معرفی و دانلود کتاب دشمن مردم

عکس جلد کتاب دشمن مردم
قیمت:
38000 تومان - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب دشمن مردم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب دشمن مردم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب دشمن مردم

کتاب دشمن مردم مشهورترین شاهکار خلق شده توسط نمایشنامه‌نویس نروژی هنریک ایبسن، درباره مردی است که می‌خواهد مردم را از حقیقت هولناکی که زیر پوست شهرشان جریان دارد، آگاه کند اما مردم سر ناسازگاری می‌گذارند و او را دشمن خود می‌دانند.

درباره کتاب دشمن مردم:

دشمن ملت یا دشمن مردم (An Enemy of the People) نمایشنامه‌ای است در پنج پرده که بیشتر از دیگر آثار نویسنده‌اش مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. این نمایشنامه برای نخستین بار در سال 1882 منتشر شد. قهرمان این نمایش مردی به نام دکتر توماس استوکمان، شخصی محبوب، مسئول و دلسوز است. او به برادرش، پیتر استوکمان، که شهردار است پیشنهاد می‌دهد برای بهبود وضعیت زندگی مردم تعدادی حمام آب گرم در شهر تاسیس کنند. بعد از تاسیس این حمام‌ها دکتر استوکمان مسئول رسیدگی به وضعیت حمام‌ها می‌شود اما می‌فهمد آبی که در حمام‌ها استفاده می‌شود آلوده است. دکتر استوکمان در تلاش است تا مردم را از این واقعیت باخبر کند و به آن‌ها هشدار دهد اما هم برادرش به خاطر منافع خود در مقابل او می‌ایستد و هم مردم رای می‌دهند که دکتر استوکمان دشمنشان است و دیگر جایی در میان آن‌ها ندارد.

این نمایشنامه به وضوح نشان می‌دهد که چطور شرایط و محیط، شخصیت انسان‌ها را عوض می‌کند و باعث تفرقه میان کسانی می‌شود که روزگاری با هم در یک جبهه بوه‌اند.

نمایشنامه با لحنی جذاب نگاشته شده است و از جمله مهم‌ترین آثار ادبیات نمایشی درقرن بیستم به شمار می‌آید. ایبسن در خلق این نمایشنامه سبک متفاوتی را نسبت به دیگر آثارش به کار گرفته است و به خاطر بیان جزییات و توصیفات دقیقی که دارد شما را مجذوب خود می‌کند و روایت‌ها و اتفاقات داستان بسیار قابل درک و ملموس است.

شخصیت پردازی‌های این نمایشنامه به صورتی است که هیچ کدام صد در صد مثبت یا منفی نیستند. می‌توان گفت برای نخستین بار در تاریخ ادبیات با «شخصیت‌های خاکستری» در این نمایشنامه مواجه می‌شویم.

درباره‌ی مجموعه نمایشنامه‌های بیدگل:

هدف اصلی این مجموعه معرفی جهان‌های گوناگون نمایشی است؛ جهان‌هایی که به دلیل سیاست‌های فرهنگی خاص هیچ‌وقت گشوده نشدند و مردم چیزی از آن‌ها تا به حال نشنیده‌اند. آثار این مجموعه به دلیل اینکه بتواند موضوعات مختلفی را پوشش دهد به بخش‌هایی از جمله آمریکای لاتین، کلاسیک‌ها، کلاسیک‌های مدرن، تک‌پرده‌ای‌ها، چشم‌انداز شرق، بعد از هزاره، نمایشنامه‌های ایرانی، نمایشنامه‌های امریکایی و اروپایی تقسیم شده‌اند.

کتاب دشمن مردم مناسب چه کسانی است؟

کسانی که به آثار کلاسیک اروپایی و ادبیات نمایشی علاقه دارند و از طرفدارن هنریک ایبسن هستند، از خواندن این کتاب لذت خواهند برد.

با هنریک ایبسن بیشتر آشنا شویم:

شاعر و نمایشنامه نویس توانای نروژی، هنریک ایبسن (Henrik Ibsen) در بیستم مارس 1828 میلادی چشم به جهان گشود. او از نمایشنامه‌نویسان مدرن و تحول‌گرایی محسوب می‌شود که جان تازه‌ای به کالبد ادبیات دراماتیک بخشیده و در آثارش، نگرش تازه‌ای به انسان را مطرح کرده است. در حقیقت ایبسن و آثارش را مرز بین تئاتر مردن و کلاسیک می‌دانند که از این نظر بسیار مهم است. درام‌های او حول محور انسان طراحی شده‌اند و دیدگاه‌ها، آرمان‌ها، غم، شادی، ناکامی‌های فردی و اجتماعی را در روند پرتلاطم حوادث اجتماعی به نمایش می‌گذارند.

پس از شکسپیر و چخوف، ایبسن بیش از سایر نمایشنامه‌نویسان در ایران شناخته شده و آثارش به روی صحنه رفته است. هنریک ایبسن در طول فعالیت هنری و ادبی خود 26 نمایشنامه ماندگار از جمله "دشمن مردم"، "استاد معمار"، "خانه عروسک"، "مرغابی وحشی" و... خلق کرد. سبک آثار ایبسن رئالیسم است که هم زمان از قوانین کلاسیک نمایشنامه‌نویسی هم پیروی می‌کند، هم چنین، نوعی سمبولییسم و نمادگرایی نیز در داستان‌های او دیده می‌شود.

داستان‌های او دارای بخش‌های مشخصی چون معرفی شخصیت‌ها، طرح مشکلات، گره افکنی، اوج‌گیری و گشایش گره‌ها همراه با پایانی غافلگیر کننده است. قواعدی که قهرمانان آثار او زیر پا می‌گذارند در واقع دغدغه‌های ذهنی خود اوست که سعی می‌کند آن‌ها را در موقعیت‌های مختلف بسنجد و در بوته آزمایش قرار دهد.

در بخشی از کتاب دشمن مردم می‌خوانیم:

آسلاکسن: همه رأی‌ها، به استثناء رأی یک مست، موافق نظر این جمع هستن که دکتر استوکمان، پزشک ناظر چشمه‌های معدنی‌، دشمن مردمه. (فریاد شادی و اشاراتی در تأیید) زنده باد جامعه کهن سال و شکوهمندمون! (باز هم هلهله شادی) زنده باد شهردار قادر و توانای ما، که این قدر مسئولانه ملاحظات خویشاوندی رو کناری گذاشتن! (هلهله) ختم جلسه.
(او از سکو پایین می‌آید.)
بیلینگ: به افتخار رئیس جلسه!
همه: زنده باد مدیر چاپخونه، آسلاکسن!
دکتر استوکمان: کلاه و پالتوم پترا! ناخدا، توی کشتی جا برای چند مسافر به امریکا داری؟
هورستر: برای شما و عهد و عیال، دکتر، جا می‌سازیم.
دکتر استوکمان: (در حالی که پترا در پوشیدن پالتو به او کمک می‌کند.) خوبه! بیا، کاترین! پسرا، بیاین بریم!
(دست در بازوی همسرش می‌اندازد. )
خانم استوکمان: (آهسته) عزیزم، توماس، بیا از این در پشتی بریم.
دکتر استوکمان: درِ پشتی نداشتیم کاترین. (با صدای بلندتر) شما از این دشمن مردم، قبل از اونکه خاکِ این ماجرا رو از پاش بتکونه، بازم خواهید شنید! من مثل اون حضرت رئوف نیستم؛ من نمی‌گم، «خداوندا! این ها را بیامرز، زیرا که نمی‌دانند چه می کنند».
آسلاکسن: (به فریاد) این یک مقایسه کفرآمیزه دکتر استوکمان!
بیلینگ: آره واقعاً، بذارین دهن... آخه برای آدم مؤمنی مثل من این حرفا خیلی سنگینه.
یک صدای خشن: تازه ما رو تهدید هم می‌کنه!
یک صدای آتشین: بریم پنجره‌هاشو داغون کنیم! بندازیمش توی دریا!
یک مرد: (میان جمع) اِوِنسن، اون بوقتو بیار! دُد دُ دُد!
(صدای بوق، سوت، و فریادهای وحشیانه. دکتر، با خانواده‌اش، به سوی در می‌روند. هورستر برایشان راه باز می‌کند.)
همه: (در پی خانواده استوکمان فریاد می‌زنند.) دشمن مردم! دشمن مردم! دشمن مردم!

فهرست مطالب کتاب

دشمن مردم: بازخوانی افکار سیاسی «اصحاب قرارداد اجتماعی» در بافت مدرنیته
شخصیت ها
پرده یک
پرده دو
پرده سه
پرده چهار
پرده پنج

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب دشمن مردم
نویسنده
مترجمبهزاد قادری
ناشر چاپینشر بیدگل
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات185
زبانفارسی
شابک978-600-7806-56-2
موضوع کتابنمایشنامه
قیمت نسخه الکترونیک
38000 ت - 4.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب دشمن مردم

Paria
۱۴۰۲/۱/۱۰
کتاب قشنگیه. پیشنهاد میکنم بخونین
مشاهده همه نظرات 1

راهنمای مطالعه کتاب دشمن مردم

برای دریافت کتاب دشمن مردم و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.