معرفی و دانلود کتاب صوتی خاطرات بولیوی

عکس جلد کتاب صوتی خاطرات بولیوی
قیمت:
52000 تومان - 5.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی خاطرات بولیوی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی خاطرات بولیوی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی خاطرات بولیوی

اثری شورانگیز به قلمِ نویسنده‌ای انقلابی! کتاب صوتی خاطرات بولیوی مجموعه‌ای است از خاطرات خودنوشته‌ی ارنستو چه گوارا چریک مارکسیست و مبارز انقلابیِ اهل آرژانتین است. اهمیت این کتاب در آن است که در واپسین روزهای زندگی چه، یعنی هنگامی که او برای گسترش انقلاب سوسیالیستی در کشور بولیوی به سر می‌برد، به رشته‌ی تحریر درآمده‌ است.

درباره کتاب صوتی خاطرات بولیوی:

ارنستو چه گورا (Ernesto Che Guevara) در سال 1928 و در کشور آرژانتین دیده به جهان گشود. او که از سنین کودکی شاهد فقر گسترده در نقاط گوناگون آمریکای جنوبی بود، علی‌رغم تحصیل در رشته‌ی پزشکی به مطالعه‌ی جدی آثار فلسفی و جامعه‌شناختیِ نظریه‌پردازان مارکسیسیتی روی آورد، و خیلی زود ایدئولوژی این دسته از متفکران را جذاب یافت و بدان باوری راسخ پیدا کرد.

زمانه‌ای که چه گوارا در آن می‌زیست زمانه‌ی نبرد ایدئولوژی‌ها بود. جهان در آن دوران به دو اردوگاه متخاصم تقسیم شده بود. رهبری یک اردوگاه را اتحاد جماهیر شوروی بر عهده داشت، و سردمداری اردوگاه دیگر با ایالات متحده‌ آمریکا بود. چه گوارا خیلی زود جناح محبوب خود را برگزید. او که تقریباً از همان سنین نوجوانی طرفدار پروپاقرصِ ایده‌ی کمونیسم بود، تا پایان عمر به آرمان‌های خود وفادار ماند و با شوری عاشقانه علیه سرمایه‌داری امپریالیستی، که به گمان او آمریکا تجسم مطلق آن بود، مبارزه کرد.

وقایع منتهی به انقلاب کوبا بدل به نقطه‌ی عطفی در زندگی این مارکسیستِ معتقد به انقلاب جهانی گشت. او که به همراه فیدل کاسترو مدت‌ها علیه باتیستا، دیکتاتور کوبا جنگیده بود، پس از سرنگونی او و پیروزی انقلاب سوسیالیستی، صاحب مناصبی مهم در حکومت جدید شد. از جمله‌ی این مناصب می‌توان به وزارت صنایع، ریاست بانک ملی و مدیریت آموزشی قوای مسلح اشاره کرد.

وظیفه‌ی اصلی چه گوارا اما چیز دیگری بود. او ذاتاً مبارز بود، نه سیاستمدار. به همین خاطر بود که زمین نبرد را به خانه و کاشانه ترجیح می‌داد. چند سال پس از پیروزی انقلابیون کوبایی، او از سوی فیدل کاسترو و با مأموریت صدور انقلاب به بولیوی رفت. بخت اما در بولیوی با او یار نبود، و او پس از مبارزات فرسایشی علیه رژیم حاکم، دستگیر و سرانجام اعدام شد.

کتاب خاطرات بولیوی (The Bolivian Diary of Ernesto Che Guevara) شرح آخرین روزهای زندگی چه است. او در این خاطرات به عوامل گوناگونی که در نهایت منجر به شکست مبارزات او در بولیوی می‌شوند اشاره کرده است؛ از جمله‌ی این دلایل یکی بدعهدی کمونیست‌های اهل بولیوی بود، که اعتماد چندانی به همفکران خود در کوبا نداشتند. دلیل دیگر کمک نظامی آمریکا به دولت بولیوی بود؛ کمکی که چه گوارا به هیچ عنوان پیشبینی آن را نکرده بود.

امروزه دیدگاه‌های متفاوتی درباره‌ی چه گوارا وجود دارد؛ در مقابل طیف عظیمی که شیفته‌ی شخصیت کاریزماتیک و ایده‌های ضدسرمایه‌دارانه‌‌ی او هستند، گروهی نیز با استناد به برخی از واقعیت‌های تاریخی، چه گوارا را تروریستی بالفطره و مردی خونریز و بی‌رحم می‌دانند. برخی نیز او را به عنوان انسانی با دغدغه‌های والا، اما فاقدِ درکی درست از واقعیت معرفی می‌کنند؛ مردی ایده‌آلیست که دن‌کیشوت‌وار با خصمِ خیالی می‌جنگید. واقعیت نیز این است که آن ایده‌هایی که چه گوارا جان خود را در راه تحققشان از دست داد، امروزه عملاً از سکه افتاده‌اند. وضعیت اسفبار امروز مردم کوبا، و فروپاشی رژیم خونریز و مخوفِ کمونیستِ شوروی (که چه گوارا همواره ستایشگر آن بود) به سختی می‌تواند حامل معنایی جز شکست ایده‌های گوارا و همفکرانش باشد. با این حال، تمام مخالفان و موافقان چه گوارا در این باره که او یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های قرن بیستم بوده است اتفاق نظر دارند. بنابراین مطالعه‌ی احوال و آثار او برای هر انسان متفکری، با هر باور سیاسی و اجتماعی‌ای، سودمند و آموزنده است.

در پایان این نکته را نیز باید افزود: چه گورا فقط چریک و مبارز نبود؛ او پیش و بیش از اینها متفکری برخوردار از ذهنیتی شاعرانه بود. بنابراین کتاب صوتی خاطرات بولیوی، و همچنین دیگر آثار وی صرفاً ارزش تاریخی ندارند؛ بلکه همچنین، از ارزش‌ ادبی نیز برخوردارند.

نکوداشت‌های کتاب صوتی خاطرات بولیوی:

- به لطف دقتِ نظر چه گوارا در یادآوری وقایع روزمره، ما اطلاعات مفصلی از آخرین روزهای زندگی او در بولیوی داریم. (فیدل کاسترو)
- شرحِ آخرین تلاش‌ها برای جرقه زدن یک انقلاب بزرگ در آمریکای جنوبی. (آمازون)

کتاب صوتی خاطرات بولیوی مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به تاریخ جهان و صدالبته دوست‌دارانِ شخصیت افسانه‌ای چه‌ گوارا، قطعاً از گوش سپردن به این اثر مطالب فراوانی را خواهند آموخت.

در بخشی از کتاب صوتی خاطرات بولیوی می‌شنویم:

دسامبر 1966 - اول دسامبر:

روز بی‌حادثه‌ای گذشت. مارکوس و رفقایش از مسیر فرعی بازگشتند. از راهی که در ابتدا پیشبینی می‌شد درازتر بود؛ و با ول گشتن در اطراف تپه‌ها وقت تلف کردند. ساعت دو صبح به من خبر دادند که کوکو با رفیقی از راه رسیده. رسیدگی به موضوع را به صبح واگذاشتم.

دوم دسامبر:

چینو صبح زود آمد و خیلی احساساتی بود. روز را به گفتگو گذراندیم. اصل مطلب این است که او به کوبا می‌رود و از وضع اینجا شخصاً گزارش می‌دهد. در دو ماه پنج پرویی می‌توانند به گروه ما بپیوندند. یعنی پس از دیدن عملشان باید تصمیم گرفت. در حال حاضر تنها دو تن خواهند آمد. یک کارشناس بیسیم و یک پزشک مدتی را با ما خواهند گذاشت. چینو چند قبضه سلاح خواست...

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
22 دقیقه
فیدل کاسترو: مقدمه‌ای ضروری - قسمت اول
32 دقیقه
فیدل کاسترو: مقدمه‌ای ضروری - قسمت دوم
19 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - نوامبر 1966
31 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - دسامبر 1966
37 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - ژانویه‌ی 1967
35 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - فوریه‌ی 1967
24 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - مارس 1967 - قسمت اول
28 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - مارس 1967 - قسمت دوم
24 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - آوریل 1967 - قسمت اول
36 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - آوریل 1967 - قسمت دوم
20 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - مه 1967 - قسمت اول
20 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - مه 1967 - قسمت دوم
18 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - ژوئن 1967 - قسمت اول
21 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - ژوئن 1967 - قسمت دوم
20 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - ژوئیه‌ی 1967 - قسمت اول
24 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - ژوئیه‌ی 1967 - قسمت دوم
24 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - اوت 1967 - قسمت اول
16 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - اوت 1967 - قسمت دوم
28 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - سپتامبر 1967 - قسمت اول
29 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - سپتامبر 1967 - قسمت دوم
13 دقیقه
روزنگارهای بولیوی - اکتبر 1967

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی خاطرات بولیوی
نویسنده
مترجمجمشید نوایی
گویندهتایماز رضوانی
ناشر چاپیانتشارات نگاه
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۸ ساعت و ۴۰ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های زندگی نامه
قیمت نسخه صوتی
52000 ت - 5.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی خاطرات بولیوی

صلاح امیریان
۱۴۰۰/۵/۲۳
عالی هست هنوز ادامه داره داستان تا اینجا خوب بود
امیر علی ملکی
۱۴۰۲/۱/۳
ارنستو فوق‌العاده است حتماً بخوانید
مشاهده همه نظرات 2

راهنمای مطالعه کتاب صوتی خاطرات بولیوی

برای دریافت کتاب صوتی خاطرات بولیوی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.