معرفی و دانلود کتاب صوتی شمس ناپیدا: برگزیده‌ای از مقالات شمس تبریزی‏‫

عکس جلد کتاب صوتی شمس ناپیدا: برگزیده‌ای از مقالات شمس تبریزی‏‫
قیمت:
29000 تومان - 5.99€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی شمس ناپیدا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی شمس ناپیدا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی شمس ناپیدا: برگزیده‌ای از مقالات شمس تبریزی‏‫

کتاب صوتی شمس ناپیدا مجموعه‌ای از مقالات منتخب محمدبن علی شمس تبریزی، عارف و شاعر مشهور قرن ششم است. او دیدگاه‌های عرفانی خود را در قالب مقاله‌هایی دلپذیر و نغز بیان کرده است که برخی از آن‌ها در این اثر توسط هدا توکلی انتخاب شده‌اند.

درباره کتاب صوتی شمس ناپیدا:

محمد بن علی بن ملک‌داد تبریزی ملقب به شمس‌الدین یا شمس تبریزی (Shams Tabrizi) در سال 582 هجری قمری به دنیا آمد. او در یکی از روزها به شکلی ناگهانی در زندگی مولانا حضور پیدا کرد. ورود او به زندگی جلال الدین محمد مسیر پیشین او را تغییر می‌دهد و در شخصیت و افکار او تأثیر قابل‌توجهی می‌گذارد. اما پس از مدتی اطرافیان مولوی به او رشک می‌برند و او را آزار می‌دهند. تا جایی که او مولانا را ترک می‌گوید و برای همیشه از چشم‌ها ناپدید می‌شود.

این صوفی و شاعر ایرانی در مجالس مختلف سخنان عارفانه زیادی بر زبان می‌آورد و مریدان او آن‌ها را گردآوری می‌کردند. بعدها این سخنان در کتابی به اسم «مقالات شمس تبریزی» به انتشار رسیدند. در این مقالات او به شرح احوال و معرفی پیشینه خود نپرداخته است. اما با این وجود می‌توان از میان توصیفات و خاطراتی که نقل می‌کند، کمی با زندگی خصوصی و خلقیات او آشنا شد.

باتوجه‌به مطالبی که در کتاب شمس ناپیدا ذکر شده‌اند، می‌توان گفت او از برخی از بزرگان زمان خود تأثیر پذیرفته است. از میان آن‌ها می‌توان به «شهاب هریوه»، «فخر رازی»، «اوحدالدین کرمانی» و «محی‌الدین ابن عربی» اشاره کرد که نام آن‌ها در مقالات شمس آمده است.

شمس این سخنان را در قونیه بر زبان رانده بود و بعد از او مریدان به شکل یادداشت‌هایی آن‌ها را جمع‌آوری کردند. به همین دلیل در برخی از عبارات و مطالب این کتاب یک گسیختگی یا بریدگی در جملات به چشم می‌خورند و این یادداشت‌ها بدون هیچ ترتیب خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

ازجمله موضوعاتی که در مقالات شمس به چشم می‌خورند می‌توان به احوالات و زندگی خانوادگی شمس، ارتباط شمس با مولوی، قصه‌ها و حکایات، نکوداشت بزرگان و افکار او اشاره کرد. او در ضمن سخنان خود اشاره‌هایی به عارفان بزرگ معاصر و پیش از زمان خود مثل بایزید بسطامی، جنید، شبلی، منصور حلاج، ابن عربی، شیخ اشراق، بهاء ولد و اوحدالدین کرمانی داشته است که از برخی از جنبه‌ها دارای اهمیت هستند.

کتاب صوتی شمس ناپیدا مناسب چه کسانی است؟

اگر به ادبیات کلاسیک و عرفانی علاقه دارید، از شنیدن این کتاب لذت خواهید برد.

در بخشی از کتاب صوتی شمس ناپیدا می‌شنویم:

آن که مرا دشنام می‌دهد خوشم می‌آید و آن که مرا ثنا می‌گوید می‌رنجم. زیرا که ثنا باید چنان باشد که بعد از آن انکار درنیاید. وگرنه آن ثنا نفاق باشد. آخر آنکه منافق بتر است از کافر. مسلمانی و ایمان مخالفت هوا است. کافری موافقت هوا است. آن‌یکی ایمان آورد معنی‌اش این است که مخالفت هوا بکنم. آن دگر گفت کار من نیست. من این نتوانم. خراج می‌گذارم و می‌زیم. بر مؤمن شکر واجب است که کافر نیست. بر کافر شکر واجب است که باری منافق نیست. شما را می‌گویم که پنبه‌ها از گوش بیرون کنید تا اسیر گفت زبان نباشید و اسیر سالوس ظاهر نباشید و به هر نمایشی در نیفتید. چشم و گوش باز کنید تا بر معاملهٔ اندرون مطلع باشید. ما آنیم که زندان را بر خود بوستان گردانیم. چون زندان ما بوستان گردد، بنگر که بوستان ما خود چه باشد.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
2 دقیقه
معرفی
1 دقیقه
متن پشت جلد
12 دقیقه
پیشگفتار
5 دقیقه
بخش یک
4 دقیقه
بخش دو
4 دقیقه
بخش سه
4 دقیقه
بخش چهار
3 دقیقه
بخش پنج
3 دقیقه
بخش شش
4 دقیقه
بخش هفت
3 دقیقه
بخش هشت
4 دقیقه
بخش نه
3 دقیقه
بخش ده
10 دقیقه
بخش یازده
5 دقیقه
بخش دوازده

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی شمس ناپیدا: برگزیده‌ای از مقالات شمس تبریزی‏‫
نویسنده
گویندهفرهاد اتقیایی
ناشر چاپیانتشارات پله
ناشر صوتیانتشارات جیحون
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۱ ساعت و ۵ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های ادبیات پارسی
قیمت نسخه صوتی
29000 ت - 5.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی شمس ناپیدا

reza withcher
۱۴۰۰/۱۲/۲
عالی بود برای ساختن شخصیت عالیه همانطور که میگه ما انانین که زندان را بر خود بوستان گردانیم
چون زندانه ما بوستان گردد بنگر که بوستانه ما خود چه باشد یعنی جوری زندگی کنید که تو سخت‌ترین شرایط هم ازاد باشید و فکر کنید که حالتون عالیه هر چند میگید چطور یا نمیشه اما زندگیه اینطور انسان‌ها تو اوجه سختی هم احساسه خوبی داشتن
محمد مسلمی
۱۴۰۰/۱۲/۲
با سلام کتاب عرفانی بسیار سنگینی بود ولی بخاطر اینکه کوتاه و جز جز گفته شد بسیار عالی بود وچون بعضی از آن بصورت داستان و برخی به صورت پند و اندرز و نصیحت و ارشاد بود بسیار آموزنده و شیرین و مفید بود باتشکر
Samira Pn
۱۴۰۱/۱۱/۴
من عاشق این کتابم
روحم پرواز میکنه و هر چقدر گوش میدم بازم سیر نمیشم
صدای گوینده بینظیره
و شمس شخصیت والای جهان
این کتاب برای افرادی که اهل تفکر هستند عالیه
سپاس
سبحان صاحب
۱۴۰۱/۸/۱۲
با تشکر فراوان از کتابراه دیگه حضرت شمس و آنچه درباره این بزرگوار نوشته
اند نیازی به تعریف ما نداره همه‌ی ادب دوستان جایگاه این عارف بزرگ را می‌دانند انتخاب و اجرای عالی
Maziar Zamani
۱۴۰۰/۹/۹
در والایی سخنان عالیجناب شمس هیچ تردیدی نیست اما انتخاب موسیقی پشت کلام ایشان مناسب و متناسب نبود. ‌ای کاش گوینده محترم نیز اندگی آهسته تر ادای کلام میفرمودند.
سید مجید موسوی
۱۴۰۱/۱۱/۱۰
کتاب بسیار شنیدنی و تاثیر گذاری بود لذت بردم و من کلا شیفته شخصیت شمس هستم و خیلی دوست داشتم که در مورد زندگیه شمس بدونم که این کتاب تا حدودی برام مطرح کرد
مهدیه معتمدی فر
۱۴۰۱/۸/۲۴
سلام و خسته نباشید به همه کتابخوان‌های عزیز
این کتاب خیلی متن خوب و دلنشینی داره حیف خیلی کوتاهه و مجموعا یک ساعت میشه اون رو خوندم
ولی از خواندنش لذت بردم
محمد امین
۱۴۰۱/۸/۱۰
چیز جدیدی برای ارائه به من نداشت همرو تو کتابهای دیگه خونده بودم ‌ اینجا مختصری از یک سری مطالبرو در رابطه با شمس میگه. خیلی کتاب کوتاهی بود.
علی میرزامحمدی
۱۴۰۱/۳/۳۱
جملات واقعا معجز هستند کوتاه ولی سرشار از معنی. این کتاب را باید بارها گوش کنید و با هر دفعه چیزهای جدیدتری را دریافت می‌کنید. اهل عرفان‌ها لازمه که گوش کنند.
Minarahi
۱۴۰۲/۱/۲۹
بشنوید و بخوانید که هر چی بیشتر بدانید میفهمید ک کمه خر لحظه تشنه تر از قبل تا جایی برویم که به اصل برسیم که رسیدنی وجود نداره تماما راهه و راه
Hoshang RohOllahi
۱۴۰۱/۹/۷
ای کاش کتابی بود که فقط در مورد شمس و اطلاعات بیشتر از او و شخصیتش نوشته شده بود
کتاب خط سوم این عارف شنیدم ممنوع شده خیلی دوست دارم بخونمش
محمد حسن رحیمی
۱۴۰۱/۴/۱۹
کتاب بسیار عالی که مطالب لطیف عرفانی را از عارف معروف شمس تبریزی با لطافتی خاص بیان می‌کند من خودم چند بار گوش دادم ولذت بردم
Simin
۱۴۰۱/۲/۱۶
چون ملت عشق رو خوندم شمس و اسم یه اسطوره بود بعد اول این کتابو که گوش دادم یکم تو ذوقم خورد رهاش کردم. ولی میخوام تمومش کنم
Shideh Kamkar
۱۴۰۱/۲/۴
سلام روز و روزگار خوش. عالیجناب اتقیایی صدایتان پایا و مانا. خوانش آگاهانه شما، درک کلام حضرت شمس را روان می‌کرد. بارها و بارها باید شنید
فاطمه خبیری
۱۴۰۰/۵/۲۳
در هر سخن شمس تبریزی بسیار معنا بود و هر کدام بسیار جای تامل داشت. ممنونم از کتابراه
مشاهده همه نظرات 54

راهنمای مطالعه کتاب صوتی شمس ناپیدا

برای دریافت کتاب صوتی شمس ناپیدا و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.