معرفی و دانلود کتاب جلبک های دارویی ایران

عکس جلد کتاب جلبک های دارویی ایران
قیمت:
۵۰۰۰ تومان - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب جلبک های دارویی ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب جلبک های دارویی ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب جلبک های دارویی ایران

تقریباٌ همه می‌دانیم که جلبک‌ها (Algae) مقام نخست را در فرایند ذخیره انرژی خورشیدی در این زیست‌کره دارند و همچنین، تولید بیش از 90 درصد اکسیژن موجود را به خود اختصاص می‌دهند. در حقیقت، خواص دارویی جلبک ها فقط یکی از موارد مهم و بی‌شمار آنها محسوب می‌گردد.

با استفاده از علوم و فنون گیاه شناسی الکترونیک ( Electrobotany ) و بررسی گزارش‌های علمی طی هفتاد سال اخیر برای انواع جلبک‌های دارویی کشورمان و با تاکید بر تنوع و همچنین محدوده‌های رقومی پراکنش آنها، یک ‌مجموعه پژوهشی با عنوان «جلبک های دارویی ایران» طراحی و تدوین گردید. چنین الگوریتمی در نهایت سادگی، دارای توانمندی قابل ملاحظه‌ای می‌باشد و یک مدل نرم‌افزاری نیز به‌عنوان ابزار تحقیق مناسب در این زمینه معرفی شده است.

ساختار نگارش و ارتباط‌سنجی تلفیقی داده‌ها در این کتاب الکترونیک با تاکید بر تسهیلات پیرامون کاوش منابع علمی بومی و مرجع، دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشد بطوری‌که می‌توان آنها را در چهار محور اساسی به‌شرح ذیل بیان نمود:

1-  نوشتاری: با تفکیک شرح عمومی و تخصصی و چیدمان داده‌های فرعی.

2-  توصیفی: ترسیم نقشه‌های پراکنش و همچنین نماهای جلبک‌های دارویی.

3-  رقومی: مختصات کرانه‌ها، سال، تعداد و ... برای گزارش‌ها و هریک از شناسه‌ها.

4-  استنادی: منابع علمی مورد استفاده اعم از فارسی و غیرفارسی.

در این اثر، تعداد 57 شناسه مشتمل بر 269 گونه و بیش از 150 نام مترادف از انواع جلبک‌های دارویی کشورمان که از مناطق مختلف بطور مستند گزارش شده‌اند، در نمایه‌های گوناگون از قبیل: سلسله، شاخه، رده، راسته، تیره، جنس، گونه و اجزای پایین‌تر از گونه نظیر زیرگونه، واریته و فرم به همراه اسامی معتبر، مترادف و نام عمومی آنها طبقه‌بندی شده‌اند و به‌همراه ذکر منابع علمی مورد استفاده در بخش شرح عمومی و نکات کلیدی در بخش شرح تخصصی آورده شده است. علاوه‌براین، طول و عرض جغرافیایی و همچنین دقیق یا تقریبی، نقطه‌ای یا محدوده‌ای بودن پراکنش رکوردها نیز یکی دیگر از شاخص‌های مهم فرایند کاوش محسوب می‌شود.

تحلیل داده‌ها و نگرش کاربردی، همواره یکی از مهم‌ترین مراحل تدوین گزارش فنی و کارشناسی بوده و بدلیل وجود چنین تسهیلاتی، در هر مرحله از مطالعه و کاوش می‌توان برای هر گروه مورد نظر، از لحاظ پتانسیل تنوع زیستی و همچنین عرصه پراکنش، نتایج جامعی بصورت رقومی و مستند تهیه نمود.

برخی از انواع جلبک‌های دارویی، دارای کاربردهای صنعتی و گاهی دارای قابلیت پایش اراضی گوناگون می باشند و برخی نیز حتی سمی محسوب شده و خطرات بهداشتی برای انسان و سایر آبزیان دارند. بنابراین نگرش تلفیقی و همچنین بررسی تلفیقی داده‌های روزافزون با تاکید بر نیازهای بومی اجتناب‌ناپذیر بود.

با توجه به اهمیت کاربردی و قابلیت روزآمد شدن این ابزار تحقیق، خصوصاً در زمینه پرورش انواع جلبک‌های دارویی و با استفاده از نتایج مطالعات پایه‌ای می‌توان انتشار انواع بومی و میزان سازگاری آنها را با رویشگاه‌های متنوع کشورمان اعم از آبهای شیرین و شور مورد ارزیابی قرار داد.

بی‌تردید، تولید و نشر فراگیر دانش بومی، همواره سرمایه ارزشمندی در ابعاد آموزشی، پژوهشی و حتی اجرایی برای هر سرزمینی محسوب می‌گردد. در این راستا، تلاش و امید برآن است که چنین آثاری  برای کارشناسان و دانش‌ آموختگان بویژه عرصه‌های گوناگون علوم زیستی و منابع طبیعی کشور قابل استفاده باشد.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار

اطلس شناسه‌ها

نگرش کاربردی

معرفی ابزار تحقیق

منابع علمی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب جلبک های دارویی ایران
نویسنده،
سال انتشار۱۳۹۳
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۷۸
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب‌های گیاهان دارویی
قیمت نسخه الکترونیک
۵۰۰۰ ت - 1.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب جلبک های دارویی ایران

امیر مهدی طالب
۱۳۹۴/۱۲/۲۷
با تشکر از زحمات مؤلفین محترم در ارائه مطالب بسیار ارزشمند علمی و پژوهشی در این اثر.
1- نگارش نام جنس‌ها در بسیاری موارد بر اساس الگوی رایج نیست یا ایتالیک نوشته نشده ویا با نام اختصاری گونهSp به صورت چسبیده آمده است که احتمالا در تایپ اشتباه شده و ضرورت دارد اصلاح شود.
2- منابع کمی کاملتر بیان
شوند تا جستجوی آن‌ها با سهولت بیشتری همراه باشد.
3-شخصا" انتظار داشتم مطالب به نحو به اصطلاح بیشتر User friendly باشد.
4- صفحات خیلی ساده طراحی شده بهتر بود کمی جذابیت در طراحی صفحات کتاب لحاظ می‌شد.
امیر مهدی طالب
۱۳۹۴/۱۲/۲۷
با تشکر مجدد نکته دیگر آنکه چون در عنوان کتاب صفت دارویی لحاظ شده است بهتر بود حداقل یک یا دو ویژگی مهم دارویی جلبک مورد نظر با ذکر منبع بیان می‌شد. علاوه بر ارائه نام جلبک، ویژگی دارویی آن هم باید هم ارز با آن به اختصار نام برده می‌شد. ان شاء االله در ویرایش‌های بعدی کتاب
مینا افتخاری
۱۳۹۳/۱۱/۸
سلام. کتاب بسیار کامل، علمی و کاربردی است. به امید موفقیت روزافزونتان و انتشار کتابهای بیشتری از شما.
مشاهده همه نظرات ۳

راهنمای مطالعه کتاب جلبک های دارویی ایران

برای دریافت کتاب جلبک های دارویی ایران و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.