معرفی و دانلود رایگان کتاب صوتی پوست نارنج

عکس جلد کتاب صوتی پوست نارنج
قیمت:
رایگان - 0€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی پوست نارنج و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی پوست نارنج و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی پوست نارنج

کتاب صوتی پوست نارنج اثر صمد بهرنگی، درباره‌ی معلمی است که در روستایی دور تدریس می‌کند. او آخر هر هفته به شهر و خانه‌ی خود بازمی‌گشت و پس از پایان تعطیلات دوباره به روستا می‌رفت.

روزی مرد قهوه‌چی برای درمان بیماری زنش از معلم درخواست کرد که از شهر برایش نارنج بیاورد اما وقتی معلم بازگشت...

در قسمتی از کتاب صوتی پوست نارنج می‌شنویم:

خوب، آقا معلم، حالا که تو می‌خواهی بروی شهر، زحمت بکش یک کمی پوست نارنج برای ما بیاور.
صاحبعلی قلیان را آورد و گذاشت جلو من و خودش سرپا کنار من ایستاد که حرف‌های ما را بشنود. وقتی من گفتم: روی چشم نوروش آقا. حتماً می‌آورم، صاحبعلی چنان خوشحال شد که انگار مادرش را سالم و سرپا می‌دید.

صبح روز شنبه که سر جاده از اتوبوس پیاده شدم نارنج درشتی توی کیف دستیم داشتم. از قدیم گفته‌اند دم کرده‌ی پوست نارنج برای دل درد خوب است. اما کدام دل درد؟

از سر جاده تا ده، تند که می‌رفتی، سه ربع ساعت طول می‌کشید. قدم زنان آمدم و به ده رسیدم. اول سری به منزل خودم زدم. نارنج و دو سه کتابی را که سر کلاس لازم بود، برداشتم و بیرون آمدم. صاحب خانه در حیاط جلوم را گرفت و پس از سلام و علیک گفت: خدا رحمتش کند. همه رفتنی هستیم.

آخ!.. صاحبعلی بی‌مادر شد. طفلک صاحبعلی! حالا چه کسی صبح‌ها نان به دستمال تو خواهد بست که بیاوری سر کلاس بخوری؟
نارنج انگار در کف دستم تبدیل به سنگ شده بود و سنگینی می‌کرد.
پرسیدم: کی؟
صاحبخانه گفت: شب پنجشنبه، از نصف شب گذشته. دیروز خاکش کردیم.

فهرست مطالب کتاب صوتی

۱۸ دقیقه
پوست نارنج

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی پوست نارنج
نویسنده
گویندهمیلاد اردوبادی
ناشر صوتینشر ماه آوا
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابMP3
مدت۱۷ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان ایرانی، کتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه صوتی
رایگان - 0 یورو
افزودن به کتابخانه

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی پوست نارنج

Mostafa Arshad Ebi
۱۴۰۱/۲/۱۲
روایت این قصه توسط یکی از شخصیت‌های درون قصه که معلم روستا باشد، انجام می‌گیرد. روایت قصه درزمان گذشته است و زاویه دید راوی، از نوع درونی است. چرا که خود راوی، در متن حوادث قصه می‌باشد. و فقط به افکار و اندیشه‌ها و احساسات خود واقف است و چنین اطلاعاتی را در مورد دیگر شخصیت‌ها ندارد. مخاطب راوی قصه خوانندگان می‌باشند.
این قصه دارای دو طرح می‌باشد. در طرح اول، وضعیت آغازین، بیماری مادر صاحبعلی و سفارش پوست نارنج به آقا معلم است. باز گشت دیر هنگام آقا معلم به روستا، که قرار بود برای بیمار نارنج بیاورد. وضعیت میانی این طرح را شامل می‌شود. و مرگ مادر صاحبعلی وضعیت پایانی را رقم می‌زند.
و اما در طرح دوم، وضعیت آغازین، ناراحتی صاحبعلی از مرگ مادر، خصوصاً از معلم، بخاطر دیر آوردن نارنج می‌باشد. در وضعیت میانی شاهد ارتباطاتی هستیم که بین آقا معلم و صاحبعلی اتفاق می‌افتد. و چنانچه از آخر قصه می‌فهمیم، وضعیت پایانی قصه تلاشی خواهد بود که آقامعلم برای قانع کردن صاحبعلی به کار می‌بندد.
در این قصه نیز، که اگر نگوییم واقعی، حداقل بر گرفته از زندگی واقعی یک قشر، ویک منطقه است، نویسنده به مشکلات ناشی از فقر و محرومیت می‌پردازد. و نشان می‌دهد که چگونه یک شاگرد در اثر نتایج تلخ این محرومیت‌ها، حتی از معلم خود دلخور شده و با وی قهر می‌کند. در عین حال شاهد صمیمیت اهالی روستا و معلمی که در آن جا تدریس می‌نماید هستیم. بطوریکه معلم حتی از عصیان دانش آموز ش ناراحت نمی‌شود و بدنبال کشف حقیقت بر می‌آید. و نشان می‌دهد که در یک جو صمیمی است که هر مشکلی قابل رفع است.
حسام الدین مرادی
۱۳۹۷/۵/۳۰
صمد بهرنگی یکی از بهترین نویسنده‌های ایران. هم از داستان لذت بردم و هم از صدای آقای اردوبادی. گرچه این کتاب را خوانده بودم. نسخه‌ی صوتی آن نیز بسیار بسیار دلنشین است و از دیدگاه من هیچ تفاوتی با خواندن آن نمی‌کند. "پوست نارنج" داستان بسیاری از کسانی است که در ده‌ها و روستا‌ها می‌زیوند. نمی‌دانم که این داستان به راستی رخ داده است یا نه ولی این را می‌دانم که اکنون نیز به شکل‌ها‌ی دیگر رخ می‌دهد.
Zahra Mirzafarjouyan
۱۴۰۱/۱/۲۴
داستان پوست نارنج به سادگی و زیبایی، باورهای مردم روستا رو در زمانهای گذشته نشان داده. این داستان، روایت زندگی بسیاری از افرادی است که در روستاها به دور از هرگونه امکاناتی زندگی میکرده‌اند که همین نبود امکانات و رفاه در مناطق دورافتاده و روستایی است که باعث از دست رفتن افرادی میشه. بهرنگی به زیبایی و در فضایی ساده توانسته این سادگی مردمان روستا و محرومیت آن‌ها را به تصویر بکشه.
سید مهدی سجادی
۱۳۹۹/۸/۱۶
داستان زیبا و پر احساسی هست اما داستان‌های صمد بهرنگی را بدون در نظر گرفتن دیدگاه ایدئولاژیک و موج منظم و برنامه ریزی شده‌ای که در آن سالها برای شارژ دیدگاه‌های چپ و تحولات بعدی به راه افتاده بود نمی‌توان بررسی کرد. چپ‌هایی که سعی میکردند تمام ضعف‌ها را بدون درنظر گرفتن موقعیت زمانی، مکانی و تاریخی ایران، پر رنگ کنند و انجام دهند آنچه را که می‌بینیم.
Zary Khoshboei
۱۳۹۹/۹/۶
با سلام داستانهای صمد بهرنگی از حال وهوای چهل و چند سال قبل می‌گوید آن زمان که هیچ کس به این مطالب توجه نمی‌کرد شاید اگر پنجاه سال قبل بود جذابیت داشت اما الان خدا وکیلی نه موضوع جدید بود نه پردازش جالب الان مشکلات دیگر است و گرفتاریها دیگر صمد بهرنگی را باید با احترام به خاک بسپاریم مگر در چند مورد بسیار کوچک که تا این زمان هم قابلیت مطرح شدن دارد
شعری اولیا
۱۴۰۱/۴/۸
چقدر زیبا بود! چقدر قشنگ شما را به یک ده کوچک می‌برد. چقدر قشنگ در یک داستان کوتاه حال و احوال یک کودک روستایی را نشان می‌دهد. یک جای آرام، ترجیحا زیر سایه‌ی یک درخت، بنشینید، چای بنوشید و این داستان را با لذت بشنوید. متشکرم از عزیزانی که این داستان‌ها را برای شنیدن آماده می‌کنند.
سمیرا ابراهیم پور
۱۴۰۱/۳/۸
داستان جالبی داره و شمارو با خودش همراه میکنه. به فرهنگ و باورهای مردم روستایی در زمان قدیم پرداخته. محرومیت مردم روستا ودر عین حال صفا و صمیمیت و سادگی و یک رنگی مردم روستارو به تصویر کشیده. راوی داستان یکی از شخصیت‌های داستان یعنی معلم روستاست. قصه‌ی قشنگی داره و شنیدنش رو توصیه میکنم.
Sadaf Akhlaghi
۱۴۰۰/۱۲/۲۱
کتاب با ظرافت خاصی تفاوت دنیای بزرگسالان و کودکان رو به تصویر کشیده و داستان ساده و کوتاه و دلنشین و البته باپایانی غم انگیز بود. صدای گوینده در حد متوسط بود و شنیدنش خالی از لطف نیست اما علت کم دادن یک ستاره این بود که ترجیح میدادم داستان نکته خاصی رو گوشزد کند و کمی گیرا تر باشد.
Aafsan Saeedikia.m
۱۴۰۰/۱/۴
سلام داستان کوتاه و قشنگی بود راستش من چند بار گوش کردم ولی نفهمیدم کی تموم شد آخرش خاص نبود در کل خیلی کوتاه و ساده بود ولی لذت بخش به خاطر دنیای اون روزها لذت بردم داستان ماهی سیاه کوچولو قشنگتر بود، صدای گوینده هم خوب بود صوتیش ارزش داشت البته تو تخفیفها 😉
فاطمه نجفی
۱۴۰۱/۱/۱
با صدای راوی به راحتی میشود ارتباط گرفت. داستان به سادگی طرز تفکر و باورهای مردم قدیم روستا را به نمایش گذاشته و احساس تنفر پسر بچه و مقصر دانستن آقا معلمش در متن داستان به خوبی لمس میشود. درکل میشود گفت نسبت به دغدغه‌های فعلی آدم‌ها داستان ساده‌ای هستش
Faz P
۱۴۰۰/۱۱/۸
صدای راوی خوب بود اما داستان غمناک بود نمیتونم بگم داستان خوبی بود چون به نظرم هر کتابی یه نکته‌ای باید داشته باشه که یه علمی بهمون اضافه کنه اما من تو این داستان مطلب خاصی پیدا نکردم شاید هم دید من به این شکل بود
من شنیدنش رو پیشنهاد نمیکنم
دیبا عباسی
۱۳۹۷/۵/۳۰
دلم به حال معلم سوخت به حال پسر بچه که باپوست نارنج فکرمیکرد مامانشخوب میشه واقعا ادمهای ساده هنوزم هستن
zahra emami
۱۳۹۹/۳/۱۶
بنظرم کتاب خیلی روونی بود.. ساده و باقلم صادقانه نوشته شده بود... کاملا بی‌الایشی رو میتونستی داخلش حس کنی.. و تفاوت دنیای کودکان و بزرگسالان... کوتاه بود ولی خیییلی به دل مینشست. و صدای گوینده هم ک خییلی خوب بود.. کلا حال خوب کن بود...
مهسا الویری
۱۳۹۸/۷/۱۵
داستان عالی... کمبود رفاه تو نقاط دور از پایتخت همیشه مسبب این اتفاقاته... و اینکه نویسنده تونسته این سادگی و این محرومیت رو با داستان ثبت و روایت کنه...
Alireza Shariat
۱۳۹۸/۱/۲۲
بسیار فضای ساده و دل نشینی داره این کتاب. حسشو خیلی خوب انتقال میده و فضای اشنایی واست میسازه مخصوصا واسه ده‌های ۵۰ و ۶۰
مشاهده همه نظرات ۱۶۹

راهنمای مطالعه کتاب صوتی پوست نارنج

برای دریافت کتاب صوتی پوست نارنج و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.