معرفی و دانلود PDF کتاب نظام بودجه ریزی در ایران

عکس جلد کتاب نظام بودجه ریزی در ایران
قیمت:
۴۶۰۰۰ تومان - 8.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب نظام بودجه ریزی در ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب نظام بودجه ریزی در ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب نظام بودجه ریزی در ایران

کتاب نظام بودجه ریزی در ایران نوشته کریم محمدی و حسین وظیفه‌دوست، اصول بودجه‌ریزی و روش‌های آن را تببین کرده و مفاهیم اساسی و اولیه بودجه را شرح می‌دهد.

در تعاریف اولیه، از بودجه‌بندی به عنوان علم ایجاد موازنه منطقی بین دخل و خرج یاد شده که از این منظر، از جمله تجربه‌های طبیعی و قدیمی بشر محسوب می‌شود. مطالعات صورت گرفته گویای این مطلب است که انسان در ادوار گذشته، با تکیه بر کار و کوشش خود و با کمک گرفتن از ابزار و روش‌های در دسترس در جهت تأمین نیازهای طبیعی و ضروری خویش، از شیوه‌های بسیار ابتدایی برای نگه داشتن هزینه و درآمد و موازنه اقلام مربوط به دخل و خرج روزانه خود بهره می‌برده است.

اما به تدریج و با بیشتر شدن تمایل مردم به شهرنشینی، که با توجه به افزایش فهم عمومی نسبت به ضرورت و منافع زندگی اجتماعی، این نوع هم‌زیستی را در مقایسه با مسائل فراروی و نیز مشکلات پراکنده و انفرادی اولیه، اجتناب‌ناپذیر ساخته بود، انسان‌ها بر آن شدند تا با پرداخت مبلغی از درآمد خود، قسمتی از نیازهای زندگی اجتماعی را به وسیله دستگاهی که اصطلاحاً حکومت و بعداً دولت نامیده شد، مرتفع سازند.

این امر باعث شد دولت نیز در راستای استمرار و بقای موجودیت خود، موازنه‌ای بین دخل و خرج ایجاد نماید. البته انجام این امر برای دولت در سطحی وسیع‌تر و پیچیده‌تر، که مولود گسترش وظایف و مسئولیت اداره امور عمومی و حفظ امنیت جامعه بود، ضرورت یافت و به‌تبع آن، دولت‌ها ناچار به ایجاد سازمانی شدند تا به وسیله آن بتوانند نیازهای مردم را با اداره امور جامعه و منابع و وسایلی که در اختیار دارند، منطبق و هماهنگ ساخته و در نهایت، میان آن‌ها توازن و تعادلی منطقی و قابل قبول ایجاد نمایند.

این کتاب علاوه بر توضیح مفاهیم اولیه و اساسی بودجه، اصول آن و روش‌های طبقه‌بندی بودجه را با زبانی ساده توضیح می‌دهد؛ همچنین نحوه تهیه و تنظیم بودجه، روش‌های بودجه‌ریزی، تصویب و نظارت بر بودجه را بررسی می‌کند. علاوه بر این موارد، در کتاب نظام بودجه‌ریزی در ایران (Budgeting Systems in Iran) به روش‌های نوین بودجه‌بندی اشاره شده است.

در کتاب نظام بودجه‌ریزی در ایران می‌خوانیم:

پیشرفت و تکامل فن بودجه‌ریزی موجب شده است که از بودجه برای جلوگیری یا کاهش نوسانات اقتصادی استفاده شود و تعادل سالانه جای خود را به تعادل ادواری بدهد و بتوان با اعمال سیاست‌های انقباضی با تورم و از طریق اعمال سیاست کسر بودجه با رکود به مقابله پرداخت. طرفداران نظریه سوم، که در مقایسه با دو نظریه قبلی حالت بینابینی دارند، معتقدند بودجه دولت باید در یک دوره تجاری چند ساله متوازن شود. اینان از نارسایی‌های ناشی از تعادل سالانه در بودجه و همچنین مشکلات ناشی از عدم تعادل در طولانی‌مدت آگاه هستند و خواهان وضعیتی هستند که بتوان کسری ایجاد شده در دوره رکود اقتصادی را با مازاد دوره رونق اقتصادی جبران کرد. به عبارت دیگر، آن‌ها خواستار ایجاد تعادل بودجه دولت به صورت دوره‌ای هستند. نظریه سوم در مقایسه با دو نظریه قبلی از قوت بیشتری برخوردار است.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
فصل اول: کلیات، مفاهیم و تعاریف بودجه
فصل دوم: اصول بودجه
فصل سوم: روش‌های طبقه‌بندی در نظام بودجه ایران
فصل چهارم: تهیه، تنظیم و پیشنهاد بودجه
فصل پنجم: تصویب بودجه
فصل ششم: اجرای بودجه
فصل هفتم: نظارت بر بودجه
فصل هشتم: روش‌های بودجه‌ریزی
منابع و مراجع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب نظام بودجه ریزی در ایران
نویسنده،
ناشر چاپیانتشارات شرکت چاپ و نشر بازرگانی
سال انتشار۱۳۹۴
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۲۱۰
زبانفارسی
شابک978-964-468-352-7
موضوع کتابکتاب‌های اقتصاد
قیمت نسخه الکترونیک
۴۶۰۰۰ ت - 8.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب نظام بودجه ریزی در ایران

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب نظام بودجه ریزی در ایران

برای دریافت کتاب نظام بودجه ریزی در ایران و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.