معرفی و دانلود کتاب بدن تکه تکه شده: قطعه به مثابه استعاره‌ای از مدرنیته

عکس جلد کتاب بدن تکه تکه شده: قطعه به مثابه استعاره‌ای از مدرنیته
قیمت:
۱۵۰۰۰ تومان - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب بدن تکه تکه شده و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب بدن تکه تکه شده و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب بدن تکه تکه شده: قطعه به مثابه استعاره‌ای از مدرنیته

لیندا ناکلین در کتاب بدن تکه تکه شده، با بررسی فرم و درونمایه‌ی آثار هنری که در آستانه‌ی عصر مدرن خلق شده‌اند، خصلت قطعه‌وار و متکثر مدرنیته را بازنمایی و واکاوی نموده است. متن این اثر بخشی از سخنرانی‌ها و نظریاتی می‌باشد که او در همایش‌های مختلف ارائه کرده است.

درباره کتاب بدن تکه تکه شده:

در پایان قرن هجدهم اضطراب و بحران نویسندگان و هنرمندان اروپایی درباره رابطه‌شان با گذشته قهرمانانه و شگفتی آفرینشان و مقایسه آن با دوران پیش رویشان ذهن آن‌ها را به خود مشغول کرد. از نظر آنان عظمتی که در طول تاریخ گذشته شاهدش بودند در زمان حال و آینده‌شان جایی نداشت. این طرز تفکر در آثار هنری خلق‌شده در آستانه قرن نوزدهم نمود پیدا کرد و به نوعی نشان‌دهنده اندوه و دل‌تنگی هنرمندان و ادیبان برای از دست دادن چیزی بود که آن را یک کلیت آرمان‌شهری می‌پنداشتند.

به تعبیری روح اندیشه و هنر پیشامدرن به‌نوعی وحدت‌گرا بوده و توان تحمل پراکندگی‌های هنر مدرن را نداشته است. لیندا ناکلین منتقد، نظریه‌پرداز و تاریخ‌دان برجسته هنر در کتاب بدن تکه تکه شده (The Body in Pieces) تحولات آثار هنرمندان مختلف را از نئوکلاسیک و رمانتیسیسم تا امپرسیونیسم و سورئالیسم و دیگر جنبش‌های هنری مدرن بررسی می‌کند.

مطالعه موجز ناکلین با عنوان بدن تکه‌تکه‌شده: قطعه به‌مثابه استعاره‌ای از مدرنیته، که به‌عنوان بیست‌وششمین سخنرانی یادبود والتر نویرات در سال 1994 ارائه شد، بهترین نقطه شروع برای بررسی نحوه استفاده ناکلین از عنصر قطعه است. ناکلین در این متن با ارائه چشم‌اندازی کلی از تاریخ هنر قرن نوزدهم، دلالت‌های مختلف بازنمایی بصری قطعات بدن و بدن‌ قطعه قطعه شده در این دوره را ردیابی می‌کند: به‌عنوان واکنشی سیاسی و روانی  جنسی در قبال انقلاب فرانسه، و ناآرامی‌های سیاسی به‌طور کلی؛ به‌عنوان نشانه‌ای از جلوه‌های فرّار و کیفیت شتاب‌زده تجربه مدرن؛ و به‌عنوان نشان مشخصه‌ی شاخه‌ی خاصی از تولید هنری میانه قرن نوزدهم.

آنچه در این متن، مانند عمده نوشته‌های او، توجه را به خود معطوف می‌سازد، خودداری از ارائه نتیجه‌گیری‌های عام و کلی است. همان‌طور که قطعه  بدن‌های به نمایش درآمده در این کتاب امکان وحدت کالبد انسانی را منکر می‌شوند، متن ناکلین نیز در مقام مجموعه‌ای از قطعات یا به گفته خود او، «مجموعه‌ای از موقعیت‌های گسسته و تعمیم ناپذیر» به نگارش درآمده است.

کتاب بدن تکه تکه شده مناسب چه کسانی است؟

چنانچه به مطالعه پیرامون تحولات هنری رخ داده در پایان قرن هجدهم و قرن نوزدهم میلادی علاقه‌مندید، مطالعه این کتاب به شما پیشنهاد می‌شود.

با لیندا ناکلین بیشتر آشنا شویم:

منتقد، مورخ، فمینیست و نظریه‌پرداز هنری، لیندا ناکلین (Linda Nochlin) در سال 1931 در بروکلین متولد شد. او تحصیلات آکادمیکش را با رشته‌های فلسفه و ادبیات انگلیسی آغاز کرد و سرانجام در سال 1952 موفق به دریافت مدرک دکترای خود در رشته تاریخ هنر از دانشگاه نیویورک شد. او در دانشگاهه ییل و کالج واسار تدریس کرده است و علاوه بر این کارهای پژوهشی بسیاری در زمینه مساله جنسیت و تاثیر آن بر درک و خلق آثار هنری انجام داده است. از مهم‌ترین آثار و مقالات منتشر شده لیندا ناکلین می‌توان به «چرا تاکنون زن هنرمند بزرگی وجود نداشته است؟»، «زنان، هنر و قدرت و مقالات دیگر»، «بازنمایی زنان» و سیاسیت‌های دیدن اشاره کرد.

در بخشی از کتاب بدن تکه تکه شده می‌خوانیم:

در میان نسل هنرمندان پس از انقلاب، ژریکو به خشن‌ترین شکل مضمون اخته‌سازی نهفته در  بازنمایی بدن مذکر ِ قطعه‌قطعه‌شده و مجروح را مورد بهره‌برداری قرار می‌دهد. تصویرپردازی ژریکو بدون خاطره خشونت انقلاب، کابوس گیوتین، یا در مورد تصاویر مکرر او از مردان زخمی از دست رفتن بنیه سیاسی فرانسه پس از سقوط ناپلئون، غیرقابل‌تصور  است.

بازنمایی‌هایِ کم‌وبیش سرد اما اندوهبار ژریکو از ضدقهرمانان ناپلئونی، که بدن آن‌ها به معنای دقیق کلمه تکه‌تکه شکسته و مثله شده است، این مسئله را به ما یادآور می‌شوند که در تاریخ بازنمایی مدرن دوره‌هایی وجود دارد که طی آن‌ها بدن قطع‌عضو‌شده انسان در چشم بیننده نه صرفاً به‌عنوان یک استعاره، بلکه در مقام واقعیتی تاریخی جلوه‌گر می‌شود. مورخان هنری که مانند من خود را در قرن نوزدهم و نظریه جنسیت غرق کرده‌اند در معرض فراموش کردن این مسئله قرار دارند که بدن انسان نه‌تنها موضوع میل، بلکه جایگاه تجربه رنج، درد و مرگ است درسی که پژوهشگران هنر اعصار قدیم‌تر، که مشحون از شمایل‌نگاری چهره شهدا و قربانیان، و نمایش رنج دوزخیان در جهنم و رنج بهشتیان بر روی زمین است، هیچ‌گاه نمی‌توانند آن را از نظر دور سازند.

فهرست مطالب کتاب

یادداشت مترجم
قطعات و تناقض‌ها
نظریه‌های هنر لیندا ناکلین
آرونا دِ سوزا
پی نوشت
سپاسگزاری‌ها
بدن تکه تکه شده – قطعه به مثابه استعاره‌ای از مدرنیته
یادداشت‌ها

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب بدن تکه تکه شده: قطعه به مثابه استعاره‌ای از مدرنیته
نویسنده
مترجممجید اخگر
ناشر چاپینشر بیدگل
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۲۸
زبانفارسی
شابک978-622-6863-56-8
موضوع کتابکتاب‌های هنری
قیمت نسخه الکترونیک
۱۵۰۰۰ ت - 3.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب بدن تکه تکه شده

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب بدن تکه تکه شده

برای دریافت کتاب بدن تکه تکه شده و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.