معرفی و دانلود PDF کتاب جنسیت و فلسفه

عکس جلد کتاب جنسیت و فلسفه
قیمت:
24000 تومان - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب جنسیت و فلسفه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب جنسیت و فلسفه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب جنسیت و فلسفه

عباس محمدی اصل در کتاب جنسیت و فلسفه، دلیل تمایل کمتر زنان به یادگیری فلسفه را در شاخه‌های گوناگون مورد بازبینی قرار می‌دهد و به بررسی دلایلی که باعث گرایش متفاوت دو جنس مخالف به فلسفه می‌شود، می‌پردازد.

فلسفه یکی از انواع شناخت است و دانشی تعقلی را راجع به کلیت وجود یا کلیات وجودی برای نیل به قطع و یقین تشکیل می‌دهد. با این وجود، کسب و تولید این دانش توسط هر دو جنس به یکسان صورت نمی‌گیرد و لذا شایسته است در علل و دلایل این امر کنکاش گردد. یکی از دلایل بی‌علاقگی زنان به فلسفه و گرایش کمتر آن‌ها در انتخاب این رشته دانشگاهی، احساس سرخوردگی دانشجویان دختر این رشته یا انگشت شمار بودن فلاسفه زن می‌باشد.

حضور پررنگ زنان فیلسوف امروزین در عرصه فلسفه از یک نظر می‌تواند منضم به دیدگاه‌های دیگر در این حوزه تلقی شود؛ اما واقعیت این است که فلسفه‌پردازی‌های آن‌ها مانند سایر حیطه‌های معرفتی بنیان برافکن است و نوسازی بینش‌ها و روش‌ها و موضوعات فلسفی را اقتضا می‌کند که تاکنون صرفا بیانگر منویات مردان بوده است. آخر نمی‌شود وارد تمدن جهانی هزاره سوم شد و اهداف ارزشمندی چون بی‌سالاری و خرد دو جنسیتی را بدون غنای عقل در عاطفه پی گرفت با معرفت‌شناسی برآمده از دیدگاه‌های متفاوت را برای اجماع گفتمانی بر سر صدق و حقانیتش در عرصه‌های وجودی دست کم گرفت.

کتاب حاضر گامی است هرچند بسیار ابتدایی در این راستا و می‌کوشد نسبت جنسیت و فلسفه را بر این سیاق پی گیرد.

در بخشی از کتاب جنسیت و فلسفه می‌خوانیم:

فلسفه شیوه‌ای از شناخت و اندیشیدن است که بی آن راهی جز تقلید و تابعیت باقی نمی‌ماند؛ زیرا آدمی برخلاف حیوانات به مدد تفکر، وجود و حیات خود و تکامل انسانی - اجتماعی را رقم می‌زند و بواسطه تنوع وضعیتی اندیشه نه تنها انتقاد می‌آموزد که از محدودیت غریزه و محیط و عادت می‌دهد و امکان گمراهی و ستمکاری را فرو می‌نهد. امکان آزادی دل در گرو آگاهی دارد و با آگاهی است که ارزش انتخاب‌های آدمی، روشن و بلکه تاریخ‌ساز و فرهنگ آفرین می‌شود. (1995 ,Audi)

فلسفه یکی از شیوه‌های دسترسی به آگاهی و ارزش و انتخاب و در یک کلام خودآگاهی است و در این پرتو کوشش بر مرور سیر همین خودآگاهی به دیگر آگاهی است. در این حال مشخص می‌شود عقل مذکر به موازات تبدیل میتوس به تئوس و لوگوس، از گنوس فاصله گرفته و اینک در عصر جهانی شدن می‌کوشد با آموزه‌هایی چون پراگماتیسم، مجددا ارزش پراتیک زنانه در مواجهه با هستی را که زمانی سفسطه‌اش نام نهاده بود، احیا نماید. از این رو است که فلسفه مذکر به هزینه پرورندگی صرافت و ظرافت اصل مادینه هستی، اینک منادی خرد دو جنسیتی شده و تلاش می‌کند از آمیزه ذهن و میل، معجونی برای تکامل عقل برآمده از فهم تا حد بلوغ عاطفه بسازد و آن را دستمایه درک این حقیقت ژرف نماید که: "همه چیز را همگان می‌دانند و همگان هنوز از مادر نزاده‌اند".

فهرست مطالب کتاب

سخنی با خواننده
مقدمه
کلیات
فلسفه ذهن
فلسفه عین
فلسفه علم
فلسفه دین
فلسفه هنر
فلسفه سیاست
فلسفه اخلاق
فلسفه و زنان
وجه جنسیتی فلسفه
سوگیری جنسیتی فلسفه
خشونت فلسفه
فلسفه به زبان خوش
زنیت در یونان باستان
زنیت در قرون وسطی
زنیت در عهد روشنگری
زنیت در دوره مدرنیته
نقد بنیادین فلسفه جنسیتی
تأمل مستقل جنسیتی
زنیت در تاریخ جنسیت
پویه جنسیت و پویائی فلسفه
کتابنما

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب جنسیت و فلسفه
نویسنده
ناشر چاپی موسسه فرهنگی آرمان رشد
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات123
زبانفارسی
شابک978-600-9870-37-0
موضوع کتابکتاب‌های فلسفه و منطق
قیمت نسخه الکترونیک
24000 ت - 2.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب جنسیت و فلسفه

Marzieh Jafari
۱۳۹۹/۱۲/۱۷
علیه این کتاب بخونیدش
مشاهده همه نظرات 1

راهنمای مطالعه کتاب جنسیت و فلسفه

برای دریافت کتاب جنسیت و فلسفه و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.