معرفی و دانلود رایگان کتاب کوروش بزرگ در‌ شاهنامه فردوسی

عکس جلد کتاب کوروش بزرگ در‌ شاهنامه فردوسی
قیمت:
رایگان - 0€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب کوروش بزرگ در‌ شاهنامه فردوسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب کوروش بزرگ در‌ شاهنامه فردوسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب کوروش بزرگ در‌ شاهنامه فردوسی

کتاب کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی، نوشتۀ مجید خالقیان، به روایت‌های مربوط به کوروش در جای جای شاهنامه اشاره می‌کند. آثاری که از زیر خاک یافت شدند و دانش ما را افزایش دادند.

با وجود پژوهش‌های ارزشمند، درباره شاهنامه و تاریخ ایران، هنوز عده‌ای بیان می‌کنند که از کوروش و هخامنشیان در شاهنامه یاد نشده است! حتی برخی از این گفته‌ها بهره می‌برند و به کوروش‌ستیزی می‌پردازند. همچنین نام بسیاری از پادشاهان ایران که وجود آن‌ها در تاریخ ایران به اثبات رسیده، به صورت مستقیم و دست نخورده در شاهنامه نیامده است. تعجب‌آور است که برخی اسکندر شاهنامه را بدون چون و چرا همان الکساندر مقدونی می‌دانند اما کوروش را کیخسرو نمی‌دانند! آشکار است که کیخسرو درشاهنامه بیشترین آمیختگی را با کوروش بزرگ دارد.

در این بحث چند نکته وجود دارد. اول آنکه نباید اسطوره‌ها را با دید صرفاً تاریخی نگاه کنیم بلکه اسطوره‌ها آمیختگی‌هایی با تاریخ داشته‌اند نه آنکه تاریخ را عیناً نقل کنند. هر کدام از داستان‌های اسطوره‌ای ویژگی‌هایی دارند که باید این ویژگی‌ها را مورد توجه قرار دهیم و بعد جنبه‌های تاریخی را استخراج کنیم. همچنین نباید فراموش کنیم که حکیم ابوالقاسم فردوسی بعد از گذشت هزاران سال از دودمان‌های ایران باستان، پس از تهاجمات بزرگ به ایران و سلطه آنها بر ایرانیان، شاهنامه را سرود، آن هم در زمانی که بسیاری از آثار باستانی در دسترس نبودند و کتیبه‌ها رمز گشایی نشده بودند.

مجید خالقیان در کتاب کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی، خاطر نشان می‌شود، با آنکه منابع تاریخی و اسطوره‌ای درباره هخامنشیان سخن گفته‌اند و این بسیار ارزشمند است، اما یافته‌های نوین، تحول بزرگی در آگاهی ما از هخامنشیان به وجود آورد و مشخص شد خیلی از نوشته‌های سنتی دقیق نیستند و حتی گاهی نادرست هستند. این روزها همه می‌دانیم که به کمک پیشرفت فناوری و یافته‌های باستان‌شناسان، اطلاعات ما درباره دوران باستان تاریخ بشر خیلی بیشتر از مردمان کهن از جمله مردمان ایران در سده‌های پس از اسلام شده است. سطحی نگری است که بگوییم چون شخص یا اشخاصی در دوران کهن زندگی می‌کردند پس باید اطلاعاتشان از تمدن سومر، جیرفت، کوروش و هخامنشیان بیشتر از ما باشد. در صورتی که با کمک یافته‌های نوین، اطلاعات ما بسیار بیشتر از مردمان روزگار کهن است.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
آثاری که از زیر خاک یافت شدند و دانش ما را افزایش دادند
اسطوره‌ها چگونه شکل می‌گیرند؟!
تهاجم و سلطه بیگانگان، نابودی داده‌ها، آمیختگی روایت‌ها در شاهنامه
پیشدادیان و پیش از تاریخ کیانیان و هخامنشیان
نام‌های شاهنامه و نام پادشاهان
بررسی نام کوروش
کوروش و فریدون
شباهت داستان کودکی فریدون با کوروش
شباهت سپاکو و فرانک
قیام فریدون و قیام کوروش
هماهنگی‌هایی در خارج از شاهنامه
کوروش و کیخسرو
شباهت فراوان کوروش و کیخسرو
شباهت داستان کودکی کیخسرو با کوروش
پخش کردن ولایت‌ها قبل از مرگ
هماهنگی گفته‌های کوروش با کیخسرو
هماهنگی‌هایی در خارج از شاهنامه
کوروش، فریدون یا کیخسرو؟!
آیا کیخسرو پیش از کوروش بوده است؟ (پیوست اول)
کیخسرو در شاهنامه و آمیختگی زمان
کَوی‌هَئوسروه در اوستا
آمیختگی اشخاص تاریخی و شخصیت‌های اسطوره‌ای
نابودی منابع و انزوای نخبگان ایرانی، پس از تهاجم الکساندر
بیرونی به شباهت کوروش و کیخسرو تردید نداشته است (پیوست دوم)
بن مایه‌ها و یاری نامه‌ها

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب کوروش بزرگ در‌ شاهنامه فردوسی
نویسنده
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات38
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه الکترونیک
رایگان - 0 یورو
افزودن به کتابخانه

نقد، بررسی و نظرات کتاب کوروش بزرگ در‌ شاهنامه فردوسی

مجید حاجی پور
۱۴۰۱/۸/۱۲
از میان ۴ کتاب بزرگ تاریخ جهان که عبارتند از کمدی الهی دانته، ایلیاد و ادیسه هومر، مجموعه آثار شکسپیر و شاهنامه فردوسی، مقام و جایگاه هیچکدام‌با شاهنامه قابل مقایسه نیست. شاهنامه کتابی است که فراتر از زبان پارسی تاریخ و فرهنگ کهن ایرانی را زنده کرد. اما چند دوره بحران و تازش تاریان و قرن‌ها سکوت و خفقان نارسایی‌های زیادی در فرهنگ ایران ایجاد نمود و این کاستی‌ها منجر می‌گردد که شخصیت شناسی و تفسیر شاهنامه چندان ممکن‌نباشد. یکی از این کاستی‌ها فراموشی تاریخ دوران اشکانی و همچنین تحریف تاریخ هخامنشیان است. این اثر کوتاه می‌تواند روشنگری‌های ارزشمندی در خصوص درک صحیح شاهنامه فردوسی و ارتباط آن با تاریخ هخامنشیان ارائه دهد.
میلاد پورملا اقدم
۱۳۹۸/۵/۲۷
کتاب خوبی نبود معلوم بود که نویسنده یک کوروش پرست و باستانگرا میباشد نویسنده درجایی قیام فریدون بر علیه ضحاک را باقیام کوروش علیه آستیاگ شبیه میداند اما ما میدانیم که کوروش بر علیه آستیاگ شورش کرد نه قیام در ادامه نیز میگوید هردوی اینها باعث بهتر شدن اوضاع شد حال مگر زمان آستیاگ اوضاع بد بود در است تاریخ امده که درزمان هخامنشیان قیام‌های زیادی رخ میداد ولی در نهایت سرکوب میشد که نشانه نارضایتی مردم بود که نمونه‌اش داریوش در کتیبه خود به این قیام‌ها اشاره میکند و با افتخار میگوید که گوش شان را بریدم بعضی را کشتم بعضی را خفه کردم و.. البته ایرادات دیگری نیز بر کتاب وارد است برای مثال نویسنده کوروش را همان کیخسرو میخواند ولی این چنین نیست به طور کلی کتاب خوبی نبود اما برای هم نظران نویسنده جالب است
داریوش سیروسی
۱۳۹۸/۸/۱۶
کتاب خوبی است اما جای تکمیل هم دارد تا نظرات سطحی و فرار‌های یک عده پاسخ داده بشه. کتاب پژوهشی در شاهنامه استاد کریمان را مطالعه کنید در بخشی از این کتاب خلاصه‌ای 10 صفحه‌ای از یک مقاله طولانی درباره علت نبود نام هخامنشیان و ماد‌ها در شاهنامه ذکر شده. اصل مقاله با عنوان "چرا در شاهنامه از هخامنشیان و ماد‌ها اثری نیست" منتشر شده توسط بنیاد شاهنامه فردوسی است.
✔️va_ka✔️
۱۳۹۶/۴/۱۲
من تاریخ زیاد خوندم. مشگل اینجاست که از کوروش نه تویه شاهنامه که حتی تویه تخت جمشید هم نامی برده نشده. ما میدونیم که بوده و به اجبار قومتها را در ایران به نقاط دیگر جابجا کرده. شاید شما اسم اینکار را لطف بزارید اما من ظلم میدونم. در سیستان و لرستان و خوزستان و اذربایجان ایران قدمت تاریخ ده هزار سال میرسه. پس نمیخاد به کسی ثابت کنیم چون داریم. این کتاب هم اشتباهه. چرا فردوسی اسم همه را دقیقا مثل خودش اورده ولی به کوروش یه چیزه دیگه گفته؟؟کاملا به عنوان یه اصفهانی وطن دوست مخالف نویسنده هستم
مریم Fl
۱۳۹۶/۷/۵
با توجه به اینکه یک سری نکات در طی کتاب تکرار میشه و البته در پایان کتاب به این موضوع اشاره شده

در صفحه ۳۵ تقریبا ابتدای صفحه دو پاراگراف پشت سر هم نوشته شده که هر دو تا حدودی شبیه هم هستن.

از نظر من کتاب کم حجم و خوبی بود برای من که نمیتونم زیاد مطالب علمی رو مطالعه کنیم خوب بود

در هر صورت از تلاش نویسنده ممنونم. به امید مطالب بهتر
محمد گنجی
۱۳۹۶/۱۰/۲۶
مطالب مربوط به الکساندر مقدونی جای بحث بسیار داره و پیشنهاد میکنم کتاب‌های " حمله اکندر به ایران بزرکترین دروغ تاریخ " تالیف دکتر احمد حامی و سایر پژوهشگران مانند پوران فرخ زاد " کارنامه به دروغ" و.. مطالعه شود تا مطالب نامعتبر و زوایای تاریک تاریخ به اشتباه در ذهن مخاطب حک نگردد.
reza aryanfard
۱۳۹۶/۸/۲۵
با عرض خسته نباشید خدمت شما سروران، از نظر من اطلاعات خوبی در اختیار کسی که از شباهت کوروش و کی خسرو و فریدون بی‌اطلاع است میگذارد، حداقل اگر از این به بعد کسی در این مورد صحبت کرد حرفی برای گفتن دارم، اما کتاب میتونه بهتر از این‌ها هم بشه، ولی بازم ممنون، زنده باد ایران، زنده باد کوروش
حمیدرضا ناطقی
۱۳۹۶/۱۱/۱۲
اطلاعات خوبی بود که نمیدونستم. اینکه چطور به اسطوره‌ها نگاه کنیم و قضیه ذهن جمعی جالب بود و منطقی. با این حال از تکرار این کتاب راضی نبودم فقط میخاستن صفحات رو پر کنن. یک مطلب رو ده مرتبه تکرار میکنه!
کتایون شمس
۱۳۹۷/۱/۲۶
واقعا این کتاب اطلاعات جالبی بهم داد، امیدوارم از اینجور کتابها بیشتر نوشته بشه و کتابراه در اختیار ما قرار بده. تنها مشکل این کتاب تکرار بعضی جمله‌ها بود ولی در کل کتاب خوب و مفیدی بود
مهدی شاه میرزایی
۱۳۹۶/۱۰/۱۲
استدلال‌های نویسنده پایه چندانی ندارد و کل کتاب بر محور یک عبارت پنج کلمه‌ای از ابوریحان بیرونی است که گفته: کوروش که همان کیخسرو است. همین!
کوروش
۱۴۰۱/۸/۱۵
سلام، این کتاب بسیار عالی بود و بهترین قابلیتش رایگان بودنش بود 🤩🤩. ممنون از خردگان که دوباره یه اثر با شکوه دیگه برای ما ایرانی‌ها درست کرد
رامين اكرمي
۱۳۹۷/۳/۱۱
کتاب دکتر فاروق صفی زاده رو مطالعه کنید، اسکندر ربطی به الکساندر نداره. نویسنده این پژوهش هم مشخصه قبل از نگارش اثر،‌ی سری مطالب رو به صورت پیش فرض قبول کرده بوده
حسن ابیاری
۱۳۹۶/۸/۸
برای من جالب بود منکه نمی‌دانستم کیروش، همان کوروش است والکساندر هم همان اسکندر مقدونی!
✔️va_ka✔️
۱۳۹۶/۵/۲۰
واقعا مزخرفه. اسکندر و الکساندر یکیه. چه ربطی به کوروش و کیخسرو داره. چرا اطلاعات الکی و دروغین به مردم تزریق میکنید؟؟ما میدونیم که اسم کوروش حتی تو تخت جمشید هم نیومده. این هم که ناراحتی نداره. تعصب الکی باعث شرمساری شماست اقایه نویسنده
علی خاکی
۱۳۹۷/۳/۲۲
این سایت با امکان مطالعه برای همگان وکتابهای رایگان باعث پیشرفت کتابهانی در کشور پهناورمان است درود به شرفتان درود درود درود
مشاهده همه نظرات 41

راهنمای مطالعه کتاب کوروش بزرگ در‌ شاهنامه فردوسی

برای دریافت کتاب کوروش بزرگ در‌ شاهنامه فردوسی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.