معرفی و دانلود کتاب صوتی جاسوسان شمس آباد بالا

عکس جلد کتاب صوتی جاسوسان شمس آباد بالا
قیمت:
۳۹۰۰۰ تومان - 7.49€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی جاسوسان شمس آباد بالا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی جاسوسان شمس آباد بالا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی جاسوسان شمس آباد بالا

یک روایت طنزآلودِ جذاب از برهه‌ای حساس در تاریخ معاصر ایران! کتاب صوتی جاسوسان شمس آباد بالا رمانی شنیدنی از پریناز علیش است. با گوش سپردن به این اثر به روزهای اشغال ایران توسط ارتش متفقین سفر خواهید کرد و با اهالی شمس‌آباد و ماجراهای بامزه‌ و هیجان‌انگیزشان همراه خواهید شد.

درباره کتاب صوتی جاسوسان شمس آباد بالا:

دهه‌ی 1320 است. جنگ جهانی دوم مدتی‌ست که آغاز شده، و حکومت ایران علی رغم اعلام بی‌طرفی، از آسیب‌های جانبی نبردِ دولت‌های اروپایی بی‌نصیب نمانده است. در این بین ارتش متفقین با پشت پا زدن به اصول بین‌المللی، وارد خاک ایران می‌شود تا ادعای بی‌طرفی این کشور به کل زیر سوال برود. حال، نه تنها حکومت، که مردم ایران نیز نمی‌توانند بیش از این بی‌طرف باقی بمانند. آلمان یا شوروی؟ پیروزی کدام جبهه به سود ایرانیان خواهد بود؟ خب، البته که کسی به یقین نمی‌داند؛ اما اهالی شمس‌آباد هر کدام برای خود نظری دارند...!

کتاب صوتی جاسوسان شمس آباد بالا یک رمان تاریخی، با رگه‌هایی پررنگ از طنز و هجو است. پریناز علیش در این اثر، برهه‌ای حساس از تاریخ معاصر ایران را دستمایه‌ی نگارش داستانی پرکشش و جذاب قرار داده است. او در این اثر تصویرگر یکی از سیاه‌ترین دوره‌ها در تاریخ این سرزمین است؛ سال‌های موسوم به جنگ جهانی دوم! با این حال روایت او به هیچ‌وجه سیاه نیست. توانایی علیش در خلق موقعیت‌های کمیک، به همراه تیپ‌سازی درخشان او، باعث شده تا تلخی‌های روایت او چندان به چشم نیایند.

به گمان برخی از منتقدین، این کتاب بیش از هر چیز نمایانگر تقابل دیرپای سنت و مدرنیته در ایران عصر قاجار و پهلوی است. ماجراهای اصلی داستان حول خانواده‌ای اشرافی در حوالی سال 1320 می‌گردد؛ خانواده‌ای پرجمعیت که از بازماندگان ایل قاجارند، و حال قصد دارند برای استراحت به منطقه‌ای ییلاقی به نام شمس‌آباد بالا عزیمت کنند. بیشتر وقایع داستان در همین مکان خیالی و با محوریت ساکنین آن به وقوع می‌پیوندد.

یکی از نقاط قوت قابل ذکر این رمان، استفاده‌ی به‌جای نویسنده از تکنیک فلاش بک و فلش فوروارد است. پریناز علیش با به‌کارگیری این تمهید، روایت خود را از افتادن به ورطه‌ی یکنواختی نجات داده، و جذابیتی ساختاری به اثر بخشیده که کشف آن باعث التذاذ ادبی فراوانی می‌گردد.

در ارزیابی نهایی، می‌توان گفت که رمان جاسوسان شمس آباد بالا، اثری جسورانه و در نوع خود کم‌نظیر است؛ این کتاب اگرچه ظاهراً روایتی تاریخی دارد، با این حال بر پایه‌ی وقایع مستند نوشته نشده، و تخیل نویسنده بیش از ماجراهای ثبت‌شده‌ در کتاب‌های تاریخ در شکل دادن به پیرنگ اثر نقش دارد. همچنین، توجه به مسئله‌ی زنان در نظام اجتماعی ایران بر ارزش‌های این کتاب، خصوصا نزد مخاطبین علاقه‌مند به نقد فمینیستی افزوده است.

کتاب صوتی جاسوسان شمس آباد بالا مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان داستان‌های طنزآمیز و رمان‌های تاریخی، بی‌تردید به این اثر علاقه‌مند خواهند شد.

با پریناز علیش بیشتر آشنا شویم:

وی تحصیلات اولیه‌ی خود را در مدرسه ایران و سوئیس پی گرفت و پس از آن در رشته‌ی سینما و نقاشیِ دانشگاه امرسان به ادامه‌ی تحصیل پرداخت. او همچنین فارغ‌التحصیل رشته‌ی نویسندگی از دانشگاه نیوهمشایر است. اگرچه تمرکز علیش بیشتر بر نقاشی و سینما بوده، با این حال آثار ادبی درخور توجهی نیز از او به انتشار رسیده است، که از جمله‌ی آنها می‌توان به مجموعه شعری با عنوان «بگذارید بگویم کجاها رفتم»، و رمان «جاسوسان شمس آباد بالا» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی جاسوسان شمس آباد بالا می‌شنویم:

امروز عصر باغ خلوت است. خانم بزرگ و شوکت، برای خرید آذوقه‌ی ماه به بازار تجریش می‌روند. تصمیم دارند سری به بزازی زده و دیدی به پارچه‌های واردشده‌ی هندی بزنند. بچه‌ها هم برای گردش و تفریح و سفید کردن گیوه‌های کهنه‌شان با گل گیوه و خوردن بلال و فالوده، به دنبال خانم بزرگ راه می‌افتند.

ممه خانم و سوقی هم که برای زیارت امامزاده صالح و هواخوری آمده‌اند، از موقعیت استفاده می‌کنند و سر راه دیگ‌های مسی را برای سفید کردن تحویل مسگر می‌دهند. خانم بزرگ در حالی که در بازار راه می‌رود، قیمت اجناس را می‌پرسد و چیزمیز می‌خرد و با دخترش از این در و آن در حرف می‌زند. در میان این همه نابسامانی و هرج و مرج جنگ، تجریش حال و هوای دیگری دارد. داخل بازار تجریش خنک و تاریک است، دور تا دور آن دکه‌های نمناکی ساخته شده که فقط جا برای یک دخل کوچک و سکویی برای نشستن صاحب دکان دارد...

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
۲ دقیقه
قدردانی
۴ دقیقه
یک: یک روز مانده به مهمانی
۱۲ دقیقه
دو: قبل از قضیه‌ی فرغون
۱۵ دقیقه
سه: کوچ سالیانه
۱۰ دقیقه
چهار: زن کدخدا
۱۰ دقیقه
پنج: زغالدانی
۱۲ دقیقه
شش: جاسوسان شمس‌آباد بالا
۱۶ دقیقه
هفت: سفارت بلژیک، چندین و چند سال قبل از این
۱۹ دقیقه
قشت: اقدس‌السلطنه
۱۱ دقیقه
نه: عظمت‌الدوله
۱۱ دقیقه
ده: کروات سولکا
۱۱ دقیقه
یازده: بوریس، (باقر داور زاده) و ملوک اعظم
۱۲ دقیقه
دوازده: آب برژم
۱۵ دقیقه
سیزده: فتح‌الله قزلباش و شوکت‌الملوک
۱۶ دقیقه
چهارده: میس پالمر جونز و مادام مارینا
۱۳ دقیقه
پانزده: اکبر قهرمانی، گلوریا، و کافه بلدیه
۹ دقیقه
شانزده: ماه عسل در دماوند
۱۷ دقیقه
هفده: خواب بعد از ظهر
۱۳ دقیقه
هجده: مترسک سر قنات
۱۵ دقیقه
نوزده: تردد در نیمه شب
۱۷ دقیقه
بیست: بعد از جریان مترسک
۲۵ دقیقه
بیست و یک: دامادهای اقدس‌السلطنه
۲۲ دقیقه
بیست و دو: شهریور 1320
۸ دقیقه
بیست و سه: پوتین گشاد رحیم
۱۹ دقیقه
بیست و چهار: خانم میس پالمر جونز
۱۵ دقیقه
بیست و پنج: اینجا تهران است، صدای ایران
۱۹ دقیقه
بیست و شش: بازی تنیس
۱۲ دقیقه
بیست و هفت: آقای سیفی
۱۲ دقیقه
بیست و هشت: پارک هتل
۱۴ دقیقه
بیست و نه: بازار تجریش
۱۴ دقیقه
سی: ممه خانم و زیور
۱۷ دقیقه
سی و یک: حکومت نظامی
۹ دقیقه
سی و دو: شایعات
۱۰ دقیقه
سی و سه: توطئه
۱۱ دقیقه
سی و چهار: کک جانی
۲۴ دقیقه
سی و پنج: نقشه‌ی دزدی
۱۵ دقیقه
سی و شش: میتینگ
۸ دقیقه
سی و هفت: شاه رفت
۱۷ دقیقه
سی و هشت: تدارکات مهمانی
۲۸ دقیقه
سی و نه: کشک بادمجان
۱۰ دقیقه
چهل: ناشناسِ زغالدانی
۲۰ دقیقه
چهل و یک: در جستجوی میس پالمر جونز
۱۵ دقیقه
چهل و و دو: سکینه سیاه خاطرخواه شده
۲۳ دقیقه
چهل و سه: مژدگانی
۲۳ دقیقه
چهل و چهار: شب‌نشینی سال
۱۴ دقیقه
چهل و پنج: سر ریدربولارت هم در زغالدانی
۱۸ دقیقه
چهل و شش: در خاتمه

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی جاسوسان شمس آباد بالا
نویسنده
گویندهمتین بختی
ناشر چاپی نشر تاریخ ایران
ناشر صوتی واوخوان
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۱۱ ساعت و ۱۹ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان ایرانی، کتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه صوتی
۳۹۰۰۰ ت - 7.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی جاسوسان شمس آباد بالا

Alee .A
۱۴۰۰/۹/۱۰
به نظرم بعنوان یک رمان تاریخی به لحاظ ارجاع به شخصیتها و وقایع تاریخی در مجموع بشه نمره قابل قبولی بهش داد گرچه در برخی موارد جزئی ایراداتی بهش وارد هست (مثل ذکر نام کافه پولونیا که در سال ۱۳۲۰ هنوز وجود نداشت!)
ویژگیهای شخصیت اصلی داستان (اقدس السلطنه) از قبیل انتساب به قاجاریه، قرار گرفتن در یک
راس خاندان اشرافی، علاقه مندی به مسائل سیاسی، تدبیر و محاسبه گری و دست به خیر بودن و... تا حد زیادی تداعی گر شخصیت فخرالدوله می‌باشد که در این فرض لابد شمس آباد بالا هم میتونه کنایه از محله الهیه تهران (محل املاک موروثی فخرالدوله) باشه.
بعنوان یک مستمع عادی و فاقد تخصص ادبی و داستان نویسی به نظرم ضرب‌آهنگ داستان مقداری کند و حوصله سربر هست، تقریبا باید نیمی از داستان را گوش کنید تا با شخصیتهای اصلی داستان (اعضای خاندان عظیمی و ملتزمین آنها) آشنایی پیدا کنید.
تقریبا همه شخصیتهای داستان (غیر از اقدس السلطنه) دارای یک وجه کمیک هستند که به نظرم گرچه کمک به رفع خستگی شنونده میکند ولی تا حدی به داستان لطمه زده است.
جمعبندی و پایان داستان هم که به تاسی به سریالهای صدا و سیما به نوعی ماست مالی شده و با یکی دوتا وصلت زورکی سروته ماجرا هم آورده شده است.
در مجموع داستان در بیان شرایط آن روز مملکت و همچنین بیان نوع نگرش و دغدغه‌های یک خاندان متمول و صاحب جایگاه اجتماعی به یک بحران بزرگ (مانند جنگ دوم جهانی) و تفاوت این دغدغه‌ها با نگرانی‌های قشر فرودست جامعه موفق هست و ارزش یکبار شنیدن را دارد.
تسلط و تبحر گوینده داستان هم بسیار عالی بود.
MORTEZA JAFARI
۱۴۰۰/۱۱/۲۵
نقد کتاب جاسوسان شمس آباد بالا: کتاب صرفا فقط بازه‌ای از تاریخ رو به تصویر میکشه و داستانی رو بیان میکنه اما متاسفانه کتاب تهی از نکته‌ای است که به درد خواننده بخورد و فقط صرف اینکه خواننده سرگرم باشد و داستانی رو گوش کند، اما نکته مهم که باید در قلم و نوشته‌های نویسندگان به چشم بیاد و داستان کتاب و روایاتی که در کتاب‌های این شکلی رعایت بشه دادن پندهای اخلاقی است که نمک این کتاب‌هایی است که داستان سرایی می‌کنند.
چیزی که در این کتاب به هیچ عنوان دیده نمیشد، کتاب هزار و یک شب یا کتاب دنیای سوفی به خوبی این موضوع درون اونها رعایت شده نکته بعدی در مورد این کتاب اینکه تمام نقش‌ها رو چه مرد و چه زن گوینده خانوم صحبت میکنه!!!
و نکته آخر اینکه هر کتابی هر چند ضعیف چیزهایی برای یاد گرفتن ارائه میده.
موفق و پیروز باشید.
همایون شیوایی
۱۴۰۰/۸/۱۸
آفرین و صد آفرین به مهربانو پریناز علیش. داستان و سبک گویش چنان جذاب و پر کشش هست که از خواب و خوراک برایم مهمتر شده! بعد از ۴۴ سال دور بودن از ایران عزیز و زبان زیبای فارسی، این اولین کتابی هستی که مرا شیفته کرده. امیدوارم که همه ایرانیان داخل و خارج، کتاب شیرین شمارا که اگر بهتر از «دائی جان ایرج ناپلئون استاد پزشک زاد» نباشد هم سنگ آن هست را گوش فرا داده و مانند من از آن بهره بگیرند. گویش مهربانو متین بختی جذابیت کتاب را دو چندان کرده، بخصوص مرا بیاد صدای مهربان مادرم که همیشه برای ما قصه تعریف می‌کرد انداخت. شنیدن این کتاب را به همه فارسی زبانان پیشنهاد می‌کنم. دست شما درد نکند، و خسته نباشید.
خانم کتابخوان
۱۴۰۰/۱۱/۹
واقعاً لذت بردم، هم از متن، هم از نحوه نگارش و هم از گویش شیوای گوینده.
این کتاب جذاب حس روایت‌گونه‌ی یک بزرگتر برای کوچکترها رو منقل می‌کنه، همچنین ترکیب اصطلاحات فرانسوی توی متن با کلمات تاریخی و قاجاری، با اسم‌های خاص اون زمان و فضاسازی‌های حرفه‌ای، به شدت گیراست.
فضای داستان این کتاب، طنز و
خانوادگی، تاریخی، کمی عاشقانس. داستان حول محور یه خانواده اشرافی توی دهِ شمس آباد بالا، با مهمانای فرانسوی و خارجی، جاسوسای داخلی، از طرفی همزمان با شروع قدرت گرفتن هیتلر و استالین هست.
mohammad jaafaran
۱۴۰۰/۹/۲۳
۱۴ فصل رو گوش دادم، ولی دیگه نتونستم ادامه بدم.. داستان تکراری ایران ما، از ۲۰۰ سال پیش تا الان.. ولی چیزی ک بیشتر تو ذوق میزنه و آدمو یاد کانالهای روسی و هندی میندازه صحبت کردن راوی برای تمام شخصیت‌های داستانه... واقعا اگر ناشرین محترم به مانند دیگر ناشرها‌ی حرفه‌ای به مانند فیلم برای هر شخصیت در داری جداگانه‌ای نظر بگیرند بسیار بهتر میشه... به نظر بنده کتاب‌های رمان باید راوی‌های مختلف برای شخصیت‌های داستان داشته باشند
Neda Hesami
۱۴۰۰/۱۲/۱۰
به نظر من داستان بسیار قشنگ بود. فضای زندگی خانواده اشرافی و مردم زیردست و دغدغه‌ها و طرز تفکر اونها. روایت بخشی از وقایع اون سالها که کمابیش مثل احوال الان ما هم هست.
در کل عالی بود من که بسیار جذب این داستان شدم.
تنها عیب در روایت داستان تقریبا یکی بودن صدای اکثر شخصیت‌ها بود که خوب اگه اسم‌
شخصیت گفته نمیشد بعضی جاها نمیشد تشخیص داد کیه.
من شنیدن و خوندن این داستان رو به همه توصیه میکنم. خیلی sportِ.
سهیل قهرمانی
۱۴۰۰/۱۱/۴
بله بله بله یک کتاب صوتی بسیار عالی دیگر از مجموعه هنری واخان کسانی که به ادبیات داستانی و عطاری ایران علاقه دارند حتماً بهشون پیشنهاد میشه این کتاب رو گوش بدهند نویسنده با کمال زرنگی و زیرکی تونست مفاهیمی را در این کتاب به ما آموزش بده که شاید در پیج صورت دیگه‌ای قابل توضیح نبود و همچنین ممنونم از گوینده عالی این کتاب متین بختی عزیز که با تلاش بسیار این کتاب رو خونده بود و جذابش کرده بود
Nahid Ghovanloo
۱۴۰۰/۸/۲۰
به به، چه قصه‌ی شیرین و دوست‌داشتنیی بود،، شخصیت‌پردازی بقدری قوی بود که انگار سالهاست تک‌تک افراد را میشناسی و میتونی کامل تصورشون کنی،، واقعا لذت بردم و کلی خندیدم،
روایت هم که فوق‌العاده عالی بود، راستش بعد از ایوب آقاخانی که کتاب طنز ماشالا‌خان را روایت کرده، هرگز اینقدر از یک قصه طنز لذت نبرده بودم،، واقعا عالی بود.
ممنون از نویسنده، راوی و کتابراه
سمیرا ابراهیم پور
۱۴۰۱/۳/۸
خیلی خیلی عالی بود این کتاب. سبک گویش گوینده عالی و دلنشین بود. تصویرسازی و شخصیت پردازی قوی داستان باعث میشد که خودتون رو تو فضای داستان احساس کنید و باهاش همراه بشین. این داستان به بخشی از زندگی یک خانواده اشرافی در زمان جنگ جهانی پرداخته و فرهنگ و دغدغه‌ی زندگی خانواده اشرافی و زیردستانشون رو در این برهه از تاریخ به تصویر کشیده.
نرمین صوفی
۱۴۰۰/۱۲/۲
پیام و محتوای خاصی نداشت. صرفاجنبه‌ی داستانی داشت. روایت‌ی خونه باغ واهالیش. به چنتاازحوادث تاریخی پیش ازانقلاب هم اشاره داشت و تاریخ ذکرشده‌ی مسائل نمیدونم درست باشه یانه. درکل خوب بودتاحدودی هم طنزکه گاهی باعث خنده میشد. مخصوصا بعضی ازجملات که فقط‌ی ایرونی میتونه استفاده کنه😂😂دراخرتشکرمیکنم ازکتابراه مترجم و ناشر عزیزخداقوت و دست مریزاد
Maryam Rajabi
۱۴۰۰/۸/۲۲
کتاب بسیار داستان زیبا و گرمی داره با زبان ساده و خودمانی و گوینده صدای دلنشینی داره که بسیار بر زیبایی داستان افزوده، راوی حرفه‌ای تاثیر مثبت داشته
اما جایگاه زنان در این داستان بسیار مدرن تعریف شده ولی داستان زمانی را روایت می‌کند که در تاریخ طور دیگری روایت شده، جایگاه زن در آن زمان خیلی محدود و مهجور بوده
Hamid Rafie
۱۴۰۰/۸/۵
فوق العاده جالب ایرانی باحال اطلاعات تاریخی داره خاله زنک بازی‌داره کلی داستانه اموزنده و هزاران چیزه باحاله دیگه مخصوصا حالو هوای ایرانی بازی‌و هوای قاجار رو دقیقا میشه لمس‌کرد انگار که اون موقع‌زندگی کردی و میان ان مردم بودی
مهسا شکرنژاد
۱۴۰۰/۹/۵
خیلی خیلی موضوع کتاب و حال و هواشو دوست داشتم، با اینکه دهه شصتی هستم ولی عاشق این سبک داستانهای خان و ارباب و زندگی ییلاقی و روستایی هستم، تخیل نویسنده عاالی بود، من در کل خییلی کم از نویسندهای وطنی کتاب میخونم، اول هم کمی پیش داوری کردم، ولی در آخر خوشحال بودم از خرید و دانلود و گوش کردن به صدای زیبای راوی.
حامد رضایى صوفى
۱۴۰۱/۵/۱۳
راوی خوب بود.. دوستان این کتاب خط داستانی وقایعی نداره در واقع بیشتر یه روند رو داره همینجوری ادامه میده اتفاقی نیست که شمارو ببره بالا بیاره پایین تو داستان صرفا رو یه ریتم حرکت میکنه... در مجموع رضایت آن چنانی نبردم متاسفانه به جز سری کتاب‌های صوتی آبنبات و ماشالله خان کتاب خوبی در سبک طنز ندیدم
Elham Ghavami
۱۴۰۰/۱۲/۱۵
کتابی تازیخی که زندگی مردمان ثروتمند ودغدغه هاشون ومردم فقیر ودغدغه هاشون راگفته ولی صرفا اطلاعات جالبی نداده خیلی پیش پ افتاده وساده اارزش یک بار گوش دادن راداره هر کس طرفدار این ژانر هست صدای راوی عالی وگوش نواز ممنون از کتاب راه به خاطر زحمات زیادی که میکشند ونظر مخاطبان برایشان مهم است
مشاهده همه نظرات ۱۷۵

راهنمای مطالعه کتاب صوتی جاسوسان شمس آباد بالا

برای دریافت کتاب صوتی جاسوسان شمس آباد بالا و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.