معرفی و دانلود PDF کتاب مبانی حاصلخیزی خاک و کودها

عکس جلد کتاب مبانی حاصلخیزی خاک و کودها
قیمت:
۳۵۰۰۰ تومان - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب مبانی حاصلخیزی خاک و کودها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب مبانی حاصلخیزی خاک و کودها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مبانی حاصلخیزی خاک و کودها

رضا قاسمی کتاب مبانی حاصلخیزی خاک و کودها را به منظور تدریس به دانشجویان مهندسی علوم خاک و سایر رشته‌های مرتبط کشاورزی به قلم تحریر درآورده است.

درباره کتاب مبانی حاصلخیزی خاک و کودها:

کتاب حاضر با هدف استفاده جهت آموزش مطالب پایه و مقدماتی حاصلخیزی خاک و کودها و عمدتاً برای دانشجویان مقطع کارشناسی یا مقاطع بالاتر رشته‌های مرتبط با کشاورزی تهیه گردیده است. رضا قاسمی در نگارش این کتاب تلاش کرده تا مطالب مناسب از متون لاتین معتبر را با موضوع حاصلخیزی خاک، کودها و سایر موضوعات مرتبط برگزیند و نسبت به ترجمه، گردآوری و تدوین مطالب مذکور اقدام کند. به نحوی که کتاب مبانی حاصلخیزی خاک و کودها (Fundamentals of Soil Fertility and Fertilizers) تا حد امکان جامع و در برگیرنده نظرات علمی مختلف می‌باشد. اگر چه شکی نیست که در اقیانوس بیکران علم و دانش، به منظور اطلاع کامل از یک موضوع علمی همواره نیاز به مطالعه کتاب‌ها و منابع تکمیلی، ضروری است.

همچنین لازم به ذکر می‌باشد که در ترجمه متون، از ترجمه کلمه به کلمه و همچنین ترجمه کامل قسمت‌های مختلف، خودداری شده و تا حد امکان، انعکاس هر چه شفاف‌تر مفاهیم قسمت‌های برگزیده متون مد نظر قرار گرفته است. حتی در مواردی به منظور انعکاس بهتر مفاهیم، توضیحات و نکاتی از طرف نویسنده افزوده شده.

کتاب مبانی حاصلخیزی خاک و کودها برای چه کسانی مناسب است؟

این کتاب برای دانشجویان رشته‌های مرتبط با کشاورزی و به‌طور ویژه خاک، طراحی شده است.

در بخشی از کتاب مبانی حاصلخیزی خاک و کودها می‌خوانیم:

مواد آلی در خاک از بقایای محصول، مواد حاصل از فعالیت‌های میکروبی و سایر ترکیبات آلی در حالت‌های مختلف تجزیه، تشکیل شده است. عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان درون ماده آلی نگه داشته می‌شوند و به سطوح آن جذب می‌شوند. فعالیت‌های میکروبی که باعث آزادسازی عناصر غذایی از مواد آلی می‌شود، تحت تأثیر شرایط آب و هوایی قرار می‌گیرد. شرایط خیلی سرد، خیلی مرطوب یا خیلی خشک می‌تواند آزاد سازی عناصر غذایی را به تأخیر بیندازد، که این می‌تواند بر تولید محصولات تأثیر بگذارد.

اگر هوای بهار خنک‌تر از حد معمول باشد، دیدن علائم کمبود نیتروژن در ذرت یا غلاتی که پس از کاشت حبوبات یا پس از افزودن کود حیوانی کشت شده‌اند، غیرمعمول نیست. تجزیه مواد آلی نقش مهمی در تأمین عناصر کم مصرف نیز دارد. به عنوان مثال، کمبود منگنز می‌تواند در بهار سرد و خشک رخ دهد و کمبود بور در شرایط خشک بودن خاک، معمول است. در جرم‌های برابر، ظرفیت تبادل کاتیونی مواد آلی بیشتر از رس است. اسیدهای آلی حاضر در سطح خارجی ذرات پایدار مواد آلی، منبع بارهای منفی است.

این جایگاه‌ها تحت تأثیر پهاش قرار دارند. در خاک‌های اسیدی، یون‌های هیدروژن آنچنان محکم به سطوح مذکور متصل می‌شوند که این مکان‌ها برای تبادل عناصر غذایی در دسترس نیستند. این بدان معنی است که CEC مواد آلی در خاک‌های اسیدی کمتر از خاک‌های قلیایی است. مواد آلی تقریباً بر بسیاری از خصوصیات خاک تأثیرگذار است. این مواد علاوه بر نقشی که در چرخه عناصر غذایی دارند، نقش مهمی نیز در افزایش ظرفیت نگه‌داری آب در خاک و حفظ و استحکام ساختمان خاک دارد. مواد آلی معمولاً در اتصال نزدیکی با رس و سایر ذرات خاک، خاکدانه‌ها را تشکیل می‌دهد. فراورده‌های حاصل از تجزیه مواد آلی توسط میکروب‌های خاک، ذرات خاک را به هم متصل می‌کند

فهرست مطالب کتاب

سخن نگارنده
فصل اول: عوامل موثر بر رشد - عناصر غذایی
فصل دوم: نیتروژن
فصل سوم: فسفر
فصل چهارم: پتاسیم
فصل پنجم: عناصر غذایی ثانویه
فصل ششم: مبانی کودها - کودهای عناصر پرمصرف
فصل هفتم: عناصر کم‌مصرف
فصل هشتم: عناصر مفید
منابع مورد استفاده

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب مبانی حاصلخیزی خاک و کودها
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات مرجع علم
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۱۵۶
زبانفارسی
شابک978-622-7766-08-0
موضوع کتابکتاب‌های دانشگاهی، کتاب‌های آموزش پرورش گل و گیاه
قیمت نسخه الکترونیک
۳۵۰۰۰ ت - 6.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب مبانی حاصلخیزی خاک و کودها

آیگین همتی
۱۴۰۰/۱۰/۲۸
عالیی بود ممنون از دکتر قاسمی
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب مبانی حاصلخیزی خاک و کودها

برای دریافت کتاب مبانی حاصلخیزی خاک و کودها و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.