معرفی و دانلود کتاب خانم فریزبی

عکس جلد کتاب خانم فریزبی
قیمت:
87000 تومان - 15.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب خانم فریزبی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب خانم فریزبی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب خانم فریزبی

رابرت سی. اوبراین که تواست با کتاب خانم فریزبی جایزه‌ی نیوبری را به دست آورد، داستان جذاب موش بیوه‌ای را روایت می‌کند که باید هر چه زودتر از مزرعه کوچ نماید وگرنه کشاورز آن‌ها را با تراکتورش نابود می‌سازد اما یکی از فرزندانش به شدت مریض است و او برای نجات جان خود و فرزندانش به کمک احتیاج دارد.

درباره‌ی کتاب خانم فریبزی:

خانم فریزبی، بزرگ‌ترین عضو خانواده‌ی موشی است. این خانواده در باغچه‌ی کشاورزی به نام فیتزگیبون زندگی می‌کنند. شوهر خانم فریزبی تابستان درگذشت و او بیوه شد، اما با تلاش بسیار هر چهار کودکش را سیر نگه می‌دارد. پس از یک زمستان سخت پسر او تیموتی مریض می‌شود. آن‌ها هرچه زودتر باید خانه‌ی خود را تخلیه کنند وگرنه به وسیله‌ی کشاورز کشته می‌شوند، اما تیموتی به قدری بیمار است که نمی‌تواند جایی برود. به همین دلیل خانم فریزبی نزد دوست پیر خود آقای اِیجز می‌رود تا از او کمک بگیرد.

این موش شجاع در مسیر خود کلاغی به نام جان جرمی را هم از دست یک گربه نجات می‌دهد. کلاغ هم به او پیشنهاد می‌دهد برای جابه‌جایی فرزندش نزد جغد برود، اما جغد هم حاضر نمی‌شود به خانم فریزبی کمک کند و به او توصیه می‌کند نزد موش‌های صحرایی برود و از هوش و توانایی آن‌ها کمک بگیرد. خانم فریزبی درمی‌یابد که این موش‌ها دارای جامعه‌ای باسواد و مکانیزه هستند. آن‌ها آسانسور دارند و برای تأمین روشنایی و گرمایش از شبکه برق استفاده می‌کنند و مهارت‌های انسانی دیگری مانند ذخیره‌ی مواد غذایی برای زمستان را نیز کسب کرده‌اند و ... .

حال باید دید آیا این موش‌های توانمند حاضرند به خانم فریزبیِ بیوه و فرزندانش کمک کنند؟

داستان کتاب خانم فریزبی (Mrs. Frisby and the rats of Nimh) درباره‌ی تأثیرات مخربی ا‌ست که آزمایش‌های انسان روی گونه‌های دیگر می‌گذارد، البته این بار از دید خود همان حیوانات روایت می‌شود. رابرت سی. اوبراین (Robert C. O'Brien) داستان خود را با استفاده از پژوهشی نوشت که درباره‌ی ارتباط جامعه‌ی موش‌های صحرایی و موش‌ها بود. این تحقیق اوبراین را شیفته‌ی زندگی اجتماعی موش‌ها کرد و معتقد بود حتی این موجودات هم از خود رفتارهایی نشان می‌دهند که به معیارهای اخلاقی انسان‌ها بسیار نزدیک است. همین نگرش منجر می‌شود که حیوانات کتاب خانم فریزبی بیشتر از اینکه با مشکلاتی مانند تهیه‌ی سرپناه و کمبود غذا درگیر باشند، از دوراهی‌های اخلاقی رنج می‌برند.

نکوداشت‌های کتاب خانم فریبزی:

- برنده جایزه نشان نیوبری سال 1972
- برنده جایزه کتاب ماساچوست سال 1978
- نامزد جایزه دوروتی کانفیلدفیشر سال 1973

اقتباس از کتاب خانم فریزبی:

در سال 1982 انیمیشنی بر اساس این رمان ساخته شد و به دلیل مسائل قانونی نام آن را «راز نیمح» گذاشتند. این انیمیشن در گیشه شکست خورد اما بعدها توانست در پخش خانگی این مسئله را جبران کند و مورد توجه مردم قرار بگیرد.

کتاب خانم فریزبی مناسب چه کسانی است؟

این کتاب اثری غنی و پربار است و با توجه به پیام‌های مهم و خاصی که دارد خواندن آن برای تمامی کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به ادبیات علمی تخیلی مناسب است.

در بخشی از کتاب خانم فریبزی می‌خوانیم:

آقای اِیجز موش سفیدرنگی بود که کمی آن‌طرف‌تر، در همان مزرعه، درون دیواری آجری زندگی می‌کرد. دیوار آجری مال زیرزمین خانه‌ی روستایی بزرگی بود که چندین سال پیش سوخته بود. هیچ‌کس به یاد نداشت که آن خانه قبلاً چه شکلی داشت یا چه کسی آن جا زندگی می‌کرد. تنها چیزی که از آتش‌سوزی باقی مانده بود، محوطه‌ای به شکل یک مربع بزرگ درون زمین بود. در دیوارهای فرو ریخته‌اش حیوانات ریز و درشت زیادی زندگی می‌کردند که آن جا از وزش باد و بارش برف در امان بودند. تابستان که می‌شد مارها مهم‌ترین خطری بودند که خانم فریزبی را تهدید می‌کردند. اما در زمستان خیالش از جانب آن‌ها راحت بود.

به هر حال سفر طولانی و سختی بود و اگر احتیاط نمی‌کرد ممکن بود توی دردسر بیفتد. در واقع جایی که خانم فریزبی می‌خواست برود به قدری دور بود که در حالت عادی از ترس اینکه موقع برگشت هوا تاریک شود، بعد از ظهرها راه نمی‌افتاد. ولی بدون شک تیموتی نمی‌توانست تا فردا صبح تحمل کند. به همین خاطر تنها پنج دقیقه بعد از اینکه اعلام کرد باید برود، راه افتاد.

نزدیک‌ترین راه برای رسیدن به خانه‌ی آقای ایجز این بود که خانم فریزبی راه مستقیمش را بگیرد و برود، اگر می‌توانست این کار را انجام دهد که اصلاً مشکلی پیش نمی‌آمد. اما از آنجایی که آن مسیر خیلی او را به خانه‌ی روستایی و انبار نزدیک می‌کرد و گربه همیشه آن اطراف پرسه می‌زد، مجبور بود مسیر دورتر را انتخاب کند و مزرعه‌ی به آن بزرگی را دور بزند و نزدیک به حاشیه‌ی جنگل حرکت کند.

فهرست مطالب کتاب

سخنی چند با خوانندگان وفادار انتشارات پیدایش
مقدمه‌
بیماری تیموتی فریزبی
آقای اِیجز
کلاغ و گربه
گاوآهن آقای فیتزگیبون
پنج روز
لطفی از طرف جِرِمی
جغد
برو پیش موش‌های صحرایی
در بوته‌ی گل رز
بروتوس
کتابخانه
ایزابلا
بازارچه
درون قفس
باغ هزارتو
درسِ خواندن
کانال‌های هوا
املاک بونیفیس
سالن اصلی
تعمیرکار اسباب‌بازی
دره‌ی تورن
به دام افتادن
هفت موش صحرایی مرده
فرار
در جلسه
دکتر
سخن آخر

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب خانم فریزبی
نویسنده
مترجمپرستو پورگیلانی
ناشر چاپینشر پیدایش
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات328
زبانفارسی
شابک978-622-244-017-6
موضوع کتابکتاب داستان و رمان نوجوان، کتاب داستان کودک
قیمت نسخه الکترونیک
87000 ت - 15.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب خانم فریزبی

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب خانم فریزبی

برای دریافت کتاب خانم فریزبی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.