دانلود کتاب ایل کلهر از نگاهی دیگر با تاکید بر ساخت‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب ایل کلهر از نگاهی دیگر با تاکید بر ساخت‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب ایل کلهر از نگاهی دیگر با تاکید بر ساخت‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی

کتاب ایل کلهر از نگاهی دیگر با تاکید بر ساخت‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به قلم علی اشرف باقری فرد و ناهید فرامرزی، ابعاد گوناگون زندگی ایلی منطقه کلهر را از دیدگاه‌های گوناگون سیاسی، فرهنگی و... مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهد.

در چشم‌انداز تاریخ اجتماعی ایران زندگی ایلی و عشیره‌ای سابقه‌ای بس کهن دارد. این قشر از مردم کرد در روند تاریخی خود همواره نقش اساسی در ساختارهای اجتماعی - سیاسی فرهنگی اقتصادی منطقه و جامعه‌های مجاور داشته است. با چنین ویژگی‌های برجسته‌ای در زندگی اجتماعی این قشر از مردمان کرد، مع‌الوصف محققین کمتر در راستای شناخت ساختار و بافت زندگی اجتماعی آن‌ها به تحقیق پرداخته‌اند و منابع تاریخی موجود حاکی از کم‌ بودن اطلاعات است. به جز چند مورد خاص بیشتر مطالعات و تحقیقات در میان کردان کلهر بسیار سطحی و به زبان مردم‌شناسی صرف است، در صورتی که برای مطالعه جامعه عشایری نیاز به تحقیق مردم شناسانه و بکارگیری متدولوژی خاص مردم‌شناسی می‌باشد. اساساً بررسی تغییرات ساختارهای اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایل کلهر از چند دیدگاه درخور اهمیت و قابل دقت نظر است:

1- مطالعه زندگی اجتماعی این قشر از کردان کلهر به مشابه مطالعه بخش اعظمی از فرهنگ و تمدن کهن ایرانی می‌باشد.

2- شرط شناخت فرآیند تحولات ساختارهای اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایل کلهر شناخت ساخت اجتماعی ایلات و عشایر منطقه است.

انگیزه نوشتن این رساله ارائه تصویری گویا و روشن و منسجم از ساختارهای اجتماعی سیاسی فرهنگی اقتصادی ایل کلهر می‌باشد مضاف بر اینکه به حکایت منابع تاریخی ایل کلهر یکی از قدیمی‌ترین ایلات ایران از جمله استان کرمانشاه می‌باشد که دارای گویش و ساختار ایلاتی ویژه می‌باشد.

در بخشی از کتاب ایل کلهر از نگاهی دیگر با تاکید بر ساخت‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می‌خوانیم:

با توجه به اعتقادات و باورهای ذکر شده در بین مردمان این سامان همواره بزرگان معمرین هم‌اکنون به آن‌ها پایبند هستند ولی در اثر پیشرفت علم و تحولات اجتماعی فرهنگی در چند دهه‌ی اخیر از جانب فرهنگ‌های بیگانه باعث، نفوذ در فرهنگ عشایری گردیده و همچنین اثرات عوامل فوق که بسیاری از آن‌ها چه از لحاظ عقیدتی (بر اساس مذهب شیعه) و چه از لحاظ عقلی و علمی پایگاهی خاص در بین جوانان و رو شنفکران این سامان ندارد.

در گذشته هنگام فوت یکی از افراد ایل، اهالی از دور و نزدیک گرداگرد خانواده متوفی جمع می‌شدند و در مراسم تشیع و تدفین آن شرکت می‌کردند. فرد متوفی پس از غسل در کنار رود خانه یا چشمه‌سار کفن شده و وسیله‌ای را که قبلاً به نام ترمه (سه عدد چوپ که بوسیله رسن‌های به هم بافته شده به هم وصل می‌کردند) جنازه را تا گورستان حمل می‌کردند اگر فاقد فرزند ذکور بود توسط برادران متوفی این عمل انجام می‌شد و اگر فرد متوفی زن بود توسط فرزندان ذکور او و اگر صاحب پسر نبود توسط برادران او در غیر اینصورت توسط بستگان نزدیک جنازه را تا گورستان حمل می‌کردند، پس از خواندن نماز میت و قرائت فاتحه جنازه را در قبر دفن می‌کرده و اهالی شرکت کنند در مراسم تشیع و تدفین در محل سکونت متوفی جمع شده و در گذشته رسم بود شام شب اول (نخورم) توسط همسایگان تهیه می‌شد و اهالی که در مراسم شرکت کردند غذا را به معزا می‌خوراندند، در همان روز چوب بلندی که با پارچه مشکی، سروان یا لچک درست کرده در درب منزل متوفی به نشانه عزا نصب می‌کردند.

در گذشته عده‌ای که برای شرکت در مراسم سوگواری و اظهار همدردی با خانواده متوفی شرکت کرده بودند مقداری قند یا چای یا برنج را که به رسم تعاون و همیاری را در میان مردمان این سامان می‌رساند، به خانواده داغدار هدیه می‌کردند.

 ۱۷۲ صفحه، ۷۴۸ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-6538-58-9 

چاپ ۱۳۹۸: ۴۲۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
مقدمه
ضرورت تألیف این کتاب
فصل اول: معرفی و شناخت ایل کلهر و رسومات خاص آن
فصل دوم: بررسی ادوار تاریخی ایل کلهر و شناخت طوایف آن
فصل سوم: بررسی ساختار اقتصادی ایل کلهر
فصل چهارم: شناخت ساختار اجتماعی و خانوادگی در ایل کلهر و سلسله مراتب قدرت در میان آن
فصل پنجم: قشربندی اجتماعی در میان ایل کلهر و ساختار فرهنگی رایج در میان آن
منابع و مأخذ
آرشیوی از عکس‌های بزرگان ایل کلهر (گیلان غرب)

راهنمای دانلود کتاب ایل کلهر از نگاهی دیگر با تاکید بر ساخت‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی

برای دانلود کتاب ایل کلهر از نگاهی دیگر با تاکید بر ساخت‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  ایل کلهر از نگاهی دیگر با تاکید بر ساخت‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی

نظرات کتاب ایل کلهر از نگاهی دیگر با تاکید بر ساخت‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی

محمد پروانه
۱۳۹۹/۶/۱۷
من خیلی کلهر هارا دوست دارم بزرگترین ایل کرد کلهر هست درود بر مردمان اصیل ایران
بهنام درویشوند
۱۳۹۹/۶/۳
کلهر‌ها لر هستند عزیز دل
مشاهد همه نظرات (۲)