معرفی و دانلود PDF کتاب بهره وری در بخش خدمات کشور آمریکا

برای دانلود قانونی کتاب بهره وری در بخش خدمات کشور آمریکا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب بهره وری در بخش خدمات کشور آمریکا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب بهره وری در بخش خدمات کشور آمریکا

کتاب بهره وری در بخش خدمات کشور آمریکا نوشته‌ی جک ای. تریپلت و باری بی. بوسورث با استنادات آماری دقیق نشان می‌دهد که رشد و شتاب بهره‌وری صنایع خدماتی در سال‌های اخیر از صنایع کالایی پیشی گرفته است به طوری که رشد اقتصادی سال‌های گذشته آمریکا تا حد زیادی مرهون بخش خدمات است.

درباره‌ی کتاب بهره‌وری در بخش خدمات کشور آمریکا:

در ساختار اقتصادی امروزه کشورهای توسعه یافته، بخش خدمات از نظر سهم آن در تولید و اشتغال ملی جایگاه نخستین را دارد. بخش خدمات به تنهایی 3/4 تولید ناخالص ملی آمریکا را تشکیل داده و همین نسبت را در اشتغال دارد. به طور کلی گسترش بخش خدمات مولد از الزامات فرآیند توسعه اقتصادی است.

علی‌رغم اهمیت بخش خدمات تا اواسط دهه 90، هم به دلایل نظری و هم به دلایل عملی توان بالای این بخش در افزایش بهره‌وری از نظر اقتصاددانان پوشیده بود و حتی در متون اقتصادی گسترش این بخش را یکی از دلایل کاهش رشد بهره‌وری و رکود اقتصادی دهه‌های گذشته می‌دانستند و اینگونه مطرح می‌کردند که بخش خدمات در افزایش بهره‌وری بر خلاف بخش‌های تولید کالا از استعداد کمی برخوردار است. اما با شروع احیای مجدد بهره‌وری از اواسط دهه 90 در اقتصاد آمریکا موضع نظری بسیاری از اقتصاددانان در این زمینه تغییر کرد و با انجام تحقیقات جدید نشان دادند که تصویر ارائه شده از بخش خدمات در گذشته صحیح نبوده و پایین نشان دادن سطح و نرخ رشد بهره‌وری بخش مزبور تا حد زیادی ناشی از عدم آمارهای کافی و پیچیدگی‌های اندازه‌گیری بهره‌وری این بخش نسبت به بخش‌های تولید کالا بوده است.

ایالات متحده آمریکا دارای اقتصاد مبتنی بر خدمات است. طی نیم قرن گذشته سهم صنایع تولید کالا در محصول ملی تقریبا به نصف کاهش یافته و صنایع تولید کننده خدمات اکنون بیش از سه چهارم (GDP را به وجود آورده و همین نسبت را در کل اشتغال دارد. با وجود این صنایع خدماتی طی زمان مدیدی به عنوان صنایعی که منابع ایجاد مشاغل با مهارت پایین و مزد کم است، و همچنین بخش راکدی از اقتصاد که دارای رشد بهره‌وری پایین و فرصت‌های محدود نوآوری است، کم اهمیت تلقی می‌گردید. برخی از اقتصاددانان مدعی شده‌اند که به علت نیاز اقتصاد به تخصیص میزان روز افزون اشتغال به بخش خدمات، نرخ رشد اقتصادی کاهش می‌یابد.

انگیزه اصلی جک ای. تریپلت (Jack E. Triplett) و باری بی. بوسورث (Barry Bosworth) در نوشتن کتاب بهره‌ وری در بخش خدمات کشور آمریکا (Productivity in the U. S. Services Sector: New Sources of Economic Growth) نشان دادن این واقعیت است که چگونه بسیاری از امور تغییر کرده است. اکنون صنایع تولید کننده خدمات به عنوان نیروی محرکه اصلی رشد اقتصادی آمریکا پدیدار گردیده است. در دهه 1990 خدمات عامل ایجاد 19 میلیون شغل اضافی بوده است، ضمن اینکه اشتغال در بخش تولید کالاها، راکد مانده است.

اعجاب آورتر آن که، رشد بهره‌وری در صنایع خدماتی، همان گونه که نشان داده می‌شود، بعد از سال 1995 موجب افزایش بهره‌وری کار در آمریکا شده است. بهره‌وری کار در صنایع تولیدکننده خدمات بین سال‌های 1995 و 2001، حدود 2/6 درصد افزایش یافته است که از در صد رشد صنایع تولید کالا که 3/2 درصد بوده است، بیشتر است. اگر چه این اضافه رشد بهره‌وری صنایع خدماتی به نظر زیاد نمی‌رسد، اما نشان دهنده اختلاف زیاد نسبت به سال‌های قبل است که رشد بهره‌وری کار در صنایع خدماتی بسیار کمتر از بخش تولید کالا بوده است.

کتاب بهره‌وری در بخش خدمات کشور آمریکا مناسب چه کسانی است؟

امید است این اثر توجه صاحبنظران و مسئولین کشور را به اهمیت بخش خدمات و توان بالای آن در افزایش بهره‌وری و در نتیجه رشد اقتصاد ملی جلب کرده و با رفع تنگناهای آماری راه را برای اندازه‌گیری بهره‌وری صنایع خدماتی و در نتیجه ایجاد بستر مناسب برای شکوفاتر کردن آن هموار کند.

در بخشی از کتاب بهره‌وری در بخش خدمات کشور آمریکا می‌خوانیم:

آگاهی روزافزون ما در مورد اهمیت خدمات در ایجاد فرصت‌های شغلی و افزایش بهره وری و در آمد دولتی، ناشی از بهبودهایی بوده است که در سیستم گزارش‌های آماری بوجود آمده است. برخی از اقتصاددانان هنوز عقیده دارند که آمارهای دولتی در مورد خدمات بسیار ضعیف بوده به طوری که نمی‌توان آن را به کار برد و یا به آن اطمینان داشت. اما این عقیده مانند عقیده به این که خدمات ذاتا مستعد بهبود بهره وری نیست، کهنه گردیده است.

موضوع این کتاب بهبودهای بهره وری حاصله در بخش خدمات است، اما در زمینه اندازه گیری نیز بحث می‌گردد. اندازه گیری‌های متغیرهای اقتصادی طی مدت طولانی، قسمت عمده‌ای از تحقیق بهره وری آمریکا بوده است، زیرا اندازه گیری‌های دقیق و مرتبط در شکل نتایج در مورد رشد بهره وری بسیار مهم است.

در فصول بعد ما تغییرات بهره وری را برای صنایع منفرد با تمرکز خاص بر مقولات اندازه گیری بررسی می‌کنیم. همچنین نتایج برنامه تحقیقی مؤسسه بروکینگز را در مورد اندازه گیری محصول و بهره وری در بخش خدمات گزارش و ارائه می‌کنیم. تعداد زیادی از 29 صنعت خدماتی که ما رشد بهره وری کار و چند عاملی را در فصل 2، اندازه گیری کردیم، موضوعات مجموعه کارگاه‌های 19 گانه اندازه گیری‌های اقتصادی بروکینگز بوده است. این کارگاه‌ها و گزارش‌ها در ضمیمه B این کتاب آورده شده است.

فهرست مطالب کتاب

فصل اول: مقدمه
فصل دوم: بررسی کلی: روندهای بهره‌وری بر حسب صنعت
فصل سوم: محصول و بهره‌وری در خرده‌فروشی
فصل چهارم: محصول و بهره‌وری در سایر خدمات
فصل پنجم: تجهیزات سرمایه‌ای «های تک»: نهاده‌ها در صنایع خدماتی
فصل ششم: نیازهای اطلاعاتی
منابع و ماخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب بهره وری در بخش خدمات کشور آمریکا
نویسنده،
مترجممحمدرضا ابراهیمی مهر
ناشر چاپیانتشارات شرکت چاپ و نشر بازرگانی
سال انتشار۱۳۹۰
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات292
زبانفارسی
شابک978-964-469-369-4
موضوع کتابکتاب‌های اقتصاد
قیمت نسخه الکترونیک
101000 ت - 10.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب بهره وری در بخش خدمات کشور آمریکا

برای دریافت کتاب بهره وری در بخش خدمات کشور آمریکا و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.