معرفی و دانلود کتاب صوتی سرزمین پدری

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سرزمین پدری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سرزمین پدری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی سرزمین پدری

کتاب صوتی سرزمین پدری از مجموعه داستان‌های برگزیده جایزه ادبی اُ. هنری شامل داستان‌های برگزیده سال 2014 است. داستان‌هایی جذاب و هیجان‌انگیز که همگی به زبان انگلیسی نوشته و در ایالات‌متحده منتشر شده‌اند.

این مجموعه از دو منظر برای مخاطب امروز ادبیات جهان در ایران حائز اهمیت است. نخست این که رویکرد معنا و معنویت‌گرای جایزه اُ. هنری در طول سال‌های گذشته برای مخاطبان ایرانی ناآشنا نبوده است. انتخاب‌های خاص داوران این جایزه و نگاه انسانی و معناگرایانه آن‌ها در انتخاب این داستان‌ها در کنار تاریخ انتشار این کتاب، نوید این موضوع را به مخاطب می‌دهد که می‌تواند در خلال این کتاب با جهان‌بینی‌ تازه جوامع غربی در نگاه به انسان و زندگی و معنای آن‌ها در تعامل و زیست مشترک با یکدیگر آشنا شوند.

از سوی دیگر این مجموعه می‌تواند نماینده تام و تمام زبان فنی و در عین‌ حال اندیشه فرازمینی انسان معاصر غرب در پرداخت داستانی باشد. به ‌عبارت‌ دیگر در داستان‌های این مجموعه از طرفی انسان و روابط اجتماعی او مسئله اصلی به شمار می‌رود و از سوی دیگر راوی داستان از نظام‌مندی فکری برخوردار است که حاصل زندگی در ساختار پیچیده و فنی امروز جوامع غربی است. تلاش او برای پیدا کردن معنای واقعی زندگی و معناگرایی در پس انقلاب دیجیتالی و ارتباطی در جهان معاصر است که به ساخت زندگی او انجامیده و البته نمایی از آن نیز در داستان‌های این مجموعه نمود پیدا می‌کند.

این کتاب شامل 13 داستان کوتاه است که پس از برگزیده شدن از سوی داوران این جایزه در قالب کتابی منتشر شده است. در جای‌جای داستان‌های این مجموعه می‌توان ردپایی از تلاش انسان معاصر برای درک تازه‌ای از خودش را دید. داستان آغازین این مجموعه با عنوان «تفنگ» یکی از نمونه‌های خوب این مسئله است. داستانی که در قلب آن دو پسربچه قرار دارند که با وجود رابطه دوستی بلندمدت با یکدیگر، در عمل هیچگونه ارتباط عاطفی با یکدیگر ندارند و در نهایت با جدایی از یکدیگر در نوعی خشونت عاطفی میان یکدیگر خود را باز پیدا می‌کنند.

داستان «پتور» نیز نوعی دیگر از این روایت است. در این داستان مادر و پسری را می‌بینیم که برای جشن تولد 61 سالگی مادر به ایسلند سفر کرده‌اند اما در طول این سفر هر کدام از آن‌ها درگیر فاکتورهایی هستند که هویت زیستی آن‌ها را به یادشان می‌آورد و این مسئله در کنار آرزو و خواست‌های نهان مانده آن‌ها نوعی تقابل درونی را در آن‌ها و نیز در ارتباط متقابل آن‌ها فراهم می‌سازد.

داستان «نمیسا» از این مجموعه نیز به ‌نوعی رویکرد در جامعه آمریکایی برای زندگی اشاره دارد. روایتی از دو دختر که نسبت فامیلی با یکدیگر دارند و مادر یکی به دلیل مشغله نمی‌تواند از او سرپرستی کند و در نتیجه به خانواده خواهرش وا می‌سپاردش. زندگی این دو دختر به نوع درک و کنش متقابل ناشی از رفتار یک خانواده با آن دو باز می‌گردد که در یکی باعث ایجاد درون‌گرایی و تلاش برای ساختن زندگی تازه در فرجام داستان می‌شود و در دیگری به ‌نوعی پوچی ناشی از حس رقابت و حسادت نسبت به دیگری. تنوع ترسیم روابط انسانی میان کاراکترهای داستانی در این مجموعه از آن نمونه‌ای جذاب و دل‌نشین برای توقف و تفکر در ساختار زندگی غربی در سال‌های اخیر فراهم کرده است.

در قسمتی از کتاب صوتی سرزمین پدری می‌شنویم:

دنیل توی بادگیر ایستاده. در روزهای توفانی، باد توی بادگیر می‌وزد و می‌چرخد و بالای به اصطلاح زمین چمن بین چهار مجتمع، گردباد می‌شود. هر چه به زمین میخ نشده به هوا بلند می‌شود. رخت شسته‌ها، آشغال، گرد و خاک. حتی پای آدم‌های بزرگ از زمین کنده می‌شود. چند وقت پیش مردم از یک گربۀ پرنده حرف می‌زدند.

اما ‌امروز صبح خبری از باد نیست، روزهاست که بادی نوزیده، هوا چنان دم کرده که دلت می‌خواهد پنجره را باز کنی و آن‌وقت یادت می‌آید که بیرون از خانه‌ای. اواسط آگوست است. یک هفته از تعطیلات خانوادگی در ماگالوف که در آنجا کرال پشت یاد گرفت و ستاره دریایی نیشش زد گذشته و یک هفته به باز شدن دوبارۀ مدارس مانده است. ده ساله است. در خانه، باز هم خواهر بزرگش نقش معلم و برادر کوچکش نقش شاگرد را بازی می‌کنند. هلن دوازده ساله و پُل هفت ساله است. هلن یک تخته سیاه و جعبه گچ کوچک هشت رنگ دارد و هر وقت پُل بی‌ادبی کند محکم به پایش می‌کوبد. مادر پازلی بزرگ از ونیز را روی میز ناهارخوری می‌چیند تا آبگرمکن برای شروع نظافت هفتگی گرم شود.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
2 دقیقه
مقدمه
46 دقیقه
تفنگ
23 دقیقه
حرف
22 دقیقه
پتر
92 دقیقه
آسیاب پینی را به یاد می‌آوری
60 دقیقه
نامسیا
14 دقیقه
خانه‌های قدیمی
35 دقیقه
سرزمین پدری
39 دقیقه
نرو
18 دقیقه
نور طلایی
26 دقیقه
سفیدی
5 دقیقه
گرداب عمیق
40 دقیقه
آه شناندوا
68 دقیقه
اپا لوکا

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی سرزمین پدری

فرشاد محبی
۱۳۹۸/۱/۷
داستان‌های جالبی داشت ولی بعضی هاش کسل کننده و طولانی
مشاهده همه نظرات 1

راهنمای مطالعه کتاب صوتی سرزمین پدری

برای دریافت کتاب صوتی سرزمین پدری و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.