و نویسنده سعی دارد تا با مرور زندگی وی، افکار و عقایدش را مورد بررسی قرار دهد و به شکلی تقریبا مستند تصویرگر احوالات وی شود.

نمایشنامه از یک سفر خیالی آغاز می‌شود؛ بنیامین در حالیکه برای بررسی مقالاتش جهت کسب صلاحیت کرسی دانشگاه در حال مصاحبه است، ناگهان به پانزده سال بعد می‌رود؛ زمانیکه مصاحبه‌گر به فرمانده گشتاپو «به پلیس‌های مخفی آلمان در زمان حزب نازی می‌گفتند» تبدیل شده است و وی را که جزو فرقه‌های آلمانی، یهودی و کمونیست می‌باشد به سرنوشتی تلخ و وحشتناک بیم می‌دهد. او آخرین شب پیش از تحویل داده شدن به گشتاپو را سپری می‌کند و در این زمان به گذشته‌ی خود فرو می‌رود و به همه‌ چیز می‌اندیشد.

یکی از محورهای مهم این نمایشنامه ارتباط بین بنیامین با برتولت برشت «نمایشنامه‌نویس، کارگردان تئاتر و شاعر آلمانی با گرایش‌های مارکسیستی» و آسیه لاسیس «بازیگر روسی و معشوق بنیامین» است. در این کتاب عقاید و دیدگاه‌های والتر بنیامین در شرایط دراماتیک شرح داده می‌شود تا در نهایت بتوانید بخشی از اتفاقات مرگ سقراط را به یاد آورید.

درباره‌ی مجموعه نمایشنامه‌های بیدگل:

مجموعه نمایشنامه‌های بیدگل، مجموعه‌ای خاص و ویژه از نمایش‌نامه‌هایی است که یا تاکنون به فارسی ترجمه نشده‌اند و یا ترجمۀ دوباره‌ای از نمایش‌نامه‌هایی خواهد بود که از هر لحاظ ترجمۀ دوبارۀ آن‌ها ضروری بود. این مجموعه تا جای ممکن تلاش می‌کند تا تأکیدش را بیشتر بر خصوصیت اجرایی یک متن نمایشی قرار دهد تا ادبیات آن و از این طریق به نیازهای اجرایی متن‌های نمایشی پاسخ دهد.

یکی از هدف‌های اساسی این مجموعه معرفی جهان‌های متفاوت نمایشی خواهد بود، جهان‌هایی که تا به حال به روی مخاطبان ایرانی باز نشده‌اند یا سیاست‌های فرهنگی خاص، جلوی باز شدن آن‌ها را گرفته است. این مجموعه به این دلیل که حداکثر آثار نمایشی را پوشش دهد، به بخش‌های کوچک‌تری مثل کلاسیک‌ها، کلاسیک‌های مدرن، آمریکای لاتین، بعد از هزاره، چشم‌انداز شرق، نمایشنامه‌هایی ایرانی، نمایشنامه‌های آمریکایی و نمایشنامه‌های اروپایی تقسیم شده است. جهت درک بهتر و بیشتر مخاطب از دنیای نویسنده و متن او، هر نمایشنامه همراه با یک مقاله یا نقد خواهد بود.

کتاب فرشته تاریخ برای چه کسانی مناسب است؟

علاقه‌مندان به نمایشنامه‌های درام و تاریخی، بدون شک مجذوب این اثر خواهند شد.

محمد رضایی راد را بیشتر بشناسیم:

او متولد سال 1345 نویسنده، نمایشنامه‌نویس، کارگردان تئاتر، فیلنامه‌نویس و پژوهشگر ایرانی است. رضایی راد با فیلمنامه‌هایش توانسته جوایز متعددی از جشنواره‌های آسیا پاسیفیک، فیلم فجر و جشن خانه سینما را به خود اختصاص دهد. فیلم کودک و سرباز با فیلمنامه‌ای از او نیز برندۀ جایزه‌ی بالن نقره‌ای جشنواره سه قاره نانت فرانسه شده است.

در بخشی از کتاب فرشته تاریخ می‌خوانیم:

برشت میزی را به درون صحنه هل می‌دهد. روی آن یک صفحهٔ شطرنج چیده شده است.
برشت: حرکت با توئه بنیامین عزیز.
بنیامین: و حراف‌تر...
برشت: اسب در خطره.
بنیامین: و شوخ‌تر...
برشت: با دو حرکت دیگه مات می‌شی.
بنیامین: من دارم تو رو به یاد می‌آرم برشت.
برشت: بله داری به یاد می‌آری. آخرین‌بار بازی‌مون در فنلاند نیمه‌کاره موند.
بنیامین: بعد از اون من رفتم فرانسه.
برشت: بهت اصرار کردم نرو، وگرنه الان اینجا نبودی.
بنیامین: پس من دارم تو رو به یاد نمی‌آرم. ما الان اینجاییم، توی پیرنه. تو فنلاند نیستیم.
برشت: پس بیا برگردیم به فنلاند.
بنیامین: فردا من رو به گشتاپو تحویل می‌دن.
برشت: تا فردا خیلی مونده.
بنیامین: همهٔ قرص‌های مورفینم توی ساک‌دستیم بود. موقع دستگیری ازم گرفتن.
برشت: تو نباید خودکشی کنی بنیامین؛ این ضعفه.
بنیامین: بله من ضعیفم برشت.
برشت: حرکت بده.
بنیامین به صفحهٔ شطرنج نگاه می‌کند.
بازی درست رسیده بود به همین‌جا.
بنیامین: ذهنم کار نمی‌کنه.
برشت: حرکت بده. نجات تو توی این لحظه در همینه. «به‌یاد‌آوردن گذشته برای رهاییِ اکنونِ ماست.» خودت اینو نوشتی، یا یه همچین چیزی.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب فرشته تاریخ
نویسنده
ناشر چاپینشر بیدگل
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۰۷
زبانفارسی
شابک978-622-6401-90-6
موضوع کتابنمایشنامه ایرانی
قیمت نسخه الکترونیک
۱۹۰۰۰ ت - 3.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب فرشته تاریخ

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب فرشته تاریخ

برای دریافت کتاب فرشته تاریخ و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.