معرفی و دانلود کتاب صوتی بزرگ‌ترین اشتباه انیشتین: زندگینامه نابغه‌ای جایز‌الخطا

عکس جلد کتاب صوتی بزرگ‌ترین اشتباه انیشتین: زندگینامه نابغه‌ای جایز‌الخطا
قیمت:
38800 تومان - 7.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی بزرگ‌ترین اشتباه انیشتین و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی بزرگ‌ترین اشتباه انیشتین و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی بزرگ‌ترین اشتباه انیشتین: زندگینامه نابغه‌ای جایز‌الخطا

زندگینامه‌ی شنیدنی بزرگ‌ترین نابغه‌ی قرن بیستم... دیوید بودانیس در کتاب صوتی بزرگ‌ترین اشتباه انیشتین، تصویرِ مبهوت‌کننده‌ی زندگی آلبرت انیشتین، فیزیکدان بزرگ و نامیِ اهل آلمان را پیش چشم شما ترسیم نموده است.

درباره کتاب صوتی بزرگ‌ترین اشتباه انیشتین:

تردیدی نیست که آلبرت اینشتین (یا آنطور که در فارسی متداول‌ است، انیشتین) یکی از بزرگ‌ترین چهره‌های جهان علم در سده‌ی بیستم و چه بسا در تمام تاریخ بود؛ نابغه‌ای با ذهن درخشان که با تئوری‌ها و پژوهش‌های ژرف خود تأثیری به‌سزا بر فیزیک و کیهان‌شناسی گذاشت. اغلب ما او را با نظریه‌ی نسبیت می‌شناسیم. واقعیت اما این است که اهمیت اینشتین در تاریخ علم منحصر به طرح دو نظریه‌ی نسبیت عام و نسبیت خاص نیست. برای درک درست عظمت کار او باید در کارنامه‌ی علمی‌اش دقیق‌تر شویم. به همین منظور، مایلیم گوش سپردن به کتاب صوتی بزرگ‌ترین اشتباه انیشتین: زندگینامه نابغه‌ای جایز‌الخطا (Einstein's Greatest Mistake) را به شما پیشنهاد کنیم.

دیوید بودانیس در اثر نامبرده زندگینامه‌‌ی آلبرت اینشتین را به طرزی جذاب برایتان روایت کرده است. تلاش او، چنانکه پیشتر به اشاره گفتیم، این بوده که دلیل بزرگی اینشتین را در تاریخ علم فیزیک با زبانی حتی‌الامکان ساده و غیرتخصصی برای مخاطبین عام روشن سازد. اگرچه او برای این کار به ارائه‌ی گزارشی از دستاوردهای علمی اینشتین اکتفا نکرده، بلکه درگیری ذهنی طولانی‌مدت این نابغه‌ی آلمانی با انواع و اقسام تئوری‌های فیزیکی و ریاضیاتی را به دقت پیش چشم ما ترسیم کرده است.

نکته‌ی جذاب دیگر درباره‌ی کتاب بزرگ‌ترین اشتباه انیشتین آن است که نویسنده‌ در کنار بررسی ماجراهای فکری‌ و حرفه‌ای سوژه‌ی کتاب خود، به زندگی پرفرازونشیب وی نیز پرداخته و بسیاری از نقاط ابهامِ زندگی پرافت‌وخیزش را روشن ساخته است.

دیوید بودانیس در کتاب صوتی بزرگ‌ترین اشتباه انیشتین به خوبی نشان داده که شهرت فراگیر و جاذبه‌ی عجیب کاراکتر اینشتین، تنها برخاسته از اهمیت او در تاریخ علم نیست؛ بلکه بیش از آن، ناشی از تصویر اسطوره‌ای و کاریزماتیکی‌ست که از وی در اذهان نقش بسته است. شرح چرایی و چگونگی ساخته شدن این تصویر مجذوب‌کننده از آلبرت اینشتین، هدف اصلی بودانیس از نگارش کتاب حاضر بوده است.

کتاب صوتی بزرگ‌ترین اشتباه انیشتین مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به آثار بیوگرافیک مخاطبین اصلی اثر حاضرند.

با دیوید بودانیس بیشتر آشنا شویم:

دیوید بودانیس (David Bodanis) سخنران، تاجر و نویسنده‌ی شماری از کتاب‌های پرفروش و پرطرفدار است، که در صدر آن‌ها باید به کتابی با عنوان معروف‌ترین معادله‌ی جهان اشاره کرد. گفتنی‌ست که بودانیس تاکنون علاوه بر نگارش کتاب، در مقام نویسنده با مطبوعاتی سرشناس نیز همکاری داشته است.

در بخشی از کتاب صوتی بزرگ‌ترین اشتباه انیشتین می‌شنویم:

تقریباً در زمان انتشار داستان زمین مسطح بود که گمانه‌زنی‌ها در مورد ساختارهای هندسی مختلف وارد فرهنگ عامه شد. در داستان‌های شرلوک هولمز، پروفسور موریاریتی، جنایتکار نابکار، یک کارشناس ریاضیات است و احتمالاً در مورد هندسه‌های نااقلیدسی اطلاعات دارد. در داستان برادران کارامازوف، اثر داستایفسکی، وقتی ایوان سعی دارد مسئله‌ی پلیدی را به برادر ساده‌دل‌ترش، آلیوشا، توضیح دهد، می‌گوید:

«من یک ذهن اقلیدسی دارم. چگونه می‌توانم مسائلی را حل کنم که این دنیوی نیستند؟ توصیه می‌کنم که تو هم هرگز درباره‌اش فکر نکنی آلیوشای عزیزم. خصوصاً درباره‌ی خدا. چه او وجود داشته باشد و چه نداشته باشد، سوالاتی از این دست، برای ذهنی که با فکری دارای تنها سه بعد خلق شده کاملاً نامناسبند.»

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
11 دقیقه
پيشگفتار
7 دقیقه
سخن آغازین
29 دقیقه
فصل اول: دوران کودکی در دوران ويکتوريا
17 دقیقه
فصل دوم: رسيدن به بلوغ
29 دقیقه
فصل سوم: سال فوق‌العاده
15 دقیقه
فصل چهارم: تازه اول کار
18 دقیقه
میان‌پرده‌ی اول: داستان عاشقانه‌ی چندبعدی
16 دقیقه
فصل پنجم: نظری اجمالی به يک راه‌حل
24 دقیقه
فصل ششم: وقت فکر کردن
16 دقیقه
فصل هفتم: تيز کردن ابزار
14 دقیقه
فصل هشتم: بزرگ‌ترين ايده
24 دقیقه
فصل نهم: درست يا نادرست؟
34 دقیقه
فصل دهم: کسوف کامل
18 دقیقه
میان‌پرده‌ی دوم: آینده و گذشته
23 دقیقه
فصل يازدهم: تَرَک‌هايی در زيربنا
25 دقیقه
فصل دوازدهم: تنش‌های فزاينده
21 دقیقه
میان‌پرده‌ی سوم: شمع‌هایی در آسمان
33 دقیقه
فصل سيزدهم: ملکه‌ی قلب‌ها سياه است
23 دقیقه
فصل چهاردهم: سرانجام، آسودگی
28 دقیقه
فصل پانزدهم: له کردن تازه‌به‌دوران‌رسيده
19 دقیقه
فصل شانزدهم: عدم‌ قطعيت در عصر مدرن
33 دقیقه
فصل هفدهم: بحث‌وجدل با دانمارکی
11 دقیقه
میان‌پرده‌ی چهارم: موسیقی و ناگزیری
14 دقیقه
فصل هجدهم: پراکندگی‌ها
29 دقیقه
فصل نوزدهم: انزوا در پرينستون
12 دقیقه
فصل بيستم: پايان
14 دقیقه
سخن آخر و سپاسگزاری
24 دقیقه
پیوست‌ها

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی بزرگ‌ترین اشتباه انیشتین: زندگینامه نابغه‌ای جایز‌الخطا
نویسنده
مترجممحسن سعدی خسروشاهی
گویندهفاطمه علیمرادی
ناشر صوتیانتشارات راوشید
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابMP3
مدت۹ ساعت و ۴۱ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های زندگی نامه
قیمت نسخه صوتی
38800 ت - 7.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی بزرگ‌ترین اشتباه انیشتین

محمدرضا رضوی
۱۴۰۱/۱/۲۴
سلام
کتابراه ممنونم و همینطور خانم علیمردانی با خوانش زیباتون
نویسنده ابتدا نظریه نسبیت عام را توضیح میدهد تا هرخواننده علاقه مندی بتواندآن را بفهمد وحتی اثبات نظریه نسبیت عام را توضیح میدهد. مشاهده یک خورشید گرفتگی موقعیت ستارگان را در زمانی که خورشید بسیار نزدیک است نشان میدهد و خورشید فضای و
اطراف خود را منحرف می‌کند موقعیت آن ستارگان را تغییر می‌دهد، درحالی که شش ماه قبل، زمانی که خورشید دورتر بود، آن ستارگان در موقعیت متفاوتی قرار داشتند. خورشید فضا را خَم میکند و ستارگان به سمت آن حرکت میکنند که نظریه نسبیت عام اینشتین را اثبات میکند. تفاوت موقعیت ستارگان بدلیل تاب برداشتن فضا توسط خورشید توسط انیشتین۱. ۷ ثانیه قوس و با تلسکوپ ۱. ۶ ثانیه قوس محاسبه شده است که تقریباً یک مقدار است. تبدیل جرم و انرژی به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است. در نهایت اشتباه بزرگ گنجاندن عامل لامدا در معادله G=T خود برای تبدیل جهان به حالت ثابتی که در سال ۱۹۱۵ تصور میشد، بررسی میشود و تأثیر آن بر آینده. عامل لامدا برای جلوگیری از انبساط یا انقباض جهان ضروری بود. اما در سال ۱۹۲۹ وقتی هابل کشف کرد که جهان در حال انبساط است، انیشتین عامل لامدا را حذف کرد. سالها بعد، عامل لامبدا به عنوان مسئول انرژی تاریک مسئول شتاب دادن به جهان مورد بررسی قرار گرفت. رد اینشتین از نظریه کوانتومی، بیست سال تا پایان عمرش در پرینستون و موسسه مطالعات پیشرفته همه در این کتاب مورد بحث قرار گرفته است. زندگی شخصی انیشتن به نظرم توجه بهزندگی خصوصی آن هم که الان نیست تا از خودش دفاع کند نه تنها انیشتن، هیچ کسی ربطی به موضوعات دیگر زندگی‌اش ندارد انیشتن را مافقط بعنوان یک نابغه‌ی قرن میشناسیم نه بعنوان معلم اخلاق در زندگی زناشوئی.
/یاعلی
فاطمه رحیمی
۱۴۰۱/۱۱/۲۳
جالب بود انیشتین که توانسته بود باحمله به باورها با نظریات علمی قوی حتی با آزمایشات ذهنی علم فیزیک را دگرگون کند چطور نتوانست بر باور خود غلبه کند و آن را تغییر دهد یا حداقل یافته‌های علمی تجربی جدید را با باور خود تحلیل کند زیرا خودش گفته بود در آینده ممکن است با پیشرفت و طرح آزمایشات تجربی اتفاق تغییراتی افتد ولی شاید فکر نمیکرد قانون نسبیت و علیت قطعیت اینقدر بخواهد دگرگون شود انیشتین هم ظاهرا به این تله افتاد که قوانین جهان همه کشف شدند و فقط آیندگان آن را تکمیل می‌کنند. همان اشتباهی که دانشمندان گذشته دچارش شدند و شاید اگر انیشتین بر باور خود غلبه می‌کرد کشفیات بزرگتری می‌توانست حاصل نبوغ او باشد. با این وصف طبق آموخته‌های ما آنچه بشر میداند در برابر آنچه نمی‌داند بسیار جزئی است بهرحال دانشمندان هم مثل دیگر انسانها هستند بجز اینکه دارای معما هستند و کشف آن را دنبال می‌کنند به هر نحو حتی آزمایشات ذهنی گوینده خیلی مسلط بود ولی خسته کننده بود بخاطر تندی و شدت کلام
رضوان ابطحی
۱۴۰۱/۶/۲۸
کتاب همانطور که از اسمش هم مشخصه زندگینامه شخصیت بزرگ قرن بیستم یعنی انیشتین را در محور اصلی قرار میدهد و به همراه آن ایده‌های انیشتین در آن سالها که موجب کشف بزرگ معادله معروف جرم و انرژی همچنین کشف نسبیت عام و خاص شد. همچنین کتاب مشکلات انیشتین در این راه کشفیاتش را نیز به تصویر کشیده است. هرچند که شاید کتاب بیشترش جنبه رمان را دارد نه علمی ولی به نظرم برای افرادی که رشته شان به نوعی با فیزیک آمیخته است خواندن کتاب خالی از لطف نیست.
عبدالباسط حسینی ساعی
۱۴۰۱/۱۲/۷
با شنیدن این کتاب صوتی بیشتر با شخصیت انیشتین آشنا میشویم و مشکلاتی که باعث شد در اعلام نظریه نسبیت عام تاخیر کند را درک میکنیم همچنین بازگویی فراز و نشیب زندگی عاطفی یک نابغه به ما این امید را میدهد که حتی بزرگترین مشکلات هم نمیتوانند یک عاشق علم را از راهش بازدارند و دلسرد کنند
سیده لیلا موسوی اطهر
۱۴۰۱/۸/۱۷
سلام... کتاب خوبی بود ولی برای کسی که فیزیک میفهمه وخونده من زند گی نامه‌اش که فقط اشاره بود دوست داشتم بد نبود در ضمن گوینده خیلی سریع کتاب میخوند آرام‌تر میخوند خیلی بهتر میشد
مقتدا پاشایی
۱۴۰۱/۶/۲۹
یک کتاب علمی برای علاقمندان نجوم و فیزیک
که به نطریه‌های دانشمندان هم عصر انیشتن و خود انیشتین میپردازه و در نهایت دلیل اشتباهش را بیان میکنه.
جالب بود. سپاس از کتابراه
مهدی محمدی
۱۴۰۱/۱/۲۵
واقعا لذت بردم درک بعضی از مطالبش مشکله ولی ارزش شنیدن را داره خصوصا بخش‌های پایانی انسان را شیفته این جهان با عظمت میکنه ممنون از عوامل کتابراه خسته نباشید
مریم مهرشاد
۱۴۰۱/۳/۴
کتابی جذاب و مفید هم از نظر علمی و هم از نظر روانشناسی. اینکه حتی اگه انیشتین هم باشی، خود بزرگ بینی موجب سقوطت میشه.
نریمان نوروزی
۱۴۰۱/۱/۳۰
سلام دست شما درد نکند خداوند روح انشتین هم شاد بگرداند واقعا دانشمندی توانا بوده است.
یاسمن ذاکری
۱۴۰۱/۶/۱۲
عاللییییی بایددددد بخونید تا باور کنید چقدر این کتاب عالیه
صادق تجویدی
۱۴۰۱/۱۰/۵
کتاب درخوری بود و ارزش گوش دادن داشت
آرزو پیرانی
۱۴۰۱/۳/۶
من کلا بیوگرافی‌های مشاهیر را دوست دارم
علی رستمی ابیوردی
۱۴۰۱/۱/۳۰
کتابیست عالی و مهم و سرگرم کننده
ناهید نبی زاده
۱۴۰۱/۲/۱۰
کتابی مفید و جذاب.
مشاهده همه نظرات 14

راهنمای مطالعه کتاب صوتی بزرگ‌ترین اشتباه انیشتین

برای دریافت کتاب صوتی بزرگ‌ترین اشتباه انیشتین و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.