معرفی و دانلود کتاب مرداب روح

عکس جلد کتاب مرداب روح
قیمت:
۱۹۰۰۰ تومان - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب مرداب روح و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب مرداب روح و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مرداب روح

کتاب مرداب روح به قلم جیمز هالیس، جایگاه و نقش تاثیرگذار رنج‌ها و سختی‌ها در رشد روحی انسان را مورد بررسی قرار داده و نشان می‌دهد در گذر از این رنج‌هاست که هدف، شان و عمیق‌ترین معنای زندگی بر انسان آشکار می‌شود.

این کتاب حکایت مکرر همۀ انسان‌هاست. در این روزگار که نومیدى و احساس درماندگى، واقعیتى همه‌گیر به نظر مى‌رسد، تصور آرامش و شادى ماندگار و ناب، معنایى کاملا دور از ذهن و غیر ملموس شده است و یا به ناگزیر در تسخیر سرگرمى‌های سطحى و زود گذر و وابسته به نمونه‌هایى که خود ناقص و گذرا هستند درآمده است.

شما در مسیر عمر خود بارها و بارها به دلایل متعدد و پر شاخ و برگ دستخوش احوال محزونى مى‌شوید که گاه دوره‌اى بسیار طولانى و دشوار دارند. دامنه این احوال از غم و خشم تا افسردگى، اضطراب و ضربه‌هاى روحى را دربرمى‌گیرد.

جیمز هالیس (James Hollis) معتقد است هر شیوه درمانى که به مفهوم روح نپردازد و رشد و نیاز روحى را نادیده بگیرد، در درمان احوال محزون روحى مؤثر واقع نخواهد شد. او این احوال را با هر دلیل و سابقه‌اى، فراخوانى از سوى روح براى عزیمت به روح و رشد روحى مى‌داند. وى رسیدن به شادى را که همه خواهان آن هستند هدف زندگى قرار نمى‌دهد که به نقل‌قول از یونگ، روان‌شناس برجسته قرن بیستم، یافتن «معنا» را هدف و جهت زندگى مى‌داند.

این معنا جز در سایه روح و رشد روحى آشکار نمى‌شود و روح همانا پاره الهى وجود آدمى است که عرصه‌اى نامتناهى، ناشناخته و درعین حال آشنا، خواستنى و شگرف است و خاستگاه آگاهى، آرامش، شادى، امنیت، شکوفایى و معناست.

به عبارت دیگر جیمز هالیس سفر زندگى را سفرى به‌ سوى روح الهى مى‌داند که در آن دیدار از مرداب‌هاى روحى را به منظور کسب آگاهى و رشد روحى ضرورى مى‌داند.

هولیس در کتاب مرداب روح (Swamplands of the soul: new life in dismal places) از اندیشه‌ها و نظریه‌هاى یونگ و بسیارى اندیشمندان دیگر و همچنین مایه‌هایى از اسطوره‌ها براى روشن شدن منظور خود مدد مى‌گیرد و نمونه‌هاى واقعى از افراد متعدد را که در این مرداب‌هاى روحى گرفتار بوده‌اند و چگونگى پشت سر گذاشتن آن‌ها را مثال مى‌آورد.

فاصله میان امیدها تا واقعیت زندگى، بسیار طولانى است و مشکلات و رنج‌هاى بى‌شمارى را دربرمى‌گیرد. تفاوتى نمى‌کند که بردبارانه شرایط حاضر را که توان‌فرسا و در عین حال اجتناب‌ناپذیر است تاب آورید و با روحیه‌اى قهرمانى با آن برخورد کنید یا فقط دست روى دست بگذارید و ماتم بگیرید. در هر حال فاصله میان امیدهاى شما و زندگى واقعى‌تان بسیار طولانى است. اما روان‌شناسى یونگ که رشد درونى را ترغیب مى‌کند، هدف زندگى را نه خوشبختى، بلکه «یافتن معنا» مى‌داند.

هدف جیمز هولیس در این کتاب برانگیختن تعمق و توافق شما براى دیدار آگاهانه از این مرداب‌هاست. در نهایت شما انتخاب‌هاى محدودى دارید؛ زیرا بخواهید یا نه، بخش عمده‌اى از سفر عمرتان را در این مرداب‌ها مى‌گذرانید.

جملات برگزیده کتاب مرداب روح:

- حقیقت همواره در آن سوى دشوارتر قرار دارد.
- افکار و احساسات خود را نظاره کن... حکمرانى مقتدر آنجاست؛ فرزانه‌اى ناشناس که نامش «خود» است.
- وحشت و مقاومتى که هر انسان طبیعى هنگام رفتن به عمق درون خود تجربه مى‌کند، ترس از سفر به سرزمین مردگان است.

در بخشی از کتاب مرداب روح می‌خوانیم:

رشد روحى بى‌شک تا حدى بصیرت، اصلاح رفتار و گه‌ گاه خرد به همراه مى‌آورد. احتمال مى‌رود با سقوط مکرر در یک مرداب و سپس کار کردن روى خود، درک فراخوان آن و انجام وظیفه‌مان که رنج بردن در آن براى یافتن معناى مدفون در گل ‌و لاى آن است، به آگاهى دست یابیم. بى‌تردید یکى از آسیب زننده‌ترین کارهایى که مى‌توانیم انجام دهیم سرزنش خود به ‌خاطر درماندن در مرداب و رسیدن به همان جاى اول است.

من هنگامى که دچار اضطراب مى‌شوم عملا سطح اضطرابم را با قضاوت خشونت‌آمیز خودم بالا مى‌برم؛ بدون توجه به اینکه چگونه محیطم را با تشویش مداوم و انتقاد از خود آلوده مى‌سازم. شخصى که خودش را با زخم‌هایش یکى مى‌داند درمانده مى‌ماند: «من شخصى بى‌لیاقت هستم؛ زیرا دچار اضطراب مى‌شوم. همیشه همین‌طور بوده و پیوسته همین‌طور خواهد بود. من بى‌ارزش و به‌ طرزى مأیوسانه زخمى هستم.»

افکارى مشابه در دوران کودکى ما نیز رواج دارند. ما چنان در برابر عقاید دیگران آسیب‌پذیریم که توده‌هاى عقایدى از این دست، به عنوان «عقاید مرجع» در همه ما باقى مى‌ماند. در بزرگسالى وظیفه ما این است که تشخیص دهیم چنین احوالى خارج از اراده و انگیزه ما اتفاق مى‌افتند؛ گذرا و غیرقابل‌اجتناب هستند و مهم‌تر از همه مى‌توانیم آن‌ها را جذب کنیم و به زندگى خود ادامه دهیم. هنگامى که دچار اضطراب مى‌شوم و از آن رنج مى‌برم، هنوز زندگى و وظیفه‌ام را پیش‌ رو دارم. والت ویتمن گفته است: «آیا من با خودم در تضاد هستم؟ بسیار خوب؛ پس من با خودم در تضاد هستم. من عظیم هستم و من‌هاى بى‌شمارى را در خود دارم.» و همه ما همین‌طور هستیم.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه مترجم
مقدمه: در جست و جوى معنا
1: حضور دائمى گناه
گناه واقعى به‌ عنوان مسئولیت
گناه به‌عنوان تدافعى در برابر تشویش
گناه وجودى
2: اندوه، مرگ، خیانت
آنچه را که مطلوب است نمى‌توان نگه داشت
فقدان و اندوه
خیانت
3: شک و تنهایى
سکوت فضاهاى بیکران
تنها بر دریاهاى توفانى روح
4: افسردگى، درماندگى و نومیدى
سه زاغ
افسردگى: چاهى بدون انتها
درماندگى: قلمرو دلسردى
نومیدى: تیره‌ترین زاغ
5: وسواس و اعتیاد
فصلى در دوزخ
وسواس: افکار ناخواسته
اعتیاد: چرخ گردان ایکسیون
6: خشم
سگ سه سر
7: ترس و اضطراب
نگرانى، کوه یخ؛ کشتى تایتانیک
مدیریت اضطراب
8: مرورى ساده بر عقده
9: عبور
تجسم مجدد حقیقت وجود خود
خاتمه
آلودگى و کدورت زندگى

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب مرداب روح
نویسنده
مترجمفریبا مقدم
ناشر چاپیانتشارات بنیاد فرهنگ زندگی دیجیتال
سال انتشار۱۳۹۲
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۷۱
زبانفارسی
شابک978-600-6268-05-6
موضوع کتابکتاب‌های روانشناسی بزرگسالان
قیمت نسخه الکترونیک
۱۹۰۰۰ ت - 3.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب مرداب روح

علیرضا حمدی
۱۳۹۸/۶/۱۷
سلام به دوستانی که با توجه به کامنتها کتاب رو میخرن که منطقی هم هست.... کاش همه دوشتانی که کتاب رو خیرید میکنن یه توضیح کامل بزارن تا راحت خرید کنیم. دوستان این کتاب از محدود کتابهایی هست که سبک و حرف تازه‌ای داره... این کتاب رو برا خرید و خوندن حتما بهتون توصیه میکنم معمولا کتابهای موفقیت و خود از روانشناسی سازی بیشتر نود درصد موضوعات و حرفاشون شبیه هم هست این کتاب با یه پرش به مطلب روح و خصایص انسانی به خوبی تونسته با یه ترکیب جالب از روانشناسسی و فلسفه یه تکون خیلی محکم و نتیجه بخش به آدم بده... حتما بهتون توصیه میکنم ارزشش بالاست... من کفیلم
Sajjad krb
۱۳۹۹/۲/۲۶
کتابی نیست که بشود از رویش درس گرفت ولی باید خواند متاسفانه این نوع کتاب‌های برای انسان‌ها با اگاهی‌های متفاوت اثرشون فرق داره و نمیشه نظر قطعی داد اما خب در کل مطالب این کتاب یاد اوری خوبی برای همه‌ی کسانی هست که خودشونو به خاطر چیزی که هستند سرزنش میکنند و از چیزی که هستند فرار میکنند و یا حتی یا میترسند اگر میخواهید بدانید این کتاب برایتان مناسب است خیر با خواندن نسخه‌ی نمونه متوجه میشوید نظرات کمک کننده نیستند
نادیا بایرامی
۱۴۰۰/۳/۱۷
توصیه میکنم به خوندش، گرچه ترجمه چنگی به دل نمیزد اما بازهم مفاهیم عمیقی رو میشد دریافت کرد.
برخلاف کتاب‌های انگیزشی مرسوم که معمولا حین خوندنش با فوران انرژی مواجه میشیم و بعد به همان سرعت هم تخلیه انرژی اتفاق میفته و سست میشیم، این کتاب کمک میکنه چیزهایی از زندگی و خودمون رو بیاد بیاریم و دوباره باهاش مواجه بشیم که این میتونه تغییرات پایداری در ما ایجاد کنه، اگر که همراه تفکر عمیق خونده بشه.
heydari 66
۱۳۹۹/۸/۱۴
کتابهای زیادی خوندم ولی هیچکدوم به اندازه‌ی این کتاب روحمو تسخیر نکرد، نمیدونم چه اتفاقی تو اتاق جیمزهالیس افتاد ک این مرد بزرگ به ما لطف کرد و این کتاب رو نوشت.
برای دوستانی ک میگن کتاب خوب ترجمه نشده،
دوستان کتاب از جنسِ رمزِ و به هرمیزان ک در تو گشایش ایجاد بشه فهم صورت میگیره
علیرضا عطائی راد
۱۳۹۹/۱۱/۲۳
کتاب به واسطه درخواست من برای ارامش روح توسط یکی از دوستان فرهیخته معرفی شد تازه ۴۱ صفحه خوندم به قدری مفید و تاثیر گذار هست و ترجمه هم بسیار گیرا و روان هست که دوست ندارم از خوندنش دست بکشم. واقعا عالیه و به همه معرفی میکنم
علی قیاسوند
۱۳۹۸/۹/۲۴
نسخه‌ی فیزیکی کتاب رو خوندم. بطور خلاصه عرض میکنم خدمتتان قابل فهم با حرفی تازه چه برای کسایی که با روانشناسی آشنایی دارین و چه کسایی که نداری. کمک به شناخت احساسات برای کسایی که میخان شروع کنم از بهترین گزینه هاست. ارزش خرید داره شک نکنید
مسعود هاشمی
۱۳۹۸/۱۱/۵
بسیار لذت بخش بود کتابی روان و مناسب برای کسانی که تمایل به شناخت خود دارند و همین طور علاقمند به نظریه روان تحلیلی یونگ هستند، برای من بسیار یاری رسان بود. و به بسیاری دوستان پیشنهاد دادم.
محسن aa
۱۳۹۸/۷/۱۲
کتاب بسیار عمیق و عالی رنجهای انسان رو تحلیل کرده بود، خوندنشو توصیه میکنم، بعضی جاهاشو باید با تمرکز بالا خوند تا متوجه عمق مطلب شد، لطفاً کتابای دیگه این نویسنده رو هم بزارید، ممنون
الناز منصوری
۱۴۰۰/۴/۱۷
عااالی بود. دوبار پشت سرهم کتابو خوندم تاجاهایی که برام مبهم بود تفهیم بشه. چون یه مقدار سبک نوشتارش پیچیدس البته برا بار اول که میخونی. اما به شدت به درد بخور و اموزنده بود. ممنونم از کتابراه
منیره عباسی
۱۴۰۱/۱/۱۲
جیمز هالیس نویسنده مورد علاقه‌ی منه. اینکه چطور با غم‌های زندگی مان کنار بیاییم و آنهارا بپذیریم و درآغوش بگیریم و معنایی نو از آن دریابیم، بسیار منو شگفت زده کرد.
meysam babaei
۱۴۰۰/۳/۱۵
درود بر همگی، این کتاب رو حتما پیشنهاد میکنم بخونید، بسیار عمیق هست، یک روانشناسی بسیار تحلیلی و ژرف، نکات فلسفی خوبی هم میگه، پیشنهاد میکنم این کتاب رو حتما بخونید.
مهرانگیز گرام
۱۳۹۸/۸/۱۱
شاید برای شروع خودشناسی انتخاب مرداب روح کمی خسته کننده و سنگین باشه اما کتابی بسیار پرمحتوا و تاثیرگذار است
هرمس .
۱۳۹۸/۱۰/۱۲
کتاب بسیار عالی است و راه حل رهایی از خیلی مشکلات درونی رو به زبان ساده و قابل فهم بیان می‌کنه و بسیار جامع هست، ارزش خواندن دارد.
m021 sooi
۱۳۹۸/۷/۱۲
معرفی کتاب توسط استاد سهیل رضایی رو تو برنامه لایو مشاهده کردم و به شدت مشتاق مطالعه دقیق و عمیق این کتاب شدم
صدیقه محمدی
۱۴۰۱/۹/۳
برای روبه رو شدن با ریشه ناراحتی‌های روحی پیشنهاد خوبیه، و در ادامه کتاب یافتن معنا در نیمه دوم زندگی دکتر هالیس
مشاهده همه نظرات ۲۶

راهنمای مطالعه کتاب مرداب روح

برای دریافت کتاب مرداب روح و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.