دانلود کتاب آندره ژید


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب آندره ژید و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب آندره ژید

کتاب آندره ژید نوشتۀ کلود مارتن، بخشی از یک مجموعه بزرگ‌تر به نام بزرگان اندیشه و هنر است. در این اثر زندگی و آثار نویسندهٔ نامدار فرانسوی و برنده جایزه ادبی نوبل مرور می‌شود.

آندره ژید (André Gide) از بزرگ‌ترین نویسندگان فرانسوی قرن بیستم و برنده جایزه ادبی نوبل در سال 1947 در سال 1869 در پاریس متولد شد. پدرش حقوقدانی پروتستان و مادرش از بورژواهای کاتولیک نورماندی بود. او در محیط خشک و سرشار از تعصب مذهبی پرورش یافت. پس از درگذشت پدرش، هنگامی که او یازده ساله بود، در محیطی زنانه بزرگ شد. سخت‌گیری‌های مادرش او را به ستوه آورده بود. در نوجوانی عاشق دختر خاله‌اش شد و این عشق منجر به ازدواجی شد که علی‌رغم تمایلات دیگر گونه‌ی ژید تا زمان مرگ همسرش دوام آورد.

از آن‌جا که آندره ژید برای زندگی احتیاج به کار کردن نداشت. خیلی زود در بیست و دو سالگی فعالیت ادبی خود را آغاز کرد. در ابتدای فعالیت‌های ادبی‌اش ژید تحت تأثیر سمبولیست‌ها بود اما پس از مدتی سمبولیسم را رها کرد و زندگی درونی انسان برایش اهمیت پیدا کرد و کوشید پرده از پیچیدگی‌ها روح انسانی بر دارد.

در بیست و چهار سالگی در حالی که به شدت بیمار بود به تونس سفر کرد و پس از دو سال که از افریقا برگشت تحول روحی بزرگی در او پدید آمده بود. پس از این دوره بود که او «مائده‌های زمینی» را نوشت. این کتاب که شاید محبوب‌ترین و پر خواننده‌ترین اثر ژید در ایران و خارج از ایران باشد: رساله‌ای است در ستایش لذت‌جویی.

ژید استاد نثر فصیح است و از این جهت از نفوذ عظیمی برخوردار بوده و به قول آندره مالرو، نویسنده‌ی مهم نسلی گشته که میان 1920 تا 1935 زندگی معنوی و احساسی خاص داشته‌اند. ژید همچنین از منتقدان بزرگ ادبی به شما می‌آید. او هرگز از جستجوی از آزادی اخلاقی و اجتماعی و رهایی از قیود سنت دست نکشید و از پیروزی جستن بر ریاکاری باز نایستاد.

آثار آندره ژید، که بازنمودِ انسان‌گرایىِ تحول‌ یافته‌اى است، «حتى عیب و نقص‌هایش» نیز سرشار از گرمى و شورى بى‌چون و چراست. این آثار که به‌ شدت سنتى و در‌ عین‌ حال، سراسر انقلابى است، بر آگاهى شرافتمندانه و شجاعانه‌اى از بزرگى فطرى انسان گواهى مى‌دهد.

در بخشی از کتاب آندره ژید می‌خوانیم:

خوشگلى آلیسا بوکولن، چیزى بود که هنوز به آن توجه نداشتم. با جذابیتى وراى یک زیبایى ساده، مرا به‌ سوی خود کشیده و نگاه داشته بود. شاید شباهت بسیارى به مادرش داشت، اما حالت نگاهش به‌ اندازه‌اى متفاوت بود که اکنون پس از مدت‌ها به این شباهت پى‌بردم. توصیف چهره‌ها از من برنمى‌آید؛ خطوط صورت و حتى رنگ چشم‌ها از یادم مى‌رود؛ بنابراین، جز حالت لبخندش، که از همان زمان تاحدى اندوهگین مى‌نمود، و خط ابروهایش که به‌ نحوى غیرعادى بالاتر از چشم‌هایش بود و در قوسى بزرگ از آن‌ها فاصله مى‌گرفت، چیزى به‌ یاد نمى‌آورم. هرگز نظیر این ابروها را ندیده‌ام... اما، نه، در یک پیکرۀ کوچک فلورانسى، متعلق به دوران دانته، نظیر این خط ابرو را دیده‌ام و مى‌توانم با کمال میل تصور کنم که بئاتریچه در کودکى داراى ابروانى با قوسى بدین بزرگى بوده است. هرکس که به ابروانش نگاه مى‌کرد، با حالتى پرسش‌آمیز، که در‌عین‌حال، بیانگر اضطراب و اعتماد بود، روبه‌رو مى‌شد؛ بله! پرسشى پرشور و حرارت. وجود او سراپا پرسش و انتظار بود...

یک شب که ژروم پس از صرف شام در خانۀ دایى‌اش، بوکولن، در اسکله‌هاى هاور (بخوانید روئن) بى‌هدف مى‌گشت، ناگهان به هوس افتاد که دوباره به خانۀ دختردایى‌اش، که تازه از پیشش برمى‌گشت، برود. از نو، دوان‌دوان شهر را زیر پا مى‌گذارد و بى‌اعتنا به اعتراض دربان، به درون خانه مى‌شتابد:

اتاق آلیسا در طبقۀ سوم است. در طبقه اول، اتاق پذیرایى و اتاق ناهارخورى قرار دارد و در طبقۀ دوم، اتاق زن‌دایى‌ام، که صداهایى از آن‌جا به گوش مى‌رسد. در باز است و باید از برابر آن عبور کنم. باریکه نورى از اتاق بیرون مى‌زند و از وسط پاگرد پلکان مى‌گذرد. از ترس اینکه مرا ببینند، لحظه‌اى دودل مى‌مانم، خود را پنهان مى‌کنم و با کمال تعجب، شاهد این صحنه مى‌شوم: در میان اتاق، که همۀ پرده‌هایش را کشیده‌اند اما شمع‌هاى دو شمعدان پرتوى شادى‌آور در آن پخش مى‌کنند، زن‌دایى روى یک صندلى راحتى تاشو دراز کشیده است و در پایین پایش روبر و ژولیت نشسته‌اند؛ در پشت سرش، جوان ناشناسى در لباس ستوانى دیده مى‌شود. امروز، حضور این دو کودک در نظرم بسیار ناپسند جلوه مى‌کند، درحالى‌که در آن دوران سادگى و بى‌گناهى، بیشتر مایۀ خاطرجمعى‌ام بود. آن‌ها خنده‌کنان به ناشناس نگاه مى‌کنند و او با صدایى نرم و نازک تکرار مى‌کند: بوکولن! بوکولن!... اگر گوسفندى داشتم، حتماً اسمش را بوکولن مى‌گذاشتم.

 ۲۲۴ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-5733-34-1 

چاپ ۱۳۹۲: ۹۹۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۴۵۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

یادداشت ناشر
مقدمۀ دبیر مجموعه
پسر
ثروتمند و پروتستان
آقا و خانم پل ژید
وقتی که آدمی بدین سان به دو قسمت شده است...
شاید هنرپیشه
تاریکی‌ها و روشنایی ها
بهشت طبیعی کودکی...
مادلن
آغاز عشق
امتناع مادلن
خاستگاه آندره والتر
رمان، قضیه‌ای قابل اثبات است
دفع شیاطین
امانوئل، الیس...
افریقا
آپولون
اسکاروایلد
ازدواج جوان مخالف اخلاق
از منالک تا شائول
آزادی و شخصیت
بهشت و دوزخ
گفت و گو با شیطان
مفتش بزرگ
فن رمان
یادداشت‌های روزانۀ خصوصی‌تر
تزه
برای خیر و صلاح انسان آینده...
کوورویل
پی نوشت
گاهشمار زندگی ژید
کتاب شناسی آندره ژید به زبان فارسی

راهنمای دانلود کتاب آندره ژید

برای دانلود کتاب آندره ژید و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  آندره ژید