معرفی و دانلود کتاب کتیبه‌ی بیستون

عکس جلد کتاب کتیبه‌ی بیستون
قیمت:
33000 تومان - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب کتیبه‌ی بیستون و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب کتیبه‌ی بیستون و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب کتیبه‌ی بیستون

کتیبه‌ی بیستون، اثر علی نیکویی، به ایران اشاره می‌کند. سرزمینی با تاریخ بسیار کهن و تاریخی که مردمان این سرزمین در اعصار گذشته و دور آن را بنا نمودند.

همانطور که میدانیم، موقعیت خاص جغرافیایی ایران، این سرزمین را از دیرباز مورد توجه همگان قرار داده است، کشوری که به علت همین موقعیت جغرافیایی‌اش خود را به چهارراه حوادث تاریخ بدل کرده است. گذر اقوام گوناگون از این چهارراه تاریخی و کنش ایرانیان با آنان در مجموع تاریخ ایران را تشکیل داده است که مجموع حوادث شامل جنگ‌ها، صلح‌ها، تبادل فرهنگ‌ها و پذیرش ادیان و هزاران برآیند بر این سرزمین و مردم آن به ارمغان آورد.

آغاز کار هخامنشیان و مؤسس آن کورش را می‌بایست از سال 584 پ. م بررسی کرد، یعنی زمانی که آخرین پادشاه ماد در هگمتانه (همدان) به تخت سلطنت رسید؛ نام وی آستیاک بود. کتیبه بیستون، بزرگ‌ترین کتیبه جهان و نخستین متن شناخته شده ایرانی و از آثار دودمان هخامنشیان می‌باشد.
کتیبۀ بیستون یکی از مشهورترین سندهای تاریخ جهان و مهم‌ترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است که شرح پیروزی داریوش بزرگ را بر گوماته مغ و به بند کشیدن یاغیان را نشان می‌دهد.

سنگ نوشته بیستون یا کتیبۀ بیستون از آثار باستانی ایران واقع در حدود سی کیلومتری کرمانشاه و از توابع شهرستان هرسین است. نام بیستون از بغ (خدا) + ستان (ادات مکان) آمده که به معنای سرزمین یا جایگاه خدا است. از آن در پارسی باستان به صورت «بغیستانه» و در معجم البلدان «بهستان» و برخی از دانشمندان عرب از آن به «بهستون» یاد کرده‌اند.
حجاری‌ها و کتیبه‌های بیستون از زمان داریوش اول هخامنشی است. حجاری‌ها داریوش را در حالی که ایستاده و دست راست را به تقدیس اهورامزدا بلند کرده و پای چپ را بر سینۀ بردیای دروغین نهاده نشان می‌دهد و در بالا فروهر در پرواز است و پشت سر داریوش دو نفر ایستاده و در مقابل او نه تن دستبسته حجاری شده است. داریوش در کتیبه‌های بیستون فتوحات خود را به خط میخی و سه زبان پارسی باستان و زبان بابلی و دیگر به زبان عیلامی شرح داده است.
این کتیبه‌ها کلید کشف رمز کلیۀ خطوط میخی گردید و مخصوصاً «سره. رالینسون» در این موفقیت سهمی بسزا دارد.

و اما بیستون، یکی از شهرهای استان کرمانشاه در غرب ایران است. این شهر در ۲۷ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه واقع است. شهر بیستون در شهرستان هرسین در خاور این استان واقع شده است. شهر بیستون در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر شاه به همدان واقع شده‌است. دارای دو دهستان به نام‌های چهر و مرکزی می‌باشد. این منطقه از دیرباز مورد توجه بوده و تقریباً از تمامی دوران تاریخی در آن یادگاری یافت می‌شود. بیستون در میان شهرهای صحنه و شاه و در شهرستان هرسین است و رودخانه گاماسیاب نیز در جنوب آن می‌گذرد. گویش مردم بیستون زبان لکی است. از نظر مذهب همگی اهل تشیع هستند.

علی نیکویی، ناآشنا و غریب بودن قشر جوان را در کوران حوادث تلخ و شیرین زندگانی با این تاریخ خود که هویت ملی آنان را می‌سازد و این به فنا رفتن هویت ملی، آغازی است برای از دست دادن تمام داشته‌های ما، را مایۀ تأسف می‌داند. شاید این کم‌اطلاع بودن قشر جوان ایران از تاریخ خود را در نبود کتاب‌هایی ساده و کارآمد و مطابق میل مخاطب دانست.

او بر این باور تصمیم بر آن گرفت شخصیت‌ها و حوادث تاریخ ایران را در مجلدهای کم‌حجم و با زبان ساده تحریر نماید؛ در این تألیفات از اسناد موثق و منابع قابل اعتماد استفاده شده و جز این مورد، از زیاده‌گویی پرهیز شده، همچنین سعی بر آن شده تا در تمام این خلاصه‌گویی‌ها چیزی از تاریخ این سرزمین دیرینه کاست نگردد. از همۀ این نکات مهم‌تر، نوع نگارش در این کتب است، که به زبانی ساده نگاشته شده است؛ این مجموعه به دنبال مخاطب خاص نمی‌گردد و همه می‌توانند از مجموعۀ حاضر استفاده نمایند.

کتاب کتیبۀ بیستون، نوشتۀ علی نیکویی، از کتاب های منتشر شده توسط انتشارات افراز است.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
حمله به لیدی
نسب‌نامه‌ی تمام شاهنشاهان هخامنشی با یکدیگر
نام شاهنشاهان هخامنشی به ترتیب به تخت نشستنشان
و اما کتیبه‌ی بیستون
ستون اول
ستون دوم
ستون سوم
ستون چهارم
ستون پنجم
منابع و مآخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب کتیبه‌ی بیستون
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات افراز
سال انتشار۱۳۸۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات80
زبانفارسی
شابک978-964-243-127-4
موضوع کتابکتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه الکترونیک
33000 ت - 3.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب کتیبه‌ی بیستون

امیر رضا فتاحی
۱۴۰۱/۱۱/۲۶
فقط بیستون عالی بود
مشاهده همه نظرات 1

راهنمای مطالعه کتاب کتیبه‌ی بیستون

برای دریافت کتاب کتیبه‌ی بیستون و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.