معرفی و دانلود کتاب زرتشت چه کسی بود؟

عکس جلد کتاب زرتشت چه کسی بود؟
قیمت:
40000 تومان - 7.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب زرتشت چه کسی بود؟ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب زرتشت چه کسی بود؟ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب زرتشت چه کسی بود؟

ابوالفضل طاهریان ریزی در کتاب زرتشت چه کسی بود؟ به بررسی و تحلیل این شخصیت تاریخی پرداخته و او را از منظرهای گوناگون مورد بررسی قرار می‌دهد. اثر حاضر یکی از بهترین آثار برای پژوهش و واکاوی در شخصیت زرتشت،‌ این پیامبر ایرانی‌ و از معتبرترین منابع گردآوری شده است. این شما و این کتابی خوش‌خوان، با محتوایی مستدل و محققانه...

درباره کتاب زرتشت چه کسی بود؟

ابوالفضل طاهریان ریزی در کتاب زرتشت چه کسی بود؟ به جمع‌آوری مهم‌ترین مطالب درباره‌ی زرتشت، پیامبر و شاعر ایرانی پرداخته و او را از وجه‌های گوناگون مورد بررسی قرار می‌دهد. نخستین منبع او برای جمع‌آوری مطالب این اثر «گاتاها» یا همان سروده‌های خود زرتشت بوده‌اند. در این سروده‌ها اسامی بعضی از اعضای خانواده‌ی زرتشت، رویدادها و شرایط زندگی او مشخص می‌شود. گاتاها تشکیل‌دهنده‌ی کهن‌ترین بخش‌های اوستا هستند و ابوالفضل طاهریان برای ترسیم «زرتشت تاریخی» از آن‌ها بهره‌ی فراوانی گرفته است.

از دیگر منابع موجود درباره‌ی این پیامبر ایرانی، منابع افسانه‌ای‌ست. بازتاب این منابع افسانه‌ای را که به‌صورت پیوسته در طول تاریخ به‌نگارش درآمده‌اند، بیش از همه در کتاب‌های پهلوی مشاهده می‌کنیم. ابوالفضل طاهریان ریزی به نگارش کتابی پرداخته که گرچه حجمی کم دارد، اما مطالبی کلیدی را در اختیار ما قرار می‌دهد.

کتاب زرتشت چه کسی بود مناسب چه کسانی است؟

اگر به کتاب‌های تاریخی علاقه‌مند هستید و می‌خواهید راجع «زرتشت» بیشتر بدانید، کتاب زرتشت چه کسی بود به شما پیشنهاد می‌شود.

در بخشی از کتاب زرتشت چه کسی بود می‌خوانیم:

یمز بوید و دونالد کروسبی در بررسی نظر هنینگ می‌گویند که این پاسخی خردگرایانه برای خلق جهان توسط خدا — برای اینکه انسان به او در نبرد با نیروهای شر یاری رساند — هم هست و به علاوه تصویر قانع‌کننده‌ای از خدا به عنوان خیر مطلق ارائه می‌کند و به انسان، به عنوان همکار اهورامزدا که آزادانه می‌تواند دعوت خدا را بپذیرد یا رد کند، مقامی والا و جایگاهی مهم می‌دهد؛ اما این سؤال را ایجاد می‌کند که برابری دو مینوی همزاد چطور با پیروزی قطعی نیروهای خیر که زرتشت وعده‌اش را داده از نظر فلسفی و دینی سازگار است؟ اگر پیروزی اهورامزدا قطعی است، «آیا این دوباره همان مشکل سنتی ادیان را زنده نمی‌کند؟» فاکس به این موضوع اضافه می‌کند که «آیا می‌شود همزمان پیروزی نهایی اهورامزدا را قطعی دانست و هم پذیرفت که او در آغاز با یک نیروی شریر برابر بوده‌است؟» بوید و کرسبی معتقدند اگر زرتشت دو نیرو را برابر می‌دانست، دیگر دلیلی نداشت که پیروزی نیکان را پیش‌بینی کند و به علاوه، این موضوع انسان‌ها را وارد یک «قمار نامطمئن» درباره انتخاب خدای پیروز می‌کند.

شیکد و پس از او ماری بویس تلاش کردند این موضوع را با شرح اینکه اهریمن موجودیت گیتیایی ندارد و تنها در حالت مینویی می‌تواند با اهورامزدا رقابت کند، حال آنکه اهورامزدا می‌تواند موجوداتی گیتیایی خلق کند تا به او در نبرد یاری رسانند حل کنند؛ نتیجتاً کفه به سمت نیروهای خیر سنگینی می‌کند. بویس می‌گوید «شر برای زرتشت چیزی است که در دام می‌اندازد و مخلوقات سپنتا مینو را به نابودی می‌کشاند». نظر بویس بر این استوار است که زرتشت در یسنه ذکر کرده که از میان دو مینوی همزاد، «یکی زندگی را خلق کرد و دیگری نازندگی را.» برداشت شیکد و بویس نسبت به هنینگ این برتری را دارد که دیگر ضروری نیست مفاهیم مشکل‌دار «قادر مطلق» و «آگاه مطلق» به اهورامزدا نسبت داده شود تا بتواند کشمکش کیهانی را پیروز شود، بلکه انسان‌ها سرنوشت نبرد را رقم می‌زنند؛ به علاوه، این نظریه به زندگی انسان یک «معنی واقعی» می‌بخشد. هرچند این برداشت هم مشکلات خودش را دارد؛ به عنوان مثال بویس شخصاً اشاره می‌کند که سنت زرتشتی خلق موجوداتی چون گرگ را به اهریمن نسبت می‌دهد و شیکد می‌گوید که هیچ اشاره‌ای در اوستا نیست که نشان دهد اهریمن توانایی خلق گیتیایی ندارد. از دید فلسفی هم عدم موجودیت مادی دلیل کافی برای شکست قطعی اهریمن به حساب نمی‌آید.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
زرتشت چه کسی بود؟
نام
زندگی
زمان و مکان
مکان
در اوستا
در بخش‌های متاخر
در نوشته‌های پهلوی
تولد
کودکی
بزرگسالی
موجودیت تاریخی
فلسفه و آموزه‌ها
یکتاپرستی یا ثنویت دینی
اهورامزدا
امشاسپندان
دیوان
مسئله شر
آزادی اختیار
جایگاه زنان
مسئولیت انسان
گاتاها
زرتشت در ادبیات فارسی
زرتشت از دید زرتشتیان معاصر
زرتشت از دید ادیان دیگر
نویسندگان و مورخان مسلمان
زرتشت از دید غرب
بازنمایی بصری
منابع و ماخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب زرتشت چه کسی بود؟
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات طاهریان
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات100
زبانفارسی
شابک978-622-284-170-6
موضوع کتابکتاب‌های تاریخ ایران، کتاب‌های زندگی نامه
قیمت نسخه الکترونیک
40000 ت - 7.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب زرتشت چه کسی بود؟

محمدرضا
۱۴۰۲/۶/۲۴
خوب بود ولی بیشتر مطالب احتمالی و تقریبی بود و دقیق اشاره نشده برای هم کتاب منو سردرگم کرد
سرایش توکلی
۱۴۰۱/۱۰/۷
بسیار کتاب خوب و عالی بود مرسی از کتابراه
نریمان نوروزی
۱۴۰۱/۱/۳۰
سلام امیدوارم تمام دست‌اندرکاران اززندگی‌شان خیر ببیند
ahmad rezaei
۱۴۰۱/۱/۷
با سلام عالی است.
مشاهده همه نظرات 4

راهنمای مطالعه کتاب زرتشت چه کسی بود؟

برای دریافت کتاب زرتشت چه کسی بود؟ و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.