معرفی و دانلود کتاب چالش‌های والدین با تولد فرزند

عکس جلد کتاب چالش‌های والدین با تولد فرزند
قیمت:
10000 تومان - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب چالش‌های والدین با تولد فرزند و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب چالش‌های والدین با تولد فرزند و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب چالش‌های والدین با تولد فرزند

کتاب چالش‌های والدین با تولد فرزند نوشته سمانه ولی‌الهی، به تغییرات و تحولاتی می‌پردازد که با حضور یک نوزاد در زندگی زن و شوهر و رابطه‌ی بین‌شان روی می‌دهد و راهکارهایی را برای مواجهه با آن ارائه می‌دهد.

خانواده نخستین واحد برای تشکیل جامعه به شمار می‌رود. خانواده‌های معمولی که اعضای آن‌ها با هم ارتباط خوب و مسئولانه دارند، جامعه‌ای خوشبخت و مسئولیت‌پذیر را شکل می‌دهند. در چنین جامعه‌ای، عرصه برای به وجود آمدن، رشد و تکامل خانواده‌های سعادتمند بیشتر فراهم می‌شود.

محققان تأکید می‌کنند که هر خانواده‌ای در شرایط و موقعیت تغییر به سر می‌برد. این نکته که خانواده تا چه میزان از مرحله‌ای به مرحله دیگر با سلامت عبور می‌کند، تأثیر فراوانی بر توانایی آن خانواده در اجرای تکالیف مراحل بعدی خواهد داشت.

به اعتقاد برخی از محققان تمامی مراحل رشد و تحول یک خانواده به اجرای تکالیف خانوادگی‌اش بستگی دارد، اگر بخشی از این تکالیف، سرکوب، ناقص یا مختل شود، تحول خانواده با تأخیر مواجه می‌شود یا به حالت تعلیق درمی‌آید و این مشکلات به مراحل بعد نیز منتقل می‌شوند.

یکی از این تکالیف، آمادگی برای نقش والدینی محسوب می‌شود که از سخت‌ترین و مهم‌ترین وظایفی است که اغلب افراد در طول زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. لازمه‌ی چنین تکلیفی پذیرفتن یک نقش جدید در زندگی است که تا آن زمان زن و شوهر هرگز آن را تجربه نکرده‌اند و نیاز است برای این تحولات و ایفای نقش جدید، آمادگی لازم را در خود ایجاد کرده و با آن سازگار شوند.

برای مثال تغییرات بدنی که در طول بارداری روی می‌دهد و یا مهم‌تر از آن تغییرات هیجانی و روانی که با تولد فرزند ارتباط مستقیم دارد ممکن است برای پدر و مادر مثبت یا مشکل‌ساز باشد. این تغییرات بزرگ در زندگی می‌توانند موجب استرس زیادی در افراد شوند. والدین ممکن است با بالا رفتن تقاضاهای جدید در زندگی خود و از دست دادن حمایت‌های دوستان و همکاران مواجه شوند.

تولد یک کودک تغییر خارق‌العاده‌ای در سیستم یک خانواده ایجاد می‌کند و موجب تنظیم دوباره سیستم می‌شود. چرا که زوجین به والدین تبدیل می‌شوند و والدین نقش‌های تازه‌ای را در زندگی‌شان تجربه می‌کنند. تولد نوزاد هم پدر و هم مادر را به طور جداگانه و همچنین ارتباط زناشویی آن دو را با تغییر روبه‌رو می‌کند.

در بخشی از کتاب چالش‌های والدین با تولد فرزند می‌خوانیم:

یکی دیگر از تغییرات در طی انتقال به مرحله والدینی تقسیم کار است. والدین جدید تمایل به اتخاذ شیوه‌های سنتی‌تر کار، خانواده دارند از قبیل اینکه زنان بیشتر کارهای خانه و مراقبت از فرزندان را بدون در نظر گرفتن ساعت کار خودشان بر عهده بگیرند. در طی انتقال به مرحله والدینی، زنان میزان زمان انجام کارهای خانه را افزایش می‌دهند. در حالی که، زمان انجام کارهای خانه در مردان مشابه سابق است. در واقع، قبل از تولد نوزاد، زنان سه برابر در مقایسه با مردان بیشتر در کارهای خانه زمان صرف می‌کنند (بیست و چهار ساعت در مقایسه با نه ساعت). در طی انتقال به مرحله والدینی، به طور میانگین هر هفته شش ساعت وقت صرف کارهای خانه می‌کنند. انتقال به مرحله والدینی شکاف جنسیتی را با توجه به تقسیم کار افزایش می‌دهد.

علاوه بر نگرانی درباره پریشانی زوج‌ها، موضوع انتقال به مرحله والدینی برای محققان جذاب است زیرا این موضوع معمولاً زمانی برای افزایش تفاوت جنسیتی می‌باشد. برای محققان علاقمند به تفاوت‌های جنسیتی، انتقال به مرحله والدینی به عنوان یک زمان بحرانی در نظر گرفته می‌شود طوری که تفاوت‌های جنسیتی تقویت شده، منجر به ادراک‌های جنسی از مادری و پدری می‌گردد. زمانی که مرد و زن والد می‌شوند، رفتارهای خانوادگی و کارهایشان به طور چشمگیری متفاوت می‌شود.

فهرست مطالب کتاب

سخنی با خواننده
مقدمه
فصل اول: تئوری سیستم‌های خانواده
عوامل تمایز مراحل رشد خانواده
فصل دوم: نقش‌های والدینی
رضایت زناشویی در انتقال به مرحله والدینی
چالش‌ها برای زوج‌ها بعد از تولد فرزند
روابط پدر و مادر
تأثیر بر فرد
فصل سوم: تعارض و افسردگی
خستگی
اوقات فراغت و مصاحبت
فصل چهارم: تقسیم کار و دیدگاه‌های جنسیتی
هویت و اضافه بار نقش
صمیمیت هیجانی و جنسی
مذهب و معنویت
منابع و مآخذ
منابع فارسی
منابع غیر فارسی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب چالش‌های والدین با تولد فرزند
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات ویهان
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات62
زبانفارسی
شابک978-622-6071-19-2
موضوع کتابکتاب‌های خانواده و روابط
قیمت نسخه الکترونیک
10000 ت - 1.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب چالش‌های والدین با تولد فرزند

برای دریافت کتاب چالش‌های والدین با تولد فرزند و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.