معرفی و دانلود PDF کتاب عمل و نظریه در مطالعات برنامه درسی

عکس جلد کتاب عمل و نظریه در مطالعات برنامه درسی
قیمت:
۲۴۰۰۰ تومان - 4.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب عمل و نظریه در مطالعات برنامه درسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب عمل و نظریه در مطالعات برنامه درسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب عمل و نظریه در مطالعات برنامه درسی

کتاب عمل و نظریه در مطالعات برنامه درسی نوشته مصطفی قادری، به تاریخچه، نحوه و فرآیند برنامه‌ریزی درسی می‌پردازد و انواع و رویکردهای مختلف آن را بررسی می‌کند.

برنامه ریزی درسی در حالت اولیه به معنای فرایند انتخاب دانش، نگرش و مهارتی ارزشمند برای یادگیری در موقعیت‌های فرهنگی – اجتماعی مدرسه است. دانش به حیطه‌ی ذهنی، نگرش به حیطه‌ی عاطفی و مهارت به حیطه‌ی بدنی در یادگیری‌های مدرسه‌ای اشاره دارد.

برنامه‌ریزی درسی همچنین مشخص کننده‌ فعالیت برنامه‌ریزان درسی است. همان‌طور که می‌دانید دانش موجود در جامعه‌ بشری به خودی خود و به صورت فوری نمی‌تواند به منظور یادگیری دانش‌آموزان وارد مدرسه شود. دانش موجود در سطح جامعه به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها برای انتخاب و پردازش نیاز دارد تا بتوان آن را در مدارس آموزش داد.

کتاب عمل و نظریه در مطالعات درسی (Theory and practice in curriculum studies) به عنوان یک کتاب درسی برای دانشجویان کارشناسی و دوره‌های مرتبط با علوم تربیتی مانند دوره‌های تربیت معلم و آموزش معلمان تدوین شده است. هدف کلی نویسنده پوشش‌دهی مباحث برنامه‌ریزی درسی و مباحث مربوط به مطالعات برنامه درسی و چالش‌های معاصر رشته بوده است.

مطالب این کتاب در پنج فصل تدوین و تنظیم شده؛ فصل اول به کلیات موضوع و تعاریف و شرح اصطلاحات رشته مطالعات برنامه درسی اختصاص دارد. در فصل دوم فرآیند برنامه‌ریزی درسی طی شش مرحله تشریح شده است. معرفی رشته‌های پرکاربرد در حوزه برنامه درسی، شرح تاریخچه نظریه‌ها، جنبش‌ها و داستان‌های برنامه درسی و بسته برنامه درسی از دیگر محورهای اصلی کتاب پیش رو است.

کتاب عمل و نظریه در مطالعات برنامه درسی مناسب چه کسانی است؟

این اثر به عنوان کتاب درسی برای دانشجویان کارشناسی و دوره‌های مرتبط با علوم تربیتی، مانند دوره‌های تربیت معلم و آموزش معلمان کاربرد دارد.

در بخشی از کتاب عمل و نظریه در مطالعات برنامه درسی می‌خوانیم:

تعلیم و تربیت به طور عام و رشته‌ی مطالعات برنامه‌ی درسی به طور خاص یک رشته‌ی کاربردی است. یکی از ویژگی‌های عمده‌ی علوم کاربردی مانند پزشکی، محافظت از محیط زیست، کشاورزی، مهندسی هوا فضا و بسیاری دیگر از رشته‌های کاربردی دیگر، خاصیت بین رشته‌ای یا میان رشته‌ای آن‌ها است. یعنی این رشته‌ها برای عمل تنها به معلومات یک رشته نیاز ندارند. کار و عمل در دنیای حقیقی و واقعی نیاز به دانش و معلومات چندین رشته دارد. در تعلیم و تربیت و قلمرو مطالعات برنامه‌ی درسی نیز این چنین است؛ یعنی متخصصان این حوزه باید معلومات چندین رشته را برای عمل و کار در دنیای واقعی کلاس درس و مدرسه به کار گیرند.

از این رو رشته‌ی مطالعات برنامه‌ی درسی حوزه‌ی نظری بسیار گسترده و پیچیده‌ای دارد. نظریه‌های این رشته معمولاً نسخه‌هایی از رشته‌های روان‌شناسی، فلسفه، جامعه‌شناسی و زیست‌شناسی به شمار می‌آیند. اما به طور خاص دانش و عمل در این حوزه نمی‌تواند مشابه هیچ یک از این رشته‌ها باشد. مثلا اگر در برنامه‌ی درسی تنها به نظریه‌های روان‌شناسانه بها دهیم و توجه کنیم، جنبه‌های اجتماعی، فرهنگی و زیستی در مدارس نادیده گرفته می‌شوند. بنابراین ترکیب نظریه‌ها‌ی مختلف و استفاده از معلومات مشترک همه‌ی علوم مرتبط با رشته‌ی برنامه‌ی درسی، الزامی انکارناپذیر است.

فهرست مطالب کتاب

فصل 1: سرآغازها، تعریف‌ها و اصطلاح‌های رشته مطالعات برنامه درسی
فصل 2: فرآیند برنامه‌ریزی درسی
فصل 3: بسته برنامه درسی
فصل 4: رشته‌های پرکاربرد در حوزه برنامه درسی
فصل 5: تاریخچه، نظریه‌ها، جنبش‌ها و داستان‌های برنامه درسی
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب عمل و نظریه در مطالعات برنامه درسی
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات آوای نور
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۳۵۰
زبانفارسی
شابک978-600-5413-93-9
موضوع کتابکتاب‌های علوم تربیتی، کتاب‌های دانشگاهی
قیمت نسخه الکترونیک
۲۴۰۰۰ ت - 4.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب عمل و نظریه در مطالعات برنامه درسی

احسانه اسکندری نژاد
۱۴۰۱/۸/۲
سلام. مطالب بسیار خوب دسته بندی شده اند‌. متشکرم.
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب عمل و نظریه در مطالعات برنامه درسی

برای دریافت کتاب عمل و نظریه در مطالعات برنامه درسی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.