معرفی و دانلود PDF کتاب آثار گرافیک شیگو فوکودا طراح گشتالتی ژاپن

عکس جلد کتاب آثار گرافیک شیگو فوکودا طراح گشتالتی ژاپن
قیمت:
۲۰۰۰۰ تومان - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب آثار گرافیک شیگو فوکودا طراح گشتالتی ژاپن و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب آثار گرافیک شیگو فوکودا طراح گشتالتی ژاپن و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب آثار گرافیک شیگو فوکودا طراح گشتالتی ژاپن

گشتالت مکتبی روان‌شناسی است که در اوایل قرن بیستم در آلمان به وجود آمد و بعدها با حوزه‌های مختلف روانشناسی و آموزشی آمیخته شد. پدرام حکیم زاده در کتاب آثار گرافیک شیگو فوکودا طراح گشتالتی ژاپن، تلاش کرده تا ابتدا تعریف دقیقی از مکتب گشتالتی و تاثیر آن بر آثار هنری ارائه دهد و سپس با تکیه بر آثار گرافیکی شیگو فوکودا در انتهای کتاب، معرفی این مکتب و درک جوانب مختلف آن را تکمیل نماید.

درباره‌ی کتاب آثار گرافیک شیگو فوکودا طراح گشتالتی ژاپن

چندین سال پس از ظهور انگاره‌ی روانشناسی گشتالت، توجه هنرمندان به این نظریه جلب شد و پس از آن تاثیر زیادی بر آثار هنری آن‌ها داشت. گشتالت‌های مختلف، بر اساس تمایالت ذاتی ما به گروه‌بندی یا وابسته به هم دیدن عناصری که شبیه یکدیگر هستند، ایجاد می‌شوند.

ذهن انسان برای پیگیری اطلاعاتی که به آن وارد می‌شود، محدودیت‌های خاصی دارد. به همین دلیل زمانی که مقدار اطلاعات بصری زیاد می‌شوند، ذهن درصدد ساده کردن آن‌ها با استفاده از دسته‌بندی بر می‌آید. از این رو پیروی از قواعد گشتالت در بررسی آثار هنری، کمک زیادی به ذهن انسان می‌کند. این اصول از سوی نظریه‌پردازان هنر گسترش داده شده و مهم‌ترین آن‌ها در تجزیه و تحلیل آثار هنری به کار می‌روند.

برای تعریف کیفی از آثار هنری به کار بردن عبارت‌های همچون «خوب» یا «زیبا» نمی‌توانند منظور گوینده را کاملاً منتقل نمایند. این موضوع برای تفسیر تصاویر گرافیکی و گشتالتی نیز صدق می‌کند. به همین دلیل بهتر است برای تعریف یک طراحیِ گشتالتی از اصطلاحاتی مثل: کمتر تحریک‌کننده از نظر عاطفی، یا ساده‌تر و بدون پیچیدگی استفاده کنیم که همه این‌ها به واسطه‌ی نوعی قرینه‌سازی خلق و ایجاد می‌شوند. این موضوع نیز از جمله نکاتی‌ست که پدرام حکیم‌زاده در اثر حاضر مفصلاً به آن پرداخته است.

کتاب آثار گرافیک شیگو فوکودا طراح گشتالتی ژاپن به درک مفاهیم پیچیده گشتالتی کمک می‌کند. بررسی و تحلیل آثار گرافیکی شیگو فوکودا (Shigeo Fukuda)، طراح برجسته‌ی ژاپنی، از دیگر بخش‌های جذاب اثر حاضر است.

کتاب آثار گرافیک شیگو فوکودا طراح گشتالتی ژاپن مناسب چه کسانی است؟

دانشجویان و پژوهشگران گرایشات هنر و روانشناسی از این کتاب مطالب مفیدی به دست می‌آورند.

در بخشی از کتاب آثار گرافیک شیگو فوکودا طراح گشتالتی ژاپن می‌خوانیم

واکنش اولیه نسبت به روانشناسی گشتالت در آمریکا، واکنشی چندگانه بود و هنگامی هم که مطلوب بود چندان صمیمانه و پرشور نبود. دلایل زیادی وجود داشت که روانشناسی گشتالت علاقه زیادی را در میان روانشناسان آمریکایی به وجود نیاورد.

یکی از این دلایل این حقیقت بود که روانشناسی آمریکایی قبلا از روانشناسی ذره‌گرا که اکثرا طرف مناقشه مکتب گشتالت بود، فاصله زیادی گرفته بود. دوم این که رفتارگرایی کانون علاقه و بحث بود و اکثر روانشناسان آمریکایی در جهت رفتارگرایی حرکت می‌کردند.

جریان گشتالت به حد کافی برای روانشناسان آمریکایی جاذبه نداشت تا بتواند مانع گرایش رفتارگرایانه آن‌ها شود. تاکید و وابستگی زیاد نسبت به نظریه و فقدان یا کمبود آزمایشات و شواهد تجربی روانشناسی گشتالت وابستگی زیاد به نظریه داشته و فاقد شواهد تجربی برای حمایت از نظریه است که این امر به ضرر پژوهش و داده‌های حمایت کننده تجربی در تمام شده است.

در رابطه با همین نکته گفته شده است که به دلیل فقدان کنترلهای کافی و عدم تبعیت داده‌های غیرکمی از تحلیل‌های آماری، کار روانشناسی گشتالت در حدی پایینتر از کار روانشناسان رفتارگرا است. روانشناسان گشتالتی چنین موضع‌گیری می‌کنند که به این دلیل که نتایج کیفی در نظام آن‌ها حق تقدم دارند، بسیاری از پژوهش‌های آن‌ها تعمدا کمتر از آنچه روانشناسان دیگر ضروری میدانند کمی‌اند.

فهرست مطالب کتاب

مفهوم گشتالت
زمینه پیدایش و بنیان‌گذاران روانشناسی گشتالت
عقاید و افکار متفکران درشکل‌گیری نظریه گشتالت
اصول گشتالت
نقد مکتب گشتالت
زندگی نامه شیگو فوکودا ژاپنی هنرمندی گشتالتی
آثار گرافیک شیگو فوکودا
فهرست منابع و ماخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب آثار گرافیک شیگو فوکودا طراح گشتالتی ژاپن
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات شهر پدرام
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۱۰۲
زبانفارسی
شابک978-622-7646-12-2
موضوع کتابکتاب‌های آموزش نقاشی، کتاب‌های روانشناسی بزرگسالان
قیمت نسخه الکترونیک
۲۰۰۰۰ ت - 4.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب آثار گرافیک شیگو فوکودا طراح گشتالتی ژاپن

برای دریافت کتاب آثار گرافیک شیگو فوکودا طراح گشتالتی ژاپن و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.